Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.507 μηνύματα σε 12.387 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:38:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:38:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:08]

    από sakis art
    [Χθες στις 11:35]

    από snoopy
    [Δευτέρα, 13 Μάι 2024, 08:35:43]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304507
    Σύνολο θεμάτων: 12387
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 6
    Επισκέπτες: 23
    Συνολικά: 29
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: PA-18 σχέδια  (Αναγνώστηκε 2813 φορές)
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « στις: Κυριακή, 8 Οκτ 2023, 03:58:48 »

    Γεια σας,
    Ειμαι 32 ετων και εμπειρος απο παλια.
    Ειχα σε μικροτερη ηλικια φτασει και στο επιπεδο ακροβατικων με ηλεκτρικο με ανοιγμα γυρω στο 1,3μ
    Ημουν στο εξωτερικο πολλα χρονιακ αι τωρα που γυρισα μονιμα λεω να το ξαναπιασω το χομπυ.
    Εχω πομπο, δεκτη, σερβο, μπαταριες φορτιστες αλλα δεν εχω κανενα μοντελο.
    Λεω να ξαναμπω στο χομπυ με το να φτιαξω κατι δικο μου αυτη τη φορα με τον πατροπαραδοτο τροπο με Balsa.
    Το μοντελο που θελω να φτιαξω ειναι το Piper Super Cub (οχι το J3)
    Η κλιμακα που θελω να πετυχω ειναι η 1 προς 5.
    Δεν ειναι κατι που το βιαζομαι και κατανοω οτι θα παρει μηνες η κατασκευη του.
    Θελω να κανω κατι απο scratch και να αγορασω τα υλικα ολα μονος μου.
    Θα χριεαστω για αρχη τα σχεδια και γενικα καποιον να με καθοδηγει.
    Η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυτιμη.
    Μπορειτε να μου στειλετε τα σχεδια οποιος εχει στο kitharodos@gmail.com
    Καταγράφηκε
    CMarkop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.208



    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 9 Οκτ 2023, 09:15:59 »

    Εδώ θα βρεις μεγάλη ποικιλία σχεδίων (θέλω να πιστεύω οτι θα υπάρχει και αυτό που ψάχνεις)
    όσο για βοήθεια, είμαστε πολλοί εδώ για να σε βοηθήσουμε.
    Μαρκόπουλος Κώστας.

    https://aerofred.com/index.php

    https://www.hippocketaeronautics.com/hpa_plans/index.php

    Καταγράφηκε

    μοντελισμός = κατασκευή._
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 9 Οκτ 2023, 14:27:56 »

    Απο την παλια καλη Pilot αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=256
    Απο την παλια Royal αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=347

    Αυτα τα δυο εχω στην δικη μου σελιδα για το μεγεθος που ζητας.
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 603


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 9 Οκτ 2023, 22:57:55 »

    Απο την παλια καλη Pilot αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=256
    Απο την παλια Royal αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=347

    Αυτα τα δυο εχω στην δικη μου σελιδα για το μεγεθος που ζητας.

     Ηλίαααα, φωτιές ανάβεις...  Ποοολύ άνεση

      Χρησταρας
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 10 Οκτ 2023, 12:33:46 »

    Υπάρχει καποιος φίλος που να εχει εμπειρια με τα scratch και να θελει να βρεθουμε απο κοντα, να ερθω απο το σπιτι του να μου δωσει σωστη καθοδηγηση?
    Καταγράφηκε
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 10 Οκτ 2023, 13:44:35 »

    Υπάρχει καποιος φίλος που να εχει εμπειρια με τα scratch και να θελει να βρεθουμε απο κοντα, να ερθω απο το σπιτι του να μου δωσει σωστη καθοδηγηση?

