Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.542 μηνύματα σε 12.389 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Μάι 2024, 15:29:32

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Μάι 2024, 15:29:32

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 13:59]

    [Χθες στις 22:25]

    [Χθες στις 11:27]

    από ilias
    [Χθες στις 01:39]

    από SV 1 BTA
    [Δευτέρα, 20 Μάι 2024, 15:56:36]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:24:59]

    από CMarkop
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 20:15:51]

    από ptsetsonis
    [Κυριακή, 19 Μάι 2024, 12:41:05]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:47:48]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304542
    Σύνολο θεμάτων: 12389
    Online σήμερα: 170
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 114
    Συνολικά: 117
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!  (Αναγνώστηκε 99442 φορές)
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #180 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 19:40:33 »

    Παιδια μια ερωτηση. Περιμενω ενα δεμα απο hong kong με register airmail και στη σελιδα των ελτα οταν το ψαχνω βλεπω το εξης:


        
    Πέμπτη, 19 Σεπτέμβριος 2013 9:04:50 πμ       ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ  Αποστολή Συσκευασίας
       
    Πέμπτη, 19 Σεπτέμβριος 2013 9:04:53 πμ        ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ  Αποστολή Συσκευασίας


    Ξερει καποιος τι σημαινει αυτο? Το κεντρο διαλογης αεροδρομιου ειναι πριν η μετα απο το τελωνειο?
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #181 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 19:43:48 »

    Ειναι μαλλον ελευθερο τελωνειου. Στα δικα μου οταν το γραφει αυτο με το Κεντρο Διαλογης την επομενη παει στο τοπικο γραφειο και ειτε την ιδια ημερα ειτε την επομενη εχω σημειωμα. Φυσικα απο HK ποτε δεν σταματησε.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #182 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 20:04:35 »

    Μακαρι. Παντως το δεμα ειναι μεγαλουτσικο καθως ειναι κιτ ελικοπτερου αλλα εχει τιμη 48$. Οποτε λογικα το περιμενω αυριο. Και εγω θυμαμαι οτι ελεγε για κεντρο διαλογης τα επαιρνα μετα απο 2-3 μερες αλλα τωρα πρωτη φορα περιμενω μεγαλο δεμα και φοβαμαι λιγο. Στο site του HK post  μου γραφει pending customs inspection αλλα λογικα απο τη στιγμη που μπηκε Ελλαδα η παρακολουθηση γινεται μεσω Ελτα, ελπιζω δηλαδη  police
    Καταγράφηκε
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #183 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 20:19:24 »

    Φιλε μου οτι και ανα έχω πάρει μέσω απλού ταχυδρομείου ή ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ δέν μου έχει ποτέ χρεωθεί τελωνείο.
    Ειδικά άν γράφει μια τιμή χαμηλή  μπορεί απλά να το ψάξουν στο τελωνείο οτι είναι όντως αυτό που δηλώνει δηλαδή μοντελιστικό υλικό και το περνάνε ελεύθερα.

    Αντίθετα αν στο στείλουν με καμμιά UPS, DHL κλπ μπορείς να είσαι σίγουρος οτι θα περάσει απο τη διαδικασία κοστολόγησης τελωνείου και θα πρέπει σίγουρα να πληρώσεις.
    Αυτό γίνεται γιατί οι ιδιωτικές courier σε χρεώνουν και για τον εκτελωνισμό οτι δηλαδή σου προσέφεραν μια επιπλέον υπηρεσία...
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #184 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 20:38:20 »

    Φιλε μου οτι και ανα έχω πάρει μέσω απλού ταχυδρομείου ή ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ δέν μου έχει ποτέ χρεωθεί τελωνείο.
    Ειδικά άν γράφει μια τιμή χαμηλή  μπορεί απλά να το ψάξουν στο τελωνείο οτι είναι όντως αυτό που δηλώνει δηλαδή μοντελιστικό υλικό και το περνάνε ελεύθερα.

