Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.517 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:54:48

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:54:48

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304517
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 45
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 0
    Invités: 15
    Total: 15
    Choix de thème

    Pages: 1 2 [3] 4 5 6 ... 16     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: QQ Somenzini YAK 54 50cc  (Lu 64561 fois)
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Répondre #30 le: Dimanche, 2 Dιc. 2007, 20:06:31 »

    Καλησπέρα στα φιλαράκια

    Νικόλα όταν θα δώσεις παραγγελία στη Τσεχία,βάλε δύο Wink
    Journalisée
    georgedr
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 123


    « Répondre #31 le: Lundi, 3 Dιc. 2007, 16:21:44 »

    Αφου αποφασισες για Composite σου ευχομαι να είναι Composite ARF Thumbs up. Εκτος και αν μιλας για ανεμοπτερο.
    Journalisée

    GeorgeDr
    JR PROPO...Feel the difference !!!
    topg
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 155



    « Répondre #32 le: Lundi, 3 Dιc. 2007, 18:12:12 »

    Γιατι μου περασε η λεξη  KRILL  απο το μυαλο μου ??      Ποοολύ άνεση       Thumbs up


       Γιωργος Καλαδαμης
    Journalisée
    georgedr
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 123


    « Répondre #33 le: Lundi, 3 Dιc. 2007, 21:53:17 »

    Krill???
    Δεν ηξερα καν ότι είναι τσεχικα. Δεν εχω δει ποτε από κοντα οποτε δεν κρινω.
    Journalisée

    GeorgeDr
    JR PROPO...Feel the difference !!!
    George Vasilikas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 57



    « Répondre #34 le: Lundi, 3 Dιc. 2007, 22:47:53 »

    "Krill" ειναι η μαγικη λεξουλα Cheesy Χαμόγελο Kriiiiiiilllllllllllll!!!!!!!!!!!!!! devil

    Κανονικα δεν επρεπε να την ξαναθυμηθω...πρεπει να ......εξορκιστει  προς το παρον απο την ψυχη μας γιατι εχουμε αλλα εξοδα.....ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ! Thumbs up

    http://www.krill-model.com/eu/en/index.php?id=kits
    Journalisée
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Répondre #35 le: Lundi, 3 Dιc. 2007, 23:12:33 »

    Παρατηρώντας κάποιος απο κοντά δύο εταιρείς Krill και Composite Arf μένει με το στόμα ανοιχτό.
    Η Composite Arf υπερέχει στο σχεδιασμό και στο χωροδυκτίωμα του μοντέλου όσο αφορά scale ακροβατικά μοντέλα.
    Η Krill έχει καλύτερη ποιότητα στο φινίρισμα αλλά βαρύτερη κατασκευή.Η καλύτερη ποιότητα στο φινίρισμα ίσως να οφείλετε
    στη μικρότερη παραγωγή και κατ επέκταση καλύτερη κατάσταση των καλουπιών παραγωγής.
    Journalisée
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #36 le: Lundi, 10 Dιc. 2007, 00:26:03 »

    Ναι οντως οταν εγραψα Τσεχικο εννοησα την εταιρια που προαναφερατε. Εχοντας δει μοντελα της CARF απο κοντα και εχοντας μιλησει με καποιους  γνωστους αερμοντελιστες παγκοσμιας φημης, εχω να σας μεταφερω πως δε θεωρουν τα CARF ως τα καλυτερα μοντελα giant scale aerobatic...το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο πρωταθλητης F3A Ρωσσιας που εχει το 3μετρο Extra της CARF και την 3μετρη Κatana της Krill, πολυ απλα καμια σχεση το ενα με το αλλο. Το πρωτο πεταει σας fun fly και το 2ο σαν pattern με δυνατοτητες 3D οπως δηλαδη πρεπει να να πεταει ενα τετοιο μοντελο, αυτα ακριβως μου μετεφερε, μη θεωρηθει οτι τα βγαζω απο το κεφαλι μου σας παρακαλω.... Grin

