Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.512 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 09:52:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 09:52:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:09]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304512
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 24
    Συνολικά: 26
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά στα sites των καταστημάτων και τα εγχειρίδια ειδών αερομοντελισμού  (Αναγνώστηκε 13656 φορές)
    IKAROS14
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.455



    « Απάντηση #45 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 15:26:17 »

    Νομίζω η κουβέντα δεν βγάζει πουθενά
    Καταγράφηκε

    ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΕΤΟΥΣ  ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΣ
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #46 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 15:34:54 »

     ενω καποιοι καταστηματαρχες εχουν διαβασει το θεμα
     (οπως και το παλιοτερο)
    γιατι δε παιρνουν καποια θεση αραγε?

     η σιωπη ειναι χρυσος?
     δεν εχουν δικαιολογια?
     ψαχνουν απαντηση?
     νομιζουν οτι επειδη δεν ειναι γραμμενο στη σελιδα τους θα περασει ετσι ?
     η αρχισαν να κανουν μεταφρασεις και δε προλαβαινουν ?
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.283


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #47 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 18:05:28 »

    Δεν μπορουμε να απαιτησουμε στα εισαγωμενα να εχουν ελληνικες οδηγιες οταν ακομα και εμεις εδω μεσα χρησιμοποιουμε λατινικους χαρακτηρες για να γραψουμε το ονομα μας!!! Στο κατω κατω, καλως η κακως, η Αγγλικη ειναι η παγκοσμια γλωσσα.Πλεον υποχρεωτικη στα σχολεια. Μηπως θα ηταν καλυτερα να αφιερωναμε μιση ωρα απο το hover για να μαθουμε καμια λεξουλα?

    Δεν με χαλάει φίλε μου οι λατινικοί χαρακτήρες των ονομάτων μας, αλλά το ότι τα παιδιά σήμερα έχουν
    ξεχάσει να γράφουν και να διαβάζουν Ελληνικά!!
    Οπως μπορώ εγώ να διαβάζω λεξούλες στα Αγγλικά, έτσι σε λίγα χρόνια τα παιδιά θα διαβάζουν Ελληνικά!!! Θυμός

    Τέλος γιατί έχω μπει πλέον σε άλλο θέμα, αυτό της Ελληνικής γλώσσας που εσύ και εγώ αλλιώς την γνωρίσαμε!! Wink
    Καταγράφηκε
    traveller
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 308


    Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.


    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 18:29:23 »

    Δεν μπορουμε να απαιτησουμε στα εισαγωμενα να εχουν ελληνικες οδηγιες οταν ακομα και εμεις εδω μεσα χρησιμοποιουμε λατινικους χαρακτηρες για να γραψουμε το ονομα μας!!! Στο κατω κατω, καλως η κακως, η Αγγλικη ειναι η παγκοσμια γλωσσα.Πλεον υποχρεωτικη στα σχολεια. Μηπως θα ηταν καλυτερα να αφιερωναμε μιση ωρα απο το hover για να μαθουμε καμια λεξουλα?

    Δεν με χαλάει φίλε μου οι λατινικοί χαρακτήρες των ονομάτων μας, αλλά το ότι τα παιδιά σήμερα έχουν
    ξεχάσει να γράφουν και να διαβάζουν Ελληνικά!!
    Οπως μπορώ εγώ να διαβάζω λεξούλες στα Αγγλικά, έτσι σε λίγα χρόνια τα παιδιά θα διαβάζουν Ελληνικά!!! Θυμός

    Τέλος γιατί έχω μπει πλέον σε άλλο θέμα, αυτό της Ελληνικής γλώσσας που εσύ και εγώ αλλιώς την γνωρίσαμε!! Wink


     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Πρωτα  μπουσουλάμε... περπατάμε...τρεχουμε...και μετά πετάμε!!!
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #49 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 18:41:53 »

    Θα προσπαθήσω να πώ και γώ μερικά λόγια άν και παλιότερα είχαμε πεί πολλά αλλά... Είμαστε φαίνεται "Φωνή βοώντως εν τη ερήμω"...

