Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.507 Messages dans 12.387 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Vendredi, 17 Mai 2024, 14:41:00

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Vendredi, 17 Mai 2024, 14:41:00

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 14:08]

    [Hier à 11:35]

    par snoopy
    [Lundi, 13 Mai 2024, 08:35:43]

    [Dimanche, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samedi, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Jeudi, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Lundi, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Dimanche, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]

    [Mercredi, 24 Avril 2024, 19:34:42]

    [Lundi, 22 Avril 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304507
    Total des fils de discussion: 12387
    En ligne aujourd'hui: 44
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 6
    Invités: 28
    Total: 34
    Choix de thème

    Pages: [1]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Ζητώ πληροφορίες για κατασκευή Τηλέμαχου!  (Lu 1033 fois)
    Henri Toivonen
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4


    « le: Lundi, 29 Mai 2023, 20:55:37 »

    Καλησπέρα σε όλους.

    Κατ' αρχάς, συγχαρητήρια σε όλους που στην εποχή του facebook, instagram και λοιπών μέσων, το forum αυτό συνεχίζει με τέρμα γκάζι!

    Είμαι μέλος εδώ και κάποια χρόνια, λέγομαι Κωστής και σας γράφω από τα Γιάννενα. Ασχολούμαι με το μοντελισμό (στατικό) από πολύ μικρός, ποτέ όμως με τηλεκατευθυνόμενα αεροσκάφη!

    Εδώ και κάνα δυο χρόνια, λόγω του ότι ασχολούμαι (και) επαγγελματικά με μηχανολογικό σχεδιασμό CAD και προσομοιώσεις και τα παρεμφερή, σχεδίασα την πρώτη μου αγάπη και παντοτινή, το Concorde! Έκανα μια, μισή για την ακρίβεια, εκτύπωση αλλά λόγω συγκυριών δεν το συνέχισα ποτέ. Αρχικά, το αεροσκάφος έχει σχεδιαστεί όχι για να λάβει εξοπλισμό τηλεκατεύθυνσης, αυτό μπορώ και θα το κάνω στην πορεία. Λόγω, όμως, μηδενικής εμπειρίας, δε θα ήθελα να καταβάλω κόπο και χρήμα για μια - σίγουρη - πρώτη crash landing κατάσταση. Οπότε, θα ήθελα να φτιάξω, αρχικά, έναν Τηλέμαχο, να δω αν "το ΄χω" κι έπειτα βλέπουμε. Απ' όσο καταλαβαίνω, με την κατασκευή του Τηλέμαχου θα μπορέσω να δω στην πράξη όσα χρειάζεται να έχω υπόψιν μου. Είμαι μηχανικός, οπότε έννοιες αεροδυναμικής και δυναμικής αεροσκαφών μου είναι γνώριμες. Ποτέ, όμως δεν έφτιαξα κάτι!

    Σε παλαιότερα topics είδα πως υπάρχουν παραπομπές σε σελίδα του κ. Κωνσταντόπουλου για κάποιο βιβλίο και σχέδια (?) αλλά οι σύνδεσμοι, πλέον, δε λειτουργούν.

    Πως θα μπορούσα να αποκτήσω αυτά τα αρχεία; Και, βασικά, για τι ακριβώς αρχεία μιλάμε;

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

    Καλό σας απόγευμα,

    Κωστής

    Journalisée

    Σέρμπης Κωστής
    gliderguider
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 264


    Νίκος Βουλουμάνος


    « Répondre #1 le: Mardi, 30 Mai 2023, 06:44:10 »

    Kωστή καλημέρα,

    Για τα σχέδια κλπ. του Τηλέμαχου μπορείς να επικοινωνήσεις με το Γιάννη Κωνσταντακάτο, είτε εδώ είτε στο jkon@otenet.gr
    Mιας όμως και ζείς στα Γιάννενα, μπορείς να πάρεις ένα κίτ (foam) Τηλέμαχου από το Γιάννη Παξιμαδάκη, που ζεί επίσης εκεί, και να τον φτιάξεις ηλεκτρικό.
    Ειναι ότι πιό απλό και οικονομικό για να μπείς στο πνεύμα της πτήσης.

    (Παρεμπιπτόντως, ο Henri Toivonen ηταν από τους αγαπημένους μου οδηγούς όταν, στα Λυκειακά μου χρόνια, παρακολουθούσα με μανία ότι είχε σχέση με αγώνες αυτοκινήτου  Thumbs up Thumbs up).

