Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.425 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 03:44:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 03:44:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:51]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304425
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 74
    Συνολικά: 74
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 41 42 43 [44] 45 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350584 φορές)
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #645 στις: Κυριακή, 26 Οκτ 2008, 23:00:38 »

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. (Άλλαξες και nick βλέπω) Wink

    Δεν λέω να πάρεις ειδικά optimum, εξάλλου κυκλοφορούν πολλές μάρκες στον ελληνικό χώρο, άλλα και στο εξωτερικό. Κοίτα εσύ τι σου κάνει. Εγώ έχω πάρει optimum φρεζούλα και πέρα το ότι ειναι κινέζικο, είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την συνολική του εικόνα. Αλλά δεν θέλω να σε επηρεάσω στην επιλογή σου. Γι' αυτό κοίταξε γενικά διάφορες μάρκες και αποφασίζεις στο τέλος που να καταλήξεις. Πάντα να κοιτάς και ποιότητα, άλλα και καλή τιμή!!! (Proxon δεν θα έπαιρνα, λόγω τιμής και δυνατοτήτων. Στο τομέα της μικροκατασκευής είναι καλό, αλλά.... παραπέρα τι γίνεται?)   Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    panoss
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #646 στις: Τετάρτη, 10 Δεκ 2008, 08:39:10 »

    Ρε παιδιά, το www.hobbycnc.gr έκλεισε; Δεν δουλεύει πια; Ξέρει κανείς;
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #647 στις: Τετάρτη, 10 Δεκ 2008, 10:37:59 »

    Ρε παιδιά, το www.hobbycnc.gr έκλεισε; Δεν δουλεύει πια; Ξέρει κανείς;

    Καλημέρα

    Μάλλον μιλάς για το http://www.cnchobby.gr/ που δουλεύει κανονικά

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    panoss
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #648 στις: Τετάρτη, 10 Δεκ 2008, 11:01:48 »

    Μα δεν δουλεύει ούτε αυτό!
    Με Firefox, με Internet Explorer, με Opera...τίποτα, nothing...nada...
    Το ότι έχω Linux δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο.
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #649 στις: Τετάρτη, 10 Δεκ 2008, 11:06:57 »

    Μα δεν δουλεύει ούτε αυτό!

    Αυτό εμένα τουλάχιστον μου ανοίγει κανονικά

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    panoss
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #650 στις: Τετάρτη, 10 Δεκ 2008, 11:15:57 »

    Τι γκαντέμης πού μαι! Θα το δοκιμάσω άλλη φορά από PC με Windows.
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #651 στις: Τετάρτη, 10 Δεκ 2008, 11:56:57 »

    Ανοίγει και σε μένα. Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    deathlok
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #652 στις: Πέμπτη, 25 Δεκ 2008, 10:44:05 »

    Ευχαριστω!

    Δεν ειναι οτι ειμαι φαν της ΑΛΦΑ απλα ειναι οτι φερνει ο εδω αντιπροσωπος.Δεν ξανακανω το λαθος να φερω απο το εξωτερικο μηχανημα τετοιου μεγεθους.Ο προηγουμενος τορνος που ειχα ειχε ερθει απο Αγγλια και εκανε ενα μηνα και πληρωσα 230€ μεταφορικα...Οσο για την ομοιοτητα με την OPTIMUM ας ειναι καλα ο κινεζος!!Ενα εργοστασιο κατασκευης με διαφορετικες ταμπελες,γνωστη η δουλεια!Η ποιοτητα ειναι καλη σε σχεση με την τιμη του.Βεβαια υπαρχει και ετοιμος σε αυτο το μεγεθος της WABECO,Made in Germany, CNC κιολας,αλλα εχει 12000€.Δυστυχως τοσα δεν μου περισσευουν!
    Αυτο που θελει αλλαγη σιγουρα ειναι το τσοκ του(γιατι αυτη ειναι και η ψυχη του τορνου)ειναι παρακεντρο κατα 0.05mm πραγμα το οποιο ειναι εκνευριστικο οταν γυρνας ενα κομματι αναποδα και κανει το γνωστο "δοντι".Επικοινωνησα με τον Παγκακη στην Αθηνα και μου ειπε για κατοσταρι τσοκ απο ατσαλι,οχι cast iron της Rohm με 4 δαγκανες αυτοκεντραριζομενο με 420€, καλη τιμη αν σκεφτει κανεις την ποιοτητα!


