Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.425 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 09:10:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 09:10:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:51]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304425
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 70
    Συνολικά: 70
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ???  (Αναγνώστηκε 36774 φορές)
    NikFrance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 208



    « Απάντηση #120 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 03:52:10 »

    Και εγώ θαυμάζω την υπομονή και το ήθος τόσο του Γιάννη Κωνσταντακάτου, όσο και άλλων που δεν απάντησαν ατο μήνυμα σου που τον βρίζει και τον χαρακτηρίζει προσωπικά, όπως και την Ε.Α.Α. με τρόπο απαράδεκτο όχι μόνο για ένα που θέλει να κάνει και τον moderator αλλού. Η το πιθανότερο είναι θα σκέφτηκαν οτι δεν αξίζει τον κόπο.

    Παράθεση
    και ποιος μπορεί να τον ανεχτεί???
    Μέτρα

    Το ίδιο απαράδεκτο είναι να συνεχίζει να δημιουργείται θέμα για μια υπογραφή μέλους που σβήστηκε. Ισως να πήρε παράδειγμα από την δική σου για καμμιά ώρα και την έσβησε.




    Σε έχω χαρακτηρίσει άλλες φορες βαριέμαι να ασχολούμαι με την πάρτι σου..

    άλλωστε είσαι ο μοναδικός που μου περνάς τελείως απαρατήρητος![/color][/b]
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 03:55:29 από NikFrance » Καταγράφηκε

    Ο ξάδερφος από Γαλλία...
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #121 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 06:11:28 »





    Σε έχω χαρακτηρίσει άλλες φορες βαριέμαι να ασχολούμαι με την πάρτι σου..

    άλλωστε είσαι ο μοναδικός που μου περνάς τελείως απαρατήρητος![/color][/b]


    Νίκο, μήπως τελικά είναι προτιμότερο, μια και δεν σου αρέσει ο ένας και ο άλλος, να έφευγες από το forum ?

    Τόσο χαμηλή εκτίμηση που λες ότι έχεις για διάφορα άτομα, όπως έχεις εκφραστεί κατά καιρούς, ειδικά για τον Κώστα Κωστόπουλο, μήπως χάνεις την ώρα σου εδώ ?

    Τί δουλειά έχεις σε ένα χώρο που γλύφει και καλοπιάνει, και ορισμένα πρωτοπαλίκαρα κοροϊδεύουν τους υπόλοιπους αγνούς αερομοντελιστές για ιδίους σκοπούς και προσωπικό όφελος και προβολή?

    Μην ξεχνάς βέβαια. είναι ο οικοδεσπότης σου, και όλων μας. Τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε να το εκτιμήσεις και να το σεβαστείς, κάτι που προφανώς δεν έχεις σκοπό να κάνεις. Αν δεν συμφωνείς με τη γενικότερη φιλοσοφία του ή του forum, και θες να λες ότι είσαι σωστός και συνεπής, τότε μάλλον από μόνος σου πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχεις θέση εδώ.

    Αν από την άλλη δεν το καταλαβαίνεις, ευχαρίστως να σου το επισημαίνουμε εμείς, μέχρι να το συνειδητοποιήσεις και να πράξεις ανάλογα. Εκτός αν τα πάρει ο agridoc και σε προλάβει.

    Προσωπικά πάντως, είναι κάτι που δεν μπορώ να ανεχτώ εγώ για πολύ περισσότερο.


    Γιώργος Κανδυλάκης
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    HarisH
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 239



    WWW
    « Απάντηση #122 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 10:28:21 »

    Οι περισσότεροι εδώ μέσα και στο άλλο forum με γνωρίζετε απο το forum και οχι προσωπικά. Ξέρετε ότι προσωπικά δεν γνωρίζω προσωπικά κανένα σας και προσπαθώ πάντα να είμαι αντικειμενικός.

    Θα σας το πω μια φορά και αν θέλετε το καταλαβαίνετε.

