Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Messages dans 12.387 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Vendredi, 17 Mai 2024, 06:05:07

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Vendredi, 17 Mai 2024, 06:05:07

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 01:44]

    [Hier à 11:35]

    par snoopy
    [Lundi, 13 Mai 2024, 08:35:43]

    [Dimanche, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samedi, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Jeudi, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Lundi, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Dimanche, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]

    [Mercredi, 24 Avril 2024, 19:34:42]

    [Lundi, 22 Avril 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304506
    Total des fils de discussion: 12387
    En ligne aujourd'hui: 44
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 1
    Invités: 25
    Total: 26
    Choix de thème

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Pages: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 99     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Από που πάνε Ελληνικό....;;;  (Lu 373770 fois)
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #75 le: Samedi, 26 Nov. 2005, 11:27:24 »

    O Αερομοντελισμος ειναι για πολλους hobby και αποδραση απο τα προβληματα της καθημερινοτητας, πχ (δουλεια,συζηγο  Grin κτλ.) και οχι αθλημα.

    Κοιτα Νικ συγκρινεις ενα αερομοντελιστικο ογκολιθο οπως η Γαλλια με την Ελλαδα, η συγκριση ειναι λιγο ατυχης. Επισις θα πρεπει να αναλογιστουμε πριν κανουμε οποιαδηποτε συγκριση τα βασικα καθημερινα προβληματα που αντιμετωπιζει ο μεσος Ελληνας με αυτα που αντιμετωπιζει ο μεσος Γαλλος η Ευρωπαιος. Το κοστος ζωης σε σχεση με το μεσο εισοδημα σ'αυτη τη χωρα ειναι πολυ υψηλοτερο σε σχεση με αλλες χωρες της Ευρωπης...αρα δε ξερω αν πολλοι εχουν τοσο την οικονομικη ευχερεια η το χρονο για να ασχοληθουν με τον αερομοντελισμο σε "αθλητικο" επιπεδο...

    Εσυ που οπως λες εχεις βιωματα απο εξωτερικο μπορεις να προτεινεις κατι εκτος απο το να κανεις, και καλα κανεις, εποικοδομητικη κριτικη?

    Χαιρετισμους,

    Νικος

    Journalisée
    NikFrance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 208



    « Répondre #76 le: Samedi, 26 Nov. 2005, 14:28:56 »

    Μάλιστα φιλε νίκο....
    Ας βολευτεί ο καθένας μας στην πραγματικότητα του....
    Είσαι τελείως εκτος πραγματικότητος όσο αφορά την γαλλική κοινωνία, δεν είναι σε καλύτερη μοίρα από ότι η ελληνική. Απλά εδώ έχουν βρει τον τρόπο, να μεταδίδουν στα παιδιά τους αυτό που αγαπάνε, χωρίς όπως λες να χαλάνε περιουσιες ακόμα και σε "αθλητικό" επίπεδο. Η δύναμη τις γαλλίας είναι αλληλοβοήθεια και αλληλοστήριξη και όχι το : "εσύ έχεις άρα μπορείς"... "εσύ δεν έχεις.....λυπάμαι..."

    Τα γαλλικά clubs χρηματοδοτούνε τα ταλέντα τους σε αθλητικό επίπεδο 100%....αν ο συγκεκριμένος τρόπος λειτουργίας σας ενδιαφέρει είμαι στην διάθεση σας, ούτος ώστε να σας εξηγήσω το πως ακριβώς.
    Journalisée

    Ο ξάδερφος από Γαλλία...
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #77 le: Samedi, 26 Nov. 2005, 20:01:09 »

    Γεια σου Νικ,

    "Είσαι τελείως εκτος πραγματικότητος όσο αφορά την γαλλική κοινωνία"

    Ειμαι δε λεω, αλλα οπως εγραψες πριν Wink

    "Ας βολευτεί ο καθένας μας στην πραγματικότητα του."...

    Προσωπικα δεν εχω βολευτει ακομα αλλα ειμαι στο μεταβατικο σταδιο οχι μονο σε θεματα αερομοντελισμου αλλα και σε αλλα. Νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να δωθει λυση σε ενα τοσο περιπλοκο θεμα το οποιο αδυνατουν να επιλυσουν ακομα και ανθρωποι που ασχολουνται 40 χρονια + με τον αερομοντελισμο σ'αυτη τη χωρα. Χρειαζεταιι συλλογικη προσπαθεια, οι μεμονωμενες ενεργειες ενα καλες και δεκτες μεν αλλα κατη τη γνωμη μου οχι αρκετες.

