Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.517 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:47:09

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:47:09

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304517
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 45
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 0
    Invités: 15
    Total: 15
    Choix de thème

    Pages: 1 ... 5 6 7 [8]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Yak 55M(Μοντέλο κατηγορίας f3p-AM)  (Lu 29868 fois)
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Répondre #105 le: Dimanche, 18 Dιc. 2011, 20:16:55 »

    Αντρεα thnx Thumbs up,βλεπω το εξασκειτε το αθλημα εκει πανω....ειδα και   το box του Bob....τα σπαει Grin
    Σημερα το yak πεταξε αρκετα και με χριστουγιεννιατικη εμφανιση αφου τοποθετησα δυο ledακια με κυκλωμα για flashing,μονο που ειναι πιο ευδιακριτο στις βραδινες πτησεις..... ΧαμόγελοΔεν υπαρχει υλικο δυστυχως εμβαθυναμε περισσοτερο στις πτησεις..... Grin


    * index.jpg (104.93 Ko, 518x389 - vu 723 fois.)
    Journalisée

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Répondre #106 le: Dimanche, 20 Mai 2012, 23:02:42 »

    Σημερα εκανα την 3η πτηση με το νεο σεταρισμα του Yak-55m μου !!! Θα ηθελα να ευχαριστησω παρα παρα παρα πολυ τον φιλο μου Δημητρη Σοφο , οπου χαρις τις αλλαγες που εκανε επανω στο μοντελακι μου πραγματικα ειναι λες και πεταω αλλο μοντελο... Πεταει απιστευτα ... Το μοντελο εχει ανεβει πολυ στο precision με μεγαλη διαφορα απο πριν αλλα επισης εχω δει και αρκετη διαφορα στο Hard 3D ....

    Journalisée

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Répondre #107 le: Jeudi, 4 Avril 2013, 20:03:36 »

    Καλησπερα στην κοινοτητα,

    σας ελλειψα??.....σε αλλους ναι σε αλλους μπορει και οχι Grin ωστοσο καταφερα να θυμηθω το url του φορουμ και να ξαναμπω μετα απο καμποσους μηνες οπου για διαφορους σοβαρους λογους και ιδιαιτερα υγειας και σε συνδιασμο με τον περιορισμενο ελευθερο χρονο στην διαθεση μου,μειωθηκε σημαντικα το ενδιαφερον σε προσωπικο επιπεδο....

    Το κατα δυναμη λοιπον και ελπιζοντας στο καλυτερο ηθελα να αναφερω οτι το YAK υπαρχει αισιως ακομα και βελτιωθηκε τροποποιωντας τα ηδη υπαρχοντα οπως μεγαλυτερες κινησεις στα aileron ρυθμιση της καμπυλης του γκαζιου για πιο καλο response μιας και το hard mode του hobbyking SC ειναι για κλοτσιες και προσθηκη συστηματων οπως ενας switching-multivibrator για flashing με φωτισμο led και servo pic controller που εφτιαξα για να περασει η ωρα και το τοποθετησα με ισχυρα λεντακια σε φτερα και ουρα για βραδινες πτησεις.... devil
    Απο εκει και περα το yak παιρνει παραταση ευελπιστω το πολυ μεχρι το καλοκαιρι μιας και τωρα ειναι στα σκαρια η προπελλα απο mamomodels για vpp planes και θα ετοιμασω το extra 330-τυπου που ειχα κοψει πριν καιρο με δικες μου πινελιες σε σημεια που ηθελα-->μεγαλυτερα aileron ομως μικροτερο rudder κατι που κανει απαραιτητη την χρηση του thrust vector για πιο αποτομες μανουβρες οποτε μιλαμε για μοντελο 4D~5D δηλαδη 5 διαστασεων λογω της δυνατοτητας αναποδης πτησης με ταυτοχρονο thrust vectoring...
    Θα ειχε γινει απο καιρο ομως η προηγουμενη τ/κ δεν μου το επετρεπε καθολου να αναμιχθω με throttle-pitch curve κατι που το επιτρεπει η 14SG της Futaba η οποια στο τελικο update δινει μια βελτιωμενη ενσωματωμενη εκδοση σε αεροπλανικο mode για τετοιου ειδους αεροπλανα που κανει πιο ευκολη και κατανοητη την υλοποιηση.....το αεροπλανο θα βγει και 5 εκ. μεγαλυτερο απο το Yak 55Μ οποτε η ολη κατασκευη θα ειναι λιγο πιο πρωτοτυπη απο αλλες μιας και με τετοια συστηματα παιζουν γυρω στα 80εκ. βια 90εκ. λογω εκτροπων. Οποτε καταλαβαινετε πως αποτελει μια κατασκευαστικη και ταυτοχρονα μια χειριστικη προκληση.... Wink
    Τα χαρακτηριστικα του μοντελου θα ειναι wingspan ~1.05μ. με μηκος ατρακτου στο ενα μετρο και δεν θα πρεπει να βγει πανω απο 300γρ. Στριφογύρισμα ματιών
    Γενικοτερα το concept το εχω στο μυαλο μου οπως και το τι υλικα θα χρειαστω αλλα και βασικοτερα πως θα προσαρμοσω τις κινησεις στις απαιτησεις μου,αλλα θελει ακομα μελετη και επιφυλασσομαι....
    Τωρα εν οψει και της 3ης πανελληνιας συναντησης ελικοπτερων μαζεψα ολα μου τα αεροπλανα προς το καλυτερο φυσικα με την 14αρα κανοντας το καταλληλο configuration σε ορισμενα αεροπλανα μου π.χ καμπυλες γκαζιου,dual elevator mix κ.α κατι τοσο αυτονοητο για καποιος αλλα για μενα κατι που με εκανε να πω "ΑΜΗΝ" Grin στο τελος της πτησης μου.....

