Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 00:09:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 00:09:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από Markhelis
    [Χθες στις 15:33]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304516
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 42
    Συνολικά: 44
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ MODEL-ONE;  (Αναγνώστηκε 9765 φορές)
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #15 στις: Τρίτη, 20 Αύγ 2019, 10:28:40 »

    Χρήστο τα νούμερα που γράφεις δεν παίζουν. Και εγώ τα ίδια πίστευα μέχρι που βρέθηκα να δουλεύω ως logistic manager. Αγοράζουμε 100, πουλάμε 100+24%+ 20 έως 30% κέρδος.
    Σύνολο 160 περίπου ευρώ. Στα 60+ βγάλε 24 το ΦΠΑ, τα έξοδα μεταφορών, τα έξοδα της εταιρείας, τον φόρο και δες τι σου μένει.
    Εκεί που υπάρχει μεγάλο περιθώριο είναι στα ψιλικοκό. Καλώδια, ντίζες, ξύλα, κόλλες, χορνάκια κλπ.

    Και να είσαι σίγουρος πώς κανένα μαγαζί δεν θέλει να κλείσει. Είθε τα πράγματα να αλλάξουν προς το καλύτερο...
     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    kgiova
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 119


    « Απάντηση #16 στις: Τρίτη, 20 Αύγ 2019, 16:57:56 »

    Επιτέλους μια ειλικρινή και πραγματική προσέγγιση γιατί το hobby στην Ελάδα είναι ακριβό. Αν υπολογίσεις και το ΦΠΑ, τελωνείο , δασμούς, ΕΦΟΡΕΙΑ κλπ + το πολύ μικρότερο όγκο πελατών με τα μεγάλα λειτουργικά κόστη τότε καταλαβαίνεις γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις τις τιμές με κάθε κινέζο και μεγαλοέμπορα ηπείρου ...
    Νά γιατί κλείνουν τα μαγαζιά το ένα πίσω απο το άλλο.
    Καταγράφηκε
    jnkmilos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 148



    « Απάντηση #17 στις: Τρίτη, 20 Αύγ 2019, 20:43:11 »

    Τα μαγαζιά κλείνουν γιατί ποτέ τους δεν αγάπησαν το hobby και το είδαν καθαρά σαν κέρδος. Μόλις λοιπόν μειώθηκε η κερδοφορία τους έλαβαν λουκέτο. Επειδή λέτε για λειτουργικά έξοδα και εφορίες Στην Ελλάδα όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες μια ζωή δήλωναν 12.000Ευρω που ήταν το αφορολόγητο και μετά 9.000 και μέχρι πέρυσι έπαιρναν και επιστροφή. Παράδειγμα 30λεπτα χονδρική το χοιρινό καλαμάκι 1.80 λιανική. Άστα να πανε
    Καταγράφηκε

    Τι είναι το σημερα παρά το χθές του αύριο.
    GeorgeC
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 280



    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 12:49:35 »

    Ποσοι απο τους παλιοτερους θυμουνται την ατυπη αναγωγη των τιμων απο λιρες σε χιλαδες δρχ? Θυμαμαι ακομα OS 32 H στις 85λιρες στο Λονδινο να πουλιεται σε μαγαζι στο Αιθριο στο Μαρουσι 85.000δρχ. Η λιρα τοτε επαιζε περιπου στις 300δρχ.  2,95 λιρες το MHW ,2.950δρχ στο μοντελομαγαζο. Do the math.
    Γιαυτο και οι λιγο ψαγμενοι ηταν παντα κοκκινο πανι για τους εδω "επαγγελματιες".
    Οταν φιλος μου ζητησε εξηγησεις απο πολυ γνωστο μαγαζατορα για τον λογο της τοσο μεγαλης διαφορας στις τιμες εκεινος τον απεπεμψε λεγοντας του πως ειναι "δυσφημιση για το μαγαζι" . Περαστικα... η δικη μου παρεα δεν αγοραζει εδω και χρονια ουτε καυσιμο απο τοπικο μοντελομαγαζο- βενζινη και stihl οι μονες αγορες απο δω και ειμαστε οκ! Grin Grin Grin

    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 13:36:28 »

    Ας θέσουμε μερικά απλά ερωτήματα.

