Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.424 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 02:04:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 02:04:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:26]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304424
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 106
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 102
    Συνολικά: 103
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Καλως σας βρηκα!  (Αναγνώστηκε 734 φορές)
    LukeSkywalker
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2023, 00:56:02 »

    Γεια σας παιδιά, ευχαριστώ για τη φιλοξενία. Είμαι ενας τελείως αρχάριος στο σπορ που μάλλον πιο πολύ απο περιέργεια ήρθα εδώ, για να μάθω διάφορα πράγματα και να μπριζωθώ περισσότερο. Οταν ήμουν μικρός είχα ενθουσιαστεί πολύ με τον Πόλεμο των Άστρων, τόσο με τις ταινίες, ειδικά με τις αστρομαχίες, όσο και με κάποιους εξομοιωτές που είχαν βγει, και με επιασε ένας ενθουσιασμός για τα αεροπλάνα, τα διαστημόπλοια, καθώς και για την τεχνολογία της πτήσης γενικότερα. Ας μη ξεχνάμε οτι οι αστρομαχίες του Πολέμου των Άστρων ήταν εμπνευσμένες απο τις αερομαχίες του Β' Παγκοσμίου Πολεμου. Οταν βλεπουμε τις ταινίες δεν προσέχουμε τα σκάφη, αλλά οποιος ασχοληθεί λίγο παραπάνω μπορεί να εκτιμήσει το σχεδιασμό και τις λεπτομέρειες που έχουν τα διαφορετικά είδη (X-wing, B-wing, TIE Fighter, TIE Bomber κλπ)

    Εκείνη την περίοδο είχα αγοράσει απο μαγαζί μοντελισμού κάποια συναρμολογούμενα μοντέλα TIE fighter των οποιων μου αρεσε παρα πολυ το σχημα, η γεωμετρία, η λεπτομερεια των διαφορων τμηματων, αλλα δυστυχως απο τοτε η μοιρα τους αγνοείται!

    Απο τοτε ειχα δοκιμασει λιγο να ασχοληθω με ποιο ρεαλιστικούς και ιστορικους εξομοιωτες και με τραβουσε πολυ σαν εποχη ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος, αλλα οσον αφορα τους εξομοιωτές, πάντα μου φαίνοταν πιο δύσκολοι από το διαστημικό περιβάλλον και δεν πήγαινα πολύ μακρια. Ομως προσφατα το ενδιαφερον μου επανηλθε οταν κυκλοφορησε σε τέυχη ενα μοντέλο του Spitfire, το οποίο δυστυχώς δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω λόγω μετακόμισης στην επαρχία.

    Ανακαλύπτοντας αυτό το φόρουμ είπα οτι θα ήταν ευκαιρία να αναβιώσω αυτό το παλιό ενδιαφέρον και να μοιραστώ το σύντομο βιογραφικό μου μαζί σας. Βλέποντας πόσο βάθος έχει αυτό το χόμπι φαίνεται μάλλον οτι προς το παρόν θα μελετάω σιωπηλά, ελπίζοντας να μαθω αρκετά πράγματα για να ασχοληθώ πιο αποφασιστικά και ώριμα πλεον. Δε σας κρυβω οτι όποτε βλέπω drone τα ζαχαρώνω απο μακρύα, αν και δεν εχω αγκίξει καν ποτέ κανένα. Θα δούμε!
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2023, 16:18:35 »

    Καλώς ήρθες

    Σε καταλαβαίνω γιατί κάποτε ήμουν στην θέση σου και εγώ και πολλοί εδώ μέσα.
    Που μένεις ; Θα σε βοηθούσε πολύ να έρθεις σε επαφή με αερομοντελιστες ειδικά σε κάποιο  συλλογο ή μια παρέα που πετάνε αεροπλάνα και ελικόπτερα ώστε να δεις τι σου ταιριάζει και τι σηκώνει η τσέπη σου.
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    Yiannis_S
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 15 Νοέ 2023, 22:17:24 »

    Καλως ηρθες, Thumbs up


    το χομπυ θελει χρονο, ορεξη και να διαθεσεις ενα σεβαστο ποσο γιατι συνεχεια θα θες κατι καλυτερο επισης θα σπασεις πολλα μοντελα μεχρι να μαθεις αλλα μην απογοητευτεις..
    Καταγράφηκε

    Το μάτι δειλό αλλά το χέρι τολμηρό,
    LukeSkywalker
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 16 Νοέ 2023, 12:35:23 »

    Για να είμαι ειλικρινής, στην παρούσα στιγμή οτιδήποτε αφορά "σεβαστό ποσό" μου προκαλεί λίγο τρόμο, προς το παρόν ασχολούμαι με τη θεωρία, και την ιστορία. Και πάλι καλως σας βρήκα.
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 16 Νοέ 2023, 19:49:16 »

    Καλησπερα και καλως ηρθες! Δεν ειναι απαραιτητο οτι χρειαζεται να ξοδεψεις μια περιουσια για να εχεις ενα αερομοντελο. Και 200 ευρω, θα ελεγα, επαρκουν. Ο χωρος για να το πετας ειναι το κυριωτερο: αν υπαρχει κοντα σου, εισαι ο πιο ευτυχισμενος αερομοντελιστης στον κοσμο!
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Εμείς και τα μοντέλα μας  |  Θέμα: Καλως σας βρηκα!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.031 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.