Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Posts in 12.387 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 06:06:53

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 06:06:53

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    [Oggi alle 01:44]

    [Ieri alle 11:35]

    [Lunedì, 13 Mag 2024, 08:35:43]

    [Domenica, 12 Mag 2024, 14:53:18]

    [Sabato, 11 Mag 2024, 20:08:18]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 23:15:04]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 17:13:22]

    [Giovedì, 9 Mag 2024, 15:30:01]

    [Lunedì, 6 Mag 2024, 01:30:30]

    [Domenica, 5 Mag 2024, 14:26:40]

    [Venerdì, 3 Mag 2024, 20:02:54]

    [Mercoledì, 1 Mag 2024, 09:15:28]

    [Venerdì, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mercoledì, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Lunedì, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304506
    Topics Totali: 12387
    Online Oggi: 44
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 0
    Visitatori: 15
    Totale: 15
    Selezione di tema

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Pagine: 1 2 3 [4] 5     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Το μελλον ειναι κοντα  (Letto 10391 volte)
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 552



    « Risposta #45 il: Domenica, 4 Nov 2012, 22:50:11 »

    Οι γνωμες ειναι πολλες αλλα παραπανω παιζει ρολο το τι βολευει τον καθενα....και το τι αρεσει στον καθενα.
    Πχ στα ελικοπτερα σαν πτηση σε σχεση με το νιτρο και παντα μεσα απο τους αγωνες....απογειωνεσαι με το ιδιο βαρος και προσγειωνεσαι με το ιδιο βαρος..αρα απο την στιγμη που εισαι οκ παντου το τριμ παει περιπατο.
    Απο ροπη και δυναμη παλι υπερ του ηλεκτρικου....
    Τι γινετε ομως τωρα.....
    Στο ηλεκτρικο δεν βλεπεις το τι εχεις ακομα περα απο το χρονομετρο ενω στο νιτρο ελενχεις ποτε τελειωνει το καυσημο.
    Βεβαια θα μου πειτε οτι το υπολογιζεις αλλα.......εγω παω πσκ να πεταξω.....θα κανω το προγραμμα μου ισως ομως και οχι.Οταν εχεις υπολογισμενο τον χρονο σου με βαση το προγραμμα που πετας τοτε θα πρεπει να πετας μονο αυτο για να εισαι σιγουρος απο θεμα χρονου.Τι γινετε ομως οταν πας και πετας χαβαλετζιδικα και κουτουρου?
    Απο την αλλη.....μονο οι αθλητες της F3C οσες φορες και να πεταξουν το προγραμμα θα κανουν ακριβως τον ιδιο χρονο...δηλαδη η καθε ασκηση ειναι παντα ιδια με ελαχιστη διαφορα σε χρονο απο την προηγουμενη.
    Εγω που ειμαι χομπιστας θα παω θα πεταξω 4-5 φορες στην καλυτερη και θα φυγω.Σαν ηλεκτρικος θα επρεπε να εχω 4 σετ μπαταριες η δυο σετ και μια γενητρια να φορτιζω απο πτηση σε πτηση.
    Σαν ηλεκτρικος το setup ειναι πανακριβο κοντα στο χιλιαρικο για μοτερ-speedcontrol και φυσικα εξοπλισμος που τον αγοραζεις μια φορα αλλα επιβαρυνει την πρωτη αγορα...και φυσικα μπαταριες.
    Ετσι λοιπον για μενα νιτρο αλλα αν πηγαινα στην C τοτε φυσικα για να εισαι συναγωνισημος θα ειχα σιγουρα δυο ηλεκτρικα.
    Loggato

    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Risposta #46 il: Domenica, 4 Nov 2012, 22:51:17 »

    Δέν υπάρχεις φίλε, αλήθεια, δέν υπάρχεις... η αναφορά στην γκόμενα αφορούσε στο σχόλιο του Y22, δές παραπάνω...
    Αλλά για την πρόταση με τα Bold δέν είπες κουβέντα, μόνο οι άλλοι πάνε το παιχνίδι εκεί που θέλουν...