    Χαιρετισμους,

    Νικος
    « Dernière édition: Samedi, 26 Nov. 2005, 20:05:58 par Nikolas » Journalisée
    Uncle's Dad
    ΜΗ ΜΕΛΟΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 251



    « Répondre #78 le: Samedi, 26 Nov. 2005, 23:22:06 »

    Μιας και αναφέρεστε στον μοντελισμό σαν άθλημα θα πω και εγώ την άποψη μου.
    Ούτε το βιοτικό επίπεδο των λαών ούτε η αγοραστική δύναμη του πολίτη της κάθε χώρας έχει να κάνει με την ανάπτυξη του αεραθλητισμου.
    Το μόνο πράγμα που μετράει είναι το τι παράδοση έχει μια χώρα σε αυτόν τον χώρο και τι γνώση κληροδοτεί η κάθε γενιά στην επόμενη.
    Με αυτό το σκεπτικό δεν πρόκειται τις επόμενες γενιές να φθάσουμε σε συνολικές επιτυχίες τις κεντροευρωπαϊκές χώρες.
    Μπορεί κάποια στιγμή να υπάρξει κάποιος που να αρχίσει να παίρνει καλές θέσεις σε παγκόσμιο επίπεδο αλλά θα είναι μεμονωμένο αποτέλεσμα.
    Αν δεν υπάρξουν (πολλοί) αθλητές που να γυρίσουν την πλάτη σε όλες τις μουρμούρες που ακούγονται και να κοιτάξουν μόνο το άθλημα τους δεν πρόκειται ποτέ να αρχίσουμε να δημιουργούμε και εμείς σαν χώρα παράδοση.

    Αν θέλεις μηχανολόγο μηχανικό θα πάρεις Γερμανό όχι Κινέζο
    Αν θέλεις ποδοσφαιριστή θα πάρεις Βραζιλιάνο όχι Αμερικανό
    Αν θέλεις σεισμολόγο θα πάρεις Έλληνα όχι Εγγλέζο

    Ολες οι χώρες έχουν τα δυνατά και τα αδύνατα τους σημεία.
    Εμείς έχουμε επιλέξει να προσπαθούμε σε έναν χώρο που η Ελλάδα στερείται παράδοσης.
    Μπορούμε να την ξεκινήσουμε όμως αν τον χρόνο που σπαταλούμε γκρινιάζοντας τον διαθέσουμε για να χτίσουμε κάτι.

    Ευάγγελος
    Journalisée

    Ιδιόρρυθμος αερομοντελιστής
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #79 le: Dimanche, 27 Nov. 2005, 00:27:59 »

    Προσωπικα με βρισκουν συμφωνο αυτα που γραφτηκαν απλως θελω να κανω μια και τελευταια παρατηρηση. Οι μεμονωμενες προσπαθειες αναφερονται σ'αυτα που γραφτηκαν αναφορικα με την κινηση του κου Βραχιολιδη και οχι στις προσπαθειες Αθλητων που παιρνουν μερος σε διεθνεις αγωνες που φυσικα σεβομαι και θεωρω αξιεπαινες. Οι προσπαθειες αυτες μπορει να ειναι εξισου μεμονωμενες αλλα ειναι αρκετες για να παρασυρουν καποιους και να τους μεταδωσουν οπως γραφτηκε τις γνωσεις και εμπειριες τους.

    Προσωπικα δε προκειται να ασχοληθω ξανα με πολιτικες κτλ. οσον αφορα το Αερομοντελισμο, σωματεια, μοντελοδρομια, κτλ (εστω κι αν εχω πολυ χρονο στην παρουσα φαση στη βαρδεια μου στο Ναυτικο), πιστευω οτι ειναι λεπτα θεματα απο τα οποια δημιουργουνται ευκολα παρεξηγησεις. Το Ιντερνετ ειναι λιγο απροσωπο μεσο και πολλες φορες παρεξηγειται το υφος και περιεχομενο αυτων που γραφει καποιος.

    Καλη συνεχεια σε ολους απ'οποια πλευρα κι αν βλεπουν αυτο hobby/αθλημα...