    Η άποψη που έχω εγώ για τα forum είναι ότι είναι ένα μέρος που θα μαζευτούμε οι μοντελιστές για να βελτιώσουμε το χόμπυ μας όπως μπορεί ο καθένας, και τισ συνθήκες του χόμπυ μας όπως και όπου μπορεί ο καθένας.

    Η διαφωνία είναι κάτι λογικό και αναμενόμενο, αλλά η υπέρβαση κάθε ορίου σε δημόσια συζήτηση είναι απαράδεκτη.

    Ο mike που είναι 14 διαβάζει τα μυνήματα σας τι θα καταλάβει; Τι εντύπωση θα αποκτήσει; Είστε με τα καλά σας κυρίοι; Για να τσακωθείτε μπαίνετε εδω και οπουδήποτε αλλού; Μάλλον πρέπει να επιδείξετε για άλλη μια φορά το νεοΕλληνικό σας μεγαλέιο ε;
    Σιχάθηκα πια. Αν θες να αποδείξεις στον άλλο ότι κάνει λάθος κάνε το με επιχειρήματα και όχι ύβρεις. Αν δεν παίρνει απο λόγια και κοινή λογική αγνόησε τον και κάνε τη δουλειά σου εσύ όπως νομίζεις καλύτερα και σε τελική ανάλυση αν θέλετε να τσακωθείτε και να βριστήτε καντε το μεταξύ σας. Οι υπόλοιποι ή ο νέος που θα μπεί εδω δεν σας έχουν ανάγκη.

    Αυτό το post δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένα άτομα (θα ήταν άλλο το περιεχόμενο), απλά μου δώσατε αφορμή να το γραψω.
    Προτιμώ να πετάω, και να κάνω ότι μπορώ για το σύλλογο μου και τον αερομοντελισμό παρά να αναλώνομαι σε ανούσιες κόντρες του νηπιαγωγείου.
    Καταγράφηκε

    NikFrance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 208



    « Απάντηση #123 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 12:42:24 »

    Φυσικά γιώργο μου και δεν είχα σκοπό να καθίσω..

    Θα συνεχίσω να μπαίνω στο forum  ΣΑΝ επισκέπτης να διαβάζω κάποια ενδιαφέρον θέματα αερομοντελιστικα..
     από και και πέρα η "πολιτική" άποψη κάποιον ατόμων εδώ μέσα που ασχολούνται κατά βάση ΜΟΝΟ  με τις προσωπικές τους φιλοδοξίες!!
     μου περνάνε όχι απλά απαρατήρητοι αλλα πραγματικά έχω τάσεις εμετού!
    Καταγράφηκε

    Ο ξάδερφος από Γαλλία...
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #124 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 13:11:21 »

    Προτιμώ να πετάω, και να κάνω ότι μπορώ για το σύλλογο μου και τον αερομοντελισμό παρά να αναλώνομαι σε ανούσιες κόντρες του νηπιαγωγείου.

    Χαρη συμφωνω απολυτα μαζι σου, Thumbs up αν ολοι κανανε αυτο τοτε θα βρισκοταν μοντελοδρομιο θελοντας ή μη. Η αναγκη και η αφοσιωση σε κατι πολλες φορες μας οδηγει σε λυσεις που ισως αρχικα να εδειχναν εξωπραγματικες...

    Γνωμη μου ειναι ας σταματησει το θεμα αυτο να απασχολει το forum και παραλληλα να αποπροσανατολιζει τους αερομοντελιστες απο προσεχεις δραστηριοτητες οπως η συναντηση scale ανεμοπτερων, αγωνες ΕΑΘ F3C και πανελληνιοι αγωνες F3A. Παιδια γραψτε καλυτερα γι'αυτα τα θεματα η για αλλα καθαρα αερομοντελιστικα θεματα που σας απασχολουν. Wink

    Φιλικα,

    Νικος
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 13:13:05 από Νικόλας » Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #125 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 13:15:46 »

    Νικο δεν ειναι το θεμα του αερομοντελοδρομιου ενα καθαρα αερομοντελιστικο θεμα; (δεν φταιει το θεμα ετσι οπως το ξεφτυλιζουμε)

