Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.437 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:39:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:39:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:19]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304437
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 149
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 127
    Συνολικά: 128
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Little -V-  (Αναγνώστηκε 3284 φορές)
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 13 Απρ 2023, 21:48:22 »

    το μοντελο στο πεδιο,το αποτελεσμα της συγκρουσης με τον κεδρο,και το επισκευασμενο οπως πεταει μεχρι τωρα..


    * IMG_20230402_192806.jpg (143.33 KB, 1000x750 - εμφανίστηκε 160 φορές.)

    * IMG_20230405_180946.jpg (149.36 KB, 1000x1333 - εμφανίστηκε 163 φορές.)

    * IMG_20230410_130137.jpg (167.21 KB, 1400x1050 - εμφανίστηκε 167 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 13 Απρ 2023, 21:57:00 »

     Σημερινη πτηση,με αγωνια το κινητο στο αριστερο...δε το ξανακανω! idiot2 Η πτηση του ειναι σαν τα θεματα των πανελληνιων...βατη και αναμενομενη Χαμόγελο.Χρειαζεται ολη την δυνατη κινηση των πηδαλιων του,και το πιο βασικο κεντρο βαρους ακριβως στο σημειο που το δινει ο σχεδιαστης.Ανεβαινει πολυ ευκολα,δεν ειναι γρηγορο,και με καλη συμπεριφορα στο υπηνεμο.Ακομα πιο ομορφη ομως ειναι η εικονα του ουραιου.Ενα old timer απο το 1969..


    * IMG_20230413_191022.jpg (88.06 KB, 998x1159 - εμφανίστηκε 160 φορές.)

    * IMG_20230413_191026.jpg (108.74 KB, 1189x684 - εμφανίστηκε 159 φορές.)

    * IMG_20230413_191027.jpg (63.71 KB, 1011x760 - εμφανίστηκε 165 φορές.)
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 13 Απρ 2023, 22:25:45 »

      Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

      Φανταστική δουλειά  Thumbs up Thumbs up και πολύ ωραίο το μέρος που πετάς Thumbs up Thumbs up

      Βέβαια απ`ότι είδα στις φωτό είναι σχετικά ψηλά η πλαγιά που σημαίνει ότι έχει πολύ δυνατό δυναμικό και μάλλον είναι υπεραρκετό για το Little V

      Θα πρότεινα να πετάς σε σημείο που δεν είναι τόσο ψηλά ή και ίσως να φτιάξεις ένα 2ο φτερό με πιο λεπτή αεροτομή για να μπορεί να "τρυπάει" τον αέρα αν φυσάει πολύ
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 14 Απρ 2023, 10:01:04 »

    Καλημέρα καί χρόνια πολλά. Ευχαριστώ πολύ DEPRON MANIAC.Η αλήθεια είναι ότι ο καιρός ξεγελάει το ματι.Ηταν δυτικός με μια συνεφαρα πλακωμα,και πέταγα στα 300μ και περίπου 1μιση χιλιόμετρο από τη θάλασσα που φαίνεται.Δ12-15κομβους είναι μια χαρά και άνετα πήγαινε οπου ήθελα.Και φυσικά επειδή δεν ηθελα να ζορισω την τύχη μου,την είχα ψηλά για να φωτογραφίσω τρομάρα μου..Τωρα στο θέμα της πτέρυγας που μου είπες,δεν έχω εμπειρία στην επιλογή,παρά μόνο τα βασικά θεωρητικά.Αν έχεις υλικό να μου προτείνεις να μελετήσω θα το ήθελα πολύ!Θα φτιάξω και μια δεύτερη πάντως στις αυθεντικές της διαστάσεις ..όρεξη έχω,ξύλα έχω,καφέ εχω Azn
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 14 Απρ 2023, 14:19:26 »

    Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση! Μπράβο Διονύση, ωραία περιγραφή και πολύ ωραίο το ανεμοπτεράκι! Είδες πού βολεύει να τα έχεις όλα στο δεξί στικ; Μπορείς και να φωτογραφίζεις ενώ πετάς!  laugh

    Αυτό το ανεμόπτερο φαίνεται ότι πετάει πολύ καλά και αν πάθει κάτι είναι εύκολο να επισκευαστεί. Με ψήνεις να το φτιάξω κι εγώ, μου φαίνεται! Cheesy Cheesy
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 14 Απρ 2023, 15:02:18 »

    Χαχα ναι  πρακτικοτατο.. Thumbs up
    Πραγματικά επισκευάζεται πολύ εύκολα.Ισως ευκολότερα από τις ανοιχτές πτέρυγες.Φυσικα μετά από κάθε επιστροφή στο σπίτι,της αλοίφω τις πληγές με μέλι.Ουτε μια φορά δεν γύρισε ατσαλακωτη ..χαχαχα.Ειναι μια όμορφη εμπειρία να  πετάς με V tail ,και μια αφορμή για ψάξιμο του όλου στησίματος ενός τόσο ιδιαίτερου σκάφους.Εμενα αυτό μου έμεινε και πραγματικά με ικανοποίησε και κατασκευαστικά και πτητικά.Πιστευω θα το νοιώσεις,όπως και όλοι όσοι το κατασκεύασαν και παλαιότερα.Καλη επιτυχία!!
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 14 Απρ 2023, 20:34:03 »