    Θέλω να ζητήσω συγνώμη απο τους Διαχειριστές που σας βάζουμε αυτή τη στιγμή να σκέφτεστε ποιό post να σβήσω και ποιό να κρατήσω... Ειλικρινά συγνώμη απο μέρους μου, αισθάνομαι πολύ άσχημα.

    Κύριε Παράσχο, δέν έχετε άδικο.
    Ας υποθέσουμε ότι έχετε γεννηθεί και ζείτε σε 300 χρόνια απο τώρα. Σάν scale τότε μοντελιστής, ποιά μοντέλα θα θεωρούσατε scale?

    Σχεδιάζονται ηλιακά στοιχεία με συγκεντρωτικούς φακούς πάνω που θα αυξάνουν την απόδοσή τους στο εκατοσταπλάσιο ανά ίδια μονάδα επιφάνειας. Σχεδιάζονται κινητήρες υδρογόνου, πεπιεσμένου αέρα (Ινδία!), ακόμα και Νερού! Να μπαίνει νερό στο πιστόνι μέσα!

    Όλες οι μορφές ενέργειας είναι κατά του περιβάλλοντος για μένα. ΟΛΕΣ. Το θέμα ποτέ δέν ήταν το περιβάλλον απο ότι καταλαβαίνω, αλλά το life style μας μόνο.

    Και μιά άποψη για το μέλλον...
    Αν συνεχίσουν να υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ το συζητάνε κάν και δέν αρχίσουν έρευνα απο τώρα, τότε θα βρεθούμε σε ένα σήμερα που αύριο το πρωί δέν θα έχουμε λύση έτοιμη, και θα πετάξουμε τα αμάξια μας δεξιά-αριστερά του δρόμου σάν ερείπια όπως σε κάτι χολυγουντιανές ταινίες...

    Δημήτρη, τί εννοείς 19 ώρες πτήσης με 36 ευρώ? 36 ευρώ σου κόστισε για να επαναφορτίσεις τις LiPo ή για να τις αγοράσεις?
    Loggato

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΡΑΚΗΣ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 185


    GG 707


    « Risposta #47 il: Domenica, 4 Nov 2012, 22:54:38 »

    Κυριε Μαρκουση ,

    Επειδη σεβομαι πρωτα απο ολα τον εαυτο μου και ολους οσους διαβαζουν τα κειμενα μας, καθως και αυτη τη κοινοτητα.

    Θα ηθελα να σταματησουμε αυτη την αντιπαραθεση μεταξυ μας, διοτι αυτη ξεφευγει απο το νοημα της συζητησης σε αυτο το θεμα,  χωρις να καταληγει πουθενα και παραπεμπει σε λεκτικους καβγαδες, για να μεινει καθαρο το θεμα σε οσους ενδιαφεροντε να μαθουν η να ασχοληθουν με τις νεες τεχνολογιες, που υπαγορευουν οι καιροι.

    Εμεις δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε, παραμονο να προβλεπουμε, ενα μελλον το οποιο οι παλαιοτερες γεννιες  δυστυχως δεν ειχαν την διαυγεια να προβλεψουν, και κατεστρεψαν αυτο τον πλανητη!

    θα σας παρακαλουσα να σταματησουμε και οι δυο μας αυτου του τυπου την συζητηση, που δεν οδηγαει πουθενα, για να μεινει ανοιχτος ο χωρος για σοβαρη καθαρη τεχνικη συζητηση και μονο..
     Σας ευχαριστω πολυ για την καταννοηση.
    Loggato

    GG 707
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Risposta #48 il: Domenica, 4 Nov 2012, 22:55:09 »

    Δέν υπάρχεις φίλε, αλήθεια, δέν υπάρχεις...

    Εγω δεν υπάρχω ... ΟΚ

    ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ !

    Με κεφαλαία και όχι bold.
    Loggato

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Risposta #49 il: Domenica, 4 Nov 2012, 23:00:50 »

    Κυριε Μαρκουση ,

    Επειδη σεβομαι πρωτα απο ολα τον εαυτο μου και ολους οσους διαβαζουν τα κειμενα μας, καθως και αυτη τη κοινοτητα.

