Κοπή foam(φελιζόλ) με θερμό νήμα

(1/67) > >>

orck:
πηρα την αφορμη απο την απαντηση του agridoc σε αλλο θεμα για την μεθοδο κοπης foam, depron με ζεστο συρμα χρωμιονικελινη
θα ηθελα να δω εαν το εχει δοκιμασει κανεις και ποια τα συμπερασματα/σχολια του για την τεχνικη αυτη
επισης που μπορουμε να προμηθευτουμε το συρμα;


Παράθεση από: Κώστας Κωστόπουλος στις Πέμπτη, 31 Αύγ 2006, 10:02:01

Στο τροφοδοτικό που έχεις η ρύθμιση των A είναι το maximum. Θα την χρησιμοποιήσεις π.χ. για να κόψεις φτερό με χρωμιονικελίνη...

Αντώνης Παπαδόπουλος:
Καλημέρα orck,

Την χρωμονικελίνη την χρησιμοποιούν στις εστίες κουζίνας, τουλάχιστον στις παλιές. Μαγαζιά που έχουν τέτοιο σύρμα βρίσκεις στην Αριστείδου (πίσω από την πλατεία Κλαυθμώνος) σε κάτι στοές. Αν θα πάς εκεί θα βρείς σε ότι πάχος θέλεις.

Αντώνης Παπαδόπουλος

ΚΥΡΝΙΚ:
Γεια.
Τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιούσα πολύ στην κοπή των φτερών μου για τους εξής λόγους :
1. Γρήγορη κατασκευή.
2. Μεγάλη αντοχή ακόμη μετά από πολλή ζόρικα πετάγματα.
3. Τα ημίφτερα "βγαίνουν" πανομοιότυπα.

Το σύρμα της χρωμιονικελίνης εγώ τo έβρισκα στα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού σε πάχοι 0.6-0.8 mm και ισχύος 400 - 800 W σε μορφή σπείρας και ήταν φθηνά.

Στην κατασκευή πρέπει να προσέχεις μερικά ζητήματα όπως :
-  Χρήση φελιζόλ όχι το πολύ βαρύ (πχ μπλέ) αλλά όχι και το πολύ μαλακό.
-  Όταν κόβεις το προφίλ της αεροτομής το θερμαινόμενο νήμα μπαίνει και βγαίνει την ίδια χρονική στιγμή. Στο ακροπτέρυγο σε πτέρυγες με μικρότερο προφίλ αεροτομής πρέπει να "βιαστείς" στην κοπή για να προλάβεις να "βγεις" ταυτόχρονα με το άκρο της μέσα μεγάλης αεροτομής.
- Τροφοδοτικό τουλάχιστον 5Α έντασης ρυθμιζόμενο για να βρεις σε ποια θερμοκρασία "κόβει" καλύτερα το σύρμα χωρίς να κοκκινήσει.
- Άνοιγμα σύρματος  όχι μεγαλύτερο  των 90- 100 cm επειδή διαστέλεται υπερβολικά με την θερμοκρασία.
- Μπορεί και χρησιμοποιούνται πολλών ειδών πετσώματα για την κάλυψη των φτερών. Εγώ χρησιμοποιούσα την Ατλακόλ (μέτρια ρευστότητα χωρίς αρέωση με πινέλο) με πολυ καλά αποτελέσματα.

Ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά.
Νίκος


 

orck:
ενδιαφερον...

το συρμα το αγοραζεις σαν αντισταση κουζινας σε μορφη σπειρας και το ισιωνεις πριν την χρηση;
περιπου η καταναλωση του ειναι 4-5Α;
αν βγει κοκκινο το συρμα θα μαυρισει τις επιφανιες του foam;
αυτο με την Ατλακολ δεν το καταλαβα...

Παράθεση από: nikos5 στις Πέμπτη, 31 Αύγ 2006, 15:09:56

Γεια.
Τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιούσα πολύ στην κοπή των φτερών μου για τους εξής λόγους :
1. Γρήγορη κατασκευή.
2. Μεγάλη αντοχή ακόμη μετά από πολλή ζόρικα πετάγματα.
3. Τα ημίφτερα "βγαίνουν" πανομοιότυπα.

Το σύρμα της χρωμιονικελίνης εγώ τo έβρισκα στα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού σε πάχοι 0.6-0.8 mm και ισχύος 400 - 800 W σε μορφή σπείρας και ήταν φθηνά.

Στην κατασκευή πρέπει να προσέχεις μερικά ζητήματα όπως :
-  Χρήση φελιζόλ όχι το πολύ βαρύ (πχ μπλέ) αλλά όχι και το πολύ μαλακό.
-  Όταν κόβεις το προφίλ της αεροτομής το θερμαινόμενο νήμα μπαίνει και βγαίνει την ίδια χρονική στιγμή. Στο ακροπτέρυγο σε πτέρυγες με μικρότερο προφίλ αεροτομής πρέπει να "βιαστείς" στην κοπή για να προλάβεις να "βγεις" ταυτόχρονα με το άκρο της μέσα μεγάλης αεροτομής.
- Τροφοδοτικό τουλάχιστον 5Α έντασης ρυθμιζόμενο για να βρεις σε ποια θερμοκρασία "κόβει" καλύτερα το σύρμα χωρίς να κοκκινήσει.
- Άνοιγμα σύρματος  όχι μεγαλύτερο  των 90- 100 cm επειδή διαστέλεται υπερβολικά με την θερμοκρασία.
- Μπορεί και χρησιμοποιούνται πολλών ειδών πετσώματα για την κάλυψη των φτερών. Εγώ χρησιμοποιούσα την Ατλακόλ (μέτρια ρευστότητα χωρίς αρέωση με πινέλο) με πολυ καλά αποτελέσματα.

Ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά.
Νίκος


 


ΚΥΡΝΙΚ:
Ok, πάμε.
Ναι, το σύρμα πριν την χρήση ισιώνεται προσεκτικά χωρίς να έχει τσακίσεις.
Τα τροφοδοτικά των 3Α που πωλούνται στην αγορά είναι λίγο. Πρέπει να είναι τουλάχιστον των 5Α με μέγιστη τάση 30V ρυθμιζόμενη.
Το σύρμα ΔΕΝ πρέπε να κοκκινήσει παρά μόνο να θερμανθεί αρκετά (προσοχή και πάλι στα τυχόν εγκαύματα). Η πολύ υψηλή θερμοκρασία λιώνει υπερβολικά το φελιζολ.
Μερικές δοκιμές σε μικρά μπλοκ φελιζόλ θα βοηθήσουν στην αρχή για την εύρεση του σωστού ρεύματος/θερμοκρασίας σύρματος.
Το πάνω και και κάτω αρνητικό των μπλόκ φελιζολ χρησιμοποιούνται για να πρεσσάρουμε κατόπιν  το πέτσωμα (πχ φύλλο μπάλσας 1,5 mm) στο ημήφτερο από όπου και κόπηκε.
Η Ατλακόλ είναι το είδος της κόλλας που χρησιμοποιούσα γα να κολλήσω το πέτσωμα (ή φύλλο μπάλσας 1,5 mm) στο ημίφτερο. 

Φιλικά.
Νίκος

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα