Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.512 Posts in 12.388 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 12:59:46

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 12:59:46

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304512
    Topics Totali: 12388
    Online Oggi: 116
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 1
    Visitatori: 17
    Totale: 18
    Selezione di tema

    Pagine: [1]     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Ελληνικά Τ/Κ ελικόπτερα ή Τμήματα αυτών  (Letto 2607 volte)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « il: Giovedì, 11 Ott 2012, 22:48:56 »

    Καλησπέρα παιδιά.

    Θέλω απλά να ρωτήσω κάτι... στον τομέα των αεροπλάνων, βλέπετε ότι υπάρχουν μερικοί παλαβοί ( Cheesy) που κατασκευάζουν ή προσπαθούν τουλάχιστον...

    Στον δικό σας τομέα, και λέω δικό σας γιατί δέν πετάω ούτε ξέρω απο ελικόπτερα, γιατί δέν βλέπω καμιά κίνηση για κατασκευές Ελληνικές? Δέν λέω για μεγάλα μοντέλα, πλήρη κλπ, αλλά τουλάχιστον ένα γρανάζι, δυό ελικάκια ουράς, μιά μπούμα βρέ αδερφέ, μιά καλύπτρα, ένα πέδιλο (skid), κάτι...
    Και ας μήν είναι για μεγάλα μεγέθη... μικρά ηλεκτρικά, διπλού στοφείου κλπ...

    Αν πιστεύετε ότι δέν είναι άξια συζήτησης η ερώτηση αγνοήστε τη, αλλά πιστεύω μέσα απ'την καρδιά μου ότι καί άξιοι είστε, καί μυαλό έχετε και τα μηχανήματα τα κατάλληλα αν θέλετε μπορείτε να φτιάξετε-υποστηρίξετε... ! ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

    Γιατί λοιπόν?
    Loggato

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    spv(spirosvar)
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 452


    « Risposta #1 il: Giovedì, 11 Ott 2012, 23:06:47 »

    Η τεχνολογια στα ελικόπτερα προχωρά τόσο γρήγορα που μέχρι εμείς να υλοποιήσουμε μια σκέψη μας αυτή η σκέψη έχει μείνει χρόνια πίσω...

    Παντός έχουν γίνει κατα καιρούς κατασκευές π.χ πασχαλουδης απο Θεσσαλονίκη ολόκληρα ελικόπτερα
    Βαιος biz Greece φινακια, μπουμες, frames

    Και φυσικά κατασκευές λόγο του ότι δεν υπήρχαν χρήματα π.χ ψωμας Γιάννης frame carbon άριστης ποιότητας κομενα στο χέρι για τα hirobo του

    Ζωχιός Κέρκυρα και άλλη πολλοί έφτιαχναν παλιά διάφορα μεταλλικά εξαρτήματα στον τορνο μιας και δεν υπήρχε πληθώρα ανταλλακτικών π.χ blade grip, fly bar, κτλ
    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #2 il: Giovedì, 11 Ott 2012, 23:44:07 »

    Απλα ειναι μεγαλο το κοστος για μικρη αγορα..

    Στο αεροπλανο ειναι μικροτερο το κοστος για μεγαλυτερη αγορα...!!!

    Αλλα εχουν γινει αρκετες προσπαθειες και απο οτι μαθαιμω θα γινουν και αλλες αρκετα σπβαροτερες.. Απλα ελπιζω συντομα..
    Loggato
    BizGreece
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 634



    WWW
    « Risposta #3 il: Giovedì, 11 Ott 2012, 23:48:38 »

