Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:16:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 02:16:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από Markhelis
    [Χθες στις 15:33]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304516
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 45
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 41
    Συνολικά: 42
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 21 22 23 [24] 25 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!  (Αναγνώστηκε 81221 φορές)
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #345 στις: Τετάρτη, 29 Απρ 2015, 21:36:04 »

    ok! Σε ευχαριστω πολύ
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #346 στις: Πέμπτη, 30 Απρ 2015, 13:53:54 »

    Manosm1 να και καποιες φωτογραφίες απο το σεταπ μου που ζήτησες.




    * 20150429_212447.jpg (114.14 KB, 640x384 - εμφανίστηκε 492 φορές.)
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #347 στις: Πέμπτη, 30 Απρ 2015, 13:54:57 »

    Και κάποιες ακόμα


    * 20150429_212511.jpg (90.63 KB, 600x360 - εμφανίστηκε 469 φορές.)

    * 20150429_212530.jpg (101.8 KB, 640x384 - εμφανίστηκε 487 φορές.)
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #348 στις: Πέμπτη, 30 Απρ 2015, 14:39:05 »

    Και μια από κάτω.



    * 20150429_212637.jpg (99.84 KB, 640x384 - εμφανίστηκε 486 φορές.)
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #349 στις: Πέμπτη, 30 Απρ 2015, 18:17:32 »

    Ωραία η πτέρυγα! Την είχα στα πολύ υπόψη μου για καιρό, μέχρι που με έπεισαν οτι είναι για γρήγορους και έμπειρους πιλότους και για άπλες. Όχι εδώ μέσα στην Αθήνα (Ελληνικό) που πετάμε ο ένας πάνω στον άλλο, ειδικά τα Σαββατοκύριακα!
    Μπράβο! Ωραίο εργαλείο!  Και αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι οτι έχεις πρόσβαση στα πάντα, εύκολα και άμεσα. Δεν χρειάζεται να κάνεις τον Φακίρη για να βάλεις ή να βγάλεις κάτι.  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #350 στις: Πέμπτη, 30 Απρ 2015, 23:18:29 »

    Nαι για αυτο και την πηρα. Δεν έχει να βάζεις φτερά να συναρμολογείς και να ενώνεις καλώδια. Απλά το βγάζεις από το αμάξι, βάζεις μπαταρία και πετάς. (που λέει ο λόγος)

    Δεν ειναι κάτι το ιδιαίτερα γρήγορο. Μη σε τρομάζει. Θα κατέβω Ελληνικό μια κάποια μέρα αν θές να βρεθούμε.
    Καταγράφηκε
    Michael
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 169


    « Απάντηση #351 στις: Δευτέρα, 4 Απρ 2016, 23:32:03 »

    Γεια σας, χρειάζομαι ένα long-distance αεροπλάνο για την πραγματοποίηση κάποιων μετρήσεων... Θα πρεπει να σηκωνει ένα εξτρα βαρος τουλαχιστον 400 γραμμαρια (περα δηλαδη απο τις μπαταριες του κτλ..) και να εχει ενα range περιπου 10 Km... Δεν με πειραζει αν θα εχει FPV ή αυτοματο πιλοτο (καλο βεβαια θα ηταν να ειχε και τα 2), απλα με καποιο τροπο να πηγαινει εκει με waypoints (να περνει καποιες μετρησεις στην διαδρομη) και να γυριζει πισω... Μπορω να το πιλοταρω και εγω αλλα ισως θα ηταν καλυτερα με autopilot... Ειδα καποια μοντελα και σε hobbyking αλλα και εδω (πχ Gemini, Skywalker κτλ...) αλλα επειδη δεν εχω ιδεα απο FPV θα ηθελα τη γνωμη σας.. budget μεχρι 1000 ευρώ (διαθέτω futaba FF7)...

    Ευχαριστώ
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #352 στις: Τρίτη, 5 Απρ 2016, 08:06:43 »

    Πολλα μοντέλα μπορουν να φτασουν τα 10 χιλιομετρα αποσταση και να γυρισουν παλι.

    Αν θες ισως το πιο ανετο για μεγαλους εσωτερικους χωρους και για φορτια κοιτα το MTD My Twin Dream. Eιναι δικινητηριο, το εχουν φτασει ακομα και 100χλμ.
    Μετα δες Skywalker και διαφορα αλλα του ειδους.