    Μη ξεχναμε οτι αυτα τα μοντελα ειναι IMAC Legal δηλαδη εχουν σχεδιστει πρωτιστως για αγωνες precision scale aerobatics και κατ'επεκταση για 3D freestyle, αρα πρεπει να πετανε με καποια σχετικη ακριβεια. Το μονο μοντελο της CARF προσωπικα που θα τα "ακουμπουσα" (αν τα ειχα διαθεσιμα για κατι τετοιο)  ειναι το Extra 260 Kiwi Scheme που ειναι σχεδιαση JAS και Frazer Briggs.

    Λοιπον επιστροφη στο θεμα μας...εβαλα τα βινυλια και μενουν στην ουσια, το βιδωμα του cowl και ανοιγμα τρυπων προπελας. Μερικα tank στο εδαφος και φυγαμε...επομενες φωτογραφιες απο μοντελοδρομιο. Cheesy

    Τα λεμε,
    Νικος



    * YAK_tail.JPG (29.71 Ko, 480x640 - vu 1053 fois.)

    * YAK_1.JPG (36.77 Ko, 640x480 - vu 1032 fois.)

    * YAK_2.JPG (38.81 Ko, 640x480 - vu 1078 fois.)
    « Dernière édition: Lundi, 10 Dιc. 2007, 02:48:21 par Νικόλας » Journalisée
    georgedr
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 123


    « Répondre #37 le: Mercredi, 12 Dιc. 2007, 22:56:46 »

    Ολοι πιστευω κρίνουμε απο το τι εχουμε ακουσει και ...δει απο μακρια Ντροπή. Κανεις δεν νομιζω να ειχε την τυχη να πεταξει ενα απο αυτα (krill η Composite). Οποτε εμενα μου αρκει που ολοι οι ...επωνυμοι που πετουν π.χ. Carden, krill, somenzini, wind hare, airwild κλπ κλπ κλπ. εχουν κι ενα Composite στην ...καβατσα. Και να μην τους αρεσει ...το εχουν. Γιατι? Επειδη εχει γινει πλεον σημειο αναφορας, μετρο συνγκρισης.
    Γι αυτο λοιπον θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο για να ξεκινησω σε αυτη την κατηγορια.
    Η ταπεινη μου αποψη. Αν καποιος απο εσας εχει πεταξει και τα δυο τοτε ναι μπορει να εχει προσωπικη αποψη και μακαρι να την ακουγαμε. Αλλιως ας αρκεστουμε σε αυτο.
    Journalisée

    GeorgeDr
    JR PROPO...Feel the difference !!!
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.042



    « Répondre #38 le: Jeudi, 13 Dιc. 2007, 03:16:20 »

    Καλοπέταχτο  !!!! Thumbs up
    Το Σάββατο/κο θα είσαι στα Μέγαρα
     να το δούμε απο κοντά?

    Γιώργος
    Journalisée
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #39 le: Jeudi, 13 Dιc. 2007, 12:33:04 »

    Ολοι πιστευω κρίνουμε απο το τι εχουμε ακουσει και ...δει απο μακρια Ντροπή. Κανεις δεν νομιζω να ειχε την τυχη να πεταξει ενα απο αυτα (krill η Composite). Οποτε εμενα μου αρκει που ολοι οι ...επωνυμοι που πετουν π.χ. Carden, krill, somenzini, wind hare, airwild κλπ κλπ κλπ. εχουν κι ενα Composite στην ...καβατσα. Και να μην τους αρεσει ...το εχουν. Γιατι? Επειδη εχει γινει πλεον σημειο αναφορας, μετρο συνγκρισης.
    Γι αυτο λοιπον θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο για να ξεκινησω σε αυτη την κατηγορια.
    Η ταπεινη μου αποψη. Αν καποιος απο εσας εχει πεταξει και τα δυο τοτε ναι μπορει να εχει προσωπικη αποψη και μακαρι να την ακουγαμε. Αλλιως ας αρκεστουμε σε αυτο.


    Γιωργο (georgedr)

    Να αρκεστουμε δηλαδη στη γνωμη οτι τα CARF ειναι τα καλυτερα μοντελα στον κοσμο και σημεια αναφορας? Προσωπικα δεν αρκουμαι σε αυτο την ψαχνω, ακουω και διαβαζω τις αποψεις καποιων που μπορουν να εχουν αποψη και εχουν πεταξει ολα οσα προαναφερθηκαν...δες επισης τις συμμετοχες μοντελων στις κορυφαιες διοργανωσεις IMAC freestyle οπως Don Lowe Masters, Tucson Aerobatic Shootout και XFC τα τελευταια χρονια καθως και στο τελευταιο TOC 2002....σε αυτο το επιπεδο συναγωνισμου δεν υπαρχει περιθωριο μη επιλογης του καλυτερου μοντελου.... Το hobby σε αυτο το επιπεδο ειναι λιγο ακριβο και απαιτητικο για να ειναι "τυφλοσουρτης" δε νομιζετε?

    Τελοσπαντων δεν αμφισβητουμε τις επιλογες σου οι οποιες εχουν γινει βασει εμπειριας και μελετης και ειναι σεβαστες, απλως λεμε οτι υπαρχουν και αλλα προιοντα στην αγορα εφαμιλλα και γιατι οχι καλυτερα και μαλιστα σε πιο συμφερουσες τιμες. Εκτος απροοπτου θα τα πουμε το ΣΚ που ερχεται.

    Γιωργο (rcegaleo),

    Θα μπορουσαμε να το δουμε αλλα μαλλον οχι γιατι θα εχει αρκετο κοσμο και η περισταση δεν επιτρεπει δοκιμες. Θα ειμαι εκει ομως με αλλo μικροτερο μοντελο. Εκτος απροοπτου λεμε το ΣΚ που ερχεται.

    Χαιρετισμους,
    Νικος
    Journalisée
    georgedr
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 123


    « Répondre #40 le: Jeudi, 13 Dιc. 2007, 15:34:59 »

    Νικολα καλησπερα. Δεν επιμενω ότι είναι τα καλυτερα και δεν ειμαι σιγουρος ότι είναι. Αλλα τα επελεξα (και τα προτεινω και σε αλλους) γιατι όπως ειπα και πριν ολοι φροντιζουν να αποκτησουν ένα. Δηλαδη για να δεις ένα αμαξι αν είναι γρηγορο δεν χρειαζεται να το συγκρινεις με μια Ferrari αλλα με ένα ναι μεν γρηγορο αυτοκινητο που όμως εχει κυκλοφορησει πολύ και γνωριζεις ειτε από προσωπικη αποψη ειτε από γνωστους τις επιδοσεις και την ποιοτητα του. Σε καμοια περιπτωση δεν θα απεκλεια ένα Krill μοντελο. Αντιθετα εάν δεν εβγαζε μονο Katana Velox πιθανων να ητανε μια από τις επιλογες μου.
    Το Yak που εβγαλε τωρα, πολύ scale αλλα δεν μ’αρεσει η γραμμη του. Πολύ …σωληνωτο.
    Ποτε ομως δεν αποκλειω τιποτα
    Ποιος ξερει …όλα είναι πιθανα. Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση
    Journalisée

    GeorgeDr
    JR PROPO...Feel the difference !!!
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #41 le: Jeudi, 13 Dιc. 2007, 17:46:17 »

    Γιωργο ωραια.!

    http://www.filippo-materazzi.it/EXFC-07-Mark.wmv

    Αυτο το video ισως τα κανει ακομα πιο πιθανα...

    European XFC - Tσεχία
    Πιλότος: Mark Leseberg Jr.
    Μοντέλο: Krill YAK 55, κατασκευασμόνο απο Bruckmann, κινητήρας δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον ειναι 3W

    Σημείωση: Ο Leseberg δε πεταει με Krill συνηθως αλλα με Dalton Aviation Extra 300/260 (Bob Godfrey design), απλως ηταν επισκεπτης στο συγκεκριμενο event και δεν ειχε φερει το δικο του μοντελο.



