Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.435 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 11:51:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 11:51:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από 3DJunk
    [Σήμερα στις 08:40]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:38]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304435
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 43
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 130
    Συνολικά: 133
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Smoke...  (Αναγνώστηκε 20850 φορές)
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #60 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 08:33:23 »

    Η απλή αντλία καυσίμου (field type) κάνει μια χαρά. Αλλά πρέπει να την διαλύσεις και να επέμβεις στην ρύθμιση της με ενα servo. Δεν το έχω κάνει εγώ αλλά γνωστός μου πολύ καλός στα ηλεκτρονικά. Ρυθμίζει με servo την παροχή της αντλίας και δουλεύει άξογα.

    Βέβαια μην ρωτήσετε κατασκευαστικές λεπτομέρειες γιατί δεν μπορώ να σας τις πω...Στα ηλεκτρονικά Ντροπή

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #61 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 18:02:39 »

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα παλιό Speed Control  Wink
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    fotis400
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 296



    « Απάντηση #62 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 19:05:36 »

    Παράθεση
    Δεν θα το χρωματίσεις.  Έχω διαβάσει πολύ γύρω από το θέμα και δεν υπάρχει καλή μέθοδος για να προσθέσεις χρώμα

    Γιατί όχι? Έχω δει διάφορα μπουκαλάκια που διαλύεις το περιεχόμενο στο λάδι και δίνει χρώμα... Όπως και με τις μυρωδιές  laugh . Ποιά τα προβλήματα? Που μου προτείνεις να ενημερωθώ σχετικά (όχι μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με την ιδέα....)

    Παράθεση
    Επίσης αν υπάρχει τέτοιο θέμα μ' αυτό το λάδι (να ξεραίνεται) θα σου έλεγα καλύτερα να το ξεχάσεις, ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις μια ακριβή αντλία που είναι ειδικά για καπνό.


    Αυτό είναι φυσιολογικότατο. Και τα λάδια για τις καπνομηχανές, αλλά και τα μοντελιστικά παρουσιάζουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, ξεραίνονται μετά από μερικές μέρες. Κοιτάχτε σε καταστήματα που πουλάνε λάδι για μοντελιστικό καπνογόνο, και θα δείτε και το αντίστοιχο διαλυτικό. Επίσης αναφέρεται και στο manual όλων των αντλιών, πως το λάδι ξεραίνεται, και πως χρειάζεται καθάρισμα. Αν και δεν το τονίζουν ιδιαίτερα, που σημένει πως μάλλον δεν είναι και τραγικό το θέμα. Πάντως την κατάσταση αυτή την γνωρίζουν οι εταιρίες...



    Παράθεση
    Φωτη δεν βαζεις αντι για καπνό κανένα κινητηράκο για πύραυλο που φτιάχνεις


    Έχω κάνει δοκιμές με καπνογόνα στερεών καυσίμων, αλλά ποτέ σε αεροπλάνο... Γενικότερα δεν μου αρέσει η ιδέα, με την αντλία αλάζεις την ροή, σταματάς και ξακινάς όποτε θές, και μόλις αδειάσει, απλά ξαναγεμίζεις και πετάς, ενώ τα στερεά κάυσιμα, θέλουν λίγη δουλίτσα.....
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #63 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 21:25:32 »

    Γιατί όχι? Έχω δει διάφορα μπουκαλάκια που διαλύεις το περιεχόμενο στο λάδι και δίνει χρώμα... Όπως και με τις μυρωδιές  laugh . Ποιά τα προβλήματα? Που μου προτείνεις να ενημερωθώ σχετικά (όχι μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με την ιδέα....)

    Φώτη εγώ έχω διαβάσει στο RC Universe (www.rcuniverse.com) σχετικά με το τι υγρά χρησιμοποιούν.  Ο λόγος για να μην χρησιμοποιήσεις χρωστική ουσία είναι για να μην καταστραφεί η αντλία, το μοντέλο, τα ρούχα σου κ.λ.π.  Ένα πράγμα θα σου πω.  Έχεις δει ποτέ βίντεο με χρωματιστό καπνό (δεν μιλάω για καπνογόνα);  Αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα γιατί όλοι, ακόμα και στους μεγάλους διαγωνισμούς, χρησιμοποιούν τον κλασικό άσπρο καπνό;  Μακάρι να υπάρχει τρόπος αλλά αν υπήρχε θα τον είχαν χρησιμοποιήσει.


    Αυτό είναι φυσιολογικότατο. Και τα λάδια για τις καπνομηχανές, αλλά και τα μοντελιστικά παρουσιάζουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, ξεραίνονται μετά από μερικές μέρες. Κοιτάχτε σε καταστήματα που πουλάνε λάδι για μοντελιστικό καπνογόνο, και θα δείτε και το αντίστοιχο διαλυτικό. Επίσης αναφέρεται και στο manual όλων των αντλιών, πως το λάδι ξεραίνεται, και πως χρειάζεται καθάρισμα. Αν και δεν το τονίζουν ιδιαίτερα, που σημένει πως μάλλον δεν είναι και τραγικό το θέμα. Πάντως την κατάσταση αυτή την γνωρίζουν οι εταιρίες...

    Πρώτη φορά ακούω για διαλυτικό λαδιού.  Που το είδες;  Δεν έχω ακούσει κανέναν να χρησιμοποιεί τέτοιο πράγμα.  Ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα στο Towerhobbies το οποίο έχει διάφορα είδη smoke fluid δεν έδειξε να υπάρχει κάτι τέτοιο, εκτός αν εννοείς κάτι σαν κι αυτό:

    http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXSR97&P=7

    Αυτό όμως είναι για μηχανές που παράγουν καπνό για τρενάκια και δεν έχει καμία σχέση με smoke systems αεροπλάνων.  Η δικιά μου αντλία δεν λέει τίποτα για ξεραμένο υγρό και καθάρισμα.  Δείξε μας κάτι πιο συγκεκριμένο για να καταλάβω τι εννοείς.

    Σεραφείμ
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 21:31:21 από Serafim » Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    fotis400
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 296



    « Απάντηση #64 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 13:22:12 »

    Όχι δεν εννοώ αυτό....   Βασικά δεν είναι κοινό λάδι, είναι κάτι άλλο σαν και αυτό που περιγράφεται στο αρχεία που ανέβασε ο Μάνος.

    Τώρα δυστηχώς δεν προλαβάινω, αλλά ίσως το απόγευμα να σου στείλω το σχετικό κομμάτι του manual και τις σελίδες που πουλάνε το σχετικό καθαρηστικό......
    Καταγράφηκε
    fotis400
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 296



    « Απάντηση #65 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 14:15:48 »

    http://djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=5820


    Στις παρακάτω εικόνες βλέπεις τμήματα των manual των δύο αντλιών. Και οι δύο το αναφέρουν, με τα ίδια ακριβώς λόγια! (Αν θες, εσύ ή κάποιος άλλος που διαβάζει, μπορώ να κάνω την μετάφραση, αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεται…)

    Στo παραπάνω link βλέπεις το καθαριστικό υγρό… Υπήρχε και στο towerhobbies, αλλά τώρα έχει γίνει κάποια ανανέωση και δεν μπορώ να το βρώ...  Σίγουρα όμως υπήρχε!


    * Showtime.JPG (15.94 KB, 803x109 - εμφανίστηκε 526 φορές.)

    * Skywriter.JPG (18.49 KB, 557x109 - εμφανίστηκε 553 φορές.)
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #66 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 14:34:33 »

    παιδες και το καστορελαιο πηζει οποτε τι λεμε τωρα εχει αφηση ποτε καυσημο κανεις μεσα σε μοντελο ? Το εκανε ενας φιλος σε αυτοκινιτακι και ...
    Καταγράφηκε

    lellis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 81


    www.rodosmodelling.com


    WWW
    « Απάντηση #67 στις: Πέμπτη, 5 Απρ 2007, 15:44:33 »

    giasas den kserw an exw ksefigi apo to thema ala ithela na sas diksw tin  adlia kapnou pou exw kataskebasi..
    stin arxi tin ixa kani me enan aplo diakopti kai ena servo ala min to epixirisete giati egw kathos ekline to kikloma ixa paremboles!! kathos diabasa to forum me thema to smok katergisa ton diakopti kai ebala ena speeed condrol ala akoma den to exw dokimasi en ptisi!!


    * A562.jpg (22.12 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 473 φορές.)
    Καταγράφηκε
    lellis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 81


    www.rodosmodelling.com


    WWW
    « Απάντηση #68 στις: Πέμπτη, 5 Απρ 2007, 15:49:00 »

    ..


    * smo.jpg (28.34 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 465 φορές.)
    Καταγράφηκε
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #69 στις: Κυριακή, 19 Οκτ 2008, 22:10:55 »

    δες τε και αυτο.....
    πολυ ελαφρυ, χωρις αντλια, παιρνει πιεση απο τον στροφαλοθαλαμο του κινητηρα, δεν χρειαζεται ρευμα, παρα μονο ενα μικρο σερβο και φυσικα την σχετικη επεμβαση στον κινητηρα για την τοποθετηση του niple καθως και στην εξατμιση.
    http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=15392
    και ειναι και τζαμπα....σχεδον Grin Grin
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #70 στις: Κυριακή, 19 Οκτ 2008, 23:01:26 »

    βεβαια αυτο το συστημα υποτιθεται οτι ειναι μονο για διχρονους κινητηρες...
    και εγω ερωτω... γιατί?Huh??
    αφου και  οι τετραχρονοι εχουν ήδη εξοδο απο την στροφαλοκασα για την αναπνοη τους η οποια συνηθως καταληγει ή στον λαιμο της εισαγωγης ή στο καρμπυρατερ.
    και ξαναρωτω λοιπον....τι μπορει να συμβει εαν παρω πιεση απο την στροφαλοκασα για το τανκ του καπνου και σφραγισω με καποιον τροπο την εισοδο της αναπνοης στην εισαγωγη?Huh
    για πεστε ρε μαστορια εσεις οι παλαιοτεροι και εμπειροτεροι?Huh Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

     
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    nik00ss
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 562



    « Απάντηση #71 στις: Κυριακή, 19 Οκτ 2008, 23:11:56 »

    πολυ ωραια η ιδεα του καπνου και γω ψηνομαι να βαλω, και 2 βιντεακια που βοηθανε......
    http://www.youtube.com/watch?v=D5qK_QjbQVA
    http://www.youtube.com/watch?v=nPdVIf2kpv8&watch_response
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Sport - fun και γενικά (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Smoke...
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.