    ΥΓ. Μένω στο Καματερό
    Καταγράφηκε
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 10 Οκτ 2023, 16:39:19 »

    Απο την παλια καλη Pilot αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=256
    Απο την παλια Royal αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=347

    Αυτα τα δυο εχω στην δικη μου σελιδα για το μεγεθος που ζητας.
    [/quote

    για καποιο λογος, παρολο που κανω register, μου βγαζει σφαλμα
    Καταγράφηκε
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 11 Οκτ 2023, 14:53:53 »

    Απο την παλια καλη Pilot αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=256
    Απο την παλια Royal αυτο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=347

    Αυτα τα δυο εχω στην δικη μου σελιδα για το μεγεθος που ζητας.
    [/quote

    για καποιο λογος, παρολο που κανω register, μου βγαζει σφαλμα

    Παρη στειλε εμαιλ και user name σε μενα στο δικο μου εμαιλ να σου κανω προσωπικο λογαριασμο να κατεβαζεις οτι θελεις γιατι ακομα δεν εχω ανοιξη την αυτοματη εντολη για αυτο σου βγαζει αυτο το μηνυμα. Επισης αν θες μπορεις να δουλεψης και τον λογαριασμο freeusers που εχω μπροστα στην σελιδα για να κατεβαζεις.
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 13 Οκτ 2023, 14:00:11 »

    Από πού προμηθεύομαι ξύλα στην Αθηνα? Ο Κατασκευαστής λεει plywood, δηλαδη κοντρα πλακε, δεν εχω ιδεα ποιο κοντρα πλακε, λογικα το αεροπορικο, υπαρχει καποιο καταστημα ή ξυλουργειο που να προμηθευειε αεροπορικο κοντρα πλακέ στην Αθηνα?
    Καταγράφηκε
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 13 Οκτ 2023, 14:17:36 »

    Από πού προμηθεύομαι ξύλα στην Αθηνα? Ο Κατασκευαστής λεει plywood, δηλαδη κοντρα πλακε, δεν εχω ιδεα ποιο κοντρα πλακε, λογικα το αεροπορικο, υπαρχει καποιο καταστημα ή ξυλουργειο που να προμηθευειε αεροπορικο κοντρα πλακέ στην Αθηνα?

    Παρη εδω θα βρεις https://www.bestrcshops.com
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 22 Οκτ 2023, 00:39:19 »

    Και μετά απο 2 βδομάδες ψαξιματος για το πώς θα κανω αυτο που εχω στο μυαλο μου μαλλον θα καταληξω στο συμπερασμα οτι τα παραταω.
    Και αυτο γιατι?
    Δεν υπαρχουν εμπιστα σχεδια δωρεαν στο διαδικτυο. Ολα ειναι παλια σχεδια της δεκαετιας του 80 και πολυ αναξιοπιστα. Θα γινω πιο σαφης.
    Εαν υπαρχει καποια εταιρεια ακομα ζωντανη που να ασχολειται αποτι βλεπω ειναι η Balsa USA η οποια θελει 80 δολλαρια χωρις μεταφροικα και εκτελωνιασμους να μου στειλει τα σχεδια στην Ελλαδα, και σε αυτα τα σχεδια δεν ξερω αν υπαρχουν ξεχωριστα τα σχεδια για τα κομματια.
    Εμενα η σκεψη μου ηταν το καθαρο scratch build , να παρω τα ξυλα και να τα χαραξω μονος μου με την προυποθεση οτι υπαρχει σχεδιο.
    Επελεξα λόιπον το Super Cub, διοτι το J3 μου φενεται λιγο γελειο, δεν μαρεσει , και αντιπαθω ιδιαιτερα το κιτρινο.
    Αλλα οπως και να χει το PA-18 ειναι παρα παρα πολυ διαδεμενο.
    Βρηκα λοιπον 2 κιτ που ειχαν μεσα τα σχεδιαπ ου ηθελα της ΟΚ Pilot που ηταν κλιμακα 1 προς 5 και της Royal με κλιμακα 1 προς 4
    Στα λινκσ που αναγραφονται παραπανω θα διαπιστωσετε μονοι σας οτι:

    Της ΟΚ τα σχεδια ειναι πολυ χαμηλης αναλυσης πραγμα που τα κανουν πολυ αναξιοπιστα.