    Ποιός πίεσε τους «μαγαζάτορες» της Ελλάδας να ανοίξουν μαγαζί;

    Μόνοι τους απεφάσισαν ότι τους συμφέρει.

    Δεν σκέφτηκαν ότι με τα τόσα πολλά μοντελομάγαζα στην Ελλάδα η πίτα της αγοράς μοιραζότανε σε μικρότερα κομμάτια;

    Δεν σκέφτηκαν ότι έχουν ανταγωνισμό με την Ευρώπη και την Ασία ακόμα και με την Αμερική;

    Δεν σκέφτηκαν ότι οι παλιοί έμπειροι μοντελιστές δεν θα αγόραζαν ποτέ κάτι ακριβότερο απ’ ότι το βρίσκουν στο εξωτερικό; 

    Και καλά οι δύο-τρείς που ήξεραν λίγο το χόμπυ, έφερναν και πράγματα που είχαν ζήτηση. Πολλοί έχουν ακόμα στοκ από εικοσαετίας, που δεν πρόκειται ποτέ να πουληθεί.

    Παραθέτω μερικές διασκεδαστικές ιστορίες.

    Την εποχή του 1990 όπου τα καλά σέρβο τα εύρισκες στην Ελλάδα με 4.000 δρχ, ένας έμπορος τα πούλαγε 14.000 γιατί όπως μου εξηγούσε «έχει αυξηθεί το κόστος της ζωής».

    Σε ένα άλλο κατάστημα ζήτησε κάποιος έλικα 10Χ6. Και η έτοιμη απάντηση: Εχω μία 12Χ8 σου κάνει;

    Μπήκε σε ένα κατάστημα πατέρας και  γυιός να αγοράσουν ένα σύστημα τ/κ. Ο πωλητής τους εξήγησε ότι έπρεπε να πάρει ο καθένας από ένα (από τα σύγχρονα με μνήμη πολλών μοντέλων) για να ρυθμίσουν από ένα μοντέλο στο καθένα.

    Αγόρασε κάποιος μία μηχανή και του έσπασε η μπιέλα. Πήρε δεύτερη μπιέλα και έσπασε και αυτή. Τι είχε συμβεί. Ο έμπορος για να ελαφρύνει το κόστος της εισαγωγής έφερνε τα εξαρτήματα των μηχανών χωριστά και τις συναρμολογούσε ο ίδιος. Αλλά ξέχασε να βάλει και την φλάντζα κάτω από το κεφάλι.

    Μία μηχανή που αγόρασε ένα παιδί έχανε από το μπουζί γιατι οι βόλτες ήταν υπό γωνία και δεν στεγανοποιούσε. Ο έμπορος από την μία απείλησε εμένα ότι δυσφημώ τη μηχανή και θα μου κάνει μήνυση, και δεύτερον είπε ότι φταίει το παιδί γιατί βίδωσε μπουζί με άλλο σπείρωμα. Αν είναι δυνατόν.

    Αγόρασα ανταλλακτικό χιτώνιο, αλλά αυτό που μου έδωσε δεν ήταν το σωστό για τη μηχανή μου. Δεν χώραγε στην κάσα. Το πήγα πίσω και μου είπε. Δεν το παίρνω πίσω γιατί είναι μεταχειρισμένο.

    Αν διασκεδάζετε πείτε μου να συνεχίσω.

    Ολες οι παραπάνω αναλύσεις και ιστορίες δεν έχουν σχέση με το κατάστημα του τίτλου.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    GeorgeC
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 280



    « Απάντηση #20 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 13:54:01 »

    Πλακα εχουμε σημερα.

    Θυμοσαστε οταν για να σου πουλησει αναλλακτικα ο εδω αντιπροσωπος ζητουσε την αποδειξη αγορας του ελικοπτερου αλλιως ΔΕΝ!!!!! idiot2 idiot2 idiot2

    Visa λοιπον και φαξ στην Αγγλια! :

    Ωραιες εποχες...
    Καταγράφηκε
    bjtamp
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77



    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 16:25:20 »

    ….αν και δεν ήθελα να αναφερθώ στο θέμα περισσότερο, αποφάσισα να προσθέσω και τα παρακάτω εξηγώντας ίσως και τη προηγούμενη τοποθέτησή μου. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να θωρηθεί αξίωμα, απλά αποτελεί για μένα τη προσωπική μου πικρή γεύση της Ελληνικής πραγματικότητας. Μπορεί και να έχω άδικο. Ο καθένας όμως διατηρεί το δικαίωμα τα αντιλαμβάνεται και να πιστεύει ότι θέλει, έτσι δεν είναι?