    Χαιρετισμους,

    Νικος
    Journalisée
    NikFrance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 208



    « Répondre #80 le: Dimanche, 27 Nov. 2005, 05:54:37 »

    Φίλοι Ευάγγελε και Νίκο
    Βασικά χαίρομαι γιατί βλέπω ότι είσαστε θετικοί...
    Νίκο μου τα γύρισες λίγο στο δεύτερο  post  λες και σε "τσίμπησε μύγα" δεν είπε κανένας να ασχοληθούμε με πολιτικούς δεν είναι δουλειά μας άλλωστε...καταλαβαίνω όμως την ενέργεια σου....
    Ας είναι...δεν είμαι ούτε ψωνάρα ούτε έχω την διάθεση να κάνω "μάθημα" στους ανθρώπους που όπως λες...
    ασχολούνται με το αντικείμενο 40+ χρονια, θα ήταν ασέβεια εκ μέρους μου.
    Τα τελευταία 10 χρονια τις ζωής μου έχω βιώσει τον αερομοντελισμό γενικά hobby/αθλημα στην Γαλλία και είμαι ΕΝΕΡΓO μέλος χρονια τώρα...
    Με μεγάλη δραστηριότητα γιατί μου αρέσει να προσφέρω σε αυτό που αγαπώ, έχω μάθει πως λειτουργεί η "μηχανή" και ίσος να έβαζα και εγώ ένα λιθαράκι στην ελληνική πραγματικότητα.
    Kαι απλά ήθελα να σας βάλω στην "μπρίζα" μήπως γίνει κάτι και στην πατρίδα μας.
    Επίσης κατάλαβα μετά από συζήτηση με γάλλους φίλους πάνω στο θέμα...ότι πρέπει ΕΠΕIΓΟΝΤΟΣ να εγκαταλείψω τις "φιλόδοξες" προσπάθειες μου...γιατί απλά δεν είναι δυνατόν να τα βάλω(βάλουμε) με το ελληνικό κατεστημένο, με ότι συνεπάγεται αυτό.... έξυπνα παιδιά είστε καταλαβαίνετε....
    Ήταν μια ατυχης προσωπική εκτίμηση τις καταστάσεις που εξελίχτηκε σε αυτό το topic.
    Προσωπικά  δεν θα απαντήσω αν ύπαρξη συνεχεια στο θέμα.

    Φιλικά
    Νίκος Παπαδάτος.

    Journalisée

    Ο ξάδερφος από Γαλλία...
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Répondre #81 le: Lundi, 28 Nov. 2005, 19:20:33 »

    Αν θέλεις μηχανολόγο μηχανικό θα πάρεις Γερμανό όχι Κινέζο 
    Αν θέλεις ποδοσφαιριστή θα πάρεις Βραζιλιάνο όχι Αμερικανό
    Αν θέλεις σεισμολόγο θα πάρεις Έλληνα όχι Εγγλέζο




     Ποοολύ αστείο έχεις δίκιο!δε ξέρεις τι λες!  Ποοολύ αστείο

    χρειάζεσαι UPDATE

    .................................................................


    σε όλα τα hobbie που γνώρισα,
    και σε κατάστασης γενικά..παρέες γκόμενες δουλειά!
    πάντα παντού υπήρχαν κάποιοι με προσωπικά συμφέροντα που ανακάτευαν τα πράγματα.



     knuppel2 knuppel2 για να χαλαρώνουμε λίγο  knuppel2 knuppel2

    GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
    ΠΗΓΑΊΝΤΕ ΤΣΑΚΩΘΕΊΤΕ ΑΛΛΟΥ
    Journalisée

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 618



    « Répondre #82 le: Lundi, 28 Nov. 2005, 22:46:15 »

    Έκατσα και εγώ και διάβασα όλο το θέμα"Από που πάνε Ελληνικό" και μπορώ να πώ ότι με 'ανακάτεψε' λίγο!Θα ήθελα πολύ πάντως να λειτουργεί ο χώρος σαν μοντελοδρόμιο σε κανά δυό χρόνια που θα έρθω μόνιμα Αθήνα!Μήπως ξέρει κανένας αθηναίος πόση ωρα με αυτοκίνητο είναι η απόσταση Παγκράτι(ή Βύρωνας) μέχρι Ελληνικό?
    Journalisée
    NikFrance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 208



    « Répondre #83 le: Mardi, 29 Nov. 2005, 02:00:11 »

    Αν θέλεις μηχανολόγο μηχανικό θα πάρεις Γερμανό όχι Κινέζο 
    Αν θέλεις ποδοσφαιριστή θα πάρεις Βραζιλιάνο όχι Αμερικανό
    Αν θέλεις σεισμολόγο θα πάρεις Έλληνα όχι Εγγλέζο




     Ποοολύ αστείο έχεις δίκιο!δε ξέρεις τι λες!  Ποοολύ αστείο

    χρειάζεσαι UPDATE

    .................................................................


