Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.425 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 13:13:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 13:13:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:51]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304425
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 92
    Συνολικά: 93
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ???  (Αναγνώστηκε 9228 φορές)
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 00:24:08 »

    Αντώνη κι εγώ δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το σύστημα, ούτε έχω τις τεχνικές γνώσεις για να υποστηρίξω αν είναι ή όχι, αλλά όλοι προς τα κει πάνε και γι' αυτό μάλλον είναι το μέλλον.  Γι' αυτό μίλησα άλλωστε για 6 μήνες σε προηγούμενο μύνημα, γιατί ούτε εγώ θα το έπαιρνα μόλις βγει το πρώτο.  Μακάρι να πάει καλά να ησυχάσουμε από 1 από τους 1000 λόγους που χάνουμε μοντέλα  Grin

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810



    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 00:30:05 »

    Σεραφειμ ναι μεν καλο αλλαζει μπαντες μηδαμινη παρεμβολη ολα στην θεωρια αλλα σκεψου κατι ο παγκοσμιος πρωταθλητης στα ελικοπτερα πεταει με hitec eclipse 7  εαν αυτο λεει κατι και οχι με την υποτιθεμενη υπερτ/κ JR 10X που εχω και εγω αρα τι σημαινει αυτο μεγιστος βαθμος αντιληψης και πτητικης ικανοτητας κατι που ειναι χαρισμα

    Καταγράφηκε
    SoT
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37



    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 00:30:29 »

    Στα 2.4 δουλεύουν όλες οι ασύρματες κάρτες δικτύου και στο Λεκανοπέδιο λειτουργούν ...χιλιάδες αν θέλετε τα αεροπλανάκια σας ..μακρυά λοιπόν Χαμόγελο για δέστε λίγο εδώ http://wind.awmn.net/?page=nodes
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 00:34:18 »

    nikosq αρκετά έχουν γραφτεί στο Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση

    Δες προσεκτικά το κεφάλαιο του jkon από εκεί και τα άλλα μηνύματα.

    Η απόφαση και η τηλεκατεύθυνση θα είναι δική σου. Δεν υπάρχει ιδανική τηλεκατεύθυνση.

    Υπάρχουν καλές επιλογές για σένα ανάλογα με το τι χρήματα διαθέτεις. Δες τα sites των ελληνικών καταστημάτων προσεκτικά, οι τιμές παίζουν (ευτυχώς προς τα κάτω) συνέχεια. Πρόσεξε τι περιέχουν τα διάφορα πακέτα και αν τα χρειάζεσαι.

    Εχω δει ακριβές τηλεκατευθύνσεις να μην κάνουν τίποτα και φθηνές να κεντάνε. Τα χέρια που τις είχανε κάνανε την διαφορά.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 00:39:20 »

    Αντώνη συμφωνώ και επαυξάνω.  Όταν το έχεις μέσα σου πολλά πράγματα από αυτά που χρειαζόμαστε εμείς οι κοινοί θνητοί είναι περιτά.

    Sot θα μπορούσα να σου δώσω link να διαβάσεις την θεωρία που αναπτύσουν στα ξένα forum, αλλά θα σου πω μόνο αυτό:  Αν εμείς έχουμε χιλιάδες οι αμερικάνοι έχουν εκατοντάδες χιλιάδες.  Κάτι ξέρουν αυτοί.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #20 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 14:08:31 »

    Σεραφειμ ναι μεν καλο αλλαζει μπαντες μηδαμινη παρεμβολη ολα στην θεωρια αλλα σκεψου κατι ο παγκοσμιος πρωταθλητης στα ελικοπτερα πεταει με hitec eclipse 7  εαν αυτο λεει κατι και οχι με την υποτιθεμενη υπερτ/κ JR 10X που εχω και εγω αρα τι σημαινει αυτο μεγιστος βαθμος αντιληψης και πτητικης ικανοτητας κατι που ειναι χαρισμα



    hobbitakos.
     Επειδή έχω αυτήν την τηλ/ση (Eclipse7) θα ήθελα σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα link που γράφει αυτό που αναφέρεις για τον παγκόσμιο πρωταθλητή και τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί.
    Λέτε να έχω μέλλον?  Cheesy uglystupid2
     
    Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 14:38:05 »

    Καλημέρα VAG,

    Μην ασχολείσαι με τι πετά ο παγκόσμιος πρωταθλητής.

    Γνωρίζω από επαφή με αντίστοιχο παγκόσμιο πρωταθλητή στα ακροβατικά ότι εξωτερικά το κουτί μπορεί να έλεγε Χ και στην ουσία μέσα ήταν εντελώς διαφορετικό από αυτό που αγοράζεις εσύ ή εγώ.

    Πάλι ο ίδιος χρησιμοποιούσε "πομπό" Χ και μέσα στο αεροπλάνο όταν το έβλεπες είχε servos Ψ και δέκτη Ζ.

    Είναι τα κόλπα marketting που γίνονται για να παρασύρουν τους λοιπούς στις αγορές.

    Είναι πιο σίγουρο να κοιτάξεις όλη την λίστα των συμμετοχών με τους αντίστοιχους εξοπλισμούς παρά μόνο των 10 πρώτων.

    Το ίδιο συμβαίνει με όλο τον εξοπλισμό των κορυφαίων αθλητών ανά κατηγορία.