    Καλημέρα καί χρόνια πολλά. Ευχαριστώ πολύ DEPRON MANIAC.Η αλήθεια είναι ότι ο καιρός ξεγελάει το ματι.Ηταν δυτικός με μια συνεφαρα πλακωμα,και πέταγα στα 300μ και περίπου 1μιση χιλιόμετρο από τη θάλασσα που φαίνεται.Δ12-15κομβους είναι μια χαρά και άνετα πήγαινε οπου ήθελα.Και φυσικά επειδή δεν ηθελα να ζορισω την τύχη μου,την είχα ψηλά για να φωτογραφίσω τρομάρα μου..Τωρα στο θέμα της πτέρυγας που μου είπες,δεν έχω εμπειρία στην επιλογή,παρά μόνο τα βασικά θεωρητικά.Αν έχεις υλικό να μου προτείνεις να μελετήσω θα το ήθελα πολύ!Θα φτιάξω και μια δεύτερη πάντως στις αυθεντικές της διαστάσεις ..όρεξη έχω,ξύλα έχω,καφέ εχω Azn

      Καλησπέρα

      Για την επιλογή της αεροτομής της πτέρυγας, για πτήση πλαγιάς, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μελέτη.

      Αν έχει αέρα και "πλάκα"  να είναι θα πετάξει.

      Πάντως για το Little V μια απλή μετατροπή στην ήδη υπάρχουσα αεροτομή είναι να την "συμπιέσεις" στην "Ζωγραφική" των Windows


    * newairfoil.jpg (69.46 KB, 811x401 - εμφανίστηκε 136 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #22 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 00:54:38 »

    Οκ μαγικό..Πάντως επειδή το σχέδιο δίνεται για 93εκ.και εγώ πήγα στα 100,τι προτείνεις,να διατηρήσω το εκπέτασμα μου με διαφορετική αεροτομή ή να παω στα 93εκ,με την ίδια;Τι αλλαγές θα έχω στις δύο περιπτώσεις;Με συγχωρείς για τις απανωτες ερωτησεις,αλλά τώρα που σε βρήκα,να μάθω κάτι παραπάνω.. Wink
    Καταγράφηκε
    Θόδωρος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #23 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 02:02:48 »

    Ειναι μια όμορφη εμπειρία να  πετάς με V tail ,και μια αφορμή για ψάξιμο του όλου στησίματος ενός τόσο ιδιαίτερου σκάφους.Εμενα αυτό μου έμεινε και πραγματικά με ικανοποίησε και κατασκευαστικά και πτητικά.Πιστευω θα το νοιώσεις,όπως και όλοι όσοι το κατασκεύασαν και παλαιότερα.Καλη επιτυχία!!

    Φίλε Διονύση,

    Αν σου αρέσουν τα v-tail πλαγιάς, σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό:
    http://www.charlesriverrc.org/articles/terminatorhlg/terminatorhlg.htm

    Είναι λίγο μεγαλύτερο αλλά πετάει πολύ ωραία με μονόσελλη μπαταρία, είναι εύκολο στη κατασκευή και μεταφέρεται εξίσου εύκολα. Το πετάω και με λάστιχο στο κάμπο και πιάνει και θερμικά Wink

    Κι αυτό που έφτιαξες όμως είναι πολύ ωραίο! Thumbs up  Ψήνομαι κι εγώ, άλλωστε κατά πως το βλέπω το χόμπυ μάλλον πρέπει να παίρνουμε τα βουνά  police
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #24 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 02:42:24 »

    Οκ μαγικό..Πάντως επειδή το σχέδιο δίνεται για 93εκ.και εγώ πήγα στα 100,τι προτείνεις,να διατηρήσω το εκπέτασμα μου με διαφορετική αεροτομή ή να παω στα 93εκ,με την ίδια;Τι αλλαγές θα έχω στις δύο περιπτώσεις;Με συγχωρείς για τις απανωτες ερωτησεις,αλλά τώρα που σε βρήκα,να μάθω κάτι παραπάνω.. Wink

      Πιθανόν η επιλογή 100εκ/λεπτή αεροτομή με 93εκ/ίδια αεροτομή να μην έχει και τόσο διαφορά στο "τρύπημα" του αέρα, γιατί είτε το εκπέτασμα στην πρώτη περίπτωση είτε το πάχος της αεροτομής στην δεύτερη μπορεί να εισάγουν την ίδια οπισθέλκουσα στο σύνολο. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις, σε πιο δυνατό αέρα θα έχει πιο "τρυπητό" χαρακτήρα από ότι είναι τώρα.

