Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.512 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 12:58:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 12:58:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:09]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304512
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 19
    Συνολικά: 20
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11 12 13 ... 23     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κοπή foam(φελιζόλ) με θερμό νήμα  (Αναγνώστηκε 160911 φορές)
    patouradoros
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 45



    « Απάντηση #135 στις: Τρίτη, 12 Ιαν 2010, 17:22:07 »

     Δάκρυφιλε μου σε ευχαριστω για την ενημεροση,την επομενη φορα που θα παω,θα ειμαι πιο προσεκτικος.αλα το θεμα ειναι οτι εχει πολη μεγαλη ποικιλια,αν καποιος ξερει αλη πηγη να μας πει, Sad
    Καταγράφηκε
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 238



    « Απάντηση #136 στις: Πέμπτη, 21 Ιαν 2010, 06:49:43 »

    Kalispera se olous kai signomi gia ta Greeklish, kapoios sas tha prepi na me pliroforisi analitika pos na katafero tin metafrasi kai sixronos na dinamai na steilo to minima.
    Exo asxolithi arketes xronies me foam cutting,kai exo kataskeuasi diafora systimata gia" Precision foam cutting"pou simaini oti kathe kopsimo einai idio me to proigoumeno.oute paxitero oute leptotero.
    Akoma exo asxolithi me kalima fterou/atraktou me balsa,plywood skins,fiberglass,kevlar,carbon fiber e,t,c,
    Attlakol,Epoxy,Urothane(gorila glue),spray on adhecives,e,t,c,
    An ta katafero me auto to Greeklish kai me to  pos na enoso fotos sto minima tha sas stilo poles xrisimes plirofories gia "Precition Hands Free"foam cutting on White,Blue,and Pink foam.
    Xronia polla apo Demetre Baltimore USA.
    Kai auta isxioun tora pou den exo doulia kai exo xrono (logo psixous ,xionia,pagoi e,t,c,).

    "Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη για τα Greeklish, κάποιος σας θα πρέπει να με πληροφόρηση αναλυτικά πως να καταφέρω την μετάφραση και συχρόνως να δύναμαι να στείλω το μήνυμα.
    Έχω ασχοληθεί αρκετές χρονιες με foam cutting,και έχω κατασκευάσει διαφορα συστήματα για" Precision foam cutting"που σημαίνει ότι κάθε κόψιμο είναι ίδιο με το προηγούμενο.ούτε παχύτερο ούτε λεπτότερο.
    Ακόμα έχω ασχοληθεί με κάλυμμα φτερού/ατράκτου με balsa,plywood skins,fiberglass,kevlar,carbon fiber e,t,c,
    Attlakol,Εποχή,"ουροθανε"(γορίλα glue),spray on "αδηεκιβες",e,t,c,
    Αν τα καταφέρω με αυτό το Greeklish και με το  πως να ενόσω φωτός στο μήνυμα θα σας στυλο πολλές χρήσιμες πληροφορίες για ""πρεκιτιον" Hands Free"foam cutting on White,Blue,and Pink foam.
    Χρονια πολλά από "δεμετρε" Baltimore USA.
    Και αυτά ισχύουν τώρα που δεν έχω δουλειά και έχω χρόνο (λόγο ψύχους ,χιονια,πάγκοι e,t,c,)"

    (edit από evan)
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 21 Ιαν 2010, 07:28:38 από evan » Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.064


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #137 στις: Πέμπτη, 21 Ιαν 2010, 06:55:38 »

    Kalispera se olous kai signomi gia ta Greeklish, kapoios sas tha prepi na me pliroforisi analitika pos na katafero tin metafrasi kai nsixronos na dinamai na steilo to minima.

    Γειά σου Δημήτρη,

    Ρίξε μια ματιά εδώ για οδηγίες greeklish > ελληνικά
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 238



    « Απάντηση #138 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2010, 02:54:25 »

    Γεια σου ""Eναη"",και γενικά σε όλους σας.Μόλις κατάφερα να βρω λύση στο πρόβλημα μου με τα greeklish(Thank's Κώστα) Όπως και σας έγραψα πριν,έχω πολλές χρήσιμες infos. για "Foam Cutting" Ετοιμάζω πολλές πληροφορίες να σας στείλω,που θα σας βοηθήσουν παρα πολύ.Το καλύτερο θα είναι αν μπορέσει ο Κώστας και μου εξήγηση τον τρόπο να βάλω Φωτός στις επιστολές μου. θα βγάλω πολλές Φωτός για να γίνομαι πιο αντιληπτός από όλους (one Picture=1000 words) Θα σας στείλω σύστημα που χρησιμοποιώ για χρονια.(one man,Hands Free)""δηλαδή μόλις"" το κανεις set-up το μονο που κάννης είναι να πατήσεις τον διακόπτη on-off.και "voila",κόψιμο καλο και εύκολο,και το ""σπουδαιότερο""όμοιο κάθε φορα που κόβεις NOTE:Είναι πολύ σοβαρό το ότι το Τόξο-Bow πρέπει να είναι ΕΛΑΦΡΥ.και ΕΥΕΛΙΚΤΟ.Τα Amps στη χορδή ΣΤΑΘΕΡΑ (ότι, χορδή και να είναι, see fishing stores για ΑΤΣΑΛΟΣΥΡΜΑ σαν χορδή κιθάρας #2"si"για μεγάλα κοψίματα και#1 "μη καντίνι"για μικρότερα.Περιμένω υποδείξεις Jim USA
    Καταγράφηκε
    Παρασχος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53


    WWW
    « Απάντηση #139 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2010, 08:37:04 »

    Καλημερα
    Για ριξτε μια ματια και στο τελευταιο αρθρο μας του Φεβρουαριου που αφορα στο κοψιμο φοαμ και ντεπρον, ισως βοηθησει.

    http://www.parasxosrc.gr/?p=2507

    Παρασχος
    Καταγράφηκε

    Παράσχος & Βασίλης Δεμίρης
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #140 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2010, 11:22:43 »

    Demetre  πολύ καλά που βρήκες λύση και  γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες  πλέον.
    Περιμένουμε  τα infos σου .