    Πίνακες σαν και αυτούς που ζητάς συνήθως δημοσιεύουν γαλλικά περιοδικά (από αυτά που βρίσκεις και στα περίπτερα ή στα ειδικά καταστήματα).

    Σίγουρα θα υπάρχουν κάπου και στο internet, δεν το γνωρίζω όμως.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810



    « Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 15:02:36 »

    Παράθεση
    hobbitakos.
     Επειδή έχω αυτήν την τηλ/ση (Eclipse7) θα ήθελα σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα link που γράφει αυτό που αναφέρεις για τον παγκόσμιο πρωταθλητή και τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί.
    Λέτε να έχω μέλλον?   

    Κατσε να σκεφτω α ναι το θυμηθηκα www.posnaginopagosmiosprotathlitismehitec.gr
     Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 18:25:51 »

    Μην ασχολείσαι με τι πετά ο παγκόσμιος πρωταθλητής.

    Γνωρίζω από επαφή με αντίστοιχο παγκόσμιο πρωταθλητή στα ακροβατικά ότι εξωτερικά το κουτί μπορεί να έλεγε Χ και στην ουσία μέσα ήταν εντελώς διαφορετικό από αυτό που αγοράζεις εσύ ή εγώ.

    Πάλι ο ίδιος χρησιμοποιούσε "πομπό" Χ και μέσα στο αεροπλάνο όταν το έβλεπες είχε servos Ψ και δέκτη Ζ.

    Είναι τα κόλπα marketting που γίνονται για να παρασύρουν τους λοιπούς στις αγορές.

    Σωστά τα λές apap

    αν θυμάσαι και εσύ, ότι αγοράσαμε τότε παλιά το σύστημα το οποίο κρατούσε ο W. Matt στις διαφημίσεις, και μας βγήκε μάπα.
    Οταν τον βρήκαμε σε κάποιο αγώνα είδαμε ότι πετούσε με σύστημα μιάς πολύ γνωστής μάρκας. Τον ρωτήσαμε και μας είπε ότι δεν πετάει με τη μάρκα που είχαμε αγοράσει, γιατί δεν είναι καλή.
     
    - Με πλήρωσαν για να κάνω τη διαφήμιση κρατώντας τον πομπό. Δεν σημαίνει ότι πετάω με αυτό.

    jkon (θείος Γιάννης) 
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 18:46:28 »

    Έλεος, καλά την μοντελιστκιή κοινότητα δε τη σέβεται, λίγο αυτοσεβασμό δεν έχει; Να αυτά λέμε.... idiot2
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 19:19:21 »

     Grin Σκεφθείτε αν έπεσαν θύματα Αερομοντελιστικής διαφήμισης οι jkon και apap σκεφτείτε τι μπορεί να πάθουμε οι υπόλοιποι . ! ! ! apapappaapaaa Grin
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 19:24:52 »

    Κατά τάλλα θαυμάστε τον πρωταθλητή. Θυμός
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    nikosq
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #27 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 22:01:38 »

    Παιδια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα Thumbs up. Έπαθα πλάκα. Διάβασα τα γραφώμενά σας και θέλω να σας πω ότι θα πάω ένα ταξίδι στην Γερμανία (Βερολίνο) και λέω να αδράξω την ευκαίρια και να την αγοράσω από εκεί. Είδα στο site www.shop.graupner.de την graupner mx-12 στα 190€. Βέβαια δε κατάλαβα πόσα servo περιέχονται. Αν ξέρει κάποιος??? Η τιμή της σε σχέση με τα εδώ μαγαζιά πιστεύεται ότι είναι καλή??? Κάποια άλλη τ/κ που μου προτείναται θα την κοιτάξω και αυτήν. Όσο για το θέμα της συχνότητας είμαι οπαδός των 35MHz, χωρίς να σημαίνει ότι είναι πανάκεια, αλλά βάζει τα πράγματα σε μία σειρά. Αυτά προς το παρόν και πάλι σας ευχαριστώ.
    Καταγράφηκε
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #28 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 22:27:41 »

    αυτή είναι η προτεινόμενη τιμή λιανικής, σε πολλά ιντερνετικά μαγαζιά θα τη βρείς 135-145 ευρώ π.χ
    http://www.andys-hobbyshop.de/
    http://www.hoellein.com
    http://www.hobbydirect.de

    το πακέτο περιλαμβάνει πομπό δέκτη κρυστάλλους και 1 σέρβο "κανονικού" μεγεθους
    ψάξε και στο Βερολίνο σε μοντελάδικα, θα γλυτώσεις και τα ταχυδρομικά

    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 22:30:22 από bleriot » Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2006, 22:38:39 »

    Δες τα sites των ελληνικών καταστημάτων προσεκτικά, οι τιμές παίζουν (ευτυχώς προς τα κάτω) συνέχεια. Πρόσεξε τι περιέχουν τα διάφορα πακέτα και αν τα χρειάζεσαι.

    Μια πολύ γρήγορη ματιά για την Graupner mx-12 έδειξε τιμές 185€ και 199€ στην Ελλάδα. Πιθανώς να υπάρχουν και άλλες. Νομίζω οτι το πακέτο είναι standard https://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=4722.B

    Η επιλογή μιας μπάντας συχνοτήτων δεν είναι θέμα πίστης ή αφοσίωσης είναι θέμα του τι ισχύει για Ελλάδα και Ευρώπη. Για τον νέο αερομοντελιστή έχει ξεκαθαρίσει η επιλογή.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ???
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.536 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.