    Ξεκίνησα τον αερομοντελισμό γύρω στο 2003. Το μικρόβιο υπήρχε, μέχρι να γίνω φοιτητής υπήρξα πλαστικομοντελιστής με δεκάδες μοντέλα να έχουν περάσει από το τραπέζι μου. Σκεφτείτε ότι έχω ακόμα HUMBROL και MOLAK enamel μπογιές 35 ετών σε καλή έως άριστη κατάσταση. Τα ακρυλικά TAMIYA είχαν μόλις εμφανιστεί! Μοναδικός μου σύμμαχος το internet, η πληροφόρηση από το εξωτερικό γιατί εδικά σαν τεχνικός, είχα ήδη ανακαλύψει ότι μόνο στην Αγγλική γλώσσα (δυστυχώς δεν γνωρίζω άλλη ξένη γλώσσα) μπορούσα να αποκτήσω έγκυρη και ενημερωμένη γνώση (όταν ανέφερες στους δικούς μας τον όρο “audio engineering”, σε κοιτούσαν περίεργα). Στο internet ανακαλύψαμε μαζί με ένα φίλο ότι ο αερομοντελισμός δεν ήταν τόσο δυσπρόσιτος όπως πίστευα παλιά, είδα κόστη και τιμές στην Ευρώπη (Αμερική και Ασία δεν μπήκα καν στον κόπο να δω) και ξεκινήσαμε επισκέψεις στα λιγοστά μαγαζιά της Αθήνας. Οι “κλωτσιές” στη μούρη έρχονταν απανωτές, και όχι μόνο εξαιτίας των διαφορών στις τιμές. Αλλά είπαμε “άντε να το καταπιούμε και αυτό, να βοηθήσουμε”.  Αλλά και τέτοια έλλειψη επαφής με το παγκόσμιο γίγνεσθαι στον αερομοντελισμό? Μέσα σε 4-5 χρόνια καλύψαμε μια απόσταση σε γνώση που κάποιοι έτρωγαν μια ζωή να την αποκτήσουν. Η διαδικτυακή πληροφόρηση με αντικείμενο είτε τη θεωρία πτήσης, είτε τη παγκόσμια βιομηχανία αερομοντελισμού μας έκανε να πετάξουμε από τη ”φελιζολιά”GWS e-starter των 500 γραμμαρίων στο ξύλινο P-51D Mustang των 6.5 κιλών/2000+Watts. Αντί αυτού, μπαίναμε σε καταστήματα και βλέπαμε αδιάφορα έως “ανύπαρκτα” ARF μοντέλα (δυστυχώς το ”κιτ” για μένα αποτελεί μια λύση πέρα από τις τότε αλλά και τώρα δυνατότητές μου, μήπως δεν θα πρέπει να πετάω κιόλας?). Εμένα και να μου τα χάριζαν, δεν θα ασχολιόμουνα καν και είμαι σίγουρος ότι πολλά από αυτά ακόμα υπάρχουν σε κιτρινισμένες από τη πολυκαιρία κούτες. Με ελάχιστες εξαιρέσεις (που μπορώ και να κατονομάσω αλλά δεν έχει και κανένα νόημα, όσοι με σεβάστηκαν τους σεβάστηκα και εγώ και εξακολουθώ να τους συστήνω) απομακρύνθηκα από Αθηναϊκά καταστήματα γιατί δεν είχαν σχεδόν τίποτα ενδιαφέρον να μου προσφέρουν. Αντίθετα είδα το “φως” από την Ευρώπη και όχι από την Ασία και την Αμερική. Aυτοί ακολούθησαν αρκετά αργότερα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την ”έκσταση” και τον θαυμασμό των φίλων της παρέας όταν άκουσαν και είδαν για πρώτη φορά τι σημαίνει Royal Evo με synthesizer RF module (οι κρύσταλοι μου ”στοίχισαν” αρκετά μοντέλα), synthesizer receivers (ακόμα τους έχω) Funjet, Twinstar, electric retracts, HV esc, external BEC, 3-axis gyro, 4-6 cell Lipo, A123 LifePO4, Jet to EDF conversion (Hotspot με 12S Schuebeler 120mm) και ένα σωρό άλλα. Με το καύσιμο αναλάμβανε τα πάντα ο καλός φίλος ExtraRed όχι γιατί δεν το σεβόμουν και το εκτιμούσα, αλλά γιατί οι συνθήκες μου δεν επέτρεπαν να το μάθω και αυτό τότε. Εξάλλου, πλέον δεν το χρειάζομαι, κάνω το κέφι μου και με το ρεύμα. Τώρα απλά ηλεκτροδοτώ τα μοντέλα με καύσιμο φίλων και αυτό μου αρκεί.