      Υπόψιν, αν έχει δυνατότητα η Τ/Κ, καλό θα ήταν να βάλεις dual rate έτσι ώστε όταν έχει δυνατό αέρα να πετάς με μειωμένες κινήσεις

      Επίσης, και για να ανεβάσω λίγο ακόμα τον πήχη... υπάρχει και άλλη μια επιλογή...  93εκ με λεπτή αεροτομή... Στριφογύρισμα ματιών
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #25 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 08:17:26 »

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Διονύση, πόσο βάρος σου βγήκε το ανεμοπτεράκι;
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #26 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 11:46:29 »

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε.ολοθς και στις οικογένειές σας.
    @Nikolas K το βάρος μόνο τα ξύλα ήταν 210γρ,και ντυμένο έφτασε στα 250γρ.Αρκετα τα περιθώρια μέχρι τα 425 του σχεδίου.. Δε λυπάσαι υλικο laugh..Άσε που είχα πολλά περιθώρια στις επισκευές  Στριφογύρισμα ματιών
    @DEPRON MANIAC τρομερά διλήμματα.Αχ τι θα κάνω;Πάντως κάτι έμαθα και σημερα.Με βοήθησες πολύ Thumbs up Θα πρέπει να το φιλοσοφίσω λίγο..
    @Θόδωρος πολύ ενδιαφέρον.Ξεκιναω ανάγνωση! Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #27 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 12:05:07 »

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε.ολοθς και στις οικογένειές σας.
    @Nikolas K το βάρος μόνο τα ξύλα ήταν 210γρ,και ντυμένο έφτασε στα 250γρ.Αρκετα τα περιθώρια μέχρι τα 425 του σχεδίου.. Δε λυπάσαι υλικο laugh..Άσε που είχα πολλά περιθώρια στις επισκευές  Στριφογύρισμα ματιών
    @DEPRON MANIAC τρομερά διλήμματα.Αχ τι θα κάνω;Πάντως κάτι έμαθα και σημερα.Με βοήθησες πολύ Thumbs up Θα πρέπει να το φιλοσοφίσω λίγο..
    @Θόδωρος πολύ ενδιαφέρον.Ξεκιναω ανάγνωση! Thumbs up


    Ωραία, αφού το έφτιαξες τόσο ελαφρύ σε σχέση με το πρωτότυπο, έχεις και τα περιθώρια να του φτιάξεις φτερόμ με άλλου είδους αεροτομή, πιό γρήγορη όπως προτείνει ο Depron Maniac.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #28 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 12:15:52 »

    Σαφώς.Ομως η επιλογή μεταξύ δύο τόσο κοντινών σε αποτέλεσμα επιλογών,με αγχωνει... Κάπου έχω τον ζυγό στο οροσκόπιό μου,αλλά δε ξέρω που.. laugh   laugh
    Θα το φτιάξεις τελικά;
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #29 στις: Σάββατο, 15 Απρ 2023, 13:00:43 »

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε.ολοθς και στις οικογένειές σας.
    @Nikolas K το βάρος μόνο τα ξύλα ήταν 210γρ,και ντυμένο έφτασε στα 250γρ.Αρκετα τα περιθώρια μέχρι τα 425 του σχεδίου.. Δε λυπάσαι υλικο laugh..Άσε που είχα πολλά περιθώρια στις επισκευές  Στριφογύρισμα ματιών
    @DEPRON MANIAC τρομερά διλήμματα.Αχ τι θα κάνω;Πάντως κάτι έμαθα και σημερα.Με βοήθησες πολύ Thumbs up Θα πρέπει να το φιλοσοφίσω λίγο..
    @Θόδωρος πολύ ενδιαφέρον.Ξεκιναω ανάγνωση! Thumbs up


    Ωραία, αφού το έφτιαξες τόσο ελαφρύ σε σχέση με το πρωτότυπο, έχεις και τα περιθώρια να του φτιάξεις φτερόμ με άλλου είδους αεροτομή, πιό γρήγορη όπως προτείνει ο Depron Maniac.

      Κάτι που προέκυψε αναφορικά με το θέμα βάρους.

      Άλλος ένας παράγοντας για το "τρύπημα" στον δυνατό αέρα είναι και η ...προσθήκη.. ναι... προσθήκη... βάρους και από ότι φαίνεται έχεις αρκετό περιθώριο. Βέβαια δεν λέω να φτάσεις στα 425γρ αλλά η προσθήκη 50 -100γρ ανάλογα τον αέρα θα βελτιώσει την συμπεριφορά και ίσως και να μην χρειαστείς άλλη πτέρυγα άμεσα. Ίσως πιο μετά που θα θες να πετάς πιο γρήγορα.
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Little -V-
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.