    σε όλα τα hobbie που γνώρισα,
    και σε κατάστασης γενικά..παρέες γκόμενες δουλειά!
    πάντα παντού υπήρχαν κάποιοι με προσωπικά συμφέροντα που ανακάτευαν τα πράγματα.



     knuppel2 knuppel2 για να χαλαρώνουμε λίγο  knuppel2 knuppel2

    GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
    ΠΗΓΑΊΝΤΕ ΤΣΑΚΩΘΕΊΤΕ ΑΛΛΟΥ


    Πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα...
    Τι τρόπος είναι αυτός???
    Πως μας προσβάλεις έτσι??
    Αναφέρεις ότι δεν ξέρουμε τι λέμε...
    Ότι προσωπικά συμφέροντα...
    Και το κερασάκι...να πάμε αλλου να τσακωθούμε!
    Δεν ξέρω άνθρωπε μου τι διάβασες και τι κατάλαβες..
    Αλλα κανένας σε αυτή τι σελίδα(Nο6) δεν τσακώθηκε απλά
    καταθέσαμε τις άποψης μας...
    Αν δεν σύμφωνης....αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να μας προσβάλεις!!!
    Αν κάτι δεν πήγαινε "καλά" θα είχε επέμβει ο συντονιστής η ακόμα ο k.
    Κωστόπουλος. Σου προτείνω να χαλαρώσεις και να σκέφτεσαι λίγο την επομενη φορα
    που θέλεις να κανεις ένα post .Είναι κρίμα να ρίχνεις το επίπεδο του forum!!
    ΛIΓΟ ΣΕΒΑΣΜOΣ.
    Y.Γ.
    Σου έχω απάντηση και πριβέ σε άλλη "γλώσσα" που ίσος καταλαβαίνεις καλύτερα!!!
    Journalisée

    Ο ξάδερφος από Γαλλία...
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Répondre #84 le: Mardi, 29 Nov. 2005, 13:30:29 »

    Αν θέλεις μηχανολόγο μηχανικό θα πάρεις Γερμανό όχι Κινέζο 
    Αν θέλεις ποδοσφαιριστή θα πάρεις Βραζιλιάνο όχι Αμερικανό
    Αν θέλεις σεισμολόγο θα πάρεις Έλληνα όχι Εγγλέζο




     Ποοολύ αστείο έχεις δίκιο!δε ξέρεις τι λες!  Ποοολύ αστείο

    χρειάζεσαι UPDATE

    .................................................................


    σε όλα τα hobbie που γνώρισα,
    και σε κατάστασης γενικά..παρέες γκόμενες δουλειά!
    πάντα παντού υπήρχαν κάποιοι με προσωπικά συμφέροντα που ανακάτευαν τα πράγματα.



     knuppel2 knuppel2 για να χαλαρώνουμε λίγο  knuppel2 knuppel2

    GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
    ΠΗΓΑΊΝΤΕ ΤΣΑΚΩΘΕΊΤΕ ΑΛΛΟΥ


    Πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα...
    Τι τρόπος είναι αυτός???
    Πως μας προσβάλεις έτσι??
    Αναφέρεις ότι δεν ξέρουμε τι λέμε...
    Ότι προσωπικά συμφέροντα...
    Και το κερασάκι...να πάμε αλλου να τσακωθούμε!
    Δεν ξέρω άνθρωπε μου τι διάβασες και τι κατάλαβες..
    Αλλα κανένας σε αυτή τι σελίδα(Nο6) δεν τσακώθηκε απλά
    καταθέσαμε τις άποψης μας...
    Αν δεν σύμφωνης....αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να μας προσβάλεις!!!
    Αν κάτι δεν πήγαινε "καλά" θα είχε επέμβει ο συντονιστής η ακόμα ο k.
    Κωστόπουλος. Σου προτείνω να χαλαρώσεις και να σκέφτεσαι λίγο την επομενη φορα
    που θέλεις να κανεις ένα post .Είναι κρίμα να ρίχνεις το επίπεδο του forum!!
    ΛIΓΟ ΣΕΒΑΣΜOΣ.
    Y.Γ.
    Σου έχω απάντηση και πριβέ σε άλλη "γλώσσα" που ίσος καταλαβαίνεις καλύτερα!!!


    I PRIVE APANTISI!:

    "Kata proton....
    An ksereis na diavazeis ellinika kai na ta katalaveneis....tha katalaves oti prosopika den tsakothika me kanenan oute eixa skopo...apla ekana mia paratirisi pano sto thema tipota parapano......
    Ta pigenete na tsakothite allou kai alla teteia xaritomena pos ta les???
    me pio dikeoma?? tha mas diokseis apo to spiti sou??
    Koita agori mou....giati sigoura prepei na eisai mikros h vlakas....
    Koita tin douleia sou.....kai an kapios perasi ta oria iparxi o k.kostopoulos giafto
    Parakoloutha ta post kai an  simfonis h oxi me kati pes tin gnomi sou h apla min doseis simasia....
    oxi na mas les pigenete allou na tsakothite.....
    PAGIOROBA "

    εσύ μιλάς για όρια??? Huh kai tropous?


    κανόνας πρώτος:αυτός που σέβεται τα παντελόνια που φοράει δε τα λέει "πριβέ" ,τα λέει από κοντά  Ποοολύ άνεση

    κανόνας δεύτερος: ποτε μη λες πράγματα που το σώμα σου δεν αντέχει.... Ποοολύ άνεση εκτος αν ο πρώτος κανόνας δε σε ενδιαφέρει



    xerete
    « Dernière édition: Mardi, 29 Nov. 2005, 20:25:03 par Dell Gatto Grande » Journalisée

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Répondre #85 le: Mardi, 29 Nov. 2005, 14:38:57 »

    .οι σωστές απάντησeiς είναι αυτές  Ποοολύ αστείο

    ..

    Αν θέλεις μηχανολόγο μηχανικό θα πάρεις Γερμανό όχι Κινέζο>>>>kinezo!
    Αν θέλεις ποδοσφαιριστή θα πάρεις Βραζιλιάνο όχι Αμερικανό>>>>eglezo!
    Αν θέλεις σεισμολόγο θα πάρεις Έλληνα όχι Εγγλέζο>>>>  Crazy2



    .....τελικά καλύτερα να μην ασχολείσαι καθόλου! Ποοολύ άνεση
    .........Προσωπικά  δεν θα απαντήσω αν ύπαρξη συνεχεια στο θέμα  Azn

    Giorgos  Wink

    Journalisée

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Κωστής Νικολάου
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 100



    « Répondre #86 le: Mardi, 29 Nov. 2005, 23:20:23 »

    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω διαβάσει όλο το story αυτού του θέματος κ έχω να πω το εξής:
    Ξεκίνησα πέρσι αγοράζοντας ένα ελικοπτεράκι γιατί αυτό μου αρέσει. smitten Μου αρέσει το χόμπι του αερομοντελλισμού και είναι κάτι που (όπως κάθε χόμπι) το κάνεις για να ευχαριστηθείς! Έχω μιλήσει με μερικά άτομα του χώρου πιο έμπειρα και χαίρομαι που όλοι ήταν πρόθιμοι να βοηθήσουν. Μου έδειξαν ότι οι αερομοντελλιστές είναι μια οικογένεια που ο ένας βοηθάει τον άλλον, μαθαίνουν όλοι από τα λάθη ενός και ότι οι λέξεις ΕΧΘΡΑ, ΣΥΜΦΕΡΟΝ, ΕΓΩΙΣΜΟΣ (κ.α. παρόμοια) δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιό τους! Χαμόγελο

     Δάκρυ Με λυπεί αφάνταστα όλο το σκηνικό που έχει γίνει εδώ. Λυπάμαι που κι εδώ υπάρχουν άτομα που δίνουν λόγους να λένε ότι ο αερομοντελλισμός έχει και αρνητικά. Πραγμαντικά, ντρέπομαι που κάποιοι εδώ μιλάνε για συμφέροντα και σκοπιμότητες! Όποιος θέλει να κάνει κάτι για να οφεληθεί προσωπικά, λυπάμαι, αλλά δεν ταιριάζει εδώ! tickedoff