    ποσοι ενδιαφερονται για συναντηση;
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 13:19:06 από orck » Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #126 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 13:52:24 »

    Χάρη έχεις απόλυτο δίκιο

    Νικόλα δεν νομίζω ότι ο Χάρης εννοεί την συζήτηση για εύρεση μοντελοδρομίου στην Αθήνα 'ανούσια κόντρα σε νηπιαγωνείο'.  Και να το εννοούσε πάντως δεν ζει στην Αθήνα και δεν τον πονάει και καλά κάνει, ενώ εσύ ζεις εδώ και ξέρεις ότι είναι τεράστιο πρόβλημα.  Γι' αυτό τρέχουμε Μέγαρα και Ακραίφναιο για να προπονηθούμε για τις εκδηλώσεις που ανέφερες.  Γι' αυτό οποιοσδήποτε εκτός Αθηνών έχει την δυνατότητα να κάνει τριπλάσια προπόνηση από μας.  Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Βασίλης από το Ηράκλειο (Χάρη τον ξέρεις) που είχε έρθει στα Μέγαρα το Σάββατο.  Τρελάθηκε με την απόσταση.  Το ότι κάποια άτομα συζητητάνε σε άλλο επίπεδο δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσει το θέμα.  Ενδιαφέρον υπάρχει όπως έχεις δει. Αν θα βγει αποτέλεσμα είναι αμφίβολο.  Μια προσπάθεια δεν βλάπτει.  Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν υπάρχει καλή διάθεση απ' όλους που θα συμμετέχουν καλύτερα να μην γίνει.  Αυτό όμως θα φανεί εκ των υστέρων.

    Orck εγώ είμαι μέσα.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Paulos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 496



    « Απάντηση #127 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 14:33:18 »

    Απλά διαβάζω τα σχόλια-αντιπαραθέσεις- Τσακωμούς- κλπ και δεν είναι όμορφο. Και από ότι βλέπω το πρόβλημά σας  ΔΕΝ είναι εύκολο να διορθωθεί γιατί είστε χωρισμένοι στισ γνωστές Ελληνικές "κλίκες" που τελικά δεν κάνουν κάτι.

    μια χαρα τα λες φιλε μου ακριβως ετσι ειναι και λυπαμαι πολυ γιαυτο
    Καταγράφηκε

    If RC flying were drugs, it would be class A +
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΕΤΡΑΔΑΚΟΣ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    tiger


    « Απάντηση #128 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 14:38:40 »

        Αγαπητοι κυριοι.Ειχα κατα νου ,καποια στιγμη ( αφου συνειδητα δεν ειχα γραψει την αποψη μου, προκειμενου να διαβασω διαφορες αποψεις), να γραψω αυτο που πιστευω για το θεμα ,που αλλους λιγοτερο, και αλλους περισοτερο απασχολει.Και μην ξεχνατε ,οτι ειμαι απο τους ανθρωπους ,που οταν βρισκομαι στην Αθηνα (γιατι λειπω και καποιες μερες λογω της δουλειας μου) ,πεταω 3 με 4 η' και 5 φορες την εβδομαδα, προπονησεις λογω των υποχρεωσεων της Εθνικης F3C ,στο Α/Δ Λεχαιου.Δεν θα το κανω ομως.Και δεν θα το κανω ,γιατι προσβαλουν την αισθητικη μου σαν προσωπικοτητα και σαν ανθρωπο, καποα απο αυτα που διαβασα.Το δικαιωμα της διαφωνιας , απο την μικρη παρουσια μου σε αυτο FORUM,δεν νομιζω οτι το εχει αρνηθει κανεις σε κανεναν.Το να μιλαει ο καθενας οπως θελει ,δεν νομιζω οτι ειναι ουτε ευγενικο ουτε προαγει κανενος ειδους διαλογο.Για παραδειγμα θα σας αναφερω οτι σημερα το πρωι μπηκε στο FORUM η κοπελια μου (το παρακολουθει σχεδον καθημερινα) ,και κοντεψε να παθει εγκεφαλικο με το επιπεδο των διαλογων.Επιτελους καποια στιγμη ας συμπεριφερομαστε σαν ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ενηλικες.Μπορει να μας διαβαζουν γυναικες και παιδια ,οπως ο πιτσιρικας που καποιος προανεφερε.Και μην βιαστει καποιος να με χαρακτηρισει ηθικολογο γιατι δεν ειμαι.Τουλαχιστον οσοι με γνωριζουν, το ξερουν πολυ καλα.                                
                                       Τετραδακος Δ.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 17:42:38 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΕΤΡΑΔΑΚΟΣ » Καταγράφηκε

