Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 00:04:37

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 00:04:37

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304516
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 1
    Invités: 39
    Total: 40
    Choix de thème

    Pages: 1 [2] 3 4     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Συγκόλληση φελιζόλ ( Κόλλες- Spray)  (Lu 50278 fois)
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Répondre #15 le: Mardi, 2 Oct. 2012, 23:09:56 »

    Δεν την εχω δοκιμασε σε depron-φελιζολ, αλλα την εχω δοκιμασει σε depron-depron. Κολαει πολυ καλα. Μετα απο πολλα χρονια η κολληση θα κιτρινισει και θα γινει πολυ ξερη με αποτελεσμα να σπαει ευκολα.
    Δες και αυτην http://www.plaisio.gr/Consumables/Office-Supplies/Glues/Liquid/UHU-Glue-Spray-Power-200Ml-11507.htm

    Βρε Πάνο αυτή είναι βενζινόκολλα, την έχεις δοκιμάσει και είναι σίγουρη για φελιζόλ??
    Διότι μπορεί να το κάψει!!



    Journalisée
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.623


    game over :|


    « Répondre #16 le: Mardi, 2 Oct. 2012, 23:33:46 »

    Ναι ειναι καπως σαν βενζινοκολλα, ετσι ειναι και η Bison και λογικα και η 3M 77 ειναι το ιδιο. Εχω ψεκασει με την συγκεκριμενη κολλα πανω σε απλο λευκο οικοδομικο φελιζολ (πτερυγα απο τον Αποστολη-GreekWings) για να μπορεσει να κολλησει καλυτερα η αυτοκολλητη ταινια. Δεν εκανε καμια ζημια στο φελιζολ, αλλα για να πω την αληθεια ενα ελαφρυ περασμα εκανα.

    Δεν ξερω εαν και οι αλλες δυο εχουν ιδια συμπεριφορα. Προτιμησα την UHU γιατι εχω καβουρια στην τσεπη και αυτη ηταν η φτηνοτερη  Wink
    Καλο ειναι οποιος την αγορασει να κανει μια δοκιμη σε μια ακρη στο φελιζολ του.
    Journalisée

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Répondre #17 le: Mardi, 2 Oct. 2012, 23:43:22 »

    Ναι ειναι καπως σαν βενζινοκολλα, ετσι ειναι και η Bison και λογικα και η 3M 77 ειναι το ιδιο. Εχω ψεκασει με την συγκεκριμενη κολλα πανω σε απλο λευκο οικοδομικο φελιζολ (πτερυγα απο τον Αποστολη-GreekWings) για να μπορεσει να κολλησει καλυτερα η αυτοκολλητη ταινια. Δεν εκανε καμια ζημια στο φελιζολ, αλλα για να πω την αληθεια ενα ελαφρυ περασμα εκανα.

    Δεν ξερω εαν και οι αλλες δυο εχουν ιδια συμπεριφορα. Προτιμησα την UHU γιατι εχω καβουρια στην τσεπη και αυτη ηταν η φτηνοτερη  Wink
    Καλο ειναι οποιος την αγορασει να κανει μια δοκιμη σε μια ακρη στο φελιζολ του.

    Τότε εντάξει Πάνο!!  Thumbs up

    Οπως λες καλό είναι να δοκιμάζουμε πάντα μία κόλλα που την χρησιμοποιούμε για πρώτη φορά, σε μία άκρη ή σε
    ένα κομματάκι πριν την χρησιμοποιήσουμε!!  Thumbs up
    Journalisée
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.095



    WWW
    « Répondre #18 le: Mercredi, 3 Oct. 2012, 07:30:58 »

    Η 3Μ άλλαξε το προωθητικό του σπρέι , με άλλο φιλικότερο στο περιβάλλον με αποτέλεσμα να επικρατεί η άποψη ότι "καίει" το φελιζολ.
    Η αλήθεια είναι ότι το προωθητικό καταστρέφει το φελιζολ , αλλά σε μεγάλη συγκέντρωση. Επομένως αν ο ψεκασμός γίνει από σωστή απόσταση το προωθητικό εξατμίζεται και δεν υπάρχει πρόβλημα.
    το 3Μ77 το βρίσκουμε περίπου 18€ ,λογική τιμή για την ποιότητά του , αλλά από εξωτερικό είναι απαγορευτικά τα μεταφορικά και από Ελλάδα τα μεταφορικά είναι 10€ .
    Journalisée

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Αμαλιαδα modelshop
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 160


    « Répondre #19 le: Mercredi, 3 Oct. 2012, 08:05:54 »

    η πιο φτηνη και πολυ καλη για την δουλεια που την θελεις ειναι η ατλακολ η κρυσταλιζε και επειδη ειναι υδατοδιαλυτη ειναι απολυτος ασφαλη
    Journalisée
    Sfakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 57


    ScratchCrasher


    « Répondre #20 le: Mercredi, 3 Oct. 2012, 08:15:46 »

    Ναι ειναι καπως σαν βενζινοκολλα, ετσι ειναι και η Bison και λογικα και η 3M 77 ειναι το ιδιο. Εχω ψεκασει με την συγκεκριμενη κολλα πανω σε απλο λευκο οικοδομικο φελιζολ (πτερυγα απο τον Αποστολη-GreekWings) για να μπορεσει να κολλησει καλυτερα η αυτοκολλητη ταινια. Δεν εκανε καμια ζημια στο φελιζολ, αλλα για να πω την αληθεια ενα ελαφρυ περασμα εκανα.

    Δεν ξερω εαν και οι αλλες δυο εχουν ιδια συμπεριφορα. Προτιμησα την UHU γιατι εχω καβουρια στην τσεπη και αυτη ηταν η φτηνοτερη  Wink
    Καλο ειναι οποιος την αγορασει να κανει μια δοκιμη σε μια ακρη στο φελιζολ του.

    Έχω και εγώ χρησιμοποιήσει την UHU power spray σε λευκό φελιζόλ. Είναι ΟΚ αν βάλεις μια πολύ ελαφριά στρώση για να βοηθήσει την συγκόληση της αυτοκόλλητης ταινίας (και εγώ για αυτό ακριβώς την χρησιμοποίησα), αλλά εαν ψεκάσεις λίγο παραπάνω, σας επιβεβαιώνω ότι το λυώνει το φελιζόλ.

    Άλλη μια κόλλα που έναι καλή για κόλληση φελιζόλ με φελιζόλ είναι και η PU MAX της BISON. Είναι ξυλόκολλα πολυουρεθάνης, δεν διογκώνεται πολύ, αλλά διογκώνεται. Προσοχή να χρησιμοποιείτε μικρή ποσότητα και να έχετε τα κομμάτια πιεσμάνα το ένα στο άλλο όσο στεγνώνει (περίπου 24ώρες...). Είναι πολύ δυνατή, την βρίσκεις στην Ελλάδα (Leroy Merlin, αν θυμάμαι καλά), και κοστίζει κάτω από 10 ευρώ (επίσης εάν θυμάμαι καλά).
    Journalisée
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.095



    WWW
    « Répondre #21 le: Mercredi, 3 Oct. 2012, 08:55:05 »

    Τα σπρεϊ και ειδικότερα το  77 της 3Μ , δεν είναι αυτό που λέμε απλά μια κόλλα για αφρώδη υλικά.
    Το χρησιμοποιώ για μόνιμες ή συχνότερα ,προσωρινές κολλήσεις που πραγματοποιούνται  σε λίγα δευτερόλεπτα
    Επίσης το χρησιμοποιώ για την σταθεροποίηση συνθετικών υφασμάτων στο φελιζολ , πριν μπουν στο "κενό".
    Για τέτοιες χρήσεις δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις uhu por, 5lλεπτη έποξυ ή ατλακολ
    Journalisée

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Répondre #22 le: Mercredi, 3 Oct. 2012, 17:31:18 »

    Πολύ ωραία Κύριοι...