    Journalisée
    sech770
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 25


    « Répondre #42 le: Mardi, 18 Dιc. 2007, 19:15:36 »

    καλησπερα. το ιδιο μοντελο με την 58 mvvs πως θα ηταν ?? σε τι θα κερδιζε και σε τι θα εχανε αραγε Huh ρωταω γιατι εχω στο ματι μια ολοκαινουργια απο φιλο μου που του εμεινε, αδουλευτη!! η αγορα της με συμφερει σε σχεση με την 45cc ή 50cc γιατι ξερω οτι τα περισσοτερα 3d μοντελα στα 50cc  δεν αγαπουν τα 500γρμ  περιπου που ειναι βαρυτερη?Huhκατα τη γνωμη σας μεγαλυτερη γκαμα μοντελων για αγορα  υπαρχει στα 50cc ή στα 58cc
    ευχαριστω
    Δημητρης
    Journalisée
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #43 le: Mardi, 18 Dιc. 2007, 21:15:06 »

    Καλησπερα,

    Το μοντελο με το παραπνω setup εχει βγει γυρω στα 7.35 Kg αναλογως με την προπελα που θα βαλω μπορω να πεσω και πιο κατω. Αυτο το βαρος μου δινει πτερυγικο φορτο γυρω στα 85gr/dm2.

    Με την ΜVVS 58 θα βγεις πανω απο 7.7 Κg, με το καινουργιο 86'' ΥΑΚ μπορεις να πετυχεις τον παραπανω φορτο αφου εχει μεγαλυτερη επιφανεια απο το δικο μου. Με το δικο μου σιγουρα θα πλησιασεις τα 89-90 gr/dm2 αλλα δε παραγεται πλεον αρα δε σε αφορα αυτο το σεναριο.

    Η MVVS 58 δε νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση απο αποψη βαρους, ειναι ιδανικη ομως για ενα EXTRA 300 2.3m που βγαζει η CARF.

    Χαιρετισμους,
    Νικος
    Journalisée
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.192



    « Répondre #44 le: Dimanche, 23 Dιc. 2007, 20:28:22 »

    Σημερα ηταν μια ευχαριστη μερα απο πολλες αποψεις, πεταξα το YAK και ειχα την ευκαιρια να βρεθω στο μοντελοδρομιο με ενα πολυ καλο φιλο και συνxομπιστα, τον Eκτορα ο οποιος ειναι expert στη ρυθμιση κινητηρων competition (YS, DA κτλ) και οχι μονο... Στριφογύρισμα ματιών

    Μερικες φωτογραφιες:

    Πρωτα επρεπε να στρωσουμε λιγο, ολα δουλεψαν μια χαρα χωρις κανενα προβλημα...4 tank στο εδαφος με διαλειματα ψυξης του κινητηρα. Ο Εκτορας εκανε το μαγικα με το κατσαβιδι και ολα μια χαρα. Στριφογύρισμα ματιών

    Το αεροπλανο πεταξε πολυ καλα αλλα θελει καποιο fine tuning πριν δοκιμαστει πληρως, το βασικο setup ειναι οκ. Μεσα στη βδομαδα θα γινουν επιπλεον δοκιμες.


    * Break_in___.JPG (61.87 Ko, 640x480 - vu 733 fois.)

    * YAK_GettingrReady___.JPG (64.44 Ko, 480x640 - vu 756 fois.)

    * YAK_Ready_.JPG (53.07 Ko, 640x480 - vu 734 fois.)
    Journalisée
    Pages: 1 2 [3] 4 5 6 ... 16     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Modérateur: ArgyrisGiannetakis)  |  Fil de discussion: QQ Somenzini YAK 54 50cc
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.03 secondes avec 24 requêtes.