    Της Royal δε, βρηκα απο τριτη ιστοσελιδα τα πλανα για τα κομματια ξεχωριστά και μπηκα στην διαδικασια να τα εκτυπωσω.
    Το πλανο των κομματιών εννοω, το πλανο που σου εχει ολα τα κομματια ζωγραφισμενα συμπτηγμενα ετσι ωστε να τα εκτυπωσεις πανω σε φυλλα balsa για να αρχισεις να τα κοβεις.
    Διαπιστωσα οτι το αρχειο με τα κομματια παρολο που το διαμορφωσα στην κλιμακα με το αρχειο του πραγματικου πλανου χρησιμοποιοντας Adobe Illustrator, δεν εφαπτονταν τα κομματια του πλανου των καμματιων με το πλανο το original ολοκληρου του αεροπλανου.
    Ειχαν πολλες μικρες διαφορες, αλλα τοσες πολλες που εχασα την ορεξη.
    Θα μου πεις... μπορεις να τα διορθωσεις κτλ.
    Η διαδικασια αυτη θα ηταν πολυ χρονοβορα και απορω γιατι απλα δεν βρισκονται σχεδια, ακομα και επι πληρωμη, μεγαλης ευκρινειας για ενα τοσο διαδεμενο μοντελο.
    Δεν βλεπω να υπαρχει κοσμος που να κανει και scratch build oπως και να χει, ολοι παιρνουν κιτ.
    Κιτ δεν θα ηθελα να ασχοληθω, δεν θα ειχε νοημα, καλυτερα να το παρω ARF.
    Θα ηθελα να κοψω τα ξυλα ολα απο την αρχη απο μονος μου να τα κανω ολα μονος μου αλλα δεν μπορω να εμπιστευτω τα σχεδια αυτα.

    Πελαγωσα και δεν βλεπω να μπορει να γινει ετσι οπως το φανταστηκα.

    Θα πρεπει να αφιερωσω παρα πολλες ωρες στην διορθωση ενος αρχειου απο την δεκαετια του 80 για να ειναι 100% ακριβες...

    Διαφορετικα αγορα κιτ ή ARF.

    Ακουω τις γνωμες σας
    Καταγράφηκε
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 26 Οκτ 2023, 17:52:53 »

    μετά απο παροτρυνση φιλων εδω και την ιδιατερη βοηθεια του κ.Κυριακου Ανυφαντη απο την Ελευσινα, θα συνεχισω το εγχειριμα.
    Παιρνω τα κομματια ενα ενα και τα τοποθετω με photoshop και Adobe Illustrator για να τα εξατομικευσω και να τα τυπωσω με περισσοτερη ακριβεια.
    Ομως θα σας παραθεσω τι προβληματα αντιμετωπιζω, οχι οτι θα με σταματησει.. απλα ειναι λιγο κουραστικο διοτι περιμενα τουλαχιστον τα σχεδια να ηταν καλα.


    * Un3titled.png (79.63 KB, 1638x995 - εμφανίστηκε 308 φορές.)
    Καταγράφηκε
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 27 Οκτ 2023, 16:20:22 »

    Και μετά απο 2 βδομάδες ψαξιματος για το πώς θα κανω αυτο που εχω στο μυαλο μου μαλλον θα καταληξω στο συμπερασμα οτι τα παραταω.
    Και αυτο γιατι?
    Δεν υπαρχουν εμπιστα σχεδια δωρεαν στο διαδικτυο. Ολα ειναι παλια σχεδια της δεκαετιας του 80 και πολυ αναξιοπιστα. Θα γινω πιο σαφης.
    Εαν υπαρχει καποια εταιρεια ακομα ζωντανη που να ασχολειται αποτι βλεπω ειναι η Balsa USA η οποια θελει 80 δολλαρια χωρις μεταφροικα και εκτελωνιασμους να μου στειλει τα σχεδια στην Ελλαδα, και σε αυτα τα σχεδια δεν ξερω αν υπαρχουν ξεχωριστα τα σχεδια για τα κομματια.
    Εμενα η σκεψη μου ηταν το καθαρο scratch build , να παρω τα ξυλα και να τα χαραξω μονος μου με την προυποθεση οτι υπαρχει σχεδιο.
    Επελεξα λόιπον το Super Cub, διοτι το J3 μου φενεται λιγο γελειο, δεν μαρεσει , και αντιπαθω ιδιαιτερα το κιτρινο.
    Αλλα οπως και να χει το PA-18 ειναι παρα παρα πολυ διαδεμενο.
    Βρηκα λοιπον 2 κιτ που ειχαν μεσα τα σχεδιαπ ου ηθελα της ΟΚ Pilot που ηταν κλιμακα 1 προς 5 και της Royal με κλιμακα 1 προς 4
    Στα λινκσ που αναγραφονται παραπανω θα διαπιστωσετε μονοι σας οτι:

    Της ΟΚ τα σχεδια ειναι πολυ χαμηλης αναλυσης πραγμα που τα κανουν πολυ αναξιοπιστα.

    Της Royal δε, βρηκα απο τριτη ιστοσελιδα τα πλανα για τα κομματια ξεχωριστά και μπηκα στην διαδικασια να τα εκτυπωσω.
    Το πλανο των κομματιών εννοω, το πλανο που σου εχει ολα τα κομματια ζωγραφισμενα συμπτηγμενα ετσι ωστε να τα εκτυπωσεις πανω σε φυλλα balsa για να αρχισεις να τα κοβεις.
    Διαπιστωσα οτι το αρχειο με τα κομματια παρολο που το διαμορφωσα στην κλιμακα με το αρχειο του πραγματικου πλανου χρησιμοποιοντας Adobe Illustrator, δεν εφαπτονταν τα κομματια του πλανου των καμματιων με το πλανο το original ολοκληρου του αεροπλανου.
    Ειχαν πολλες μικρες διαφορες, αλλα τοσες πολλες που εχασα την ορεξη.
    Θα μου πεις... μπορεις να τα διορθωσεις κτλ.
    Η διαδικασια αυτη θα ηταν πολυ χρονοβορα και απορω γιατι απλα δεν βρισκονται σχεδια, ακομα και επι πληρωμη, μεγαλης ευκρινειας για ενα τοσο διαδεμενο μοντελο.
    Δεν βλεπω να υπαρχει κοσμος που να κανει και scratch build oπως και να χει, ολοι παιρνουν κιτ.
    Κιτ δεν θα ηθελα να ασχοληθω, δεν θα ειχε νοημα, καλυτερα να το παρω ARF.
    Θα ηθελα να κοψω τα ξυλα ολα απο την αρχη απο μονος μου να τα κανω ολα μονος μου αλλα δεν μπορω να εμπιστευτω τα σχεδια αυτα.

    Πελαγωσα και δεν βλεπω να μπορει να γινει ετσι οπως το φανταστηκα.

    Θα πρεπει να αφιερωσω παρα πολλες ωρες στην διορθωση ενος αρχειου απο την δεκαετια του 80 για να ειναι 100% ακριβες...

    Διαφορετικα αγορα κιτ ή ARF.

    Ακουω τις γνωμες σας

    Πραγματικα το μερος του σχεδιου με τα κομματια ηταν λαθος στο μεγεθος (ειναι ποιο μικρα) γιατι ηταν λαθος το σκαναρισμα απο το γνησιο σχεδιο. Σου εστειλα το καινουργιο σχεδιο για αυτα που ειναι το σωστο. Καποια στιγμη θα εχω ετοιμο και αυτο που απουσιαζει με τα κομματια απο καθετο και οριζοντιο πηδαλιο.
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 27 Οκτ 2023, 21:20:14 »

    Οπότε γενικά, να έχεις υπομονή. Χαίρομαι που δεν σταμάτησες την προσπάθεια γιά κατασκευή.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Πάρης Χρονάκης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2023, 20:58:14 »

    Mετά απο 1 βδομαδα διορθωσης των σχεδιων, και 140 ευρω αγορα σεγας, αρχισα αποψε το κοψιμο


    * 400720417_7139570099427537_914934010991147388_n.jpg (126.1 KB, 2048x923 - εμφανίστηκε 173 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: PA-18 σχέδια
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.021 δευτερόλεπτα. 24 ερωτήματα.