    Ιδού τί χρησιμοποιώ τελευταία... Πολύ απλή στη χρήση... διογκώνεται, ξεχειλίζει δλδ, αλλά είναι ελαφριά. Κόβεται με νυστέρι αφού στεγνώσει, αλλά βέβαια αφήνει και φουσκάλες αέρα εσωτερικά που ΔΕΝ αφήνει η εποξική. Αυτό είναι άλλωστε το μυστικό, να μήν έχεις φουσκάλες εσωτερικά...
    Για μοντελιστική ερασιτεχνική χρήση όμως όλα καλά...

    Την Bison PU Max τη βρίσκω στο Praktiker.


    * BisonPUMax_01.jpg (23.9 Ko, 387x455 - vu 3659 fois.)
    Journalisée

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Répondre #23 le: Mercredi, 3 Oct. 2012, 17:32:11 »

    Επίσης άλλη μία ίδιου τύπου που βρήκα στον συνεταιρισμό "ΠΡΟΞΥΛ" των ξυλουργών στη Λάρισσα έναντι 10 ευρώ (500 ml)...

    Mε τις παραπάνω κόλλες πρέπει να μάθεις να βάζεις λιγότερο απο εποξική βέβαια έ... Wink

    Είναι καί οι δύο Πλήρως αδιάβροχες._


    * Rakoll_01.jpg (67.34 Ko, 664x713 - vu 4427 fois.)
    Journalisée

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.861



    « Répondre #24 le: Lundi, 4 Nov. 2013, 06:34:31 »

    Την  UHU POR την εχει δουλεψει κανεις πανω σε EPP υλικο;
    Journalisée

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 745



    « Répondre #25 le: Lundi, 4 Nov. 2013, 09:49:01 »


       Ναι, και νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή (μαζί με την BISON PU που πολύ εύστοχα αναφέρεται παραπάνω). Έχει αρκετή ελαστικότητα και τρίβεται εύκολα αν χρειαστεί. Δεν διογκώνεται στο βαθμό που φτάνει η BISON, αλλά μπορούμε να αυξήσουμε την διογκωτική της ικανότητα, νοτίζοντάς με ένα βρεγμένο πανάκι (ή σφουγγαράκι) τις επιφάνειες που πρόκειται να συγκολληθούν.








     Χαμόγελο
    Journalisée

    Γιώργος Στρατάκης
    gkcarbons
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 170



    « Répondre #26 le: Lundi, 3 Mars 2014, 17:19:21 »

    Δείτε κι' αυτό. Δοκιμασμένο με καλά αποτελέσματα χωρίς να κάνει ζημιά στο φελιζόλ, αλλά με υψηλή τιμή.


    http://www.fibermaxcomposites.com/shop/images/spray.jpg
    Journalisée

    ΓΙΩΡΓΟΣ  ΚΑΡΑΚΟΥΡΟΣ - ΧΙΟΣ
    levitron
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 293



    WWW
    « Répondre #27 le: Lundi, 3 Mars 2014, 18:33:29 »

    ατλακολ δοκιμασμενη πολλα χρονια , στο τρίψιμο είναι ελαστικη και θελει λιγο υπομονη
    και η UXU por κανει καλη δουλεια
    Journalisée

    raptor 90
    vario airwlf  90
    raptor 50
    t rex 700
    hobby king 600
    χαρικαιιν 550
    hobby king 500

    2 αεροπλάνα και μια αποθηκη που
    δεν ξερω τι εχω
    ΜΑΥΡΟΣ79Β
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 203


    ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ- ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ


    « Répondre #28 le: Lundi, 3 Mars 2014, 23:28:11 »

    UHU poρ   ειναι τελεια για DEPRON.....
    Journalisée

    ΖΗΤΩ Ο ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
    guest962
    Invité
    « Répondre #29 le: Vendredi, 21 Mars 2014, 13:58:27 »

    Για να κολησω οριζοντιο και καθετο σε ενα μοτοανεποπτερο walrus τι προτεινετε uhu por η epoxy 5 λεπτων?
    Journalisée
    Pages: 1 [2] 3 4     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Modérateurs: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Fil de discussion: Συγκόλληση φελιζόλ ( Κόλλες- Spray)
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.024 secondes avec 25 requêtes.