    Alphasportrc official pilot, Scorpion Power Systems team pilot, LYNX Inovations team pilot
    mike@$
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 112


    Κάποτε θα το πάρω αυτό το αεροπλάνο!


    WWW
    « Απάντηση #129 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 15:31:56 »

    Είμαστε όλοι πολιτισμένοι άνθρωποι και πιστευω πως μπορούμε να συζητήσουμε ήρεμα Wink οι διαφόρες πρέπει να λυθούν με την συζητηση και όχι με ύβρεις αυτό πρέπει να το καταλάβουν κάποιοι Θυμός αν και το θέμα τώρα έχει γυρισεί στο πως πρέπει κάποιος να σημπεριφέρεται και όχι στο θέμα του μοντελοδρομίου εγώ κάποιοα στιγμή θα ανεβάσω φώτο από εκεί που πετάω να δείτε θέα Azn γιάτί απο άλλα  Δάκρυ αλλά αφού μπορω και πετάω εκεί δεν παραπονιέμαι Cheesy
    Καταγράφηκε

    Never give up!
    HarisH
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 239



    WWW
    « Απάντηση #130 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 17:43:15 »

    Σε καμμία των περιπτώσεων δεν εννοώ ότι το νηπιαγωγείο έχει σχέση με την εύρεση χώρου πτήσεων. Ακριβώ το αντίθετο. Το να τσακώνεστε και να βρίζεστε εννοώ, μακάρι στην εύρεση χώρου να μπορούσα να βοηθήσω.

    Serafim, φίλε ο Βασίλης θα σου είπε ότι δεν αγαπώ μόνο την πτήση αλλα το χόμπυ μας γενικότερα, όταν βλέπω τον αερομοντελισμό να "μεγαλώνει" χαίρομαι ειλικρινά. Λοιπόν μπορεί να μην είμαι Αθήνα αλλα ξέρω πολύ καλά ότι αν αναπτυχθεί το χόμπυ στην Αθηνά θα ωφεληθεί όλη η Ελλάδα...(γιατί τελικά Ελλάδα είναι όνο η Αθήνα) και με κόφτει και με πονάει. Με τις "κοντρες του νηπιαγωγείου" εννόω ακριβώς τις κλίκες του τσακωμούς κτλ κτλ.

    Αντί να καθίσετε όλοι μαζί να ενώσετε τις δυνάμεις σας και να δείτε τι θα κάνετε πλακώνεστε και το κακό είναι ότι σε τέτοιες φάσεις δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΚΙΟ, είστε όλοι λάθος......

    Γιατί η Αθήνα να έχει 2-3 Σωματεία Αερομοντελιστών (εκτός απο γεωγραφικούς λόγους). Έχετε πρόβλημα με την διοίκηση της Ε.Α.Α. (παράδειγμα λέω) ΟΚ, η διοίκηση δεν διορίζεται, ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ, από ΕΣΑΣ. Να συμμετέχετε και να κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε. Αν δεν μπορείτε να τα βρείτε φτιάξτε άλλο σωματείο, αλλα να επιδιώξετε τη συνεργασία και φιλία με την Ε.Α.Α. και κάθε Ε.Α.Α. γιατι ρε παιδιά, κάνουμε κατι για ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ, όχι να βρίσκουμε αιτίες να τσακωνόμαστε.