    Ποσταρω και ενα βιντεο με καποιες Freestyle πτησεις που πλεον καθιερωθηκαν και ειναι μονοδρομος παρολο που δεν ασχολειται καποιος με το ειδος αλλα δεν πειραζει μονος ουτε στον παραδεισο λενε.... Ποοολύ άνεση
    Ηθελα να πω πως το Funtana το ειχα καταχωρησει σε αγγελια και εκλεισε να παει σε φιλο μοντελιστη ο οποιος τελικα εμεινε στα λογια Tongue με αποτελεσμα οσοι επικοινωνουσατε μαζι μου να μαθενετε οτι πωληθηκε οποτε θα ηθελα να ζητησω κι απο εδω συγνωμη....το μοντελο εμεινε στο ραφι και μετα απο επιδρομη του πατερα μου που πλεον ανακηρυσσεται κι επισημα ως ο "προσωπικος μου μηχανικος" το μοντελο πεταει καλυτερα...
    Στο τελος του βιντεο ειναι το Yak με πτηση aeromusical
    Και στα δυο προγραμματα εχει αφιερωθει κοπος και χρονος για να βγουνε ειδικα σε τοσο δυσκολα αεροπλανα πτητικα(βλεπε φουντανιερα) και δεν ειναι κατι τυχαιο και ακανονιστο μπαινοντας στην μουσικη οποτε μου κατεβει οπως οριμενη θελουν να πιστευουν,σιγουρα ολο αυτο σε παει καπου παραπανω αλλα θελει και την απαραιτητη επενδυση αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα....
    Το κακο της υποθεσης ειναι πως βγαζεις συνεχεια βιντεο με τα ιδια και τα ιδια.... buck2
    Προς το παρον προπονηση 4min, Aeromusical οχι κατι σημαντικο,με πολυ αερα και με κατευθυνση προς το προσωπο με μια συνιστωσα απο τα δεξια και 2.30min. με το Yak με αερα που δεν του καθεται μιας και οι κλειστοι χωροι εκλειπουν αλλα ολα OK...... Thumbs up



    Καλες και ασφαλεις πτησεις και εις το επανιδειν Χαμόγελο













    Φιλικα Βαλαντης

    Υ.Γ Τα σχεδια του αεροπλανου επειδη αρκετοι τα ζητατε βρισκονται εδω.Εκτυπωση σε Α0 για αντιστοιχες διαστασεις!!!!
    Journalisée

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Répondre #108 le: Jeudi, 4 Avril 2013, 23:46:08 »

    Καλή επιτυχία Βαλάντη στις νέες δοκιμές  Thumbs up

    Ωραία τα βίντεο, περιμένουμε καινούρια  Wink

    Journalisée

    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Répondre #109 le: Lundi, 8 Avril 2013, 18:31:42 »

