Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Posts in 12.387 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 10:06:56

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 10:06:56

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    [Oggi alle 01:44]

    [Ieri alle 11:35]

    [Lunedì, 13 Mag 2024, 08:35:43]

    [Domenica, 12 Mag 2024, 14:53:18]

    [Sabato, 11 Mag 2024, 20:08:18]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 23:15:04]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 17:13:22]

    [Giovedì, 9 Mag 2024, 15:30:01]

    [Lunedì, 6 Mag 2024, 01:30:30]

    [Domenica, 5 Mag 2024, 14:26:40]

    [Venerdì, 3 Mag 2024, 20:02:54]

    [Mercoledì, 1 Mag 2024, 09:15:28]

    [Venerdì, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mercoledì, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Lunedì, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304506
    Topics Totali: 12387
    Online Oggi: 44
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 2
    Visitatori: 25
    Totale: 27
    Selezione di tema

    Pagine: 1 ... 5 6 7 [8] 9     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Περίεργο πρόβλημα με OS 50 Hyper + CoolPower 20%  (Letto 26463 volte)
    mastelios
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 531


    ElyQ/O.S.50H/s9452/DX7/GY611/SAB/B6X


    « Risposta #105 il: Domenica, 20 Set 2009, 17:43:04 »

    Καλησπέρα
    Αν και πεταω με cool power 20 και 30 εδω και πολυ καιρο και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα εχω να πω 4 πραγματα
    1) η βελονα του ρελαντι (μικρη) στη φωτο ειναι μπουκωμενη
    2) βγαλε το καρμπυρατερ και καθαρισε το και  ψαξε το καλα.
    3) Τη παροχη καυσιμου δεν νομιζψ οτι θα επρεπε να την ελεξεις γιατι αν ειχε προβλημα δεν θα μπουκωνε η μηχανη αλλα θα σφυριζε
    4) Πριν απο μια βδομαδα δοκιμασα το optifuel 20  στο aurora μου με τον os  90 pump   γιατι ειναι πολυ πιο οικονομικο και 5 lt αντι 3,7 που ειναι το cool power
    ι το ριμαδι καιει ασυστολα (οπως ολλα τα 90 heli)
    Αυτο που ειδα ειναι ιδια αποδοση με λιγοτερη λαδιλα και κινητηρα στα ιδια επιπεδα θερμοκρασιας.
    επισης παιρνει πιο ευκολα μπροστα και κραταει ρελαντι περισοτερο ενω με το cool power με παίδευε λιγο.
    Παντως και με το cool power δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα προβλημα και στο trex με τον os 50 hyper αλλα και στο aurora
    Και κατι αλλο
    Ο hyper 50 δουλευει με τη μεγαλη βελονα περιπου στη 1 και 1/4
    Το carb smart το εχεις σκεφτει?


    Για άλλη μια φορά, η φωτό δεν είναι δικιά μου,το θέμα μου τακτοποιήθηκε, ευχαριστώ πάντως. Για την παροχή που λες, συμφωνώ και εγώ οτί αν ήταν θα έπρεπε να δουλεύει φτωχό και όχι πλούσιο, όπως και σε κάθε είδους διαρροή του κινητήρα. Carb smart δεν το ε΄χω σκεφτεί, πιστεύω οτί προέχουν άλλα πράγματα για το budget μου  Χαμόγελο και εμένα κάπου εκεί παίζει συνήθως ο hyper και με ένα τακ κλειστή την χαμηλή από τις 90 μοίρες...
    Loggato

    When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes
       turned skyward, for there you have been, and you will always long to return.
                                        &n
    offer
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 22


    $ave your bre@th


    « Risposta #106 il: Domenica, 20 Set 2009, 23:38:59 »

    Τελικά όλα εντάξει!! έβαλα φλαντζόκολλα στην ένωση με την εξάτμιση και ρύθμισα τις βίδες καυσίμου και ρελαντι και όλα εντάξει!!!  πετάει !!!!! Thumbs up
    Loggato

    Ποτέ δεν είναι αργά για να πιστέψεις στις δυνάμεις σου..
    χρήμα να υπάρχει και όλα γίνονται!!!  Τρόπος του λέγειν!
    patriot
    lamaV3
    walkera60
    walkera60B
    sceadu 50
    futaba 7CHP-2.4Ghz
    https://www.youtube.com/watch?v=dI_Pz6E9ZJE
    http://www.youtube.com/watch?v=-8TVswG2_o0&feature=PlayList&p=BF205A60AD3AB8
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 810



    « Risposta #107 il: Lunedì, 21 Set 2009, 00:21:47 »

    Αγαπητοί  μου φίλοι και συναθλητές των Ελικοπτέρων, έκανα τον κόπο να περάσω και πάλι από αυτήν την γειτονιά που συνεχίζει να παραμένει βρώμικη και λασπωμένη,  με αποτέλεσμα να λερώσω τα πόδια μου ακόμα μια φορά.
     