    Αξίζουν συγχαρητήρια σε όποιον αγωνίζεται για το καλό όλων και είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να βοηθήσουμε όπως και όσο μπορούμε! Όμως, κανένας δεν θα κάνει κάτι για να βγάλει κέρδος. Όποιος θέλει να το κάνει, μπορεί να ανοίξει μαγαζί, εδώ δεν είναι και ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ ευπρόσδεκτος! knuppel2

    Τα νεύρα, οι έχθρες, οι προσωπικές διαφορές και ο εαυτούλης του οποιουδήποτε δεν χωράνε στον αερομοντελλισμό! Όποιος έχει κάτι από τα παραπάνω και θέλει να ασχοληθεί με τον αερομοντελλισμό, να τα κλειδώσει σε ένα ντουλάπι και να πετάξει το κλειδί!

    Αν ο κ.Βραχιολίδης, για παράδειγμα, κάνει κάτι για όλους, τότε του αξίζουν συγχαρητήρια και παρά το γεγονός ότι είμαι φοιτητής, σε ότι μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω. Αν όμως προσπαθεί να κάνει οτιδήποτε για να καρπωθεί κάτι, τότε ας το κρατήσει για τον εαυτό του! Το ίδιο ισχύει για όλους! Ο αερομοντελλισμός δεν είναι εμπορική επιχείρηση!!!


    Είμαι λίγο (έως πολύ) αυστηρός αλλά έτσι το βλέπω εγώ! Θα παρακαλέσω τους πάντες να μη συνεχιστούν οι προσβολές, οι μαχαιριές και κάθε τι που έχει να κάνει με συμφέροντα. Ας κρατήσουμε όλοι τον αερομοντελλισμό καθαρό από αρνητικά χαρακτηρηστικά. Ας έχουμε να λέμε μόνο θετικά για το αγαπημένο μας χόμπι! Thumbs up smitten

    Με τις καλύτερες προθέσεις,
    Κωστής Νικολάου
    « Dernière édition: Mardi, 29 Nov. 2005, 23:22:58 par Κωστής Νικολάου » Journalisée

    Αερομοντελλισμός είναι να πετάς μακριά απ'τα προβλήματα!
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.248



    « Répondre #87 le: Mardi, 29 Nov. 2005, 23:47:04 »

    Καλησπέρα και από μένα... knuppel2 knuppel2 knuppel2

    Όχι αστειέυομαι  angel

    Θα συμφωνήσω με τον Κωστή, έτσι ακριβώς έχουν, ή θα πρέπει να έχουν τα πράγματα. Είναι χόμπυ και είμαστε εδώ για να το ευχαριστηθούμε.

    Οι παρεξηγήσεις και οι αντεκλήσεις δεν θα λείπουν, αλλά δεν είναι ανάγκη να το τραβάμε στα άκρα. Ας χαλαρώσουμε λίγο.

    Το αστείο, αλλά και θετικό, είναι ότι το αρχικό θέμα έχει καταλαγιάσει, όπως θα συνέβαινε αλλωστε, καθώς τα πράγματα θα έπερναν το δρόμο τους. Ας μη βρίσκουμε αιτίες για να συνεχίζουμε τις εντάσεις...

    Οι οποίες, μια και το ζητούμενο είναι η ανάπτυξη του αερομοντελισμού στην Ελλάδα, σε σύγκριση με το εξωτερικό, μάλλον μας οδηγούν σε αντίθετη κατέυθυνση.

    Απλά θα παρακαλέσω (σαν αναγνώστης) όποιος γράφει κάτι, να το γράφει ελεύθερα μεν, να σκέφτεται όμως λίγο και τον αποδέκτη, αλλά και τους υπόλοιπους που θα διαβάζουν και να αποφεύγει χαρακτηρισμούς ή εκφράσεις που δεν αρμόζουν μεταξύ φίλων.  smile

    Φτιάξτε και κανένα μοντέλο για να ηρεμήσετε, και αν θέλετε να ξεσκάσετε, "καρφώστε" το θεαματικά και στείλτε καμία φωτογραφία...ι

    Καλό βράδυ

    Γ. Κανδυλάκης
    Journalisée

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Gerasimos
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 19



    « Répondre #88 le: Mercredi, 30 Nov. 2005, 00:06:48 »

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΥΓΑ... ΝΑ ΤΗ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ!!! uglystupid2

    Δεν καταλαβα γιατι αρπαχτηκες τοσο ευκολα με τον Dell gato....

