Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.541 μηνύματα σε 12.389 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Μάι 2024, 11:18:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Μάι 2024, 11:18:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Χθες στις 23:58]

    [Χθες στις 22:25]

    [Χθες στις 11:27]

    από ilias
    [Χθες στις 01:39]

    από SV 1 BTA
    [Δευτέρα, 20 Μάι 2024, 15:56:36]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:24:59]

    από CMarkop
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:15:51]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 12:41:05]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:47:48]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304541
    Σύνολο θεμάτων: 12389
    Online σήμερα: 170
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 121
    Συνολικά: 122
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: lama 3 lama 4 ?  (Αναγνώστηκε 2156 φορές)
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 16:29:14 »

    Καλησπέρα σας
    Ένας φίλος που πεταει με το lama v3 ενδιαφέρετε να αγοράσει ένα καλύτερο ηλεκτρικό ελικόπτερο
    Από αυτά που μου είπε του αρέσει το lama v 4 αλλά είναι ανοιχτός σε κάθε πρόταση
    Σας παρακαλώ να βοηθήσετε με προτάσεις και κανένα φθηνό site για αγορά  ελικοπτέρου
    Σας ευχαριστώ
    Δεχόμεθα και  p.m
    Καταγράφηκε

    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 16:40:38 »

       Δεν πιστεύω ότι το ν4 μπορεί να χαρακτηριστεί "καλύτερο ελικόπτερο". Κι επειδή τα έχω και τα δύο μπορώ να σου πω ότι είναι αρκετά πιο νωθρό. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να πεις στο φίλο σου ότι μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξει κατηγορία και μια οικονομική λύση θα μπορούσε να είναι ένα μπελτάκι ή κάτι τέτοιο εν πάσει περιπτώσει. Αφου΄έχει το ν3 για κοάξιαλ η αγορά του ν4 ή οποιουδήποτε άλλου κοάξιαλ δεν πιστεύω ότι έχει να προσφέρει τίποτα σημαντικό πέρα από αλλαγή εμφάνισης και πιθανώς μεγέθους. Εγώ έτσι πιστεύω.




    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    Dimitris Kriti
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.837


    Βενζίνη, τσόκ, δυο σχοινιές και φύγαμε!!!


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 16:52:56 »

    Συμφωνω με τον φιλο Κωστα. Εγω προσωπικα θα πηγαινα σε κατι ποιο ποιοτικο απο το belt, mini titan 'η' t rex 450. Εχωντας πεταξει και τα δυο, θεωρω
    οτι το mini titan ειναι ποιο σταθερο και καλυτερη επιλογη για αρχαριο. Το belt απο οτι βλεπω το αφηνουν ολοι και αργα 'η' γρηγορα πανε σε ενα απο τα παραπανω. Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση του 30αρι θερμικου που... και καπνιζει και μυριζει!!! Cheesy
    Καταγράφηκε

    Καποιοι λενε "οτι δεν εχει πτερυγα δεν πεταει".
    Λαθος, πεταει αλλα ειναι λιγααακι ποιο δυσκολο...
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.246



    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 17:28:44 »

    Belt Belt Belt!
    Μαζί με Training gear θα τα καταφέρει μια χαρά και θα το απολαύσει!
    Καταγράφηκε

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 18:20:52 »

    Περιμένω και άλλες γνώμες από όλους εσάς που είστε γνώστες του θέματος και κανένα site βρε παιδιά με καλές τιμές είπαμε μην το ξεχνάτε ! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    newbie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 486



    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 19:33:31 »

    Πόσα χρήματα διαθέτει για την αγορά ο φίλος σου;
    Καταγράφηκε
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 19:41:56 »

    Δεν ξέρω ακριβώς πόσα χρήματα θα διαθέσει αλλά νομίζω ότι αν βρει κάτι καλό θα το αγοράσει
    Εγώ δεν μπορώ να τον βοηθήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τα ελικόπτερα και για αυτό θα ήθελα μερικές γνώμες για ελικόπτερα αλλά με τα κατάλληλα link για να βρούμε και την πιο καλύτερη τιμή
    Σας ευχαριστώ
    Καταγράφηκε

    psomaras
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271


    Αγοράζω ότι υπάρχει και για να δουλεύω ζω..!!


    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 19:52:59 »

    Κι εγω μετα το lama πηρα belt αλλα τιποτα, πηρα t-rex 450 και κατι εκανα αλλα μολις πεταξα 30αρη θερμικο λεω ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ... 
    Τα χρηματα που θελει ενα καλο ηλεκτρικο θελει και ενας 30αρης raptorας και πετααααααααει!!!!!

    Αυτη ειναι η δικη μου αποψη  Νικος.
    Καταγράφηκε

    Δεν είναι παράξενο να τρέχει η μύτη και να μυρίζουν τα πόδια...Huh
    newbie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 486



    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 19:57:08 »

    Σε ηλεκτρικό οι επιλογές είναι
    -Belt CP
    -Mini Titan
    -T-Rex 450

    Το belt CP βγαίνει RTF με δική του τηλεκατεύθυνση αλλά χρειάζεται κάποιες αλλαγές (καλό είναι να γίνουν άμεσα με την αγορά του) όπως  ESC, servo, gyro. Έρχεται και σε μορφή kit αλλά αν ο φίλος σου έχει σκοπό να αγοράσει μια καλή τηλεκατεύθυνση ας πάει είτε σε Mini Titan, είτε σε T-Rex 450 τα οποία είναι ανώτερα από το Belt και σε ποιότητα κατασκευής αλλά και πτητικά.