    Δέχομαι ότι το εμπόριο έχει τα δικά του ”κόλπα και παιχνίδια” που ίσως να βρίσκονται πολύ μακριά από την αντίληψη μου. “Είσαι μακριά και δεν γνωρίζεις ακριβώς τα πράγματα” θα έλεγε κανείς. “Αυτό που μπορεί εσύ να συστήνεις δεν μπορεί να γίνει” θα έλεγε κάποιος καταστηματάρχης. Δεκτό αλλά μήπως  είναι λάθος τακτική? Μήπως μια πιο στενή επαφή των καταστηματαρχών με τους μοντελιστές για το καλό του χόμπι και όχι μόνο της τσέπης δεν θα εξασφάλιζε το καλύτερο και για τους δύο?

    Η Κρίση, οι όχι καλές τακτικές και συμπεριφορές των καταστημάτων (με υπάρκτές εξαιρέσεις βέβαια), η πρακτικά ανύπαρκτη υποστήριξη του αερομοντελισμού στη χώρα και προπάντων η έλλειψη επαφής με τις εξελίξεις στο χώρο, υποβαθμίζουν καθημερινά τον αερομοντελισμό στη χώρα. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα αρκετοί "αφανείς ήρωες" αερομοντελιστές. Η διαφορά στις τιμές των Ελληνικών καταστημάτων υπάρχει αλλά από μόνη της δεν μου φάνηκε εξολοκλήρου ικανή και υπεύθυνη. Εξάλλου πλέον βλέπω ότι έχει μειωθεί θεαματικά.
    Καταγράφηκε
    bjtamp
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77



    « Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 16:26:01 »

    Ελπίζω να μην υπήρξα κουραστικός. Εύχομαι για όλους το καλύτερο!
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 16:27:59 »

    Από τα πιο ωραία:
    Τον Ιούνιο κάποιου έτους είχαν προγραμματιστεί Πανελλήνιοι.
    Τον Μάρτιο –τρεις μήνες πριν- παράγγειλα στον εισαγωγέα ένα ακόμα δέκτη για να έχω δύο μοντέλα έτοιμα.
    Τι έγινε με τον δέκτη; Τον έχω παραγγείλει
    Τι έγινε με τον δέκτη; Μην ανησυχείς θα έρθει
    Τι έγινε με τον δέκτη; Ερχεται
    Ημέρα Πέμπτη, τρεις μέρες πριν την Κυριακή των αγώνων, με παίρνει το πρωϊ τηλέφωνο και μου λέει:
    Ηρθε ο δέκτης σου.
    Τι ώρα ανοίγεις το απόγευμα; Στις έξι.
    Εξι παρά ένα λεπτό ήμουν εκεί. Ελα δώσε μου τον δέκτη γιατί βιάζομαι.
    Δεν τον έχω… τον πούλησα το πρωϊ σε άλλον.

    Δεν έχει σχέση με το μαγαζί του τίτλου.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 22:05:10 »

    γιατί εγώ βρίσκω τα πάντα εδώ?Huh
    γιατί σε μένα οι δέκτες έρχονται στην ώρα τους?
    γιατί όλα μου τα μοντέλα, εκτός ενός, τα πείρα από ελληνικά μαγαζιά?
    γιατί ότι αγόρασα τα τελευταία 10 χρόνια είναι σε τιμές παραπλήσιες του εξωτερικού?