    Νίκος Βουλουμάνος
    Journalisée

    Seize your day!
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 841



    « Répondre #2 le: Mardi, 30 Mai 2023, 09:22:22 »

    Καλημέρα κι από εμένα! Επίσης, αν θέλεις τον σύνδεσμο γιά το ηλεκτρονικό βιβλίο του κ. Κωνσταντακάτου, ο σύνδεσμος πλέον είναι αυτός: https://jkon.elao.gr/

    Γιά τα σχέδια του Τηλέμαχου, θα σου απαντήσει ο κ. Κωνσταντακάτος γιά να σου τα στείλει, ή αυτό που είπε ο παραπάνω φίλος gliderguider.
    Journalisée

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Répondre #3 le: Mardi, 30 Mai 2023, 11:22:16 »

    Καλημερα εδω θα βρεις ολα οσα θελεις για τον Τηλεμαχο https://flyinghlsat.com/details.php?publication_id=136
    Για να κατεβασεις οτι θελεις χρησιμοποιησε αυτα Username: freeusers and Password: x1x2x3x4
    Journalisée

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Henri Toivonen
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4


    « Répondre #4 le: Mercredi, 31 Mai 2023, 09:00:17 »

    Καλημέρα σε όλους!

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, έχω ξεκινήσει ήδη και διαβάζω στοιχεία από την πραγματικά πολύ οργανωμένη και πλήρη σε πληροφορίες σελίδα του κ. Κωνσταντακάτου! (Διόρθωση, το Κωνσταντόπουλος που έγραψα, λάθος προφανώς, με συγχωρείτε!)

    Με το Γιάννη γνωριζόμαστε, σχεδόν γείτονες είμαστε, όμως δεν ήξερα αν ασχολείται ακόμη με το άθλημα.. θα απευθυνθώ και σε εκείνον, φυσικά, όπως και στον φίλτατο Κύρο για τα παρελκόμενα.

    Θα σας κρατήσω ενήμερους για οποιαδήποτε εξέλιξη και φυσικά αναμένω τη στιγμή της κατασκευής και με το καλό της πρώτης απογείωσης..!

    (@gliderguider ο Toivonen θεωρώ πως ήταν ένας απ' τους σημαντικότερους οδηγούς της ιστορίας του μηχανοκίνητου και φυσικά με το συνοδηγό του Sergio, τα όσα κατάφεραν πίσω απ' το τιμόνι της υπέρτατης (και απαξιωμένης απ' το marketing) Lancia, ήταν φυσικά τουλάχιστον τρομερά..)

    Επίσης, @hlsat ευχαριστώ πολύ για την παραχώρηση κωδικών της σελίδας!!

    Είμαι υπόχρεος σε όλους σας και σας ευχαριστώ και πάλι!
    Journalisée

    Σέρμπης Κωστής
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Répondre #5 le: Mercredi, 31 Mai 2023, 11:27:39 »

    Καλώς ήλθες φίλε Wink
    Journalisée

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    En ligne En ligne

    Messages: 2.268



    « Répondre #6 le: Jeudi, 1 Juin 2023, 18:09:44 »

    Καλημέρα σε όλους!

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, έχω ξεκινήσει ήδη και διαβάζω στοιχεία από την πραγματικά πολύ οργανωμένη και πλήρη σε πληροφορίες σελίδα του κ. Κωνσταντακάτου! (Διόρθωση, το Κωνσταντόπουλος που έγραψα, λάθος προφανώς, με συγχωρείτε!)

    Με το Γιάννη γνωριζόμαστε, σχεδόν γείτονες είμαστε, όμως δεν ήξερα αν ασχολείται ακόμη με το άθλημα.. θα απευθυνθώ και σε εκείνον, φυσικά, όπως και στον φίλτατο Κύρο για τα παρελκόμενα.

    Θα σας κρατήσω ενήμερους για οποιαδήποτε εξέλιξη και φυσικά αναμένω τη στιγμή της κατασκευής και με το καλό της πρώτης απογείωσης..!

    (@gliderguider ο Toivonen θεωρώ πως ήταν ένας απ' τους σημαντικότερους οδηγούς της ιστορίας του μηχανοκίνητου και φυσικά με το συνοδηγό του Sergio, τα όσα κατάφεραν πίσω απ' το τιμόνι της υπέρτατης (και απαξιωμένης απ' το marketing) Lancia, ήταν φυσικά τουλάχιστον τρομερά..)

    Επίσης, @hlsat ευχαριστώ πολύ για την παραχώρηση κωδικών της σελίδας!!

    Είμαι υπόχρεος σε όλους σας και σας ευχαριστώ και πάλι!
    Πίσω από το Short Cofe είμαι και γω...... 😉😉
    Ότι χρειαστείς στείλε μύνημα και σε μένα!!!
    Journalisée

    Πετάμε ?
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    En ligne En ligne

    Messages: 2.268



    « Répondre #7 le: Jeudi, 1 Juin 2023, 19:50:51 »

    ........SHORT COFFEE    Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση
    Journalisée

    Πετάμε ?
    Pages: [1]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Fil de discussion: Ζητώ πληροφορίες για κατασκευή Τηλέμαχου!
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.02 secondes avec 24 requêtes.