Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 18:26:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 18:26:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 179
    Συνολικά: 180
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!  (Αναγνώστηκε 81146 φορές)
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #75 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:28:45 »

    Αυτο τώρα φίλε μου ειναι μια πονεμένη ιστορία. Υπάρχει το remzibi osd αλλά εκεί πάλι θέλει αλλά σεταρισματα . Θα το παλέψω, θα τη βρω την άκρη που θα παει...
    Ευχαριστώ πάντως θερμα για τις συμβουλές και τις σκέψεις σας.

    Μανος Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #76 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 00:58:21 »

    Αυτο τώρα φίλε μου ειναι μια πονεμένη ιστορία. Υπάρχει το remzibi osd αλλά εκεί πάλι θέλει αλλά σεταρισματα . Θα το παλέψω, θα τη βρω την άκρη που θα παει...
    Ευχαριστώ πάντως θερμα για τις συμβουλές και τις σκέψεις σας.

    Μανος Wink
    έχει πολλές δυνατότητες ο ardupilot αλλά εγώ τον naza Δεν τον αλλάζω τώρα που έβαλα και την osd την δική του είναι όλα τα λεφτά κ είναι plug and play!!!
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #77 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 06:42:51 »

    Ποιο osd φίλε μου, και ποια έκδοση Naza λες; Δώσε λεπτομέρειες. Σε ευχαριστώ.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #78 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 09:20:57 »

    Τι bec χρησιμοποιείς φίλε μου για να τροφοδοτησεις τον ardupilot και την τηλεκατευθυνση ;
    Όσο για το naza έχω και με osd και πετάει μια χαρά αλλα εχει 2 προβλήματα -ειναι πανάκριβο (όσο εχει το osd του naza εχει όλο το σύστημα του ardupilot)
    -πετάει σταθερά μεν αλλα σε σχέση με τον ardupilot ειναι σαν να πετάς φορτηγό !
    Απο την άλλη μεριά το καινούριο drift mode στον arducopter ειναι μια απόλαυση .
    Συνδέσε τον ardupilot στον υπολογιστή και τσεκάρε στα logs το vcc σε σχέση με το throttle θα δεις ότι σίγουρα πέφτει κάτω απο 4 volts
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #79 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 09:32:34 »

    Ξαναβλέπωντας το βίντεο βλέπω ότι η μπαταρία σου δεν ειναι φορτισμένη και σε χάλια κατάσταση ή πολυ μικρή για αυτή την χρήση δοκίμασε με μεγαλύτερη μπαταρία γιατι οταν πας να τραβήξεις 5 -6 Αμπέρ απο αυτή πέφτει στα 10.2 volt που σημαίνει 3.2  ανα κελί οριακά για να πάθει ζημιά η μπαταρία.

    Ξεκινάς να πετάξεις με μπαταρία που εχει 11.3 volt δηλαδή σε storage που δεν αρκεί με τίποτα για πολυκοπτερο.
    Με αυτή την μπαταρία έστω και τέρμα φορτισμένη υπολογίζω ότι μπορείς να πετάξεις πετάξεις 2-3 λεπτά με το setup που έχεις .
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #80 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 10:50:05 »

    Φίλε osergio σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Θα πράξω όπως λες. Θα δοκιμάσω με φουλ φορτισμένη καινουρια 3σελη 5000 mah και θα δω και τα logs. Τα bec Που χρησιμοποιώ είναι 4 σε συνδυασμο με τα moter rctimer. Προδιαγραφες δεν ξέρω γιατί από ότι βλέπω είναι "noname" κινεζιές! Θα αποσυνδέσω επίσης και το gimbal γιατί έχω την αίσθηση οτι και αυτό τραβά πολύ ρεύμα για τα μοτερ του και τον controller και εξάλλου ο controller που έχει είναι για κλωτσές. Σιγά σιγά πιστεύω θα το φέρω εκεί που πρέπει.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #81 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 10:56:38 »

    4 bec εννοεις οτι έχουν τα speed control ?
    σε αυτή την περίπτωση να αφησεις μονο το ένα speed control να τροφοδοτεί σαν bec και απο τα υπόλοιπα να αφαιρέσεις το κόκκινο καλώδιο ...
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #82 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 11:21:22 »