    Δεν ξέρω εκει που ζεις , αλλά εδώ είναι πολύ εύκολο να βρούμε χρωμονικελίνη , που είναι το κατεξοχήν σωστό υλικό για κόψιμο αφρού.
    Φαντάζομαι οτι και εκεί εύκολο θαναι.

    Παράσχος έξυπνο   Χαμόγελο
    Όπως πάντα άλλωστε.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 238



    « Απάντηση #141 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2010, 15:28:24 »

    Παιδιά η ""χρομονικ""... τη μονη διαφορα που έχει από το ατσαλόσυρμα είναι το ότι δεν σκουριάζει,(και φυσικά είναι πιο εύκολο το κόψιμο). Το atsal... είναι πιο σκληρό και αντιστέκεται στα στραβώματα.Και τα δυο είναι ok. Note:Περιμένετε λίγο,να σας στείλω τα info. Αφήστε το πιστολάκι της γυναικας σας στην άκρη,για να μην exete kai fasaries.
    Και κάτι άλλο.Για μικρά κοψίματα(τρύπες στα φτερά για καλώδια p.x)το καλύτερο είναι ηλεκτρικό πιστολάκι κολλήσεως,(για ηλεκτρονικά).
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.062


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #142 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2010, 19:34:07 »

    Και κάτι άλλο.Για μικρά κοψίματα(τρύπες στα φτερά για καλώδια p.x)το καλύτερο είναι ηλεκτρικό πιστολάκι κολλήσεως,(για ηλεκτρονικά).

      Και για τους καπνίζοντες... καύτρα απο τσιγάρο laugh laugh ...μόνο να μην αφήνετε στάχτες
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #143 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2010, 20:40:47 »

    DEMETRE  καλησπερα
    Το κύριο χαρακτηριστικό της χρωμονικελίνης είναι οτι έχει μικρότερο δείκτη διαστολής  από το σιδερό ή το ατσάλι .
    Αυτο μας εξυπηρετεί στο οτι δεν απλώνει ιδιαίτερα όταν την θερμάνουμε , αντίθετα με τα άλλα μέταλλα .
    Βεβαια αυτο που εχει σημασία ειναι κάνουμε την δουλειά μας εύκολα , γρήγορα  και αξιόπιστα . Οπότε αν κάποιος μπορεί να χρησιμοποιεί κατι αλλο ειναι οκ .
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 238



    « Απάντηση #144 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2010, 07:33:13 »

    Φίλοι μου η διαστολή του μετάλλου δεν παίζει κανέναν ρολο,γιατί αν θα δείτε στις infos που θα σας στείλω το τόξο= Bow, βρίσκεται πάντοτε υπό τέντωμα. Το δε σκούριασμα είναι λίγο πρόβλημα γιατί δεν μπορεί να γλιστρά εύκολα όταν κόβει το foam.Περιμένετε λιγάκι για τις πληροφορίες.Psaxno na βρω τον τρόπο να προσθέσω φωτός,kai θα σας τα στείλω. NOTE:το Weekend μάλλον γιατί αύριο περιμένουμε περίπου ένα metro + χιόνι,και θα είμαι απασχολημένος(ξεθάματα-Φτυάρια-snowblowers)
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #145 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2010, 17:47:29 »


     ... Χάχαχααα ... Τέλεια σκέψη του Παράσχου να τροφοδοτήσει την αντίσταση απ'το Power Panel ... Αρχηγός !
    Κοίτα να δείς, για μικρές κοπές μιά χαρά θα είναι ...
    0,3 Αμπέρ στα 3 περίπου Volts είναι γύρω στο 1 Watt !  Σούπερ ...  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 238



    « Απάντηση #146 στις: Σάββατο, 6 Φεβ 2010, 04:43:48 »

    Φίλοι μου ,sorry,αλλα μέχρι τώρα δεν τα έχω κατaφέρει να σας στείλω φωτός.για το σύστημα "Foam Cutter",αλλα το παλεύω ακόμα.
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #147 στις: Σάββατο, 6 Φεβ 2010, 09:30:33 »

    Demetre.
    στειλτες στο μαιλ μου και θα στις ανεβάσω εγώ , μέχρι να βρεις σχετική λύση.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 238



    « Απάντηση #148 στις: Δευτέρα, 8 Φεβ 2010, 03:38:06 »

    Προσπαθώ,αλλα ακόμη τίποτα. Note: Ασχολούμαι και το καινούργιο hobby αυτό το weekend "Ιπτάμενο Snow Blower" Φτυάρια k.t.l. Τελικά τη γλιτώσαμε μονο με 88 εκατοστά χιονάκι αντί ένα metro που λέγανε.
    Καταγράφηκε
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 238



    « Απάντηση #149 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 04:14:05 »

    Για όλους όσους "ενδιαφέρονται" για κόψιμο φτερών από felizol.Σήμερα έστειλα τις απαιτούμενες πληροφορίες στον Έvαν και στον Γιάννη Παξιμαδάκη."νομίζω" πως θα τα καταφέρουν με την μετάφραση και θα τα κάνουν post στο forum για όλους.Αν χρειάζεστε επί πλέον κάτι γραφτέ μου. Jim USA
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11 12 13 ... 23     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Κοπή foam(φελιζόλ) με θερμό νήμα
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.02 δευτερόλεπτα. 25 ερωτήματα.