    Θα ηθελα να σταματησουμε αυτη την αντιπαραθεση μεταξυ μας, διοτι αυτη ξεφευγει απο το νοημα της συζητησης σε αυτο το θεμα,  χωρις να καταληγει πουθενα και παραπεμπει σε λεκτικους καβγαδες, για να μεινει καθαρο το θεμα σε οσους ενδιαφεροντε να μαθουν η να ασχοληθουν με τις νεες τεχνολογιες, που υπαγορευουν οι καιροι.

    Εμεις δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε, παραμονο να προβλεπουμε, ενα μελλον το οποιο οι παλαιοτερες γεννιες  δυστυχως δεν ειχαν την διαυγεια να προβλεψουν, και κατεστρεψαν αυτο τον πλανητη!

    θα σας παρακαλουσα να σταματησουμε και οι δυο μας αυτου του τυπου την συζητηση, που δεν οδηγαει πουθενα, για να μεινει ανοιχτος ο χωρος για σοβαρη καθαρη τεχνικη συζητηση και μονο..
     Σας ευχαριστω πολυ για την καταννοηση.

    Θα μπορούσες κάλλιστα να το κάνεις εσύ
    Εμένα λόγω του προχωρημένου της ηλικίας μου κάποιες φορές δεν μπορώ ... και αναγκαστικά απαντάω

    Δεν έχω δει κατι τεχνικό μέχρι τωρα ..... μόλις σας προκάλεσα για αντιπαράθεση πληροφοριών αμέσως ζήτησες απο μένα να το κάνω !

    Ετσι έκανες και περυσι και πρόπερσι, έψαχνες μοντελιστές να βοηθήσουν στην κατασκευη του αεροπλάνου του πανεπιστημίου .... και να το πετάξουν φυσικά.
    Αυτό που δεν μάθαμε ποτέ είναι πόσα χρήματα ξοδέψατε για την επιτευξη του σκοπού σας μέσω του Πανεπιστημίου για την έρευνα και τον αγώνα.
    Αλήθεια πληρώσατε κανα ευρώ στους αγώνες που συμμετείχε το Πανεπιστήμιο, γιατι εαν δεν το ξέρεις εμείς οι μοντελιστές, λέμε τώρα, τα βάζουμε ΟΛΑ απο την τσέπη μας.

    Τέλος πολύ σωστά με παρακαλάς να σταματήσω, μόνον αυτό μπορείς !
    Loggato

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.192



    « Risposta #50 il: Domenica, 4 Nov 2012, 23:03:26 »

    sorry παιδια και για να ελαφρυνουμε λιγο το κλιμα...παραθετω το παρακατω:



    Ακουστε προσεκτικα το στιχο. Αν θελετε το διαγραφετε η το διαγραφω εγω για μη χαλασουμε το θεμα.

    Φιλικα,
    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #51 il: Domenica, 4 Nov 2012, 23:06:08 »



    Loggato
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Risposta #52 il: Domenica, 4 Nov 2012, 23:11:27 »

    Σχετικά με αυτά που έγραψε ο κος Παπαγεωργίου...

    > Ενδιαφέρον που λές για 2, άντε 3 γενιές ακόμη... Έχεις κανένα στοιχείο-link να διαβάσουμε? Άκου να δείς...  Εκπληξη
    > Μήπως αντί για τεράστια εργοστάσια παραγωγής, με τεράστιες απώλειες όπως λές μεταφοράς κλπ, θα ήταν καλύτερα να παράγουμε Μικρότερα ποσά ενέργειας πιό Τοπικά? Στο σπίτι ή στη γειτονία μας ας πούμε?
    > Έχετε κανένα στοιχείο για Νέες μπαταρίες? Για το τί δοκιμάζουν?
    > Η φράση που έγραψες... "ποτέ δεν θα λές πιστεύω ότι... πάντα να λές έχω αποδείξει ότι", θα με συντροφεύει για Πάντα νομίζω! Ευχαριστώ.

    Σχετικά με τον φίλο extenge...

