Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.510 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 22:27:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 22:27:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από dominicm
    [Σήμερα στις 16:04]

    από geoli
    [Σήμερα στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Σήμερα στις 14:48]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:08]

    από sakis art
    [Χθες στις 11:35]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304510
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 83
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 40
    Συνολικά: 41
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 41 42 43 [44] 45 46 47 ... 96     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: e-sky CP-Belt  (Αναγνώστηκε 333870 φορές)
    kiparisi
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 157


    « Απάντηση #645 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2008, 20:33:09 »

    πια σερβο πανε στο 1 και2 ?
    Καταγράφηκε

    ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΟΛΩΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #646 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2008, 20:39:13 »

     Αυτά που έβαλες στα 2 και 3 σύνδεσέ τα στα 1 και 2 και το ρυθμιστή ταχύτητας στο 3 και ξαναδικίμασε.

    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    matgav
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 76



    « Απάντηση #647 στις: Τρίτη, 18 Μάρ 2008, 23:38:00 »

     Thumbs upΜέ τη βοήθεια του φόρουμ μαλον τα καταφερα να σετάρω την FUTABA 6EX. Η πρωτη πτήση με τις καμπύλες που προτείνει ο  coolvag πήγε καλά. Hover στο midlstick με αρκετές στροφές και - 40 EXPO σε ailleron και elevator για πιό ήρεμες κινήσεις ώς αρχάριος. Απαιτήθηκε να σηκώσω λίγο το swashplate από τια ντιζάκια γιά να έχω συμμετρικά +10  -10 πάνω και κάτω.
     UndecidedΘέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να περιορίσω από την τηλεκατεύθυνση, την διαδρομή του σέρβο της ουράς. Φοράω το GY 240 και σε λειτουργία χωρίς Η.Η. αυτό το κάνω με ΕΡΑ στο αντίστοιχο κανάλι. Όταν όμως έχω λειτουργία Η.Η. το ΕΡΑ πάυει να περιορίζει την διαδρομή του σέρβο με κίνδυνο να το κάψω αν φτάσει σε ακραία θέση. Υπάρχει άλλος τρόπος περιορισμού της κίνησής του εκτός της μείωσης του servo horn; ( πράγμα που δυστυχώς θα μειώσει περισότερο την ήδη μικρή ταχύτητα α Ποοολύ άνεσηπόκρυσης του μαμίσιου σέρβο);;;
    Καταγράφηκε

    Μάνθος.
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #648 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 00:01:09 »

       Δυστυχώς το συγκεκριμένο γυροσκόπιο δεν έχει ρύθμιση μεγίστης διαδρομής κατά τη λειτουργία ΗΗ. Τη λειτουργία αυτή την έχει, με ένα τριμεράκι πάμω του, το μεγαλύτερό του αδελφάκι το GY-401.
       Αυτό που μπορείς να κάνεις για να μην αναγκαστείς να μικρύνεις το μπράτσο του σερβό ,είναι να αποφευγεις να στρίβεις το ελικόπτερο όταν είναι στο έδαφος. Στον αέρα δεν υπάρχει περίπτωση να τερματίσει διαδρομή.

    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    kiparisi
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 157


    « Απάντηση #649 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 00:19:32 »

    πανε τα σερβο .
    δε λεο εκανα μια ανεξελεκτη πορεια κανα 3 μετρα και σε υψοσ λιγοτερο απο ενα μετρο απο το εδαφοσ. ειχε αερα ομωσ .
    μετα προσγειοθηκε μια χαρα μπορο να πο .
    το εφερα μεσα και θελοντασ να το ελεγξω το εσβησα οποσ προβλεπετε.
    ομωσ
    οταν ξανα συνδεσα τη μπαταρεια ξεχασα να αναψω την τηλεκατευθηνση . ετσι τα σερβο τρελαθηκαν . αποτελεσμα : το μπροστα σερβο νεκρωσε . το ενα το πλαινο μαλλον κουρεψε μιασ και οταν δινω κινηση κανει κρρρρρ και χοροπιδαει.
    α ρε λαμα . δυο σερβο και απιστευτη σταθεροτητα .
    Καταγράφηκε

    ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΟΛΩΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #650 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 01:30:11 »

    Mάνθο  dualrates καναλι 4, ρυθμισε ενα διακοπτη για dualrates, και βαλε αντι 100%,  π.χ 70 %  στην θεση με μικρες κινησεις, αλλα γενικα ειναι αυτο που σου λεει ο φιλος bladekiller  Thumbs up, στον αερα δεν εχει θεμα, οταν εισαι κατω και βαζεις μπαταρια να πεταξεις μην στριβεις οριζοντια το ε/π γιατι τοτε θα τερματιζει!!!!!!
    Καταγράφηκε
    matgav
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 76



    « Απάντηση #651 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 06:16:08 »

    Ευχαριστώ παιδιά.  Wink
    Το απόγευμα η επόμενη δοκιμή.
    Καταγράφηκε

    Μάνθος.
    ladas39
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20



    « Απάντηση #652 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 15:21:02 »

    Τελικά για το πρόβλημα με το τρέμουλο της ουράς  πρέπει να ευθύνεται το gy401 αφού άλλαξα λεπίδες και δυο servo κατέληξα στο gyro μόλις βάζω το e sky δεν τρέμει καμιά πρόταση?
    Καταγράφηκε
    tonyotis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 38



    « Απάντηση #653 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 15:41:57 »

    φιλε vtr τελικα στα ανταλλακτικα που μου εδειξες http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=42_43_92_77&products_id=845 δεν υπηρχε η βιδα που χρειαζομουν.Ηταν ολες κοντες. Undecided
    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #654 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 16:19:47 »

    Τί νά πώ φίλε tonyotis. Υποτίθεται ότι τίς δίνει γιά τό συγκεκριμένο μοντέλο.
    Είχα πάρει και εγώ ένα σετάκι παλιά γιατί χρειάστηκα κάποιο ντιζάκι.
    Λοιπόν τώρα πού τό είπες βρήκα τό σετάκι τό δικό μου, και βλέπω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.
    Παρόλα αυτά δέν σέ αφήνω έτσι. Wink
    Η βίδα πού θά ταιριάξει απόλυτα βρίσκεται στό παρακάτω σετάκι.

    http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=94_75&products_id=692

    Στό λέω υπεύθυνα γιατί μόλις τό δοκίμασα. Αν κατά τύχη έχεις από κανένα lama είσαι ο.κ. Thumbs up

    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    DIMITRIS81
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 16


    « Απάντηση #655 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 16:28:00 »

    Καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια. Πηγα σημερα να βρω τ/κ για το belt και μου προτειναν μια futaba 7ch και μια 9ch. Βεβαια μου ειπαν να παρω την 9ch για περισοτερες ρυθμισεις. Τωρα εγω σαν νεος δεν ξερω αν μπορω να τα χειριστω ολα αυτα και λεω να παρω την 7ch. τι λετε να κανω γιατι εχω κολησει???
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #656 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 17:58:43 »

    Καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια. Πηγα σημερα να βρω τ/κ για το belt και μου προτειναν μια futaba 7ch και μια 9ch. Βεβαια μου ειπαν να παρω την 9ch για περισοτερες ρυθμισεις. Τωρα εγω σαν νεος δεν ξερω αν μπορω να τα χειριστω ολα αυτα και λεω να παρω την 7ch. τι λετε να κανω γιατι εχω κολησει???

    Μια από τα ίδια είχα και εγώ πριν κανά μήνα  Στριφογύρισμα ματιών

    Εγώ διάλεξα την 7άρα (spectrum) κρίνοντας ότι αν θέλω στο μέλλον περισσότερα κανάλια (δύσκολο πιστεύω) υπάρχει πάντα η λύση της πώλησης και αγοράς.....

