Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.511 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 01:40:56

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 01:40:56

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Χθες στις 23:55]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304511
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 77
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 82
    Συνολικά: 83
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Deagostini/Kyosho EP Concept SR Εξοπλισμός  (Αναγνώστηκε 1110 φορές)
    conqueror060
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « στις: Σάββατο, 2 Απρ 2022, 10:05:12 »

    Καλησπέρα στην παρέα. Παρακολουθώ από το 2008 το φόρουμ αλλά τώρα εγγράφηκα για πρώτη φορά. Μετά από πάρα πολλά χρόνια αποφάσισα να ασχοληθώ πάλι ενεργά με τον αερομοντελισμό. Αφορμή στάθηκε ένας γνωστός μου ο οποίος είχε άθικτα τα 73 τεύχη της παλιάς σειράς της Deagostini EP Concept που είχε κυκλοφορήσει προς το τέλος του 2007. Από τη μία η χαμηλή τιμή που τα έδινε, από την άλλη η κατάστασή τους (όλα σφραγισμένα και σαν να κυκλοφόρησαν χθες, χωρίς κιτρινίλες καν μετά από 14 ολόκληρα χρόνια, απορώ πού τα είχε αποθηκευμένα), συνδυαστικά με την περιέργεια να δω και τα περιοδικά ως εκδοτικό έργο για τον αερομοντελισμό, με έκαναν και ενέδωσα στον πειρασμό, παραβλέποντας τις κακές κριτικές για την ποιότητα του συγκεκριμένου μοντέλου.  Ανεση

    Από εκεί και πέρα άρχισαν τα δύσκολα. Επειδή η συλλογή απαιτούσε έξτρα εξοπλισμό, ο οποίος δυστυχώς δεν συμπεριλαμβανόταν, έψαξα όλα τα eshop και με θλίψη διαπίστωσα ότι ουσιαστικά έχουν εξαφανιστεί παντελώς από την ελληνική αγορά προϊόντα σχετικά με τον αερομοντελισμό, ειδικά των ελικοπτέρων...

    Ξέρει κάποιος να μου πει το 2022 τι εξοπλισμό μπορώ να βάλω σε αυτό το ελικόπτερο για να πετάξει? Συγκεκριμένα χρειάζεται επιπλέον τα παρακάτω:

    - Τηλεκατεύθυνση
    - Γυροσκόπιο (προτεινόταν το Futaba GY240 αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον και ψάχνω ένα αντίστοιχο)
    - Ηλεκτρονικός ρυθμιστής στροφών για το μοτέρ
    - Επαναφορτιζόμενη μπαταρία και ο φορτιστής της

    Αν έχετε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα εξοπλισμού να μου προτείνετε θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Δημήτρης
    Καταγράφηκε
    jean-zac
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 219


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 2 Απρ 2022, 12:20:01 »


    Λίγες πληροφορίες αλλά είναι στα Ιταλικά. (ίσως με google translate …)

    https://manualzz.com/doc/17526484/http---www.deagostiniedicola.it-imma...li-manuale.pdf

    https://www.baronerosso.it/forum/elimodellismo-motore-elettrico/111000-problema-ep-concept-sr-k-schweizer-300c.html

    https://www.baronerosso.it/forum/elimodellismo-generale/43824-ep-concept-sr-schweizer-300c.html

    Είναι με μεταβλητό ή σταθερό βήμα Huh (pitch)
    Τηλεκατεύθυνση τουλάχιστον 5 κανάλια.
    Προσοχή στο tracking.
    Κάπου πρέπει να έχω μία μπούμα για το συγκεκριμένο ελικόπτερο. Δεν το είχα αγοράσει παρά μόνο 2 τεύχη.
    Εάν την χρειαστείς να σου την στείλω δωρεάν.
    Καταγράφηκε
    conqueror060
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 2 Απρ 2022, 20:59:14 »

    Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τα λινκς, θα δουλέψει πολύ google translate μην ανησυχείς Χαμόγελο

    Για τηλεκατεύθυνση σκεφτόμουν αυτήν εδώ

    http://www.bizgreece.com/gr/72mhz-futaba-6exap-fm-6-c-digital-pr-nal-r-c-s-w-r136f-s3003x.html

    Καταγράφηκε
    jean-zac
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 219


    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 3 Απρ 2022, 06:36:35 »