    > Συμφωνώ μαζί σου. Για να παράξεις μπαταρία θέλεις ενέργεια, όταν χαλάσει αυτή είναι "άσχημο" σκουπίδι, ακόμη και η ανακύκλωσή της στοιχίζει!
    > Απο ότι φαίνεται για την προστασία του περιβάλλοντος είναι Μόνο τα Λαστιχοκίνητα, τα free flight και τα ανεμόπτερα φίλε μου, δυστυχώς...
    > Καπου είχα διαβάσει ότι μιά ανεμογεννήτρια, βγάζει στη διάρκεια της ζωής της περιπου 80 φορές την ενέργεια που χρειάστηκε για να φτιαχθεί!
       Δέν είναι λίγο αλλά ούτε και πολύ έ?

    Πάντως βρέ παιδιά, αν ζούσα σε νησί και όχι στη θεσσαλία, λίγο δύσκολο να Μήν είχα βάλει έλικα να γυρνάει...  Wink
    Loggato

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    GMeskos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 336



    « Risposta #53 il: Domenica, 4 Nov 2012, 23:47:47 »

    Τώρα πλέον μπορώ νά πεθάνω ήσυχος!
    Τό μέλλον τού πλανήτη είναι σέ καλά χέρια.
    « Ultima modifica: Lunedì, 5 Nov 2012, 01:36:17 da GMeskos » Loggato

    SO MANY PLANES,SO LITTLE TIME!!
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 4.283



    « Risposta #54 il: Domenica, 4 Nov 2012, 23:52:48 »

    H κουβεντα εχει εκτροχιαστει.....το "θεμα" εχει παει περιπατο .....ααα και η ωρα περασε  white flag white flag
    Loggato

    Fly hard ...land soft!
    Παρασχος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 53


    WWW
    « Risposta #55 il: Lunedì, 5 Nov 2012, 00:10:17 »

    Πουλάνε κάτι γραμμόφωνα σημερινής κατασκευής που τους έχουν Βάλη ηλεκτρικά μοτερακια
    Είναι καλύτερα ,έχουν πλεονεκτήματα αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα γραμμόφωνα
    Είναι γιαλανζη γραμμόφωνα
    Αν θέλεις να πεις ότι κάτι έφτιαξες θα πρέπει να βάλεις κουρντιστήρι με όλα τα μειονεκτήματα του

    Παράσχος
    Loggato

    Παράσχος & Βασίλης Δεμίρης
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.353



    WWW
    « Risposta #56 il: Lunedì, 5 Nov 2012, 00:36:24 »

    Μην μαλώνετε!  Θα τελειώσουν οι μπαταρίες σας!
     Χαμόγελο
    Ενα βιντεακι από έμενα για το μέλλον.
    http://www.youtube.com/watch?v=Psxktpxkc6o&feature=related
    Αντε καληννυχτα...
     
    Loggato

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Pritsinias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 48


    « Risposta #57 il: Lunedì, 5 Nov 2012, 00:59:23 »

    Παρεπιπτοντος ποιος ειναι ο Υ22? εγω φενομαι και γραφω ξεκαθαρα!
    Ε οχι και ξεκαθαρα, μας βγαινουν τα ματια για να τα διαβασουμε...στην αρχη νομιζα οτι φταινε τα γυαλια μου.....

    Αληθεια γιατι γραφεις το ονομα σου ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ? Εσυ δεν ειπες οτι:  στο νετ  τα κεφαλαια σημαινουν οτι καποιος ΦΩΝΑΖΕΙ??
    Loggato

    _-_=_-_¤>₹₪ ₪ ៛₪
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 6.280


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Risposta #58 il: Lunedì, 5 Nov 2012, 01:42:34 »

    Δυστυχώς θλίβομαι !

    Πως..............??   Στριφογύρισμα ματιών  
    Δηλ. ρέ Μάκο τί ήθελες,νά αύτοκτονήσει?
    Πάντως όταν πετάς καρφάκια πρόσεχε νά μήν δίνουν λαβή γιά καυγά.