    Να σου πώ κάτι; Έιμαι 2 χρόνια στη διοίκηση του συλλόγου, έχουμε 75 εγγεγραμένα μέλη και μια 25αριά ενεργά. Στη γενική συνέλευση έρχονται 13-17 άτομα. Όπως καταλαβαίνεις από τους υπόλοιπους που δεν πατάνε δεν θα δεχθώ κριτική, επίσης απο αυτούς που αρνούνται να συμμετέχουν στη διοίκηση και δεν συμμετείχαν ποτέ δεν δέχομαι τίποτα γιατι αν δεν τους αρέσει αυτο που κάνων μπορούν να βάλουν το κεφαλακι τους στη λαιμητόμο και να το κάνουν καλύτερα.

    Κατάλαβες; Με το να βρίζεστε εδώ και να βρίζετε τον καθένα μόνο κακό κάνετε πρώτα στους εαυτούς σας και μετά στο χόμπυ σας. Αντί να σέφτεσθε ποιο θα είναι το επόμενο μοντέλλο σας ή ποιο ελιγμό θα κάνετε προπόνηση η πού θα βρεθεί επιτέλους ένας χώρος να πετάτε ασχολείστε με το πως θα βρίσετε ο ένας τον άλλο........

    Anyway δεν θα συνεχίσω να απαντώ εδώ, δεν υπάρχει λόγος να προσπαθώ να εξηγήσω τα αυτονόητα...απλά εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

     
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #131 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 18:20:46 »

    ... γιατί είστε χωρισμένοι στς γνωστές Ελληνικές "κλίκες" που τελικά δεν κάνουν κάτι.

    Δημοκρατία έχουμε .....

    Αγαπητέ Μάνο, θα σταθώ στα παραπάνω λόγια σου "περί κλίκας".
    Θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα κάποιας παραπληροφόρησης, αφού δεν μένεις στην Αθήνα για να έχεις άμεση γνώμη.

    Από την άλλη μεριά παραδέχεσαι τη "δημοκρατία". Κάτω από αυτή την περίπτωση λειτουργούν νόμιμα τα αθλητικά σωματεία, που ανταγωνίζονται το ένα το άλλο σύμφωνα με την αθλητική ιδέα.

    Δεν ξέρω αν στη δική σου αντίληψη και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είναι κλίκες, επειδή συναγωνίζονται μεταξύ τους, και επειδή ο καθένας δέχεται στις τάξεις του μόνο τους δικούς του οπαδούς. Φανταστείται να γινόντουσαν δεκτοί οπαδοί της μίας ομάδας στην άλλη τι θα επακολουθούσε.

    Ούτε θα μπορούσε ποτέ κανείς να φανταστεί ότι η διοίκηση του Ολυμπιακού θα ασχολείτο με το πως θα βρει γήπεδο ο Παναθηναϊκός ή η ΑΕΚ.  Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένα από αυτά τα ονόματα δεν θα νοίκιαζε το γήπεδό του στο άλλο με συγκεκριμένη συμφωνία. Εδώ αποδεικνύεται το μεγαλείο της αθλητικής ιδέας.

    Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι λειτουργούν και απλά αστικά σωματεία που έχουν ως αντικείμενο τον "αερομοντελισμό" που κι' αυτά κινούνται με βάση το εγκεκριμένο καταστατικό τους, για να διασφαλίσουν την ομόνοια μέσα στους κόλπους τους.

    Για να γίνω πιό συγκεκριμένος σας ενημερώνω ότι :

    α) τα αθλητικά σωματεία δεν είναι κλειστά σωματεία, και λειτουργούν με αρχές που ορίζει ο αθλητικός νόμος.
    β) τα αστικά σωματεία έχουν τις δικές τους διατάξεις για την εισδοχή νέου μέλους, αλλά δεν μπορούν να στείλουν αθλητές στους επίσημους αγώνες της Ομοσπονδίας.
    γ) τα οργανωμένα μοντελοδρόμια που ανήκουν σε ιδιώτες ή εταιρείες, δέχονται με χαρά όσους θέλουν να πάνε σ' αυτά (με προϋπόθεση ότι ακολουθούν τους κανόνες ασφάλειας των πτήσεων).
    δ) τα οργανωμένα μοντελοδρόμια που διαχειρίζονται από σωματεία, είναι ανοικτά μόνο στα μέλη του αντίστοιχου σωματείου, ή και σε άλλα με ειδικές συμφωνίες.
    ε) οι έμποροι ειδών αερομοντελισμού, έχουν ήδη από χρόνια αποδεχθεί ότι δεν θα έχουν πάντα την αποκλειστικότητα των πελατών τους, και έχει εξαφανιστεί η παλιά νοοτροπία "είσαι δικός μου, μη πηγαίνεις εκεί που είναι οι άλλοι".