    Αντίθετα αν στο στείλουν με καμμιά UPS, DHL κλπ μπορείς να είσαι σίγουρος οτι θα περάσει απο τη διαδικασία κοστολόγησης τελωνείου και θα πρέπει σίγουρα να πληρώσεις.
    Αυτό γίνεται γιατί οι ιδιωτικές courier σε χρεώνουν και για τον εκτελωνισμό οτι δηλαδή σου προσέφεραν μια επιπλέον υπηρεσία...


    ναι τα γνωριζω αυτα...εχω κανει καμια 40αρια αγορες απο εξωτερικο αλλα πρωτη φορα τοσο μεγαλο δεμα και με τετοιο κοστος και αγχωνομαι λιγο... devil
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.862



    « Απάντηση #185 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 21:16:01 »

    Το δεμα σου ειναι Ελλαδα και ειναι θεμα χρονου να ερθει στο τοπικο ταχυδρομειο. Υπομονη .
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #186 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 21:24:10 »




    ναι τα γνωριζω αυτα...εχω κανει καμια 40αρια αγορες απο εξωτερικο αλλα πρωτη φορα τοσο μεγαλο δεμα και με τετοιο κοστος και αγχωνομαι λιγο... devil

    Α οπότε θες ψυχολογική υποστήριξη και όχι πληροφορίες .... Huh
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #187 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 21:46:46 »




    ναι τα γνωριζω αυτα...εχω κανει καμια 40αρια αγορες απο εξωτερικο αλλα πρωτη φορα τοσο μεγαλο δεμα και με τετοιο κοστος και αγχωνομαι λιγο... devil

    Α οπότε θες ψυχολογική υποστήριξη και όχι πληροφορίες .... Huh

    Μμμμ δεν θα το ελεγα. Απλα θα ηθελα να ξερω εαν το σταδιο στο οποιο βρισκεται το δεμα μου ειναι πριν η μετα απο τον ελεγχο του τελωνειου. Γιατι διαβασα καπου οτι ειναι πριν απο τον ελεγχο και μπορει να μεινει μεχρι και 20 μερες εκει.
    Καταγράφηκε
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #188 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 22:11:46 »

    απο οτι ξερω ΚΔ ειναι πριν το τελωνειο, και μακαρι να ξερω λαθος

    δεν εχει καμια σημασια το ποσό που δηλωνεται οτι αγορασθηκε, οπως και το αν εχει δηλωθει σαν δωρο

    η επιλογη ειναι εντελως τυχαια με βαση την εμπειρια τους το μεγεθος το βαρος και την κατηγορια του δεματος(πχ ηλεκτρονικο ή μη)

    σημαντικο ρολο εχει η ποσοτητητα της παραγγελιας και η συχνοτητα για να επιλεγει στον ελεγχο

    ογκωδη και ακριβα απο αμερικη μονο με usps γιατι δεν χριαζεται να το εκτελωνησουμε εμεις στην χειροτερη που μας εκατσε η μπιλια

     
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 160



    « Απάντηση #189 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 22:24:37 »

    εγώ πάντως πριν 4 μηνες που αγορασα μια aurora 9 με αποστολη usps πληρωσα 112 Ε τελωνείο sta ελτα
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #190 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 22:45:53 »

    εγώ πάντως πριν 4 μηνες που αγορασα μια aurora 9 με αποστολη usps πληρωσα 112 Ε τελωνείο sta ελτα

    Σου εδωσαν καποιο χαρτι που να σου λεει αναλυτικα πως βγηκαν τα 112 ευρω; μηπως δεν ηταν usps και ηταν ups?
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #191 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 22:47:43 »

    εγώ πάντως πριν 4 μηνες που αγορασα μια aurora 9 με αποστολη usps πληρωσα 112 Ε τελωνείο sta ελτα

    Απο ποια χωρα η Aurora;

    Εδω ειναι η ανακοινωση σχετικα με το κστος εκτελωνισμου απο την αρμοδια αρχη την ΕΕΤΤ. https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=23083.0
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #192 στις: Κυριακή, 22 Σεπ 2013, 23:16:42 »