    Καταρχήν Θείε δεν είναι λαβή για καυγά και πως να ήταν από την στιγμή που σε τρία θέματα γίνεται
    ήδη "καυγάς," κάτι που δεν είναι ωραίο για την εικόνα του φόρουμ και για το άθλημα!!
    Κατά δεύτερο αυτή η φράση είναι το σλόγκαν του VTR και δεν είναι λαβή για καυγά αλλά για χιούμορ
    για να ελαφρύνει λίγο την ήδη βεβαρημένη εικόνα του θέματος!! Wink

    Είσαστε πλέον "μεγάλα" παιδιά και αντί να καθήσεται όλοι μαζί και να βάλετε λίγο νερό στο κρασί σας για να γίνει
    κάτι σωστό και εποικοδομητικό προς όφελος του αθλήματος (χόμπι), για να μαζέψει και άλλους φίλους αερομοντελιστές, εσείς ανοίξατε πόλεμο μεταξύ θερμικών και ηλεκτρικών!!
    Δεν είναι σοβαρά πράγματα και αντί οι σελίδες αυτές να γεμίζουν με ιδέες για κατασκευές με αλληλοβοήθεια, γεμίζουν
    με κατηγορίες και όλα τα συναφή!!
    Με ηρεμία και κατανόηση μπορούν να γίνουν σωστά πράγματα προς όλες τις πλευρές,!!  Thumbs up



    Υ.Γ. Η δεύτερη ενότητα είναι προς όλους!!  
     
     
    Loggato
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 390


    « Risposta #59 il: Lunedì, 5 Nov 2012, 08:04:41 »

    Σχετικά με αυτά που έγραψε ο κος Παπαγεωργίου...

    > Ενδιαφέρον που λές για 2, άντε 3 γενιές ακόμη... Έχεις κανένα στοιχείο-link να διαβάσουμε? Άκου να δείς...  Εκπληξη
    > Μήπως αντί για τεράστια εργοστάσια παραγωγής, με τεράστιες απώλειες όπως λές μεταφοράς κλπ, θα ήταν καλύτερα να παράγουμε Μικρότερα ποσά ενέργειας πιό Τοπικά? Στο σπίτι ή στη γειτονία μας ας πούμε?
    > Έχετε κανένα στοιχείο για Νέες μπαταρίες? Για το τί δοκιμάζουν?
    > Η φράση που έγραψες... "ποτέ δεν θα λές πιστεύω ότι... πάντα να λές έχω αποδείξει ότι", θα με συντροφεύει για Πάντα νομίζω! Ευχαριστώ.

    Σχετικά με τον φίλο extenge...

    > Συμφωνώ μαζί σου. Για να παράξεις μπαταρία θέλεις ενέργεια, όταν χαλάσει αυτή είναι "άσχημο" σκουπίδι, ακόμη και η ανακύκλωσή της στοιχίζει!
    > Απο ότι φαίνεται για την προστασία του περιβάλλοντος είναι Μόνο τα Λαστιχοκίνητα, τα free flight και τα ανεμόπτερα φίλε μου, δυστυχώς...
    > Καπου είχα διαβάσει ότι μιά ανεμογεννήτρια, βγάζει στη διάρκεια της ζωής της περιπου 80 φορές την ενέργεια που χρειάστηκε για να φτιαχθεί!
       Δέν είναι λίγο αλλά ούτε και πολύ έ?

    Πάντως βρέ παιδιά, αν ζούσα σε νησί και όχι στη θεσσαλία, λίγο δύσκολο να Μήν είχα βάλει έλικα να γυρνάει...  Wink