    Απο πτερυγες δες fx61, (το ειχα το συγκεκριμενο) και το skywalker X8. To καλο με τις πτερυγες ειναι οτι ειναι απλες, δεν χρειαζονται στησιμο και δεσιμο φτερων και ανοιγοντας το καπακι τα εχεις ολα μπροστα σου.  Το κακο ειναι η απογειωση. Ακομα πεδευομαι στα frisby launches. Θα προτεινα να μην τις πετας με το χερι απο κατω γιατι εχουν γινει αρκετα ατυχηματα.  Το καλυτερο αν παρεις πτερυγα ειναι να παρεις κ ενα ειδους καταπελτη. Και εννοειται folding prop


    Aλλα δεν ειναι κ κατι τοσο απλο τα 10χλμ και να το κανει ο αυτοματος πιλοτος επισης. Μπορει να πεδευτεις και ακομα κ να μην καταφερεις να εχεις ελεγχο κ βιντεο μεχρι εκει αν δεν κανεις προσεκτικο instalation και δεν παρεις καλο εξοπλισμο.  Εν ολιγοις λεω οτι θα σου παρει μηνες ενασχολησης
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #353 στις: Τρίτη, 5 Απρ 2016, 13:18:09 »

    Αν θέλεις waypoints και τα τοιαύτα σου χρειάζεται ένας apm (ardupilot). Εναλλακτικά για το αεροπλάνο που σου προτείνει ο φίλος παραπάνω υπάρχει και ο αυτόματος MFD. Έχω και σύστημα κεραίας tracking για τον συγκεκριμένο αυτόματο για να ακολουθεί την πτήση για μέγιστο δυνατό σήμα εικόνας.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #354 στις: Τρίτη, 5 Απρ 2016, 13:30:14 »

    Eπισης και το cyclops tornado εχει waypoints.  Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε βεβαια γιατι μου φαινεται βαρετο απλως να παρακολουθω κατι να γινεται μονο του
    Καταγράφηκε
    Michael
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 169


    « Απάντηση #355 στις: Τρίτη, 5 Απρ 2016, 14:00:40 »

    Καλησπέρα, έχω ένα IRIS+ της 3DR, με τον Pixhawk πιλότο, ειμαι αρκετά ευχαριστημένος με αυτον... αλλα με το ελικοπτεράκι αυτό έχω μεγάλο πρόβλημα αυτονομίας... Με εναν εξοπλισμό 200 γραμμαρίων που του φορτώνω επάνω πετάει για 9-10 λεπτά μαξιμουμ... οπότε μέχρι να παρω ύψος (πχ 200 μετρα) δεν μένει και πολύ μπαταρία για να κάνει διαδρομή... Οπότε χρειάζομαι κάτι που να μπορεί να κάνει μια διαδρομή κάποιων χιλιομέτρων και να μένει αρκετή ώρα στον αερα ...

    Ειδα αυτα τα μοντέλα που μου προτείνατε... Αυτά έρχονται RTF με όλο τον συνοδευτικό εξοπλισμό (αυτόματο πιλότο, long distance κεραίες, κτλ...) ? Τα προμηθεύει κάποιος Ελλάδα ή πρέπει να τα φέρω απο εξωτερικό? Επίσης το Skywalker, μπορεί πχ να σηκώσει ένα κινητό τηλέφωνο (smartphone) και ένα Arduino Uno (σύνολο περίπου 400-500 γραμμάρια) ?

    Αν κάποιος διαθέτει κάποιο από αυτά τα μοντέλα, εάν είναι εφικτό, θα με βοηθούσε να μιλήσουμε ή να συναντηθούμε κάπου και να δω κάποια πράγματα στο αεροπλανο στην πράξη...

    Ευχαριστώ
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #356 στις: Τρίτη, 5 Απρ 2016, 14:42:04 »

    Oλα αυτα τα αεροπλανα τα προμηθευεσαι απο το εξωτερικο.  Καλο θα ηταν να μην παρεις τα rtf ή PNF (ready to fly/ Plug and fly) μοντελα γιατι δεν εχουν κ τοσο καλα σερβο esc και μοτερ.Υπαρχουν τα ARF (Αlmost ready to fly) που ερχονται χωρις ηλεκτρονικα εγκατεστημενα και βαζεις αυτα της επιλογης σου.

    Eνα σμαρτφον ειναι γυρω στα 150γρ, και ενα arduino uno απο οτι ειδα στο νετ ειναι 25γρ.
    Οποτε το συνολο τους αντε να παει 250γρ με καλωδια το πολυ.  Αν βαλεις σε αυτα τα αεροπλανα μπαταριες μεγαλες για τετοια αποσταση και καμερα, αυτοματο πιλοτο και τα πραγματακια που θες, τα σηκωνουν ευκολα ναι.

    Αρχισε να διαβαζεις στο νετ πραγματα για εξοπλισμο και τροπους κατασκευης, γιατι αυτο που θες να κανεις δεν ειναι κ το πιο απλο πραγμα και καταλαβαινω οτι δεν εχεις μεγαλη εμπειρια στο χωρο.  Θα σου προτεινα το rcgroups.com και fpvlab.com για μελετη.

