Τρόχισμα κοπτικού φρέζας

(1/3) > >>

Dell Gatto Grande:
Φαντάζομαι πολλοί απο εσάς έχετε κάποια φρέζα στο εργαστήριο.
Τα πολύπλοκου σχήματος κοπτικά της ειναι δύσκολα στο ακόνισμα και δεν ειναι κάτι με το οποίο έχω ασχοληθεί μιας και δεν κόβω συχνά χάλυβα για να τα καταστρέψω.
Πρόσφατα όμως το δεκάρι μου έβγαλε ένα μεγάλο project σε χάλυβα και περίπου 1mm του κάτω μέρους καταστράφηκε. :-[
 Πήρα ενα καινούργιο να υπάρχει αλλά δε μου έκανε καρδία να πετάξω το παλιό και ετσι μπήκα στην διαδικασία του ακονίσματος  :idiot2:


Dell Gatto Grande:
Με την βοήθεια ενος μικρού τόρνου και ενος dremel με πέτρα , και τα δυο στην υψηλότερη ταχύτητα , κατάφερα και αφαίρεσα το 1mm που ειχε φθαρεί , αφήνοντας μια επίπεδη επιφάνεια.
Φωτό αριστερά το καινούργιο και δεξιά το …. κουρεμένο  ;D

Dell Gatto Grande:
Μελετώντας την γεωμετρία και του καινούργιου ηταν προφανές οτι δεν μπορεί να ακονιστεί στο “χέρι ”σαν τα τρυπάνια.
Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι εαν μπορώ να κλειδώνω με ακρίβεια το τσοκ στον μικρό τόρνο (ποτέ δεν φανταζόμουν οτι θα χρειαστώ να ακινητοποιήσω τσοκ τόρνου ) τότε θα μπορώ να επαναλαμβάνω το ίδιο τρόχισμα με ακρίβεια .

Έτσι χάραξα ένα δισκάκι με μοίρες στον διαιρέτη και έφτιαξα και έναν μοχλό που θα σφίγγετε πάνω στον κεντρικό άξονα του τόρνου για να τον ακινητοποιεί.

Dell Gatto Grande:
disk finished

Dell Gatto Grande:
...τα δύο κυρίως εξαρτήματα...

Navigation

[0] Index des messages

[#] Page suivante