     Πολλοί Επαγγελματίες στην Ελλάδα δουλεύουν με το στύλ... Πούλα το το ρημάδι να φέρουμε άλλα πιό καινούργια... Κάτι σάν μόδα δλδ, να το δώσει να φέρει τα "καινούργια" ενώ πάντα έχει τα "παλιά" τα οποία άν αγαπούσε θα μετέδιδε την αγάπη του στον πελάτη και εν τέλει θα ήταν καλύτερα απ'τα καινούργια ΚΑΙ για τους δύο... Παράδειγμα? Θέλεις να σε κάνω να ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ πτήση με Νικέλια ενώ οι άλλοι θα τσαντίζονται για το ποιός πήρε καλύτερη LiPo?   Wink
    Και αυτό έχει εξήγηση γιατί γίνεται... ΔΕΝ αγαπάνε τον μοντελισμό, δέν είναι μοντελιστές οι ίδιοι, ευκαιριακοί είναι με επιδοτήσεις. Ένα βόλεμα ΑΚΟΜΗ. Μιά δεύτερη δουλειά ρέ αδερφέ για να τα κονομήσουμε... Κανένα ψάξιμο. Τί αεροτομή είναι αυτή, γιατί είναι έτσι? Μήπως θα ήταν καλύτερα τα skids στο ελικόπτερο αλλιώς? Καμιά ερώτηση προς τον εαυτό τους πρώτα, καμιά απάντηση... Όταν ρωτάς τί λέει ρέ μεγάλε αυτό το αεροπλάνο και σου απαντάει... Τούμπανο, μεγάλε. τούμπανο σου λέω", τί άλλο περιμένεις?
    Απ'τη μεριά του πελάτη τώρα, όταν βλέπουμε έναν τέτοιο επαγγελματία, η ΕΛΛΕΙΨΗ παιδείας μας και ΜΟΝΟ μας οδηγεί να κοιτάμε Μόνο τις τιμές σε αυτόν και τίποτα άλλο... Ανοίγουν δλδ δίπλα-δίπλα ο Schumacher και ένας τυχάρπαστος πίστα Cart αλλά εσύ πάς στον τυχάρπαστο γιατί έχει τον φραπέ 0,5 ευρώ φθηνότερα, ψήνει καλό σουβλάκι και έχει και ένα Hot μωρό να πούμε στο σερβίρισμα. Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό μερικών ή... πολλών, όπως το δεί κανείς. Αυτό το βλέπει ο άλλος επαγγελματίας και σου λέει... τέτοιοι πελάτες είστε? Ε ρέ κάτσε να δείς... Έλα, έλα με το μέτρο τα κινεζοφελιζόλ, πάρε κόσμε...
    Και είναι Φαύλος Κύκλος._

    Νομίζουμε ότι δέν υπάρχουν Έλληνες αρχιτέκτονες να φτιάξουν μιά γέφυρα σάν εκείνη που έχει εκεί στην Κατεχάκη και Μεσογείων? Αλλά αυτή η Ξενομανία μας θα μας φάει...
    Ήδη τρώει πολλούς απο 'μάς...

    Just my 2 cents, ε, χμ, ελληνικά... απλά η γνώμη μου   Χαμόγελο

     
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 19:11:43 »

    Η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά... το ξαναλέω.
    Καλύτερα να δεχθούμε όλοι την πραγματικότητα και ίσως, ίσως λέω κάποιος να προβληματίστηκε και να ξεκινήσει σιγά-σιγά να αλλάζει τα Αγγλικά ή όποια άλλη γλώσσα έχει στο site* του στα Ελληνικά.

    Προσωπικά δεν γνωρίζω Γερμανικά ή Αυστριακά (ούτε καν ξέρω τί είναι αυτά), αλλά το site του schweighofer το επισκέπτομαι συχνά και απλά ζητώ από το Google  να μου κάνει μια "πρόχειρη" μετάφραση.
    Δεν παραπονιέμαι... ψάχνομαι και βρίσκω μια καλύτερη λύση από το να πω "δεν ξέρω την γλώσσα, φεύγω από εδώ".

    (* συγνώμη στην ιστοσελίδα του ήθελα να πω - με αυτό δεν ήθελα να ειρωνευτώ, αλλά να δείξω πως είτε το θέλουμε είτε όχι έχουν εισχωρήσει κάποιες λέξεις στο καθημερινό μας λεξιλόγιο και το έχουμε δεχθεί με μεγάλη ευκολία! Το fin πώς λέγεται στα Ελληνικά; Τα ailerons; To pitch; Αντιλαμβάνεστε που το πάω...)