    Για να αναλυθει η ιστορια ολη χρειαζομαστε πολυ χρονο αλλα ας ξεκινησουμε απο τα βασικα μερη που χρειαζομαστε σε ενα ελικοπτερο
    1> μερη αλουμινιου χρειαζοαστε τρια με τεσσερα μηχανηματα ακριβειας 1/10 του χιολοστου
    2> μερη carbon εαν το αγορασουμε ετοιμο χρειαζομαστε ενα cnc κοπης τριων αξονων
    3> μερη πλαστικα χρειαζομαστε τα μηχανηματα του <1> συν ενα ιντζεκτιον μηχανημα κατασκευης των πλαστικων μερων για μεγαλες διαστασεις
    4> blades carbon-πλαστικα χρειαζομαστε ορισμενα μηχανηματα του 1 μερους για να κατασκευασουμε τα καλουπια και αρκετη δουλεια με χερι
    5> Κατασκευη βιδων ενα μηχανημα 7 η 8 αξονων το οποιο ονομαζεται swiss tape machne πανακριβο στην ελλαδα δεν υπαρχει κανενα αρα αγοραζουμε τις βιδες
    και ενα μακακα να γνωριζει καλο σχεδιο 3d να πεταει ελικοπτερο και να ειναι μερακλωμενος
    Μπορει να γινει και αναλυση ολων των μηχανηματων εαν την θελετε αλλα το συνολο για καινουρια μηχανηματα ξεπερναει το 1,000,000 ευρω σε μια αγορα τοσα δα μκρη
    ουτε ενα μικρο μηχανημα δεν αξιζει να αγορασεις.
    θα μιλισεις παλι για μισθωμα η να πας σε μια εταιρια που εχει τετοια μηχανηματα αλλα απο προσωπικη πειρα επειδη το εχω κανει και αυτο οι ποσοτητες που θελουν
    αυτες οι εταιριες ειναι παρα πολυ μεγαλες πανω απο 250 κοματια στο καθε κωδικο και η τεχνογνωσια τους πολυ μικρη
    δεν ξερω αν καταλαβαινεις οτι ολο το project ειναι πολυ δυσκολο να γινει
    « Ultima modifica: Venerdì, 12 Ott 2012, 00:00:44 da BizGreece » Loggato
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Risposta #4 il: Venerdì, 12 Ott 2012, 00:22:44 »

    Ααααα... ήξερα ότι υπήρχαν διάφοροι φίλοι που φτιάχναν διάφορα, όπως για τον Πασχαλούδη, αλλά δέν ήξερα για τους άλλους, τους περισσότερους δλδ...  idiot2

    Βέβαια αναφέρθηκα σε κίνηση επίσημη, κάποιος να βγεί και να γράψει "φτιάχνω αυτό" και να αρχίσει μιά κουβέντα, γιατί στο υπόγειό του ο καθένας όλο και κάτι κάνει, αλλά δέν το δείχνει παραέξω... κρυφό το κρατάει!  Έτσι τί να το κάνω ?? !!

    Βάιο, καλή η ανάλυση, αλλά μήν την πάμε μακριά τη βαλίτσα... Ξέρουμε όλοι ότι το χειρότερο εργαλείο στον καλύτερο μάστορα θα "κελαηδήσει" και ισχύει και το αντίθετο φυσικά... Αυτό κάνουμε πάντα... τρελές αναλύσεις μόνο...

    Δέν πείθομαι. Δέν πείθομαι ότι δέν μπορείτε να βγάλετε κάτι απλό και καλό. Έστω ένα σχέδιο στο pc, να μας το δείξετε και να μας τρέχουν λίγο τα σάλια...  buck2

    Και συνεργασία. Υπάρχουν πολλοί με μηχανές που μπορούν να βοηθήσουν αν τους πλευρήσετε σωστά.

    Μακάρι. Μακάρι.
    Loggato

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    BizGreece
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 634



    WWW
    « Risposta #5 il: Venerdì, 12 Ott 2012, 00:39:53 »

    Σου δειχνω ενα μηχανημα απο αυτα που θα χρειασθεις η κατι παρομοιο
    Οι ακριβιες που χρειαζονται ειναι 1/10 του χιλιοστου .Ολα τα μερη στο ελικοπτερο ειναι Μirror δηλαδη
    χρειαζονται συμετριες και μεγαλες ακριβιες δηλαδη ιδιο βαρος και ιδια ακριβως γεωμετρια
    δηλαδη μια φρεζα και ενας τορνος δεν μπορουν να σου κανουν αυτα το κοματια ακομη και απο τον καλυτερο ,μαστορα
    δες πιο κατω και θα καταλαβεις τιμη 350,000 ευρω περιπου
    http://www.youtube.com/watch?v=7S6NnNm-74A
    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #6 il: Venerdì, 12 Ott 2012, 01:29:46 »

    Αποστολε δν ειναι ετσι απλο... Πρεπει να ξερεις τι φοαχνεις το στροφειο ειναι επικινδυνο...