    απο οτι ξερω ΚΔ ειναι πριν το τελωνειο, και μακαρι να ξερω λαθος

    δεν εχει καμια σημασια το ποσό που δηλωνεται οτι αγορασθηκε, οπως και το αν εχει δηλωθει σαν δωρο

    η επιλογη ειναι εντελως τυχαια με βαση την εμπειρια τους το μεγεθος το βαρος και την κατηγορια του δεματος(πχ ηλεκτρονικο ή μη)

    σημαντικο ρολο εχει η ποσοτητητα της παραγγελιας και η συχνοτητα για να επιλεγει στον ελεγχο

    ογκωδη και ακριβα απο αμερικη μονο με usps γιατι δεν χριαζεται να το εκτελωνησουμε εμεις στην χειροτερη που μας εκατσε η μπιλια

     

    Ε τωρα δεν νομιζω να ανοιξει το δεμα καποιος ασχετος και να μην πιστεψει οτι κανει 48$...ολο βιδες και πλαστικα εχει μεσα... Cheesy αχρηστα και φτηνα... Σφραγισμένα χείλη

    Orck το ειχα διαβασει απο παλια και αυτο...βεβαια δεν ειχα καταλαβει την τελευταια παραγραφο...
    Ηλια το δικο σου δεμα ποσο ειχε κατσει τελωνειο; το ιδιο δεμα ητανε  Tongue
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.295


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #193 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2013, 01:30:58 »

    Παιδια μια ερωτηση. Περιμενω ενα δεμα απο hong kong με register airmail και στη σελιδα των ελτα οταν το ψαχνω βλεπω το εξης:
        
    Πέμπτη, 19 Σεπτέμβριος 2013 9:04:50 πμ       ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ  Αποστολή Συσκευασίας
       
    Πέμπτη, 19 Σεπτέμβριος 2013 9:04:53 πμ        ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ  Αποστολή Συσκευασίας

    Ξερει καποιος τι σημαινει αυτο? Το κεντρο διαλογης αεροδρομιου ειναι πριν η μετα απο το τελωνειο?

    Αφού εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ έχει φύγει από τον έλεγχο του τελωνείου, το κακό θα ήταν να
    μην έχει εμφανιστεί!! Wink

    Σήμερα ή το πολύ αύριο θα το έχουν στο ταχυδρομείο της περιοχής σου!!  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.862



    « Απάντηση #194 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2013, 02:48:13 »

    απο οτι ξερω ΚΔ ειναι πριν το τελωνειο, και μακαρι να ξερω λαθος

    δεν εχει καμια σημασια το ποσό που δηλωνεται οτι αγορασθηκε, οπως και το αν εχει δηλωθει σαν δωρο

    η επιλογη ειναι εντελως τυχαια με βαση την εμπειρια τους το μεγεθος το βαρος και την κατηγορια του δεματος(πχ ηλεκτρονικο ή μη)

    σημαντικο ρολο εχει η ποσοτητητα της παραγγελιας και η συχνοτητα για να επιλεγει στον ελεγχο

    ογκωδη και ακριβα απο αμερικη μονο με usps γιατι δεν χριαζεται να το εκτελωνησουμε εμεις στην χειροτερη που μας εκατσε η μπιλια

     

    Ε τωρα δεν νομιζω να ανοιξει το δεμα καποιος ασχετος και να μην πιστεψει οτι κανει 48$...ολο βιδες και πλαστικα εχει μεσα... Cheesy αχρηστα και φτηνα... Σφραγισμένα χείλη

    Orck το ειχα διαβασει απο παλια και αυτο...βεβαια δεν ειχα καταλαβει την τελευταια παραγραφο...
    Ηλια το δικο σου δεμα ποσο ειχε κατσει τελωνειο; το ιδιο δεμα ητανε  Tongue
    δεν ξερω ποσο εκατσε τελωνειο αλλα σου λεω οτι πλεον το δεμα ερχεται στο σπιτι σου και ειναι πλεον θεμα μεταφορας απο ΕΛΤΑ σε ΕΛΤΑ. Αυτη την εβδομαδα θα το εχεις
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Σελίδες: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.