Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.425 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 11:25:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 11:25:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:51]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304425
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 88
    Συνολικά: 89
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Spektrum AR-XX00 Δέκτες & voltage drop  (Αναγνώστηκε 22648 φορές)
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #60 στις: Σάββατο, 23 Φεβ 2008, 22:58:00 »

    τελικα παιδια σημερα εφυγε απο την οικογενεια μας...το λατρευτο μου biever....ο λογος ειναι το voltage drop απ οτι καταλαβα και διαβασα.φυσικα πριν 3 κυριακες που πεταξα μου βουτηξε πριν παω για προσγειωση αλλα λογω του οτι ημουν(ευτυχως) ψιλα ειχα τον ελενχο μετα απο λιγο το κατεβασα..το θεμα ειναι οτι ειχα διαβασει και ειχα βαλει πυκνωτη στον (7000)..με πακ (μ@#*&κια) gp2300 nimh  και ενω ημουν φορτισμενος σημερα,πηγα για μια πτηση σε ενα νεο γηπεδακι..εκανα χαμηλες διελευσεις για να δω τον χωρο προσγειωσης και σε καποιο σημειο ενω ερχομουν απο αριστερα κανει μια βουτα χωρις φυσικα να εχω τον ελενχο. Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ
    και αυτο ηταν ολο!!!!Τ Ε Λ Ο Σ...ακουσα ενα δυνατο θορυβο και το ευτυχημα ηταν οτι δεν επεσε με τα μουτρα αλλα για καλη μου τυχη πηγε μεταξυ φρακτη και ενος τσιμεντενιου τοιχους!!!αποτελεσμα?να φυγει ο καθρεφτης με το μοτερ τεποζιτο κλπ  ατοφειο απο το κουφαρι..τελος παντος το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα!!!στο ελικοπτερο εβαλα regulator me lipo  και απ οτι βλεπω δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναχρησιμοποιησω κανενα πακ εκτος lipo..τουλαχιστον εαν ειμαι τοσο τυχερος ας παρει φωτια στον αερα.......τι να πωHuh idiot2 idiot2

    Λυπάμαι πολύ φίλε μου για την ατυχία σου. Μπαταρίες Ni-Mh δεν χρησιμοποίσησα ποτέ μου για τον λόγο ότι δεν μπορούν να μας προσφέρουν μεγάλες ποσότητες ρεύματος όποτε αυτό χρειαστεί.
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 23 Φεβ 2008, 23:21:32 από Κυρμπέσης Νίκος » Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #61 στις: Σάββατο, 23 Φεβ 2008, 23:01:50 »

    Η δικη μου ταπηνη γνωμη ειναι οτι 1 χρονο περιπου τωρα πεταω με 2 lipo σε 1 πειραματικο
    50αρι HIROBO με ενα ΕΛΛΙΝΙΚΟ reg. και τα αποτελεσματα ειναι απλως super αγαπητε φιλε
    Βασηλη?HuhHuhHuhHuh καμια πτωση τασης καμια λειτουγικη δησλητουργια σε πολλη δησκολες καταστασεις αν και νομιζω οτι η λυση τον 2lipo ειναι πολλη καλη τωρα φιλε μου Νικο δεν
    γνωριζω πως θα δουλεψη με 5 nicad πιθανων το ιδιο ο καιρος και οι δοκιμες θα μας πουν???
    Το τρελο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι πρωτα με 4nicad 2600 εκανα 4 πτησης και ημουν σχεδων αδειος τωρα με 2 lipo 2000 κανω 8-9 πτησεις και εχω αρκετο bacup ρευμα
                    φιλικα ΝΙΚΟΣ

    Μετά από την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον ίδιο ρυθμιστή (regulator)  τάσης με σένα. Συγκεκριμένα είναι της greekelectronics με ρυθμιζόμενη τάση εξόδου μέσω ποντισιόμετρου για να γλιτώσω μιά και καλή απο τον δαίμονα του voltage drop και όχι μόνο.
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #62 στις: Σάββατο, 23 Φεβ 2008, 23:09:03 »

    Αγαπητοι φιλοι
     Ειδικοτερα για τους levao  και Νικο που ρωτουν
    Δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα λογω του πολυ χαμηλου dropout (0,1V@1A-0,4V@4A)που εχει το εν λογω regulator και αρα μπορει να λειτουργησει και με 5 NiMh.Απλως δεν θα σταθεροποιει πολυ σωστα αν εχει ρυθμιστει για εξοδο πανω απο 5,6V επειδη πλησιαζει η διαφορα της τασης εισοδου - εξοδου το dropout .Ταση θα συνεχιζει να βγαινει και απο εκει και κατω απλως μειωμενη κατα το dropout.
    Παντως θα περιμενω και την πρακτικη επιβεβαιωση οπως επισης και τις παρατηρησεις του Νικου.
    Σημειωνω για οσους ισως δεν εχουν υποψιν τους περι τινος προκειται  οτι το εν λογω regulator προτεινεται για χρηση με 7,4 λιπο η ακομη καλυτερα με 2 Α123 στοιχεια.