    εντάξει το παραδέχομαι το ξέθαψα λίγο....αλλά μου έκανε εντύπωση 0,05 παράκεντρο θεωρείτε φυσιολογικό;
    Καταγράφηκε
    SV1EDY
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5



    WWW
    « Απάντηση #653 στις: Πέμπτη, 25 Δεκ 2008, 11:37:15 »

    Φιλοι μου καλημερα
    Δεν καταλαβα γιατι καποιος πρεπει να αλλαξει το τσοκ του εαν εχει εκκεντρικοτητα το αποτελεσμα.
    Σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να ειναι το τσοκ ο φταιχτης .
    Διαβαζω κατι για κομματι αναποδα , μα σε οποιαδηποτε !!! περιπτωση η κατεργασια δεν γινει με ενα πιασιμο αλλα λυσουμε και ξαναδεσουμε ενα κομματι στο τσοκ το δοντι θα γινει . Ακομα και με ατσαλινο πνευματικο τσοκ που κανει χιλιαδες δολλαρια εαν λυσουμε την δουλεια θα εχουμε εκκεντρικοτητα .
    Εαν ομως θελουμε να τσεκαρουμε το τσοκ και το συστημα περιστροφης κανουμε το εξης . Βαζουμε στην θεση του τσοκ πλατω / ποντα και στην κουκουβαγια επισης την ποντα , στα δυο κεντρα που τοποθετησαμε βαζουμε αναμεσα μια ατσαλινη test bar (rdg tools uk ) και με την καρδια δινουμε κινηση στην test bar.
    Ακομα και χωρις καρδια εαν σφιξουμε λιγο παραπανω απο κουκουβαγια θα γυρισει .
    Βαζουμε ρολοι οσο πιο κοντα στην ποντα της κεφαλης και ελεγχουμε εκκεντρικοτητα . Εαν υπαρχει ξεσφιγγουμε και ξανασφιγγουμε σε νεα θεση το spindle αφου 99% οι τορνοι εχουν κωνικα ρουλεμαν για ρυθμιση εκκεντρικοτητας και φθορας. (προσοχη κινηση χωρις μοτερ παντα , μονο με το χερι )
    Αφου λοιπον ειμαστε στο 0.01 εως και 0.02  φοραμε το τσοκ και στην περιφερεια του μετραμε με το ρολοι παντα με κινηση χωρις ρευμα (περιστροφη μετο χερι) την εκκεντρικοτητα . Κανονικα θα πρεπει να ειναι 0.01 με 0.02 
    Παντως ακομα σε τορνους που ειναι χαρχαλα με μερικα απλα τεχνασματα τα προβληματα παρακαμπτονται και βγαινει αστερι η δουλεια.
    Απλως ειναι λιγο πιο ταλαιπωρια αλλα για τον χομπιστα το φτηνοτερο κινεζικο ειναι μια χαρα εαν γνωριζει που χανει και πως να το παρακαμπτει .
    Το προβλημα ειναι μαλλον χειροτερο στο σεπορτι του κινεζικου η στους λαθος πινακες που εχουν τυπωσει στην μηχανη παρα στο τσοκ που μιας και το αναφερουμε ειναι αστερια τα κινεζικα .
    Ας μην κανει λοιπων καποιος στις δυσκολες εποχες που διανυουμε πλουσιο τον παγκακη και καποιους αλλους αγοραζοντας ατσαλινο τσοκ μονο και μονο για να διαπιστωσει οτι δεν φταιει σχεδον ποτε το τσοκ .
    Αλλωστε ΠΟΤΕ δεν λυνουμε μια δουλεια απο το τσοκ για να την γυρισουμε αναποδα και θα περιμενουμε να μην κανει δοντι.
    Με δυο ρολογια και πιασμενο στα κεντρα !!! ουτε καν στο τσοκ οποτε τουμπαρω αξονα το δοντι ειναι εκει και με χαιρεταει θυμιζοντας μου οτι η δουλεια πρεπει να βγει με ενα πιασιμο.
    Φιλικα
    Αποστολος   


    Ευχαριστω!

    Δεν ειναι οτι ειμαι φαν της ΑΛΦΑ απλα ειναι οτι φερνει ο εδω αντιπροσωπος.Δεν ξανακανω το λαθος να φερω απο το εξωτερικο μηχανημα τετοιου μεγεθους.Ο προηγουμενος τορνος που ειχα ειχε ερθει απο Αγγλια και εκανε ενα μηνα και πληρωσα 230€ μεταφορικα...Οσο για την ομοιοτητα με την OPTIMUM ας ειναι καλα ο κινεζος!!Ενα εργοστασιο κατασκευης με διαφορετικες ταμπελες,γνωστη η δουλεια!Η ποιοτητα ειναι καλη σε σχεση με την τιμη του.Βεβαια υπαρχει και ετοιμος σε αυτο το μεγεθος της WABECO,Made in Germany, CNC κιολας,αλλα εχει 12000€.Δυστυχως τοσα δεν μου περισσευουν!
    Αυτο που θελει αλλαγη σιγουρα ειναι το τσοκ του(γιατι αυτη ειναι και η ψυχη του τορνου)ειναι παρακεντρο κατα 0.05mm πραγμα το οποιο ειναι εκνευριστικο οταν γυρνας ενα κομματι αναποδα και κανει το γνωστο "δοντι".Επικοινωνησα με τον Παγκακη στην Αθηνα και μου ειπε για κατοσταρι τσοκ απο ατσαλι,οχι cast iron της Rohm με 4 δαγκανες αυτοκεντραριζομενο με 420€, καλη τιμη αν σκεφτει κανεις την ποιοτητα!