    Τα πάντα κρίνονται από το πόσο θα εμπλακείς με το χόμπυ αυτό στο μέλλον....... Αν πιστεύεις ότι τα 7 κανάλια δεν θα σε φτάσουν, τότε πρέπει να πας σε 9άρα. Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος πας εκ του ασφαλούς και αγοράζεις 7άρα  Στριφογύρισμα ματιών Αυτό έκανα εγώ, χωρίς όμως να σημαίνει ότι έκανα σωστά..... Γνώμη μου  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #657 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 18:01:22 »

    Καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια. Πηγα σημερα να βρω τ/κ για το belt και μου προτειναν μια futaba 7ch και μια 9ch. Βεβαια μου ειπαν να παρω την 9ch για περισοτερες ρυθμισεις. Τωρα εγω σαν νεος δεν ξερω αν μπορω να τα χειριστω ολα αυτα και λεω να παρω την 7ch. τι λετε να κανω γιατι εχω κολησει???

    Μια από τα ίδια είχα και εγώ πριν κανά μήνα  Στριφογύρισμα ματιών

    Εγώ διάλεξα την 7άρα (spectrum) κρίνοντας ότι αν θέλω στο μέλλον περισσότερα κανάλια (δύσκολο πιστεύω) υπάρχει πάντα η λύση της πώλησης και αγοράς.....

    Τα πάντα κρίνονται από το πόσο θα εμπλακείς με το χόμπυ αυτό στο μέλλον....... Αν πιστεύεις ότι τα 7 κανάλια δεν θα σε φτάσουν, τότε πρέπει να πας σε 9άρα. Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος πας εκ του ασφαλούς και αγοράζεις 7άρα  Στριφογύρισμα ματιών Αυτό έκανα εγώ, χωρίς όμως να σημαίνει ότι έκανα σωστά..... Γνώμη μου  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #658 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 18:10:08 »

    Καλησπέρα σε όλους.

       Δημήτρη αν τα οικονομικά σου σου το επιτρέπουν πάρε την εννιάρα και κλείνεις το κεφάλαιο τηλεκατεύθυνση μια για πάντα και για οποιοδήποτε μοντέλο. Διότι οι ψηφιακές τηλεκατευθύνσεις διαθέτουν μνήμες΄ρυθμίσεων και μπορείς να χρησιμοποιείς τη μια και μοναδική σου τηλεκατεύθυνση για κάθε μοντέλο που έχεις.
      Από την άλλη μεριά, και με την εφτάρα μπορείς να κάνεις το ίδιο, απλά δεν θα έχεις τόσα spare κανάλια. Ενδεικτικά σου λέω ότι, με την εφτάρα μπορείς να ελένξεις αεροπλάνο που να διαθέτει και ανακλινόμενο σύστημα προσγείωσης και πτερύγια καμπυλότητας και να σου περισέψει και ένα κανάλι. Για ελικόπτερο χρειάζεσαι 5 ή 6 κανάλια, αν το γυροσκόπιο ρυθμίζεται από την τηλεκατεύθυνση και 7 αν χρησιμοποιήσεις και governor με ρύθμιση από την τηλεκατεύθυνση.
      Φυσικά να υποθέσω ότι μιλάμε για 2.4 γίγα όσον αφορά τη συχνότητα. Μην τυχόν και δώσεις λεφτά για καινούρια τηλεκατεύθυνση στα 35 ή τα 40 ΜΗΖ ,τη στιγμή που όλες οι καινούριας παραγωγής τηλεκατευθύνσεις βγαίνουν στα 2.4 γίγα.

    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    tonyotis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 38



    « Απάντηση #659 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 20:25:52 »

    ευχαριστω vtr αλλα βρηκα και θα παρω αυτο http://www.myhelis.com/product.php?productid=1285&cat=150&page=1 που ειναι τελικα αυτο που θελω.Ειναι και πιο φθηνο απο την προταση σου και θα μου μεινουν και spare parts.Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.  Χαμόγελο Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 41 42 43 [44] 45 46 47 ... 96     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: e-sky CP-Belt
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.