Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.417 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 11:46:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 11:46:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από frevol
    [Σήμερα στις 06:55]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από Demetre
    [Χθες στις 06:22]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304417
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 54
    Συνολικά: 57
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή Trex-250 σε fbl  (Αναγνώστηκε 1739 φορές)
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « στις: Πέμπτη, 10 Ιούλ 2014, 07:16:35 »

    Καλημέρα,
    λέω να μετατρέψω σε fbl ένα trex 250 SE που εδώ και 2-3 χρόνια σκονίζεται στο ράφι.
    Θα ήθελα τις απόψεις σας για κιτ κεφαλής και μονάδας fbl. Ποές εναλλακτικές δυνατότητες υπάρχουν? Θα ήθελα τη γνώμη σας.

    (Θα μεταφέρω το θέμα και στο αδελφό φόρουμ και θα διατηρώ ενημέρωμένα και τα 2 threads)

    Ευχαριστώ,
    Αντρέας
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 10 Ιούλ 2014, 10:05:20 »

    πριν πολλα χρονια ειχα ενα 250αρι το αγαπαγα πολυ και το ελιωνα χαμηλα και πολυ 3d. αποφασισα επειδη μου αρεσε πολυ να το κανω fbl.  πηρα dfc κεφαλη και beastx.
    ειχα σεταρει πολλα ελικοπτερα με beast  και ειπα οτι θα ειναι ευκολο.  μετα απο πολυ παιδεμα το ελικοπτερο δεν δουλευε. δεν πεταγε σωστα δεν κραταγε και λοιπα.
    τελικα το εδωσα οπως ηταν γιατι ξενερωσα.....   αυτη η εμπειρια μου με το 250
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 10 Ιούλ 2014, 19:28:03 »

    πριν πολλα χρονια ειχα ενα 250αρι το αγαπαγα πολυ και το ελιωνα χαμηλα και πολυ 3d. αποφασισα επειδη μου αρεσε πολυ να το κανω fbl.  πηρα dfc κεφαλη και beastx.
    ειχα σεταρει πολλα ελικοπτερα με beast  και ειπα οτι θα ειναι ευκολο.  μετα απο πολυ παιδεμα το ελικοπτερο δεν δουλευε. δεν πεταγε σωστα δεν κραταγε και λοιπα.
    τελικα το εδωσα οπως ηταν γιατι ξενερωσα.....   αυτη η εμπειρια μου με το 250

    Ευχαριστώ για την απάντηση, από ένα κοινό μας γνωστό που σε εκτιμά αφάνταστα, είχα την συμβουλή να σεβαστώ τη γνώμη σου. Όμως εμένα προσωπικά μου αρέσουν σχεδόν απολειστικά τα μικρά helis και βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Τα μικρά της blade όσο και αν τα μαστορεύεις δεν πετάνε σωστά. Από την άλλη το τ-ρεξάκι το έχω ήδη και αν δοκιμάσω να το μετατρέψω το χειρότερο θα βρεθώ με μία αχρηστη κεφαλή. Τη μονάδα θα τη χρησιμοποιήσω σε άλλο heli. Οπότε ίσως και νο το δοκιμάσω.

    Θα ήθελα να ρωτήσω: Αγοράζω το ακόλουθο,
    http://www.amain.com/product_info.php/cPath/2_375_1498_1047/products_id/232377/n/Align-250DFC-Main-Rotor-Head-Upgrade-Set
    και το χρησιμοποιώ χρησιμοποιώντας το μαμά swashplate και main gear και γενικότερα όλα τα άλλα μαμά??

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου,
    καλές πτήσεις!
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 10 Ιούλ 2014, 19:53:16 »

    εαν παρεις αυτο θα χρησιμοποιησεις κομματια απο την αλλη κεφαλη..  αυτο ειχα παρει και εγω, ειδα μια αγγελια με μια κεφαλη κομπλε σημερα, για τσεκαρε το.
    γιατι αν δεν σου αρεσει θα αλλαξεις κατευθιαν τις κεφαλες να μην παιδευεσε.
    Καταγράφηκε
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 11 Ιούλ 2014, 00:37:31 »

    Ανδρέα, πρόσφατα σχετικά έκανα την μετατροπή στο 250 ενός φίλου με κεφαλή κομπλέ + αξονας + swash + ντιζάκια της copterx.
    Νομίζω όμως ότι και αυτή
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24975__flybarless_rotor_head_assembly_trex_250_hk250.html?gclid=CjwKEAjw8_idBRCExfC15My3owwSJACSDX_W3CwJVBR9J2UlLNap2xaCCO9Jwm4oH8d1mM8ogzST8BoCgZXw_wcB
    έχει καλές κριτικές.
    Το σετάρισμα εύκολο με μοναδικό πονοκέφαλο το συμμάζεμα στο καλωδιωμάνι δέκτη + fbl μονάδα clone beast x (tgz380).
    To esc είναι μικρό για το heli (ζεστένεται αρκετά) και μας παίδεψε να ρυθμίσουμε την ευαισθησία του cyclic αφού ήθελε μείωση το gain και ρύθμιζα πειράζοντας λάθος βίδα...οπότε και δεν ολοκλήρωσα την ρύθμιση για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
    Στο hover το heli είναι απίστευτα σταθερό και πιστεύω πως πετάει καταπληκτικά.
    Η ένστασή μου βέβαια για το project είναι πως αφού έτσι και αλλιώς θα πετάει σε εξωτερικό χώρο γιατί να μην πετάς με μεγαλύτερο heli ώστε να το βλέπεις και μετά τα 5 μέτρα και εάν υπάρξει άτυχη στιγμή να πρέπει να κάνεις μικροχειρουργική;
    Το δικό σου σίγουρα θα γίνει τέλειο όπως ότι έχεις.
    Καλές Πτήσεις

    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Μετατροπή Trex-250 σε fbl
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.045 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.