    εντάξει το παραδέχομαι το ξέθαψα λίγο....αλλά μου έκανε εντύπωση 0,05 παράκεντρο θεωρείτε φυσιολογικό;
    Καταγράφηκε
    NIKOSIF
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #654 στις: Δευτέρα, 23 Μάρ 2009, 01:24:06 »

    Καλημέρα,
    Παιδια  σάς  παρακολουθώ  καί  σάς  θαυμάζω  για  τίς  γνώσεις  σας.
    Συνεχίστε  καί  νά  είσαστε  βέβαιοι  ότι  προσφέρετε  πολλά  καί  στόν  Αερομοντελισμό  καί  σαυτούς  πού  θέλουν  ν' ασχοληθούν  μέ  αυτόν.
    Καταγράφηκε
    karmagos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #655 στις: Τρίτη, 3 Νοέ 2009, 11:54:16 »

    Καλησπέρα σας.

    Ενδιαφέρομαι για ένα cvc τόρνο να επεξεργάζομαι κομμάτια κατω απο 1Χ1Χ0,40m
    Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν για σκληρά μέταλα όπως σίδηρος και ατσάλι με router δε γίνετε δουλειά αλλα με φρέζα;
    Καλύτερα με κινητής γέφυρα ή κινητό τραπέζι;
    Επειδή θα επεξεργάζομαι διόδους αερίου αρκετά μιρκούς ποιά ακρίβεια θα με καλύψει, και αυτή ειναι εφικτη στη τιμή που ζητω;
    Καμία προτεινόμενη προσφορά μεχρι 2000ευρω;

    Με εκτίμηση
    Καταγράφηκε
    theodrag
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #656 στις: Τετάρτη, 17 Μάρ 2010, 22:07:48 »

    Καλησπερα σε ολους ειμαι και εγω αερομοντελιστης και το καλοκαιρι που μας περασε αγορασα ενα ΕXTRA 330L της CMPro και ηθελα να τοποθετησω ενα κινητηρα ROTTO 75 δυκυλινδρο.Χρειαστικα να φτιαξω σε τορνο τεσερεις κυλινδρικους αποστατες για να ταιριαξει το μοτερ και μου πηρανε 70.00 ευρο. Εξωφρενικη τιμη. Ετσι λοιπον αποφασισα να αγορασω ενα τορνο,και πηρα τον τορνο που πουλαει το PRAKTIKER τον ORTIMUM 240X500. Απο τοτε τον εχω δουλεψει παρα πολυ και εκτος μοντελισμου και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.Ειναι παρα πολυ καλος σε παρα πολυ καλη τιμη, αν θυμαμαι καλα γυρω στα 1.400,00 ευρο, εχει την δυνατοτητα να γινει CNC και εχει και αντιπροσωπεια στην Καλλιθεα. Ειμαι τοσο ικανοποιημενος που μια απο αυτες τις μερες θα αγωρασω και φρεζα OPTIMUM  ( OPTI BF 30 VARIO )  και το πακετο CNC.
    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #657 στις: Τετάρτη, 17 Μάρ 2010, 22:19:41 »

    Κράτα μας ενήμερους. Thumbs up  Εχω τον μικρότερο.  (τόρνο εννοώ)... laugh laugh
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #658 στις: Τετάρτη, 17 Μάρ 2010, 22:52:55 »

    Καμιά φωτό παίζει; Κανένα τηλέφωνο της αντιπροσωπείας μήπως; Στριφογύρισμα ματιών
    Τι πάσσα φτιάχνει (αν φτιάχνει);
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #659 στις: Τετάρτη, 17 Μάρ 2010, 23:23:02 »

    Οκ τα βρήκα. Καλά εργαλεία είναι

    http://www.dmk-machine.gr/uploads/xmls/optimum.pdf
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Σελίδες: 1 ... 41 42 43 [44] 45 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.