    Αγαπητέ Απόστολε,
    Ότι έγραψα αφορά μόνο  τεχνικά θέματα. Δεν υποστηρίζω ότι οι υδρογονάνθρακες θα διαρκέσουν δύο το πολύ τρείς γεννιές. Λέω ότι "ΙΣΩΣ δύο, ΙΣΩΣ τρείς γεννιές ακόμα. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ" ακριβώς γιατί οι επίσημες εκτιμήσεις είναι αντιφατικές ενώ συνέχεια γίνεται έρευνα για την ανακάλυψη και εκμετάλλευση νέων κοιτασμάτων όσο η τιμή τους ανεβαίνει και γίνεται οικονομικά συμφέρουσα η εξόρυξη από μεγάλα υποθαλάσσια βάθη ή σε δυσπρόσιτες παριοχές.
    Οι μικρές τοπικές μονάδες παραγωγής από ΑΠΕ είναι κάτι το οποίο ήδη εφαρμόζεται (φωτοβολταϊκά σε στέγες, φωτοβολταϊκά πάρκα, ανεμογεννήτριες, βιοαέριο-βιομάζα κλπ).Όμως τεχνικά, για να είναι σταθερό και αξιόπιστο το σύστημα μεταφοράς ενέργειας αυτές οι μονάδες πρέπει να λειτουργούν σε συνδιασμό με τις μεγάλες βιομηχανικές μονάδες παραγωγής. Τα μικρά συστήματα πρέπει να "βλέπουν" μια συνεχόμενα σταθερή συχνότητα και τάση ώστε οι μετατροπείς τους (γνωστοί και ως inverters) να δίνουν στο δίκτυο το παραγώμενο ρεύμα σε πλήρη συντονισμό με αυτές. Σήμερα το μέγιστο επιτρεπόμενο ποσοστό διείσδυσης των ΑΠΕ στο σύστημα είναι 30% για λόγους ισορροπίας και ευστάθειας. Τεχνικά μια πτώση τάσης ή μια μεταβολή ή αποσυντονισμός της συχνότητας μπορεί να οδηγήσει σε πλήρες black-out. Γι'αυτό και λέω ότι η ενέργεια από ΑΠΕ δεν είναι ελέγξιμη και διαχειρήσιμη (παρά μόνο μέχρι ένα ποσοστό). Επίσης μια ανεμογεννήτρια σε ένα μικρό νησί, τη νύχτα που η ζήτηση σε ρεύμα πέφτει πολύ, αναγκαστικά βγαίνει εκτός συστήματος επειδή τα τεχνικά ελάχιστα του σταθμού παραγωγής (από υδρογονάνθρακες) είναι υψηλότερα από την ζητούμενη ενέργεια. Έτσι ένα τεράστιο ποσοστό παραγωγής ρεύματος από την ανεμογεννήτρια πάει στον βρόντο.
    Για την εξέλιξη της τεχνολογίας στις μπαταρίες γνωρίζω ότι γνωρίζουν όλοι. Ότι δηλαδή η πιο αξιόπιστη λύση με την μεγαλύτερη απόδωση σήμερα είναι το λίθιο, το οποίο δεν είναι και το πιο συχνά συναντούμενο στοιχείο στη γη.
    Η φράση "ποτέ δεν θα λές πιστεύω ότι... πάντα να λές έχω αποδείξει ότι", δεν ανήκει σε εμένα αλλά σε έναν πανεπιστημιακό μου δάσκαλο. Και εγώ από τοτε που την άκουσα προσπαθώ να την έχω σαν φάρο ζωής.
    Αυτά, χωρίς καμμία πρόθεση αντιπαράθεσης και με πολύ φιλική διάθεση. Απλά παρέθεσα κάποια τεχνικά θέματα τα οποία είναι γνωστά και προσιτά σε εμένα για να τα μοιραστώ με όλους. Άλλωστε δεν πήρα θέση στα διλλήματα καθώς πιστεύω ότι σήμερα κανείς δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει με σιγουριά επί τέτοιων ζητημάτων. Οι εξελίξεις είναι συνεχείς και ρευστές. Μόνο το μέλλον θα μας δείξει ποιό είναι το μέλλον.
    Με φιλικούς χαιρετισμούς.
    Παντελής Παπαγεωργίου
    « Ultima modifica: Lunedì, 5 Nov 2012, 08:16:52 da Pantelis Papageorgiou » Loggato
    Pagine: 1 2 3 [4] 5     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Moderatore: ArgyrisGiannetakis)  |  Topic: Το μελλον ειναι κοντα
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.025 secondi con 24 queries.