    Ποιος ξεκινησε τις προσβολες... Εκπληξη

    Citation
    Και απλά ήθελα να σας βάλω στην "μπρίζα" μήπως γίνει κάτι και στην πατρίδα μας.
    Επίσης κατάλαβα μετά από συζήτηση με γάλλους φίλους πάνω στο θέμα...ότι πρέπει ΕΠΕIΓΟΝΤΟΣ να εγκαταλείψω τις "φιλόδοξες" προσπάθειες μου...γιατί απλά δεν είναι δυνατόν να τα βάλω(βάλουμε) με το ελληνικό κατεστημένο, με ότι συνεπάγεται αυτό.... έξυπνα παιδιά είστε καταλαβαίνετε....
    Νίκος Παπαδάτος.

    Δηλαδη οι Γαλλοι φιλοι σου ξερουν καλυτερα τα δικα μας θεματα.Huh
    Αν πραγματικα θελεις να βοηθησεις προσπαθησε να το κανεις με την παρουσια σου και την θετκη σου σταση... και οχι με την απουσια σου και στελνοντας υβριστικα prive mails.
    Κανεις ποτε δεν πετυχε τιποτα εγκαταλειποντας τον αγωνα....

    Δεν λεω μοντελιστικα ειμαστε πολυ πισω απο αλλες χωρες αν και τελευταια εχουν βελτειωθει αρκετα τα πραγματα βεβαια με ατομικες προσπαθειες (που ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΕΠΑΙΝΕΣ) και οχι απο συλογικους φορεις που με την βοηθεια ολων θα μπορουσαν να προσφερουν πολυ περισσοτερα απ'οτι ο καθενας μονος του Χαμόγελο

    Ας  θυμηθουν οι παλαιοτεροι στο χομπυ ποσοσ καλυτερα ηταν τα πραγματα οταν υπηρχε το μοντελοδρομιο στα Σπατα.
    Ενα εκπληκτικο μοντελοδρομιο οπου μπορουσες να πας και να μαθεις να πετας και να αγαπησεις το χομπυ. Οπου υπηρχε ακομη και περιοδικο που εβγαζε η ΕΑΑ με ενδιαφεροντα θεματα και συμβουλες χρησημες μια που ιδιαιτερη βιβλιογραφια η περιοδικα ελληνικα δεν υπαρχουν και τα ξενα ηταν δυσκολο να βρεθουν.Ολα αυτα ηταν οργανομενα απο ενα φορεα με πολλα μελη και φυσικα με τις προσωπικες προσπαθειες καποιων ατομων. Εκλεισε το μοντελοδρομιο χαθηκε και ΕΑΑ.
    Αληθεια αν σημερα μεμονομενες προσπαθειες καποιων εφεραν αποτελεσματα μια οργανομενη λεσχη δεν θα μπορουσε να προσφερει ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ???

    Σε ολες τις μοντελιστικα εξελιγμενες χωρες υπαρχουν φορεις οι οποιοι θεσπιζουν κανονες και βοηθουν τις ατομικες προσπαθειες. Εδω που ειναι?Huh

    Ας αφησουμε λοιπον τις φαγομαρες και τα προσωπικα μικροσυμφεροντα εντος και εκτος των φορουμ, και ας κοιταξουμε να οργανωθουμε λιγακι και με τη βοηθεια της ΕΑΑ αλλα και των επαγγελματιων του χωρου (που θα εχουν αμεσα και οικονομικα ωφελη) να αναπτυξουμε και να υποστηριξουμε το το χομπυ μας αλλιως θα καταληξουμε να πεταει ο καθενας μονος του ηλεκτρικα στο σαλονι του σπιτιου του...!!!

    φιλικα

    Γερασιμος Wink


    Journalisée
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Invité
    « Répondre #89 le: Mercredi, 30 Nov. 2005, 10:36:56 »

    Αληθεια βρε παιδια που ειναι αυτη η ΕΑΑ Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
    Ειμαι αθλητης της και δεν την εχω δει ποτε  knuppel2 knuppel2 knuppel2
    Γιαννη ,Αντωνη sorry αλλα μου αρεσει να αναβω φωτιες devil devil devil devil
    Σοβαρα τωρα μηπως πρεπει να οργανωθουμε λιγακι tickedoff tickedoff
    Journalisée
    Pages: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 99     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Modérateurs: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Fil de discussion: Από που πάνε Ελληνικό....;;;
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.026 secondes avec 25 requêtes.