    μάλλον σε άλλη χώρα ζω, ή αγοράζω διαφορετικά πράγματα απ΄ότι οι άλλοι!

    Α, και μην ξεχάσω, ακόμα περιμένω από το 2008 πράγματα από την Γερμανία και την Κίνα. Αλλά είπαμε αυτοί είναι καλύτεροι.

    Όλη η κουβέντα είναι καφενείου. Ελεύθερη αγορά είναι. Πάρε ότι θες απ΄όπου θες σε ότι τιμή θες και μην μας πρήζεις (γενικό σχόλιο δεν πάει σε κάποιον συγκεκριμένα)
    Και σε τελική δεν είδα κανέναν μαγαζάτορα να κλαίει γιατί ο Γιάννης δεν αγοράζει από αυτόν!!
    Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και από τις δύο πλευρές μιας αγοραπωλησίας.

    Χωρίς παρεξήγηση  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.776



    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2019, 22:46:24 »

    Παιδιά καλό είναι να αλλάξει ο τίτλος του θέματος γιατί ξέφυγε πάλι....... δεν φταίει σε κάτι το συγκεκριμένο μαγαζί να γράφετε εδώ τις εμπειρίες σας. Και οι ασπιρίνες έχουν 1λεπτο κόστος οι 100 και τις περνούμε 5ευρω οι δέκα..... με τέτοια πονοκέφαλο που έχουμε κάθε μέρα. Σουπερμαντολινι.
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    jnkmilos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 148



    « Απάντηση #26 στις: Πέμπτη, 22 Αύγ 2019, 01:27:13 »

    Τις περνούμε 5ευρω γιατί πάλι έχει εμπλακεί Ελληνικός δάκτυλος στην υπόθεση. Καλό είναι να τα λέμε για να μην ξεχνάμε τι εχει γίνει και να μαθαίνουν οι νεότεροι
    Καταγράφηκε

    Τι είναι το σημερα παρά το χθές του αύριο.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #27 στις: Πέμπτη, 22 Αύγ 2019, 07:33:30 »

    Παιδιά καλό είναι να αλλάξει ο τίτλος του θέματος γιατί ξέφυγε πάλι....... δεν φταίει σε κάτι το συγκεκριμένο μαγαζί να γράφετε εδώ τις εμπειρίες σας. Και οι ασπιρίνες έχουν 1λεπτο κόστος οι 100 και τις περνούμε 5ευρω οι δέκα..... με τέτοια πονοκέφαλο που έχουμε κάθε μέρα. Σουπερμαντολινι.
    Συγνώμη κύριε Γιαννετάκη, αλλά για το κόστος των φαρμακευτικών παρασκευασμάτων σας παρακαλώ να μην εμπλέκεστε γιατί δεν γνωρίζετε.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #28 στις: Πέμπτη, 22 Αύγ 2019, 09:06:27 »

    Έχει δίκιο ο κυρ Γιάννης, Αργύρη.
    Στον μοντελισμό οι μόνες μίζες που υπάρχουν, είναι για να βάζουμε μπροστά τα μοτέρ μας
     Grin
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Πέμπτη, 22 Αύγ 2019, 12:11:02 »

    Εγώ αγόρασα ένα υψηλοπτέρυγο και τα δύο πανελ δεν ταίριαζαν στο σημείο της θέσης της δοκού. Το αστείο είναι ότι ταυτόχρονα αγόρασε και ένας φίλος το ίδιο μοντέλο και διαπίστωσε και αυτός το ίδιο, αλλά σε αντίθετη θέση. Δηλαδή αν δεν είχα προλάβει να κολλήσω το φτερό μου (με εγχείρηση) θα μπορούσαμε να είχαμε ανταλλάξει το ένα πάνελ και να ταίριαζαν και τα δύο φτερά απόλυτα.

    Το συμπέρασμα είναι ότι μάλλον όλα τα κομμάτια μερικών κιτ ερχόντουσαν χύμα (για να αλλάξει η δασμολογική κλάση) και μοίραζαν τα κομμάτια στα κουτιά στο μαγαζί.
    .
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ελληνικά καταστήματα-αντιπροσωπείες-βιοτεχνίες  |  Θέμα: ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ MODEL-ONE;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.021 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.