    Σύμφωνα με αυτά πού έχουν γραφτεί σε κάποιες συζητήσεις η επιλογή αυτού του ελικοπτέρου στην αρχική του μορφή δεν ήταν ότι καλύτερο.
    Και το λέω αυτό διότι υπήρχε δυσκολία στην πτήση ένεκα της αδυναμίας παροχής αξιοπρεπούς ενέργειας εκ μέρους του μοτέρ (καρβουνιάρικο)
    και του βάρους της μπαταρία (NiMi). Σε δεύτερο χρόνο κυκλοφόρησε ένα  κίτ με μοτέρ brushless  Cyclon heli 4000   και  ESC  Sky-victory BLS35D
    μαζί με κάρτα προγραμματισμού διότι με την τοποθέτηση νέας μπαταρίας Lipo  (και όχι ΝιΜι) θα έπρεπε να προγραμματιστεί εκ νέου το ESC.
    Όλα αυτά  βέβαια είχαν ένα  κόστος αλλά υπήρχε περισσότερη δύναμη καί λιγότερο βάρος πού επέτρεπε στο ελικόπτερο να πετάξει καλύτερα.
    Κάποιος τοποθέτησε  gyro futaba 401 και υπήρχε η δυνατότητα μετατροπής σε μεταβλητό βήμα αλλά και εκεί με κάποιο κόστος.
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 3 Απρ 2022, 11:13:21 »

    Καλημέρα! Κοινώς, όλα αυτά τα ηλεκτρονικά που λείπουν από το ελικόπτερο αυτό μπορούν να βρεθούν σε ελληνικά καταστήματα. Εκεί που δυσκολεύει το πράγμα είναι στα μηχανικά ανταλλακτικά του, τα οποία θα είναι δυσεύρετα, αν υπάρχουν καν.
    Κι αυτό είναι το κακό με τα τηλεκατευθυνόμενα ελικόπτερα της προηγούμενης δεκαετίας (φευ, ποιάς προηγούμενης; της προ-προηγούμενης μάλλον. Πώς περνάνε τα χρόνια).
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 3 Απρ 2022, 14:48:44 »

    Φιλε μου απο την πειρα μου σε αυτο το μοντελο σου λεω
    μακρια μην ασχοληθεις καθολου.... μετα απο 2-3 λεπτα
    πτησης κουρευει το κεντρικο γραναζι...
    Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    conqueror060
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 4 Απρ 2022, 20:35:28 »

    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις, πραγματικά χαίρομαι που υπάρχει ακόμα ενεργή κοινότητα στη χώρα μας σε ένα χόμπι που οι περισσότεροι από τους γνωστούς μου που ασχολούνταν το έχουν πλέον εγκαταλείψει

    Συμφωνώ μαζί σας παιδιά, τα είχα ακούσει και εγώ αυτά για το γρανάζι ότι καταλήγει μασημένο, μάλιστα έχω σκεφτεί εξ αρχής να το αντικαταστήσω με ένα αντίστοιχο καλύτερου υλικού από την μαλακή πλαστικούρα που μάλλον είναι. Και το μοτέρ μάλλον θα το αλλάξω με ένα καλύτερο για να πετάει απροβλημάτιστα, είχα ακούσει ότι ήταν ένα από τα βασικά προβλήματα του αυτό το μοτέρ που δίνουν στα τεύχη.

    Συνειδητά το πήρα γνωρίζοντας την ποιότητά του χαχα, συνδυαστικά με την τιμή που μου το έδωσαν (180 ευρώ σφραγισμένα, ενώ η συλλογή έκανε το εξωφρενικό ποσό των 700 ευρώ!) ενώ εδώ που τα λέμε είμαι και λίγο... "μαζοχιστής", θέλω το στραβό μοντέλο να το κάνω να αποδίδει καλύτερα με τις κατάλληλες μόντες. Αλλά κυρίως τα περιοδικά με ενδιέφεραν, είχα ακούσει ότι δίνουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την εποχή τους. Αλλά μιας και έχει και τα κομμάτια είπα να το παλέψω να πετάξει σιγά σιγά.

    Ανταλλακτικά για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, έχω βρει στο ebay και σε ένα ιταλικό σάιτ δημοπρασιών από ιδιώτες τύπου ebay. Πλέον δεν κυκλοφορούν τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά πράγματι και θέλει γερό ψάξιμο για να βρεθούν σε ιδιωτικές πωλήσεις.

    Έχει κανείς εμπειρία αν μπορεί να πετάξει απροβλημάτιστα με το Futaba GY401?, Είναι το μόνο γυροσκόπιο αξιόπιστης μάρκας που μπορώ να βρω στην ελληνική αγορά.

    Με συγχωρείτε αν έχω αρκετές απορίες, αλλά έχω αφήσει το χόμπι λόγω κάποιων προσωπικών προβλημάτων σχεδόν 12 χρόνια και έχω χάσει αρκετά επεισόδια.  Ποοολύ άνεση Grin
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Deagostini/Kyosho EP Concept SR Εξοπλισμός
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.