    4 bec εννοεις οτι έχουν τα speed control ?
    σε αυτή την περίπτωση να αφησεις μονο το ένα speed control να τροφοδοτεί σαν bec και απο τα υπόλοιπα να αφαιρέσεις το κόκκινο καλώδιο ...
    Μάλλον δεν το περιέγραψα σωστά (αλλά θα το τσεκάρω και για σιγουριά...) .Υπάρχουν 4 speed controllers που συνδεονται σε ένα power distributor.Απο κει φευγουν δυο καλώδια (κοκκινο-μαυρο) που τροφοδοτούν το ardupilot μέσω του power module (αυτο λειτουργεί και ως current sensor).
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #83 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 13:20:41 »

    Το μπέρδεμα ειναι στο minimosd διότι από την μια πλευρά τροφοδοτείται με 5 volts από το ardupilot αλλά από την άλλη μεριά παίρνει ρεύμα 12 volts για να τροφοδοτήσει κάμερα με πομπό. Στην ίδια πλακέτα δηλαδή πέφτουν δυο διαφορετικές τάσεις , μια ψηφιακή και μια αναλογική, οπότε δεν γίνεται να έχεις μια μπαταρία για όλα.

    Το MinimOSD και η επανεκίνηση του δεν ευθύνεται γιά τον έλεγχο του APM και την τούμπα.
    Ενα από τα προβλήματα σε μερικές εκδόσεις και περισσότερο στους κλώνους είναι η υπερθέρμανση του.
    Δεν χρειάζεσαι δύο τάσεις γιά το MinimOSd. Μάλιστα γιά να μην ζεσταίνεται συνιστώνται οι αλλαγές που γράφω παρακάτω. Είναι κάτι το οποίο έκανα και εγώ και λειτουργεί πολύ καλύτερα.

    1. Κολλάς από μία σταγόνα κόλληση στους βραχυκυκλωτήρες της πλακέτας γιά το + και - ωστέ να γεφυρώσεις την τάση από το ψηφιακό τμήμα στο αναλογικό. Ετσι θα τροφοδοτείς και το αναλογικό μέρος με 5V από τον APM. Στον βραχυκυκλωτήρα PAL δεν χρειάζεται να κολλήσεις επειδή σε όλες τις νέες εκδόσεις η επιλογή γίνεται αυτόματα.
    2. Στο αναλογικό τμήμα τα δύο μεσαία pin (αυτά που συνέδεες τα +12V) μένουν κενά (στον αέρα).
    3. Τις γειώσεις GND τις συνδέεις με τα - (πλήν, μείον) της κάμερας και του πομπού ώστε η γείωση να είναι κοινή σε όλα.
    4. Στον πομπό (και εφόσον και μόνο αν η μπαταρία σου είναι 3 cell) δίνεις τροφοδοσία κατευθείαν από την έξοδο του power module.
    5. Στην κάμερα αν είναι 12V δίνεις τροφοδοσία παράλληλα με τον πομπό. Αν η κάμερα θέλει 5V πάρε από ένα ελεύθερο κανάλι του δέκτη.

    Ετσι θα λειτουργούν όλα με μία μπαταρία και το MinimOSD δεν θα ζεσταίνεται.
    Παρακάτω είναι ένα video με το Alien X500 με Ardupilot. Περιέχει MinimOsd, Mobius κάμερα, radio link 433ΜΗζ, power sensor module, πομπό fatshark 5.8GHz και δουλεύουν όλα ταυτόχρονα με BEC 3A από το ESC. Εκείνη τη μέρα έκανε 3 πτήσεις (εν συνεχεία) χωρίς κανένα πρόβλημα. Με 3s5500mAh έβγαλε 15 λεπτά περίπου στον αέρα συν τον χρόνο των ρυθμίσεων.