    Το πρωτο ειναι τεραστιο φορουμ. Μπες στην ενοτητα που σε ενδιαφεφει και ψαξε. Η αλλιως google it Wink
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #357 στις: Τρίτη, 5 Απρ 2016, 19:11:09 »

    Καλησπέρα, έχω ένα IRIS+ της 3DR, με τον Pixhawk πιλότο, ειμαι αρκετά ευχαριστημένος με αυτον... αλλα με το ελικοπτεράκι αυτό έχω μεγάλο πρόβλημα αυτονομίας... Με εναν εξοπλισμό 200 γραμμαρίων που του φορτώνω επάνω πετάει για 9-10 λεπτά μαξιμουμ... οπότε μέχρι να παρω ύψος (πχ 200 μετρα) δεν μένει και πολύ μπαταρία για να κάνει διαδρομή... Οπότε χρειάζομαι κάτι που να μπορεί να κάνει μια διαδρομή κάποιων χιλιομέτρων και να μένει αρκετή ώρα στον αερα ...

    Ειδα αυτα τα μοντέλα που μου προτείνατε... Αυτά έρχονται RTF με όλο τον συνοδευτικό εξοπλισμό (αυτόματο πιλότο, long distance κεραίες, κτλ...) ? Τα προμηθεύει κάποιος Ελλάδα ή πρέπει να τα φέρω απο εξωτερικό? Επίσης το Skywalker, μπορεί πχ να σηκώσει ένα κινητό τηλέφωνο (smartphone) και ένα Arduino Uno (σύνολο περίπου 400-500 γραμμάρια) ?

    Αν κάποιος διαθέτει κάποιο από αυτά τα μοντέλα, εάν είναι εφικτό, θα με βοηθούσε να μιλήσουμε ή να συναντηθούμε κάπου και να δω κάποια πράγματα στο αεροπλανο στην πράξη...

    Ευχαριστώ
    Πάρε ένα Phantom 3 (γύρω στα 1000 ευρώ) και ησύχασες! 25 λεπτά πτήση με τέλεια κάμερα για πτήση Fpv (με γυαλιά, tablet κ.λ.π.). Όλα τα άλλα είναι παιχνίδια!
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    Michael
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 169


    « Απάντηση #358 στις: Τρίτη, 5 Απρ 2016, 21:17:47 »

    Καλησπέρα, έχω ένα IRIS+ της 3DR, με τον Pixhawk πιλότο, ειμαι αρκετά ευχαριστημένος με αυτον... αλλα με το ελικοπτεράκι αυτό έχω μεγάλο πρόβλημα αυτονομίας... Με εναν εξοπλισμό 200 γραμμαρίων που του φορτώνω επάνω πετάει για 9-10 λεπτά μαξιμουμ... οπότε μέχρι να παρω ύψος (πχ 200 μετρα) δεν μένει και πολύ μπαταρία για να κάνει διαδρομή... Οπότε χρειάζομαι κάτι που να μπορεί να κάνει μια διαδρομή κάποιων χιλιομέτρων και να μένει αρκετή ώρα στον αερα ...

    Ειδα αυτα τα μοντέλα που μου προτείνατε... Αυτά έρχονται RTF με όλο τον συνοδευτικό εξοπλισμό (αυτόματο πιλότο, long distance κεραίες, κτλ...) ? Τα προμηθεύει κάποιος Ελλάδα ή πρέπει να τα φέρω απο εξωτερικό? Επίσης το Skywalker, μπορεί πχ να σηκώσει ένα κινητό τηλέφωνο (smartphone) και ένα Arduino Uno (σύνολο περίπου 400-500 γραμμάρια) ?

    Αν κάποιος διαθέτει κάποιο από αυτά τα μοντέλα, εάν είναι εφικτό, θα με βοηθούσε να μιλήσουμε ή να συναντηθούμε κάπου και να δω κάποια πράγματα στο αεροπλανο στην πράξη...

    Ευχαριστώ
    Πάρε ένα Phantom 3 (γύρω στα 1000 ευρώ) και ησύχασες! 25 λεπτά πτήση με τέλεια κάμερα για πτήση Fpv (με γυαλιά, tablet κ.λ.π.). Όλα τα άλλα είναι παιχνίδια!

    Το ειχα σκεφτει και αυτο πριν παρω το Iris αλλα ο προμηθευτης τοτε του phantom μου ειχε πει οτι δεν εχει την δυνατοτητα να σηκωσει εξτρα φορτιο....
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #359 στις: Τετάρτη, 27 Απρ 2016, 02:33:58 »

    Μια ερωτηση ρε παιδια .
    Κανει να συνδεσουμε πομπο και καμερα με την μπαταρια του αεροπλανου η πρεπει να υπαρχει οποσδηποτε ξεχωριστη μπαταρια;
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Σελίδες: 1 ... 21 22 23 [24] 25 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.