    Εγώ δεν βλέπω "κλίκες". Απλά βλέπω τους αερομοντελιστές να κατατάσσονται σε δύο μεγάλες ομάδες.

    Σ' αυτούς που πετάνε σε οργανωμένα ασφαλή μοντελοδρόμια, και σ' αυτούς που πετάνε σε "αλλους χώρους" με μειωμένη ασφάλεια των πτήσεων.

    Ουδείς έχει αναγκάσει, τους τελευταίους σ' αυτό που έχουν επιλέξει οι ίδιοι, είτε κατέληξαν σ' αυτό επειδή είτε δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου ή/και του χρήματος για να πετάνε στα οργανωμένα μοντελοδρόμια, είτε κατέληξαν επειδή δεν θέλουν να ελέγχονται από κανένα για το πως πετάνε.

    Ουδείς τους έχει αποκλείσει από πουθενά.

    Οπου νάναι θα ανακοινωθεί η ημερομηνία και ο χώρος μιας άτυπης συγκέντρωσης αερομοντελιστών, για να συζητήσουν κατά κύριο λόγο το θέμα διεύρυνσης του αριθμού των μοντελοδρόμιων στην Αττική.

    Πιστεύω να είμαι και εγώ εκεί, να γνωρίσω νέους αερομοντελιστές, να ανταλλάξουμε γνώμες.

    Οπως είπες έχουμε Δημοκρατία. Η πλειοψηφία των παρόντων θα δώσει την κατεύθυνση. Οσο όμως είναι ανοργάνωτη δεν θα μπορεί να ισχυροποιήσει τις αποφάσεις της.

    Φίλοι αερομοντελιστές, μην μένετε έξω μόνοι. Ενταχθείτε στα υπάρχοντα σωματεία, ή φτιάξτε νέα σωματεία για να έχει ισχύ η φωνή σας. Δημοκρατία έχουμε.

    jkon (θείος Γιάννης)

     
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #132 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 18:28:49 »

    Κ. Γιάννη

    ερώτηση που μου δημιουργήθηκε από αυτά που γράφετε

     (υποθετικά μιλάμε)

    ένα αεραθλητικό σωματείο μπορεί να απαγορεύσει σε ένα αθλητή άλλου
    (αεραθλητικού σωματείου) να κάνει χρήση των εγκαταστάσεων του για
    αθλητικούς λόγους-προπόνηση  και στο βαθμό που (ξένος) αθλητής δεν
    παραβιάζει κανόνες ασφαλείας – χρήσης κλπ.HuhHuh?
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #133 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 18:47:19 »

    ένα αεραθλητικό σωματείο μπορεί να απαγορεύσει σε ένα αθλητή άλλου
    (αεραθλητικού σωματείου) να κάνει χρήση των εγκαταστάσεων του για
    αθλητικούς λόγους-προπόνηση  και στο βαθμό που (ξένος) αθλητής δεν
    παραβιάζει κανόνες ασφαλείας – χρήσης κλπ.HuhHuh?

    Αγαπητέ Γιάννη,

    αυτή η ερώτηση δεν έχει μία απάντηση, και εξηγούμαι:

    Ο αθλητικός νόμος αναφέρει, ότι εκτός από τις υποχρεωτικές διατάξεις του που είναι υποχρεωμένο να ακολουθεί το σωματείο, κάθε αθλητικό σωματείο διοικείται σύμφωνα με το καταστατικό του.