    Γιά την τούμπα ξαναγράφω ότι δεν φταίει το MinimOSD. Απλά μερικές παρατηρήσεις που πρόσεξα εγώ στο δικό μου APM.
    Οι κινήσεις στο stabilize mode (αυτές που έχει γιά αρχικές το mission planer) μου φάνηκαν πολύ απότομες και τις μείωσα. Η πτήση σε Loiter mode είναι πολύ σταθερή και λίγο αργή στην μετακίνηση γι αυτό την άλλαξα από 500 σε 700. Το RTL δούλεψε άψογα χωρίς κανένα ψεγάδι. Κάποιες κινήσεις θέλαν reverse από την Τ/Κ (όταν κάνεις calibrate) κάτι το οποίο κατάλαβα έγκαιρα. Επίσης θέλει ένα καλό καλιμπράρισμα γυροσκοπίων.

    Επίσης έγραψες τώρα (την ώρα που έγραφα και εγώ) ότι έχεις 4 BEC. Δεν μπορείς να έχεις 4 BEC ταυτόχρονα. θα πρέπει από τα τρία να αφαιρέσεις το κόκκινο καλώδιο. Αν τα BEC είναι μικρά (0,5Α-1Α) το καθένα τότε αφαίρεσε από όλα το κόκκινο  καλώδιο και πρόσθεσε ένα ξεχωριστό 3-5Α. Αν το power module έχει και BEC τότε πρέπει να αφαιρέσεις το jumper ώστε να δώσει τροφοδοσία και στα άλλα κυκλώματα.
    Καταγράφηκε
    manolaki
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #84 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 13:53:12 »

    Το μπέρδεμα ειναι στο minimosd διότι από την μια πλευρά τροφοδοτείται με 5 volts από το ardupilot αλλά από την άλλη μεριά παίρνει ρεύμα 12 volts για να τροφοδοτήσει κάμερα με πομπό. Στην ίδια πλακέτα δηλαδή πέφτουν δυο διαφορετικές τάσεις , μια ψηφιακή και μια αναλογική, οπότε δεν γίνεται να έχεις μια μπαταρία για όλα.

    Η τροφοδοσία των 12V στο minimosd είναι μια σχεδιαστική αποτυχία που προξένησε προβλήματα και καμένες παλκέτες. (είμαι παθών). Αν και στην περίπτωσή μου το χρησιμοποιώ με άλλο firmware (KV-OSD για Multiwii) νομίζω ότι το 5v mod παίζει και στο APM.  Ουσιαστικά τα 2 stages στη τροφοδοσία υπάρχουν για να απομονωθεί η τροφοδοσία του MAX7456 chip (OSD), από την τροφοδοσία του atmega328p (OSD processor) που γίνεται από το APM και συνήθως είναι γεμάτη θόρυβο λόγω της λειτουργίας των servo ή switcing becs. Πρακτικά και τα 2 chip δουλεύουν στα 5v οπότε όσο αφορά στο MAX7456 έβαλαν:
    α) Στα πρώτα versions linear regulator που ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες και καιγόταν
    β) Στα μετέπειτα versions, switching regulator που παρήγαγε από μόνο του θόρυβο οπότε δεν είχε και τόσο νόημα.
    Η λύση είναι η εξής:
    1) Κάνεις με πολύ προσοχή και απόλυτη κατανόηση στις οδηγίες, το 5V mod http://hoogvlieger.wordpress.com/2013/11/01/rctimer-minimosd-5v-mod/
    2) Παρεμβάλεις ένα LC φίλτρο στην τροφοδοσία του APM μετά το switcing bec
    3) Την τροφοδοσία (κόκκινο-μαύρο) των σέρβο (αν έχεις, π.χ. σε αεροπλάνο) τη συνδέεις πριν το LC
    4.1) Αν χρησιμοποιείς ξεχωριστή μπαταρία για camera/Vtx να ενώσεις τις γειώσεις (λογικά έχει γίνει αν ακολουθήσεις το βήμα 1)
    4.2) Αν χρησιμοποιείς κοινή μπαταρία για όλα, εννοείται πως έχεις έχτρα LC για την τροφοδοσία camera/Vtx και απλά πρόσεξε του βρόγχους γείωσης, δηλ. θα χρειαστεί να αποσυνδέσεις τη μια γείωση από την πλακέτα του OSD για λόγους θορύβου.