    Τέλος να πω πως Αγγλικά δεν ήξερα και δεν έμαθα όταν έπρεπε, αλλά όταν τα χρειάστηκα και μάλιστα μόνος μου!
    Τα αγαθά** κόποις κτώνται κύριοι!!!
    Μην παραπονιέστε... βρείτε μια λύση και φέρτε την στο forum.

    (** όπως και να πετάω ή να φτιάχνω μοντέλα πάλι μόνος μου θα ψαχτώ και θα μάθω)
     
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #51 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 19:57:48 »

    Η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά... το ξαναλέω.
    Καλύτερα να δεχθούμε όλοι την πραγματικότητα και ίσως, ίσως λέω κάποιος να προβληματίστηκε και να ξεκινήσει σιγά-σιγά να αλλάζει τα Αγγλικά ή όποια άλλη γλώσσα έχει στο site* του στα Ελληνικά.
     

    πως δε βγαζει πουθενα αν εστω και ενας κανει την αρχη?
    δε σε καταλαβαινω

    Προσωπικά δεν γνωρίζω Γερμανικά ή Αυστριακά (ούτε καν ξέρω τί είναι αυτά), αλλά το site του schweighofer το επισκέπτομαι συχνά και απλά ζητώ από το Google  να μου κάνει μια "πρόχειρη" μετάφραση.
    Δεν παραπονιέμαι... ψάχνομαι και βρίσκω μια καλύτερη λύση από το να πω "δεν ξέρω την γλώσσα, φεύγω από εδώ".

     συγνωμη... αλλα και εμεις αυτο κανουμε
    τι να λεει???
    δεν ειπαμε στους Ελληνες καταστηματαρχες γραψτε Ελληνικα και δε θα ξανακοιταξουμε τα ξενα site
    απλα καντε μας τη ζωη ποιο ευκολη και να μεταφραζω κακην κακος τον Αγγλο το Γερμανο κτλ
    ΟΧΙ και τον Ελληνα   Undecided   γ.μ.τ.   μου  worry

    Τα αγαθά** κόποις κτώνται κύριοι!!!
    Μην παραπονιέστε... βρείτε μια λύση και φέρτε την στο forum.

    καπου εδω σε ''χανω''  Undecided
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #52 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 21:54:21 »

    Θα προσπαθήσω να πώ και γώ μερικά λόγια άν και παλιότερα είχαμε πεί πολλά αλλά... Είμαστε φαίνεται "Φωνή βοώντως εν τη ερήμω"...

     Πολλοί Επαγγελματίες στην Ελλάδα δουλεύουν με το στύλ... Πούλα το το ρημάδι να φέρουμε άλλα πιό καινούργια... Κάτι σάν μόδα δλδ, να το δώσει να φέρει τα "καινούργια" ενώ πάντα έχει τα "παλιά" τα οποία άν αγαπούσε θα μετέδιδε την αγάπη του στον πελάτη και εν τέλει θα ήταν καλύτερα απ'τα καινούργια ΚΑΙ για τους δύο... Παράδειγμα? Θέλεις να σε κάνω να ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ πτήση με Νικέλια ενώ οι άλλοι θα τσαντίζονται για το ποιός πήρε καλύτερη LiPo?   Wink
    Και αυτό έχει εξήγηση γιατί γίνεται... ΔΕΝ αγαπάνε τον μοντελισμό, δέν είναι μοντελιστές οι ίδιοι, ευκαιριακοί είναι με επιδοτήσεις. Ένα βόλεμα ΑΚΟΜΗ. Μιά δεύτερη δουλειά ρέ αδερφέ για να τα κονομήσουμε... Κανένα ψάξιμο. Τί αεροτομή είναι αυτή, γιατί είναι έτσι? Μήπως θα ήταν καλύτερα τα skids στο ελικόπτερο αλλιώς? Καμιά ερώτηση προς τον εαυτό τους πρώτα, καμιά απάντηση... Όταν ρωτάς τί λέει ρέ μεγάλε αυτό το αεροπλάνο και σου απαντάει... Τούμπανο, μεγάλε. τούμπανο σου λέω", τί άλλο περιμένεις?
    Απ'τη μεριά του πελάτη τώρα, όταν βλέπουμε έναν τέτοιο επαγγελματία, η ΕΛΛΕΙΨΗ παιδείας μας και ΜΟΝΟ μας οδηγεί να κοιτάμε Μόνο τις τιμές σε αυτόν και τίποτα άλλο... Ανοίγουν δλδ δίπλα-δίπλα ο Schumacher και ένας τυχάρπαστος πίστα Cart αλλά εσύ πάς στον τυχάρπαστο γιατί έχει τον φραπέ 0,5 ευρώ φθηνότερα, ψήνει καλό σουβλάκι και έχει και ένα Hot μωρό να πούμε στο σερβίρισμα. Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό μερικών ή... πολλών, όπως το δεί κανείς. Αυτό το βλέπει ο άλλος επαγγελματίας και σου λέει... τέτοιοι πελάτες είστε? Ε ρέ κάτσε να δείς... Έλα, έλα με το μέτρο τα κινεζοφελιζόλ, πάρε κόσμε...
    Και είναι Φαύλος Κύκλος._

