Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.525 Beiträge in 12.389 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 19:10:12

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 19:10:12

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304525
    Themen insgesamt: 12389
    Heute online: 45
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 1
    Gäste: 27
    Gesamt: 28
    Themavorwähler

    Seiten: [1]     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: 5.1 align step down ναι η οχι !!!  (Gelesen 1982 mal)
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 318


    HI ALL


    « am: Montag, 3 Dez 2012, 14:07:41 »

    πηρα ενα τρεχ 600νιτρο που εχει το 2+1 ρεγουλατορο και το 401γυρο με το φουταμπα 9254.
    πρεπει να βαλω το step down η οχι? εσεις τι κανατε?
    (εχω διαβαση οτι σε αλλους καηκε το σερβο και σε αλλους καηκε το step down!)!
    Gespeichert

    live simply, so other people can simply live!
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #1 am: Montag, 3 Dez 2012, 15:12:59 »

    Απ'οτι βλεπω το συγκεκριμενο σερβο δουλευει με 4.8V μονο,οποτε πρεπει να βαλεις step down.
    http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXFZP1#tech
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 495



    « Antwort #2 am: Montag, 3 Dez 2012, 15:27:00 »

    αναλογως τι εξοδο σε βολτ βγαζει το regulator? εαν βγαζει 6v πρεπει να βαλεις , εαν βγαζει 5v δεν εχεις προβλημα . σε ενημερωνω οτι το συγκεκριμενο δεν εχει και τις καλητερες κριτικες. καλυτερα παρε κατι αλλο. gryfon- scott gray- dualskay- .
    Gespeichert
    kostas72
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 495



    « Antwort #3 am: Montag, 3 Dez 2012, 15:30:35 »

    μετρησε λιγο την εξοδο με ενα βολτομετρο , πιστευω οτι θα βγαζει 5,1 v. δεν εχεις προβλημα κανενα.  Χαμόγελο Χαμόγελο
    Gespeichert
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #4 am: Montag, 3 Dez 2012, 16:16:10 »

    Στο συγκεκριμενο ''πακετο'' της Αlign δινει το BEC που εχει εξοδο 5.8V και το step down που το κατεβαζει στα 5.1V για χρηση σε καποια σερβο ουρας.
    Στο παρακατω λινκ που παραθετω εχει την περιγραφη του προιοντος οπου μιλαει ξεκαθαρα για χρηση και του step down για το συγκεκριμενο σερβο αναμεσα σε αλλα.
    Το δουλευω πολυ καιρο το συγκεκριμενο BEC χωρις το step down γιατι το σερβο μου δουλευει με 6V και δεν ειχα ποτε προβλημα.
    http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/1574_199/products_id/18569/n/Align-6A-External-BEC-w--51V-2-Way-Step-Down-Voltage-Regulator  
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 552



    « Antwort #5 am: Montag, 3 Dez 2012, 16:26:30 »

    Το regulator της align δινει 6 volt παντου.Το εχουν ετσι γιατι συνηθως τα compo της align εχουν και gyroalign αλλα και σερβο ουρας align.Ετσι δεν εχεις προβλημα.Αν ομως καποιος αποφασισει να βαλει κατι αλλο τοτε χρειαζετε stepdown.Ετσι λοιπον η align εβγαλε το συγκεκριμενο καλωδιακι.Σε γενικες γραμμες οταν επεμβαινεις με κατι τετοιο στα ρευματα ειναι πιθανο να γινει η στραβη.Εγω εχω μονοστο 500 αρακι μου τετοιο πραγμα γιατι εχω 9257 με 520 gyro.Και να γινει η στραβη ειναι ενα ελικοπτερο με σχετικα μικρο κοστος σε σχεση με τα αλλα που εχω.Για τα 50αρια μου και ειδικα στα 90αρια μου ουτε λογος.Εκει φοραω scotgray και gryphon μιας και εκτος της ουρας χρειαζομαι 4.8 volt και στο γκαζι λογο οτι χρησιμοποιω και εκει 9254 σερβο ουρας για ταχυτητα αποκρισης.
    Εσυ παιζεις με τις πιθανοτητες....μπορει να μην παθει τιποτα οπως πχ το 500 μου που εχει πολλες πτησεις αλλα μπορει και να σου κατσει στραβη.Αυτο εσυ το αποφασιζεις λογο τσεπης.
    Gespeichert

    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 318


    HI ALL


    « Antwort #6 am: Montag, 3 Dez 2012, 17:24:30 »

    ευχαριστω κυριοι. το περημενω και θα το βαλω. Thumbs up
    Gespeichert

    live simply, so other people can simply live!
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 413



    « Antwort #7 am: Montag, 3 Dez 2012, 23:09:21 »

    πηρα ενα τρεχ 600νιτρο που εχει το 2+1 ρεγουλατορο και το 401γυρο με το φουταμπα 9254.
    πρεπει να βαλω το step down η οχι? εσεις τι κανατε?
    (εχω διαβαση οτι σε αλλους καηκε το σερβο και σε αλλους καηκε το step down!)!
    φιλαρακο μεγαλη προσοχη στην πλακετα με το διακοπτη δεσ μην ειναι μποσικος ο διακοπτησ δηλαδη να εχει αιςθηση στο ανοικσε κλεισε και δευτερο τσεκαρε την καλοδιοτενια αν εινα μεταχειρισμενο
    Gespeichert
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 318


    HI ALL


    « Antwort #8 am: Dienstag, 4 Dez 2012, 08:10:50 »

    πηρα ενα τρεχ 600νιτρο που εχει το 2+1 ρεγουλατορο και το 401γυρο με το φουταμπα 9254.
    πρεπει να βαλω το step down η οχι? εσεις τι κανατε?
    (εχω διαβαση οτι σε αλλους καηκε το σερβο και σε αλλους καηκε το step down!)!
    φιλαρακο μεγαλη προσοχη στην πλακετα με το διακοπτη δεσ μην ειναι μποσικος ο διακοπτησ δηλαδη να εχει αιςθηση στο ανοικσε κλεισε και δευτερο τσεκαρε την καλοδιοτενια αν εινα μεταχειρισμενο
    τον ψεκασαμε με σιλικονη σπρει και ειναι οκ. οκ. ευχαριστω.
    Gespeichert

    live simply, so other people can simply live!
    Seiten: [1]     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: 5.1 align step down ναι η οχι !!!
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.02 Sekunden mit 25 Zugriffen.