    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος


    Αγαπητέ Βασίλη.
    Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την μεγάλη υπομονή που έδειξες απαντώντας στις πολλές ερωτήσεις που είχα σχετικά με τα regulators, τις μπαταρίες Li-Po, Li-Ion, A123, τόν τρόπο φόρτισής , συμπεριφορά, έλεγχο τάσης τους κλπ.
    Τελικά αποφάσισα να χρησιμοπιήσω μπαταρίες Li-Mn 2S 7,4V- 2500 για περισσότερη ασφάλεια. Δεν βρήκα στην αγορά έτοιμο πακ, οπότε και θα το "φτιάξω" με κλαώδιο τροφοδοσίας και balancer. Τις περιμένω τέλος εβδομάδας.
    Όταν θα έχω νεότερα θα υπάρξη σχετικό ποστ..... 
    Καταγράφηκε
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #63 στις: Σάββατο, 23 Φεβ 2008, 23:10:02 »

    φιλε μου σε ευχαριστω πολυ...το θεμα  ειναι οτι σημερα εμαθα κατι πολυ παλιο...αν δεν παθεις...δεν θα μαθεις....
    παω τωρα σε πακ??

    ποτε!!!!!! Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #64 στις: Σάββατο, 23 Φεβ 2008, 23:11:46 »

    [
    Αγαπητέ Βασίλη.
    Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την μεγάλη υπομονή που έδειξες απαντώντας στις πολλές ερωτήσεις που είχα σχετικά με τα regulators, τις μπαταρίες Li-Po, Li-Ion, A123, τόν τρόπο φόρτισής , συμπεριφορά, έλεγχο τάσης τους κλπ.
    Τελικά αποφάσισα να χρησιμοπιήσω μπαταρίες Li-Mn 2S 7,4V- 2500 για περισσότερη ασφάλεια. Δεν βρήκα στην αγορά έτοιμο πακ, οπότε και θα το "φτιάξω" με κλαώδιο τροφοδοσίας και balancer. Τις περιμένω τέλος εβδομάδας.
    Όταν θα έχω νεότερα θα υπάρξη σχετικό ποστ..... 
    [/quote]


    θα ηθελα εντυπωσεις οπως και απο που και τιμουλα....ευχαριστω..
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #65 στις: Σάββατο, 23 Φεβ 2008, 23:19:50 »

    Ότι χρειαστείς εδώ :

    www.greekelectronics.gr

    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #66 στις: Πέμπτη, 13 Μάρ 2008, 23:49:40 »

    Τελικά αποφάσισα να χρησιμοπιήσω μπαταρίες Li-Mn 2S 7,4V- 2500 για περισσότερη ασφάλεια. Δεν βρήκα στην αγορά έτοιμο πακ, οπότε και θα το "φτιάξω" με κλαώδιο τροφοδοσίας και balancer. Τις περιμένω τέλος εβδομάδας.
    Όταν θα έχω νεότερα θα υπάρξη σχετικό ποστ..... 

    Το σχετικό ποστ του τρόπου αντιμετώπισης του voltage drop με χρήση μπαταριών Li-Mn 2S 7,4V- 2500 mah. Φώτο για άμεση σύγκριση. Δεν πρόλαβα όμως να πάω στον μανάβη της γειτονιάς για να "πάρω" τα βάρη τους....

    Από ότι γνωρίζω αυτός ο τύπος μπαταριών δεν κάνει μπαμ....(αν ξέρει κάποιος περισσότερα, παρακαλώ να μιλήσει...)


    * Aiossanaoi_adhu_P1000601.JPG (99.7 KB, 500x375 - εμφανίστηκε 601 φορές.)
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #67 στις: Πέμπτη, 13 Μάρ 2008, 23:56:37 »

    Τοποθετημένες έτοιμες σε συνδιασμό Rx Regulator by Greekelectronics ρυθμισμένο στα 5,3 Volt (διαθέτει σύστημα διακόπτη failsafe).


    * Aiossanaoi_adhu_P1000604mmm.jpg (114.88 KB, 450x338 - εμφανίστηκε 618 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #68 στις: Τρίτη, 22 Απρ 2008, 12:00:09 »

    καλημερα σας
    εχω παρει ενα δεκτη spectrum 7000 και γραφει οτι μπορει να δουλεψει απο 3,5-9,6 βολτ
    αν βαλω μπαταρια li-po 7,4 volt η εξοδος στα σερβο μπορει να ρυθμιστει να δουλευουν
    στα 4.8 η στα 6 volt απο τον ιδιο το δεκτη χωρις regulator?
    Καταγράφηκε
    LYBCO
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    « Απάντηση #69 στις: Τρίτη, 22 Απρ 2008, 12:22:50 »

    ΦΙΛΕ VCHRIS , ΛΑΒΕ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ http://www.spektrumrc.com/Articles/HobbyWire.aspx ΠΡΙΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ LI-PO.
    Καταγράφηκε
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #70 στις: Τρίτη, 22 Απρ 2008, 14:31:52 »

    ΦΙΛΕ VCHRIS , ΛΑΒΕ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ http://www.spektrumrc.com/Articles/HobbyWire.aspx ΠΡΙΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ LI-PO.