    Μακαρι να πανε μπροστα οι προσπαθειες που γινονται..Χαμόγελο

    Και οσο για αυτους με τα καλα μηχανηματα παρολο που δν εχουν δουλεια μας ειπαν φιλαρακι αστο απο 1000 κομματια και Πανω σε συμφερει...
    Loggato
    billiano
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 663


    Ζητω το Δ.Ν.Ταμειο Που Με Εκανε Ν'αρχισω Το Λαχειο


    « Risposta #7 il: Venerdì, 12 Ott 2012, 01:40:41 »

    Αποστολε καλησπερα.
    Καποιος φιλος απο Αθηνα συντομα θα φτιαχνει καρακαστομ κομματια
    τα machines ερχονται.

    Με ακριβεια 1 μικρο.
     Thumbs up
    Loggato

    Sponsored Απο Την Τσεπη Μου.....Και τα Λεφτα Απο Τα Καλαντα Γιατι Με Συμπαθει Η Γειτονια.....
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Risposta #8 il: Venerdì, 12 Ott 2012, 10:06:28 »

    Καλημέρα παιδιά.

    Ξέρω πως δέν είναι απλό αλλά δέν είναι και... Εξωγήινο έτσι?   Wink

    PaNt, νά ένα παράδειγμα όντως... δέν έχουν δουλειά, αλλά όταν έρθει η ώρα να κάνουν κάτι το γυρνάνε σε... βιομηχανία και καλά! Τί να πείς...

    Billiano, αυτά είναι ωραία νέα, δέν ήξερα ούτε είχα ακούσει τίποτα σχετικό... Εύγε. Απλά ξέρεις, εγώ δέν είμαι και άνθρωπος που θέλει να μεγαλοπιάνεται, με ακριβά μηχανήματα κλπ... μικρά βήματα, μικρά και σιγά-σιγά αν πάει καλά το προχωράτε...
    Με τόσες "γλίστρες" που υπάρχουν πιά για μετακίνηση αξόνων με τόση ακρίβεια και σε προσιτές τιμές, μπορώ εύκολα να σκεφτώ πως θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει ένα Ικανοποιητικότατο ρουτεράκι και να αρχίσει δειλά-δειλά να βγάζει απλά πραγματάκια... Δέν λέω για Στροφεία, προς θεού, αλλά διάφορα άλλα τμήματα περισσότερο "ανεκτικά" σε ακρίβεια κοπής...
    Loggato

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    BizGreece
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 634



    WWW
    « Risposta #9 il: Venerdì, 12 Ott 2012, 10:25:42 »

    Το μοναδικο που μπορουμε να κατασκευασουμε ειναι μονο τα carbon frame
    αλλα οι τιμες που τα προμηθευομαστε απο τις εταιριες ειναι μικρες σε σχεση με την αγορα του υλικου και την κατασκευη απο εμας
    + την επικινδυνοτητα του να εισπνευσεις το carbon
    αλλωστε πολυ λιγες εταιριες κατασκευης ελικοπτερων διαθετουν γραμμες παραγωγης στους χωρους τους
    απο οτι ξερω ειναι οι πιο κατω
    align σιγουρα
    compas σιγουρα
    hirobo ισως (δεν το γνωριζω 100%)
    kasama μαλλον
    Thunder Tiger δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια 
    ολες οι υπολοιπες κατσκευαζουν σε αλλες βιομηχανιες με αποτελεσμα η τιμες τους να ειναι σχετικα υψηλες
    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #10 il: Venerdì, 12 Ott 2012, 14:53:15 »

    Επισης απο οτι εχω καταλαβει απο διαφορες συζητησεις με διαφορους κατασκευαστες παρολο που χρησιμοποιουν καλα προγραμματα για να βγαζουν τις ανοχες και παλι ακολουθουν ενα συγκεκρενο πρωτοκολο πτησεων απο καλους δοκιμαστες οπου πιστεψτε με ειναι μεγαλο το κοστος ..
    Loggato
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Risposta #11 il: Sabato, 13 Ott 2012, 18:45:46 »

    Καλησπέρα.

    Ε καλά, μου το χαλάτε τώρα... ξεκινήσαμε να συγκρίνουμε το τί θα κάνει ένα Ελληνόπουλο με το τί κάνει η Align? Μα είναι δυνατόν?
    Τί είναι ο καλός δοκιμαστής? Μήπως εκείνος ο AliShanMao που βλέπω στο YouTube... ? ΕΣΥ Παύλο θα ήσουν δέκα φορές καλύτερος... 'Εχω δεί το μαστοριλίκι σου, τα κείμενά σου, τις δεξιότητες σου στο pc και σχέδιο (εκείνο το φανταστικό βίντεο που εξηγεί για μοτέρ, γρανάζια κλπ δικό σου δέν ήταν?)...