    Καλή επιτυχία Βαλάντη στις νέες δοκιμές  Thumbs up

    Ωραία τα βίντεο, περιμένουμε καινούρια  Wink



    Γεια σου Γιαννη τωρα ειδα την απαντηση και σε ευχαριστω Thumbs up ενα bonus βιντεο παρακατω απο εμενα για εσας τους φιλους μου πανω στην Eδεσσα και για ολη την προσπαθεια που κανετε εκει.... Χαμόγελο

    Η μπαταρια αντικατασταθηκε με καινουργια Arrowind 850 mah 35C με προπελλα slowfly 8x4.3 Arrowind απο myhelis..... Thumbs up
    Επειδη πολλοι με ρωτατε για το setup που φοραω στο YAK,για οσους βαριουνται να ανατρεξουν σε προηγουμενα ποστ και θελουν να φτιαξουν κατι αντιστοιχο τα ξαναγραφω:

    Μοτερ:Arrowind 2210/30 -45γρ.
    Μπαταρια:Arrowind 3s 850 mah 35C(η προηγουμενη nanotech 1amp 3s)
    ESC:<20Amp
    Servo:Arrowind 6gr. 1.5kg-aileron,diamond 5gr. 1.2kg.-elevator--rudder

    Βιντεο μετα απο edit το περασμενο Σ/Κ με πτησεις χωρις ενδοιασμους.....  Grin

    Καλες πτησεις Χαμόγελο
    Βαλάντης

    Journalisée

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Répondre #110 le: Lundi, 8 Avril 2013, 20:57:11 »

    Ευχαριστούμε για το βίντεο Βαλάντη, σκίζει  Thumbs up

    Και καλό χρόνο πτήσης έχεις.
    Journalisée

    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « Répondre #111 le: Lundi, 15 Avril 2013, 13:27:55 »

    Φιλε Βαλαντη να σε ευχαριστησω και δημοσιως για την βοηθεια σου με το yak και ειναι ετοιμο και το δικο μου....
    Πολυ καλη πτητικη συμπεριφορα, που πραγματικα δε την περιμενα απο depron!!
    και μερικες φωτο..
    ααα και δε θελω σχολια για το βαψιμο μιας και τα χρωματα ειναι σχεδιο του μικρου πικασο... Grin Grin Grin


    * yak55 panw meros.jpg (59.56 Ko, 314x235 - vu 424 fois.)

    * yak 55 katw meros.jpg (56.77 Ko, 314x235 - vu 424 fois.)
    Journalisée

    My first plane was katana!
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « Répondre #112 le: Lundi, 15 Avril 2013, 13:30:15 »

    επι το εργο..... Thumbs up Thumbs up Grin


    * vapsimo 2.jpg (58.97 Ko, 314x235 - vu 417 fois.)

    * vapsimo.jpg (59.15 Ko, 314x235 - vu 415 fois.)
    Journalisée

    My first plane was katana!
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Répondre #113 le: Mercredi, 17 Avril 2013, 00:02:14 »

    Καλησπερα,

    επι το εργο..... Thumbs up Thumbs up Grin

    Φιλε KATANAS χαιρομαι που βοηθησα και ελπιζω να το ευχαριστηθεις,μπορεις να κρατησεις "ζωντανο" το topic με βιντεακια,ενημερωσεις σχετικα με χαρακτηριστικα κ.α ωστε να βοηθηθουν και καποιοι αλλοι απο εσενα.... Χαμόγελο

    Μετα το ομορφο event που οργανωσαν τα παιδια αυτο το Σ/Κ μπορω να πω οτι το Yak εκλεψε για λιγο την παρασταση μιας και γενικοτερα το επιπεδο των χειριστων εκει ξεπερναει καθε προσδοκια......  Thumbs up
    Ωστοσο επεσαν οι ιδεες και μετα απο συνεννοηση και με την βοηθεια του Στεφανου και του Δημητρη του Zmooth μεταφερθηκαν οι σημαιες για ενα Flag-Attack που αποσκοπουσε σε μια πιο θεαματικη πτηση με την βοηθεια φυσικα του DJ που με τις επιλογες του σε ξεσηκωνε ανετα....  Cheesy
    Επισης ειχα δεσμευτει πως θα πεσουν υπογραφες οπως και εγινε απο ολα τα παιδια που συμμετειχαν στο πτητικο κομματι,πρωτος απο ολους ο Daniel που ενθουσιαστηκε με το Yak και ειδικοτερα με το tic-toc-τυπου cyrcle σαν εφαρμογη μισου θετικου μισου αρνητικου snap roll το επονομαζομενο high exagerated snake οπως πραγματικα το λενε αλλα οι ελικπτεραδες παντα βρισκουν τον τροπο να τα συνδιαζουν ολα με αρμονια.....  Wink