    ευχαριστω
    αλλα επειδη τα αγγλικα μου ειναι για Δάκρυ αν καταλαβα καλα ειναι μονο για τροφοδοσια απο ni-mh ni-cd οταν προκειται για 4,8- 9 volt
    αν βαλω regulator στα 4,8 volt ομως και εχω σταθερη ταση υπαρχει παλι προβλημα?
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #71 στις: Τρίτη, 22 Απρ 2008, 15:07:59 »

    Εδώ και (πολύ) λίγο καιρό χρησιμοπειώ τo setup των 7,4V με ρυθμισμένη την τάση στο ένα Ε/Π 5,3V (JR servos & JR gyro) και στο άλλο 5,2V (Futaba servos - JR gyro).
    Θάλεγα ότι είμαι πολύ ευχαριτημένος από την συμεριφορά των στοιχείων των μπαταριών αλλά και του Ε/Π λόγω σταθερής τάσης = σταθερή συμπεριφορά σε όλες τις πτήσεις μου.
    Προσωπικά θεωρώ την (ρεγουλαρισμένη) τάση των 7,4V πλέον αναγκαιότητα στα 90size E/Π με δέκτες Spectrum 2.4Ghz.

    Στο Raptor50 συνεχίζω να χρησιμοποιώ ακόμη τα 4,8V/2000mah Ni-Cd στοιχεία λόγω χρήσης του παλαιού μου δέκτη των 35Mhz και δεν έχω σκοπό να το αλλάξω επί του παρόντος.
    Καταγράφηκε
    heli-division
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 665


    sponsored by NEM Hobby


    « Απάντηση #72 στις: Τρίτη, 22 Απρ 2008, 15:15:07 »

    sto diko mou 90ari doulevo mia ni-cd 4,8 me servo futaba 9451 kai gyro futaba 611 gia kalo kai gia kako evala ena piknoti spektrum alla h mpataria einai 4500mah kai den exo skopo na tin alakso den eimai sto ipologisti mou giafto kai grafo greecklish molis pao tha kano translate
    Καταγράφηκε

    synergy n9 9452 os 91gy 611 pump spektrum radix fromeco arizona
    style 90/os-max.91/gy 611/spektrum,dx7,full metal & carbon
    extreme 50 9451 spartan 760 radix os 50 hyper sx rjx mufler
    plane
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 34


    « Απάντηση #73 στις: Τρίτη, 29 Ιούλ 2008, 17:02:12 »

    2 ερωτησεις;
    ενας φιλος θελει μονο NIMH η NICD και θελει να μαθει αν κανει να βαλει μπαταρια με 5 στοιχεια δηλαδη 6V χωρις μπεκ (θερμικο αεροπλανο με 5 σερβο 3001 και δεκτη spectrum AR7000)
    και η δικια μου ερωτηση ειναι αν θα ειμαι ασφαλης με lipo 7,4v  1700αρα , voltage  regulator duraite στα 6V ,δεκτη spectrum 6200 (θερμικο αεροπλανο με 5-7 σερβο 3001 )
    ευχαριστω  διπλα Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    georgedr
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 123


    « Απάντηση #74 στις: Τρίτη, 29 Ιούλ 2008, 21:33:42 »

    Καλισπερα κι απο μενα. Θα πρωτεινα να ...ψαξεις να μαθεις εαν οι συγκεκριμενοι δεκτες μπορουν να αναβαθμηστουν να κανουν quick connect. Στους νεους δεκτες η JR το εφαρμοζει. Σε αυτη την περιπτωση ο δεκτης επανακτα αμεσως το σημα. Εγω το δοκιμασα ανοιγο-κλεινοντας στιγμιαια τον δεκτη. Η μονη στιγμη που δεν ανταποκριθικαι ηταν το διαστημα που δεν ειχε ρευμα. Και μαλιστα για να σε πληροφορισει οτι συνεβει αυτο οι δεκτες αναβοσβηναν μεχρει το τελος της πτησης. Δεν ξερω αν αυτο εχει εφαρμοστει σε ολους τους δεκτες JR και Spectrum αλλα μπορεις να το μαθεις ευκολα ψαχνοντας στο site τους.
    Καλες πτησεις!!!
    Καταγράφηκε

    GeorgeDr
    JR PROPO...Feel the difference !!!
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Spektrum AR-XX00 Δέκτες & voltage drop
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.