    Αν υποθέσουμε ότι το κατατατικό δεν αναφέρει τίποτε, τότε ισχύουν οι εκάστοτε αποφάσεις του Δ.Σ.

    Ετσι αν το Δ.Σ. του ενός σωματείου δεν θέλει να δεχθεί κάποιον από το άλλο σωματείο, ναι, έχει την δυνατότητα να το κάνει.

    Φυσικά μπορεί να τον δεχθεί αν το θέλει, και μάλιστα να ζητήσει οικονομικό αντάλλαγμα.

    Αυτά υπό την συνθήκη ότι ο χώρος άθλησης/προπόνησης ανήκει στην κυριότητα του σωματείου.

    Αν η χρήση του χώρου έχει εκχωρηθεί από άλλο φορέα, τότε το σωματείο είναι υποχρεωμένο να ακολουθήσει τους όρους της συμφωνίας εκχώρησης, που μπορεί να προβλέπουν τι θα γίνει σε κάθε περίπτωση για συνεκμετάλλευση με άλλο σωματείο.

    jkon (θείος Γιάννης)

     
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #134 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 19:11:30 »


     Με τις "κοντρες του νηπιαγωγείου" εννόω ακριβώς τις κλίκες του τσακωμούς κτλ κτλ.

    Αντί να καθίσετε όλοι μαζί να ενώσετε τις δυνάμεις σας και να δείτε τι θα κάνετε πλακώνεστε και το κακό είναι ότι σε τέτοιες φάσεις δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΚΙΟ, είστε όλοι λάθος......

    έχετε πρόβλημα με την διοίκηση της Ε.Α.Α. (παράδειγμα λέω) ΟΚ, η διοίκηση δεν διορίζεται, ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ, από ΕΣΑΣ. Να συμμετέχετε και να κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε.


    Αγαπητέ HarisH,

    δεν έχω έρθει ακόμα στο μοντελοδρόμιό σας, αν και ο κουμπάρος μου έχει σπίτι στην Ανώπολη.

    Επίσης θυμάμαι με πολύ καλές αναμνήσεις την φιλοξενία από τους αερομοντελιστές της περιοχής σου σε πανελλήνιους αγώνες και το σεμινάριο που έκανα για τα ηλεκτροκίνητα.

    Αισθάνομαι πολύ περισσότερο κοντά σας, απ' ότι σε άλλες περιοχές, γι' αυτό με λυπεί να διαβάζω τα γραφόμενά σου για το τι συνεβει τις τελευταίες ημέρες κ.α.

    Αν παρατήρησες καλά η "συζήτηση" έγινε με άτομα που δεν διαμένουν στην Αθήνα.

    Αυτοί ήταν και οι μόνοι εριστικοί και τα έβαλαν με πρόσωπα και σωματεία, για λόγους που εμείς γνωρίζουμε αλλά δεν επιθυμούμε να κοινοποιήσουμε.

    Με λύπη μου λοιπόν θα σου πω ότι οι πληροφορίες που μπορείς να έχεις, δεν σου επιτρέπουν να κρίνεις αν είμαστε όλοι λάθος.

    Ομως λάθος είναι αυτό που προτείνεις, να έρθουν οι αερομοντελιστές να εκλέξουν άλλη διοίκηση στην Ε.Α.Α.

    Πως μπορείς να κάνεις τέτοια δήλωση όταν είσαι και μέλος Δ.Σ. του σωματείου σας;

    Μπορούνε π.χ. όλοι οι αερομοντελιστές της Κρήτης να ορίσουν το Δ.Σ. στο σωματείο σας; Μάλλον θα εννοούσες ότι αυτό μπορούν να το κάνουν ΜΟΝΟ τα μέλη του σωματείου.

    Αλλά στην συζήτηση των περασμένων ημερών, δεν είδα κανένα από τα μέλη του σωματείου Ε.Α.Α. να διαφωνεί με το σωματείο του αυτό.

    Μήπως τώρα έχεις καλύτερη γνώση των γεγονότων;

    jkon 


    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ???
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.