    Νά, οκ, να σας ρίξω εγώ τώρα μιά ιδέα στο τσάκα-τσάκα για να "σπάσει και λίγο ο πάγος"... Το βάρος παίζει και στα ελικόπτερα ρόλο σωστά?

    Ορίστε λοιπόν... κόβεις σε ένα foam cutting μία φετούλα 2 ή 3 χιλιοστά απο μπλέ φόαμ. Μετά τι δίνεις σέ ένα ρουτεράκι και σου σκαλίζει μέσα τα μικρά ισόπλευρα εξάγωνα της φωτό... Εκεί που είναι το γκριζοπράσινο αφαιρείται το υλικό, και εκεί που φαίνεται άσπρο, είναι η σύνδεση των εξάγωνων μεταξύ τους, είναι υλικό δλδ, φόαμ ας πούμε...
    Παίρνεις λοιπόν τώρα και το κάνεις σάντουιτς αυτό ανάμεσα σε δύο ή όσα χρειάζονται, στρώματα carbon. Πόσο carbon δέν ξέρω, ώστε να είναι πανάλαφρο και ανθεκτικό... Μετά το δίνεις πάλι στο ρούτερ και σου κόβει το frame...

    Bees RULE._


    * FoamyHoneycomb_Frame_01.jpg (30.64 KB, 460x339 - visto 264 volte.)
    « Ultima modifica: Sabato, 13 Ott 2012, 23:39:03 da DeltaMan » Loggato

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    spv(spirosvar)
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 452


    « Risposta #12 il: Sabato, 13 Ott 2012, 23:02:24 »

    μπραβο μας επεισες...!!! και μετα αυτα τα φραμες θα τα βαλουμε σε ενα στοφειο που γυρναει με περιπου 2000 στροφες και που αν γινει στραβει θα μας χτυπησει περιπου με δυναμη 7 τονων αν το υπολογισα καλα...  Cheesy

    και ολος αυτος ο κοπος για ενα frame που θα το αγοραζαμε στην χειροτερη περιπου 30 ευρο..

    Υ.Γ ΕΔΩ στην κερκυρα ειναι ενας φιλος που φτιαχνει καρμπον για να φταξεις ενα φυλο καρμπον 2μμ ξερεις ποσο κοπο και ποσες στρωσεις θελει...
    Loggato
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Risposta #13 il: Sabato, 13 Ott 2012, 23:37:46 »

    Οκ, Σπύρο, δέν έχεις άδικο. Εγώ πείστηκα πάντως απ'το επιχείρημά σου, αλήθεια λέω...  Χαμόγελο  Δέν είναι να παίρνεις τίποτα αβίαστα!
     
    Έχετε τρελές δυνάμεις στα ελικόπτερα, απλά λέω για παράδειγμα έρευνας μήπως και μειωθεί το βάρος... άλλωστε αν το φτιάξεις σωστά και το δοκιμάσεις, δέν σημαίνει πως θα σπάσει... μπορεί και να αντέξει, ιδέες ρίχνω...  Wink

    Ξέρω πόσο κόπο θέλει να φτιάξεις ένα τέτοιο φύλλο και πόσο κάνει. Και απο τα 30 ευρώ, αν μείνουν ακόμη και τα 8,5 "στο εσωτερικό", μάλλον καλό είναι...

    Για μιά στιγμή, γιατί νομίζω ότι δέν βαδίζουμε στο ίδιο σκεπτικό... Μήπως υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι η Κατασκευή/Μεταποίηση δέν είναι πραγματική ανάπτυξη για τον τόπο, ενώ το εμπόριο είναι? Να μου το πείτε να σταματήσω να γράφω...  buck2
    Loggato

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    spv(spirosvar)
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 452


    « Risposta #14 il: Domenica, 14 Ott 2012, 00:03:28 »

    Καταλάβαμε για ποιον λογο το γραφεις και ειναι πολυ σωστο το σκεπτικο σου.... Thumbs up απλα ειναι τοσο μικρη η αγορα του ελικοπτερου που θα ειναι δυσκολα τα πραγματα...

    και φυσικα οσες προσπαθειες εχουν γινει δυστηχως δεν επιασαν τοπο...!!

    Loggato
    Pagine: [1]     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderatore: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Topic: Ελληνικά Τ/Κ ελικόπτερα ή Τμήματα αυτών
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.022 secondi con 24 queries.