    Ένα καλό ηλεκτρικό (mini titan, trex 450) με μια καλή τηλεκατεύθυνση θέλει τουλάχιστον 600 ευρώ για να στηθεί (και ίσως να λέω λίγα).
    Το belt cp σε RTF η καλύτερη τιμή που το βρήκα είναι περίπου στα 150 ευρώ (υπολόγισε όμως άλλα τόσα που θα χρειαστεί για να αλλάξεις αυτά που ανέφερα παραπάνω).
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 20:08:20 από newbie » Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 20:39:24 »

         Η αλήθεια είναι πάντως ότι μόνο ηλεκτρικά ελικόπτερα της κατηγορίας μπελτ ή κίνγκ σε μορφή RTF βγαίνουν αισθητά πιο οικονομικά από ένα 30αρι θερμικό. Για ηλεκτρικά ελικόπτερα κατηγορίας τρεξ ή μίνι τιτάν η διαφορά είναι πολύ μικρότερη. Μιλάμε πάντα με τη λογική του να στήσουμε  το ελικόπτερο καλά πράγματα κι όχι καρκαλέτζους. Οποιος έστησε ελικόπτερο είτε θερμικό είτε ηλεκτρικό με καρκαλέτζους το μετάνοιωσε.
         Βλέπω για παράδειγμα πόσο μου κόστισε ο ράπτορας ο 30άρης και πόσο μου πήγε το μίνι τιτάν. Γύρω στα 250 ευρώ η διαφορά. Κι αν είχα και στο τιτάν δέκτη φουτάμπα 2.4 όπως έχω και σε όλα τα άλλα μου μοντέλα κι όχι χαιτεκ στα 35ΜΗΖ (θα τον αλλάξω σύντομα) η διαφορά θα μειωνόταν στα 200 ευρώ. Στον κατάλογο αυτό δεν βάζω κι έναν καλό ψηφιακό φορτιστή που χρειάζεται όπωσδήποτε όποιος πετάει συστηματικά ηλεκτρικό ελικόπτερο αν δεν θέλει να καταστρέψει τις μπαταρίες του. Δεν έχω βάλει επίσης δύο επιπλέον μπαταρίες με χωρητικότητα 2000-2200 μιλιαμπερώρια που είναι απαρραίτητες αν σκοπεύει κανείς να πάει να πετάξει και όχι να περάσει όλη τη μέρα στο πεδίο φορτίζοντας. Και οι μπαταρίες σε ελικόπτερο μόνο φτηνές δεν είναι. Οι φτηνές σε ελικόπτερο έχουν τη συνήθεια να "παίρνουν κιλά".
       Συνεπώς μόνο σε ελικόπτερα επιπέδου μπελτ βγαίνει το ηλεκτρικό φτηνότερο από το 30αρι θερμικό κατά ένα άξιο λόγου ποσό και ποσοστό. Σε πολύ καλά ελικόπτερα  προσωπικά τουλάχιστον δεν θεωρώ το οικονομικό σαν πλεονέκτημα. Το πλεονέκτημα είναι μάλλον στην πρακτικότητα και στις περισσότερες επιλογές όσον αφορά τους χώρους πτήσης. Γιατί το τιτανάκι μπορώ να το πετάξω για εξάσκηση και σε ένα μεγάλο πάρκινγκ το καταμεσήμερο και να μην ενοχληθεί κανένας από τα γύρω σπίτια. Αν κάνω το ίδιο με το ράπτορα θα φάω γλάστρες στο κεφάλι.





    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    kar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 129



    « Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 20:54:07 »

    Θα σου προτεινα να μην παρεις τιποτα απολα αυτα ,αλλα ενα ηλεκτρικο ανεμοπτερο easy star μονο με κοστος 150 το οποιο ειναι παντος καιρου ,μεσα σε λογικα πλαισια βεβαια, και το οποιο οτι και να παθει το επιδιορθωνεις με λιγη κολλα και μηδεν εξοδα.https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=459.0
    Αν παρολα αυτα επιμενεις σε ελικοπτερο δοκιμασε αυτο http://www.helidirect.com/product_info.php?cPath=29_223_688&products_id=8394
    Καταγράφηκε
    Robie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 404



    « Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 22:36:35 »

    Για το ΘΕΟ μη ξαναπαρει LAMA !!!!!!!  Εκπληξη
    Καταγράφηκε
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.246



    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 13 Ιαν 2009, 22:47:21 »

    Για το ΘΕΟ μη ξαναπαρει LAMA !!!!!!!  Εκπληξη

    +1  laugh  laugh  laugh

    Συμφωνώ με τον Κώστα. Η πρόταση του Belt είναι για οικονομία και εισαγωγή στα βαθιά στη λογική πτήσης των ελικοπτέρων. Εκεί ο χρήστης θα μπορέσει να αντιληφθεί που ακριβώς θα κατασταλάξει. Στα ηλεκτρικά ελικόπτερα, στα θερμικά ελικόπτερα ή στα αεροπλάνα (  Cheesy ). Οπότε μια δαπάνη από αυτή τη φάση την θεωρώ κάπως επιπόλαια. Γι' αυτό άλλωστε λέμε ότι το belt είναι καλό ως RTF, είναι καλό επειδή είναι φθηνό και δεν είναι και ούτε θα γίνει trex ή mini titan.
    Καταγράφηκε

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: lama 3 lama 4 ?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.025 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.