    Νομίζουμε ότι δέν υπάρχουν Έλληνες αρχιτέκτονες να φτιάξουν μιά γέφυρα σάν εκείνη που έχει εκεί στην Κατεχάκη και Μεσογείων? Αλλά αυτή η Ξενομανία μας θα μας φάει...
    Ήδη τρώει πολλούς απο 'μάς...

    Just my 2 cents, ε, χμ, ελληνικά... απλά η γνώμη μου   Χαμόγελο

     


    Οκ εγώ καλυφθηκα πλήρως μετά απο την απάντηση αυτή... Πιστέυω και εσείς να καταλάβατε οτι δεν πρόκειται ποτε να γίνει τπτ με τέτοια φαγομάρα που υπάρχει μεταξύ τους , γιατι η πρώτη σκεψη τους ειναι θα βγάλω εγώ Ελληνικό manual και θα το πάρει και ο αλλος? τι λες ρε φίλε να το βγάλει αυτός..!
    Καταγράφηκε
    ΑdamHeli
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 902


    Don't forget the ground....


    « Απάντηση #53 στις: Πέμπτη, 14 Ιούλ 2011, 22:31:03 »

    Θα προσπαθήσω να πώ και γώ μερικά λόγια άν και παλιότερα είχαμε πεί πολλά αλλά... Είμαστε φαίνεται "Φωνή βοώντως εν τη ερήμω"...

     Πολλοί Επαγγελματίες στην Ελλάδα δουλεύουν με το στύλ... Πούλα το το ρημάδι να φέρουμε άλλα πιό καινούργια... Κάτι σάν μόδα δλδ, να το δώσει να φέρει τα "καινούργια" ενώ πάντα έχει τα "παλιά" τα οποία άν αγαπούσε θα μετέδιδε την αγάπη του στον πελάτη και εν τέλει θα ήταν καλύτερα απ'τα καινούργια ΚΑΙ για τους δύο... Παράδειγμα? Θέλεις να σε κάνω να ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ πτήση με Νικέλια ενώ οι άλλοι θα τσαντίζονται για το ποιός πήρε καλύτερη LiPo?   Wink
    Και αυτό έχει εξήγηση γιατί γίνεται... ΔΕΝ αγαπάνε τον μοντελισμό, δέν είναι μοντελιστές οι ίδιοι, ευκαιριακοί είναι με επιδοτήσεις. Ένα βόλεμα ΑΚΟΜΗ. Μιά δεύτερη δουλειά ρέ αδερφέ για να τα κονομήσουμε... Κανένα ψάξιμο. Τί αεροτομή είναι αυτή, γιατί είναι έτσι? Μήπως θα ήταν καλύτερα τα skids στο ελικόπτερο αλλιώς? Καμιά ερώτηση προς τον εαυτό τους πρώτα, καμιά απάντηση... Όταν ρωτάς τί λέει ρέ μεγάλε αυτό το αεροπλάνο και σου απαντάει... Τούμπανο, μεγάλε. τούμπανο σου λέω", τί άλλο περιμένεις?
    Απ'τη μεριά του πελάτη τώρα, όταν βλέπουμε έναν τέτοιο επαγγελματία, η ΕΛΛΕΙΨΗ παιδείας μας και ΜΟΝΟ μας οδηγεί να κοιτάμε Μόνο τις τιμές σε αυτόν και τίποτα άλλο... Ανοίγουν δλδ δίπλα-δίπλα ο Schumacher και ένας τυχάρπαστος πίστα Cart αλλά εσύ πάς στον τυχάρπαστο γιατί έχει τον φραπέ 0,5 ευρώ φθηνότερα, ψήνει καλό σουβλάκι και έχει και ένα Hot μωρό να πούμε στο σερβίρισμα. Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό μερικών ή... πολλών, όπως το δεί κανείς. Αυτό το βλέπει ο άλλος επαγγελματίας και σου λέει... τέτοιοι πελάτες είστε? Ε ρέ κάτσε να δείς... Έλα, έλα με το μέτρο τα κινεζοφελιζόλ, πάρε κόσμε...
    Και είναι Φαύλος Κύκλος._