    Καταγράφηκε
    manolaki
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #85 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 13:54:05 »

    ώπα! με προλάβανε!!   Cheesy
    Καταγράφηκε
    manolaki
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #86 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 14:00:37 »

    Παρακάτω είναι ένα video με το Alien X500 με Ardupilot. Περιέχει MinimOsd, Mobius κάμερα, radio link 433ΜΗζ, power sensor module, πομπό fatshark 5.8GHz και δουλεύουν όλα ταυτόχρονα με BEC 3A από το ESC. Εκείνη τη μέρα έκανε 3 πτήσεις (εν συνεχεία) χωρίς κανένα πρόβλημα. Με 3s5500mAh έβγαλε 15 λεπτά περίπου στον αέρα συν τον χρόνο των ρυθμίσεων.

    Συγγνώμη για το άσχετο να ρωτησω κάτι τον φίλο:
    Τη Mobius πως την είδες?? Καλή?? Με τους κραδασμούς πως τα πάει?? Είχες προβλήματα με το GPS??

    Ευχαριστώ!!
    Καταγράφηκε
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #87 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 15:34:23 »

    Προτίμησα την mobius γιά την χαμηλή τιμή, το μικρό μέγεθος και βάρος της. Την επιλογή αυτή την έκανα έχοντας σαν σκοπό σε αυτό το πολυκόπτερο την FPV κατεύθυνση. Απ'οτι λένε έχει μιά πολύ μικρή υστέρηση στην έξοδο του AV αλλά κανονικά κάποιος που έχει απαιτήσεις θα βάλει ξεχωριστή pilot camera. Στο multicopter βλέποντας με τα γυαλιά Fatshark δεν με ενόχλησε ούτε κατάλαβα υστέρηση. Κραδασμό δεν είχα καθόλου στα video που κατέγραψε. Βέβαια η κάμερα κάθησε σε μιά βάση με αντικραδασμικά λάστιχα (φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία στο τέλος του video). Αργότερα θα προσπαθήσω να βάλω ένα video και να δώσω link γιά να μπορέσεις να κρίνεις εσύ καλύτερα.
    Αυτές τις μέρες μου ήρθε και το DVR οπότε θα μπορέσω να κάνω και εγγραφή TVout με OSD.
    Δεν είχα κανένα πρόβλημα με παρεμβολή στο GPS. Είδα τα τέστ που κάνουν στο youtube με πεδιόμετρο και είδα και συγκρίσεις με άλλες κάμερες (που δείχνουν ότι είναι μικρότερη η παρεμβολή σε σχέση με άλλες γνωστές κάμερες) και έβαλα το gps όσο πιό μακριά και ψηλά γινόταν.
     
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #88 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 16:38:10 »

    Ποιο osd φίλε μου, και ποια έκδοση Naza λες; Δώσε λεπτομέρειες. Σε ευχαριστώ.
    Eχω τον naza dji version1 αλλα με την αναβαθμιση που κανεις με usb μεσω υπολογιστη γινεται version 2 o controller μου ειναι αυτος
    http://www.rcmodelshop.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2187&zenid=e60628c430f8ad452a67ba538b2e67dc
    μαζι με το gps
    http://www.rcmodelshop.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2188&zenid=e60628c430f8ad452a67ba538b2e67dc
    Kαι μετα την αναβαθμιση βαζεις την dji mini osd
    http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=283_353&products_id=6688
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #89 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2014, 16:43:04 »

    Τι bec χρησιμοποιείς φίλε μου για να τροφοδοτησεις τον ardupilot και την τηλεκατευθυνση ;
    Όσο για το naza έχω και με osd και πετάει μια χαρά αλλα εχει 2 προβλήματα -ειναι πανάκριβο (όσο εχει το osd του naza εχει όλο το σύστημα του ardupilot)
    -πετάει σταθερά μεν αλλα σε σχέση με τον ardupilot ειναι σαν να πετάς φορτηγό !
    Απο την άλλη μεριά το καινούριο drift mode στον arducopter ειναι μια απόλαυση .
    Συνδέσε τον ardupilot στον υπολογιστή και τσεκάρε στα logs το vcc σε σχέση με το throttle θα δεις ότι σίγουρα πέφτει κάτω απο 4 volts

    Η καινουρια osd της dji ειναι φθηνη
    http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=283_353&products_id=6688
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.