    Βαλάντης  Χαμόγελο



    * 524031_553116264728894_1438682732_n.jpg (116.09 Ko, 960x720 - vu 334 fois.)

    * 551370_553691404671380_1997307606_n.jpg (52.75 Ko, 800x536 - vu 362 fois.)
    « Dernière édition: Mercredi, 17 Avril 2013, 02:13:05 par balantis20 » Journalisée

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 181



    « Répondre #114 le: Mardi, 23 Avril 2013, 00:28:08 »

    Ενα βιντεακι και απο εμενα μετα την χθεσινη πτηση!


    http://www.youtube.com/watch?v=xVL1mZTGGDU
    « Dernière édition: Mardi, 23 Avril 2013, 08:28:27 par evan » Journalisée

    My first plane was katana!
    balantis20
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 260


    Avoid the "vortex" of crap.....CAN YOU???


    « Répondre #115 le: Vendredi, 28 Juin 2013, 22:05:58 »

    Καλησπέρα,

    μεχρι εδω λοιπον για το Yak 55Μ αποφασισα να το αποσυρω γιατι πλεον μετα απο τοσες πτησεις δεν αντεχε την ταλαιπωρια....τυπικα δεν κρατησα ιστορικο αλλα πανω κατω το μετρημα σταματησε στις 400 5λεπτες πτησεις και 7 χαλασμενες μπαταριες,αναμφισβητητα την δουλεια του την εκανε ομως η φθορα στα εξαρτηματα και στο υλικο εφτανε σε σημειο να μειωνει δραματικα τις επιδοσεις παρολο που το βαρος ηταν σχετικα μικρο....Αυτη τη στιγμη σκεφτομαι να κινηθω σε κατι πιο sport ή VPP,δεν ξερω θελει σκεψη αλλα ειναι ευκαιρια μιας και θα βρεθει χρονος οποτε θα ενημερωσω με αλλο thread....Το αναλυτικο ιστορικο της κατασκευης οπως και τα σχεδια ειναι ολα καταγεγραμμενα εδω οποτε το μοντελο,περα απο την προσωπικη πτητικη βελτιωση,εξυπηρετησε και αλλους στο να βοηθηθουν στο κατασκευαστικο κομματι,αυτο το λαμβανω απο προσωπικα μηνυματα και φυσικα ειναι κατι που με χαροποιει αφανταστα....Αποφασισα να κρατησω την πτερυγα σαν αναμνηστικο μιας κι αρχικα εχει τις υπογραφες των καλυτερων Ελληνων χειριστων στα ελικοπτερα που ειχα επιδιωξει και γενικοτερα πολλες ριψοκινδυνευμενες πτησεις  Cheesy,πειραματισμους και θεαματικες πτησεις βεβαια που καταστουσαν επιβλητικο να διατηρηθει κατι απο το αεροπλανο.....οποτε διελυσα και απεσπασα με προσοχη το φτερο.....πλεον διακοσμει ενα μερος του τοιχου στο εργαστηριο μου   Wink

    Ελπιζω κατι καινουργιο συντομα

    Βαλάντης  Χαμόγελο


    * 28062013552.jpg (114.65 Ko, 1180x885 - vu 233 fois.)
    « Dernière édition: Samedi, 29 Juin 2013, 03:57:28 par balantis20 » Journalisée

    Team-Talented Amateurs
    http://www.youtube.com/user/balantis20

    ''aka W Omega X''

    Α.Μ.Σ.Α
    Pages: 1 ... 5 6 7 [8]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Slowflyers & Parkflyers - Indoor & Microlight  |  Foamies (Modérateur: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Fil de discussion: Yak 55M(Μοντέλο κατηγορίας f3p-AM)
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.029 secondes avec 25 requêtes.