    Νομίζουμε ότι δέν υπάρχουν Έλληνες αρχιτέκτονες να φτιάξουν μιά γέφυρα σάν εκείνη που έχει εκεί στην Κατεχάκη και Μεσογείων? Αλλά αυτή η Ξενομανία μας θα μας φάει...
    Ήδη τρώει πολλούς απο 'μάς...

    Just my 2 cents, ε, χμ, ελληνικά... απλά η γνώμη μου   Χαμόγελο

     


    Οκ εγώ καλυφθηκα πλήρως μετά απο την απάντηση αυτή... Πιστέυω και εσείς να καταλάβατε οτι δεν πρόκειται ποτε να γίνει τπτ με τέτοια φαγομάρα που υπάρχει μεταξύ τους , γιατι η πρώτη σκεψη τους ειναι θα βγάλω εγώ Ελληνικό manual και θα το πάρει και ο αλλος? τι λες ρε φίλε να το βγάλει αυτός..!
    αν και καθήμενος...τα είπες πολύ ορθά Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #54 στις: Παρασκευή, 15 Ιούλ 2011, 07:41:11 »

     μη κολατε στα εγχειριδια αυτα ειναι τα τελευταια
    και αυτα θα τα κανει η καθε εταιρια οποτε θα τα εχουν ολοι 
    ας κανουν τα πιο ευκολα πρωτα τις ιστοσελιδες τους ας πουμε  idiot2
    ετσι τους δινετε <<πατημα>> να μη κανουν τιποτα idiot2
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 15 Ιούλ 2011, 08:10:36 από vchris » Καταγράφηκε
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #55 στις: Παρασκευή, 15 Ιούλ 2011, 10:57:23 »

    Υπαρχει νομοθεσια που υποχρεωνει τις εταιριες οταν πουλανε κατι να εχουν μαζι και τις οδηγιες στα ελληνικα. Αν καθε φορα που κατι χαλουσε απο κακη χρηση το πηγαιναμε πισω στα καταστηματα και ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΜΕ αντικατασταση, εφοσον οι οδηγιες που ΔΕΝ ειχε στα ελληνικα , δεν ελεγαν για τη κακη χρηση, θα υποχρεωνοντουσαν ολοι οι εισαγωγεις να κανανε σωστες μεταφρασεις στα εγχειρηδια. Τωρα για τις ιστοσελιδες απο τη μια δικαιολογω τους καταστηματαρχες, μιας και στην ελληνικη πραγματικοτητα , οπως και σε ολες τις μικροεπιχειρησεις, 1 ατομο πρεπει να ειναι : μοντελιστης, μηχανικος, ηλεκτρονικος, εμπορος, πωλητης, μεταφραστης, γνωστης ΗΥ και web design, λογιστης, μεταφραστης, και πανω απο ολα φιλικος και ευχαριστος για τον πελατη. Ε μονο για αυτο δικαιολογω μερικα καταστηματα που απευθυνονται στο μικρο-περιορισμενο κοινο οπως του μοντελισμου. Απο την αλλη θα προτιμουσα 3 γραμμες στα ελληνικα παρα 2 σελιδες στα αγγλικα και απλα ενα συνδεσμο στη σελιδα τις εταιριας για περισσοτερες λεπτομερειες.
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #56 στις: Παρασκευή, 15 Ιούλ 2011, 12:42:33 »

    Απο την αλλη θα προτιμουσα 3 γραμμες στα ελληνικα παρα 2 σελιδες στα αγγλικα και απλα ενα συνδεσμο στη σελιδα τις εταιριας για περισσοτερες λεπτομερειες.

     Thumbs up
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #57 στις: Παρασκευή, 15 Ιούλ 2011, 14:34:08 »

    Υπαρχει νομοθεσια που υποχρεωνει τις εταιριες οταν πουλανε κατι να εχουν μαζι και τις οδηγιες στα ελληνικα. Αν καθε φορα που κατι χαλουσε απο κακη χρηση το πηγαιναμε πισω στα καταστηματα και ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΜΕ αντικατασταση, εφοσον οι οδηγιες που ΔΕΝ ειχε στα ελληνικα , δεν ελεγαν για τη κακη χρηση, θα υποχρεωνοντουσαν ολοι οι εισαγωγεις να κανανε σωστες μεταφρασεις στα εγχειρηδια. Τωρα για τις ιστοσελιδες απο τη μια δικαιολογω τους καταστηματαρχες, μιας και στην ελληνικη πραγματικοτητα , οπως και σε ολες τις μικροεπιχειρησεις, 1 ατομο πρεπει να ειναι : μοντελιστης, μηχανικος, ηλεκτρονικος, εμπορος, πωλητης, μεταφραστης, γνωστης ΗΥ και web design, λογιστης, μεταφραστης, και πανω απο ολα φιλικος και ευχαριστος για τον πελατη. Ε μονο για αυτο δικαιολογω μερικα καταστηματα που απευθυνονται στο μικρο-περιορισμενο κοινο οπως του μοντελισμου. Απο την αλλη θα προτιμουσα 3 γραμμες στα ελληνικα παρα 2 σελιδες στα αγγλικα και απλα ενα συνδεσμο στη σελιδα τις εταιριας για περισσοτερες λεπτομερειες.

    Δεν θελει γνωσεις Web design να αλλαξεις τις λεξεις απο αγγλικα σε ελληνικα. Ειναι τοσο ευκολο οπως οταν συνδεεσαι στο aeromodelling.gr και κανεις μια δημοσιευση.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.283


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #58 στις: Παρασκευή, 15 Ιούλ 2011, 14:40:56 »

    Συν ότι τις ιστοσελίδες κάποιος υπεύθυνος τις φτιάχνει και ότι του πεις αυτό θα κάνει!!! Wink
    Καταγράφηκε
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #59 στις: Παρασκευή, 15 Ιούλ 2011, 14:58:29 »

    πολύ σωστά τα περισσότερα σχόλια όλων,
    ωστόσο να τονίσουμε οτι ναι μεν θέλουμε την ορολογία να γράφετε ως έχει π.χ. kv, ailerons, wingspan κλπ - εγω χαίρομαι που τα έμαθα απο εδω μέσα και τώρα μπορώ να ρωτήσω ή να συγκρίνω σ'ενα ξένο φορουμ ή μαγαζί. Αλλα!!!...
    Νομίζω οτι ξεχωρίζει ο επαγγελματίας που αντι να έχει την περιγραφή της μαμας copy paste, π.χ. "Νew model for 2011, with... mpla mpla mpla , να αφιερώσει 2 λεπτά και να πει στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ, "αυτο το μοντέλο κανει γιια τις Χ,Ψ χρήσεις, εμεις το προτείνουμε γιαυτο και γιαυτο και η εταιρία λεει αυτα"- τα ακριβή χαρακτηριστικά του είναι αυτα (στα εγγλεζικα)"

    φαίνεται αμέσως οτι το κατέχει το Αθλημα και ξέρει τι φερνει.. Α επίσης κανει μπαμ οτι τα χαρακτηριστικά είναι copy απο το ξένο site, οταν σε κάθε μοντέλο αλλης μάρκας, έχουν διαφορετική μορφή.

    κατα τ'αλλα ειμαι απολυτα ευχαριστημένος και χαρούμενος μονο και μόνο που οι Ελληνες έμποροι χρησιμοποιούν το internet σαν εργαλείο (ητε με eshop ήτε ενημερόνοντας τα φορα όπως εδώ) και σας πληροφορώ οτι ορισμένοι πουλούν πιο πολύ έξω παρά εντός!!
     
    Απλα όλα αυτά τα λέμε σαν προτάσεις γιατι νομίζω οι περισσότεροι μετα απο τοσα χρόνια θα έχετε/ουμε γίνει φίλοι με το εκάστοτε μαγαζί και μακάρι να εξελίσσονται.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Ελληνικά στα sites των καταστημάτων και τα εγχειρίδια ειδών αερομοντελισμού
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.026 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.