    Αναγκάστηκα να το κάνω, και θα το κάνω όσες φορές  χρειαστεί, εάν βλέπω να διαπράττονται αδικίες, και να σπέρνονται διχόνοιες μεταξύ μας
     
    Οι ιντριγκαδόροι-προστάτες του αερομοντελισμού, που θέλουν να λέγονται και άρχοντες η ελίτ ,στους μυστικούς κύκλους που περιφέρονται, χτύπησαν ακόμα μια φορά και έβαλαν το χέρι τους, δημιουργώντας μας πρόβλημα μεταξύ φίλων και συναθλητών, στην διάσημη κατηγορία πλέον των αγώνων ελικοπτέρων τη F3C.

    Και όλα αυτά σε ένα θέμα που αφορούσε, ένα σχόλιο ενός μέλους σχετικά με την ποιότητα των καυσίμων που κυκλοφορούν στην αγορά. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένας κυκεώνας, απαντήσεων και διαλόγων, με κορύφωση το πόστ ενός 14χρονου, όπου εκτοξεύει δημόσιες, σοβαρότατες κατηγορίες εναντίον γνωστού ονόματος καταστηματάρχη και εισαγωγέα, που έχει άμεση σχέση με τον αθλητισμό μας. Ο οποίος αναγκάστηκε στην συνέχεια να συμμετέχει σε δημόσιο διάλογο [κάτι που δεν είχε πράξει μέχρι σήμερα, και πολύ σωστά έκανε] θέλοντας να προστατέψει τον προϊόν και την φήμη του.
    [Το να σε φέρουνε σε δημόσιο διάλογο Γιάννη, ήταν ένα στοίχημα το οποίο να είσαι σίγουρος ότι το κέρδισαν. ]

    Και ρωτώ : Η ομάδα συντονισμού, και ο διαχειριστής του φόρουμ, τι θέση πήραν στο συγκεκριμένο σοβαρό θέμα που μόλις είχε προκύψει ?  ΚΑΜΙΑ.

    Γιατί έγινε αυτό ? Θα σας απαντήσω γιατί σχεδόν οι περισσότεροι δεν μπορείτε να το αντιληφθείτε

    Το θέμα κράτησε στην δημοσιότητα ένα 20ήμερο ανεβάζοντας στα ύψη τα πολυπόθητα κλικ που λαχταρά ο διαχειριστής αυτού του φόρουμ, [βλέπετε αριθμό αναγνώσεων] που μπροστά στην ματαιοδοξία του, δεν διστάζει να αφήνει εκτεθειμένους τους συντονιστές του, το κύρος, και την αξιοπρέπεια των καταστημάτων, τον διασυρμό επωνύμων που έχουν να πούνε κάτι που αντιτίθεται στους κανόνες της κλίκας τους, τον οργανωμένο αερομοντελισμό, και τώρα «χτύπησε» και τον αθλητισμό μας. Και όλα αυτά για χάρη  της ανταγωνιστικότητας που υπάρχει μεταξύ των ιδιοκτητών,  των διεθνή φορουμ, για το πιο θα ανέβει πιο ψηλά [top 100]
     
    Στην συνέχεια...........
    Καλέ θείε με τα ανίψια σου, αρωγούς στην προσπάθεια σου. Τι στάση είναι αυτή που κράτησες ?

    VTR εσύ πάλι ? Είχες πολλούς λόγους να υπερασπίσεις το θέμα που αφορούσε τον Γιάννη, που στην  συνέχεια συγκρούστηκε δημόσια με τον  Νίκο, και γενικά έγινε μπάχαλο.  Δεν  είχες αντιληφθεί το δημοσιευμένο μήνυμα του μικρού, που έριξε λάδι στην φωτιά, και άνοιξε το δρόμο στο να βγαίνει  ο καθένας και να λέει ότι θέλει ?
    Γιατί vtr δεν το διέγραψες το επίμαχο πόστ της επώνυμης κατηγορίας-καταγγελίας ?

     Ποιόν δρόμο άραγε σας έχει δείξει ο Κωστόπουλος σας. Έχετε άραγε το δικαίωμα να διαγράφετε μηνύματα, η πρώτα θα πρέπει να δώσετε αναφορά ?
     
    Γιάννη Κούτ........, όπως βλέπεις το κακό έχει γίνει, και φάνηκε σε όλους ότι η αιτία αυτού,  είναι ο φίλος, πατριώτης, και συναθλητής σου Νίκος Κυρμ...... Γνωρίζοντας σας και τους δυο από κοντά, τα τελευταία χρόνια, διαπίστωσα ότι έχω να κάνω με δύο εξαίρετους και αξιοπρεπείς ανθρώπους, καταξιωμένους στον χώρο, άριστους αθλητές, και γνώστες του αντικειμένου, ίσως από τους ελάχιστους που έχουμε στην αερομοντελιστική μας οικογένεια. Είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις, ότι σε καμία περίπτωση ο Νίκος δεν θα ήθελε να εξελιχθεί έτσι αυτή η κατάσταση.

    Το λιγότερο που θα είχατε να κάνετε, ήταν εσύ Γιάννη να πάρεις στο κυνήγι τον διαχειριστή αυτού του φόρουμ, κάνοντας τον να τρέχει σαν τον λαγό, γιατί σε κανένα ΜΜΕ, έντυπά, ιστοσελίδες,  δεν συμβαίνουν αυτά, μόνο στο aeromodelling, και εσύ Νίκο να τα μουτζώσεις όλα και όλους [φόρουμ εννοώ] και να φύγεις τρέχοντας από την φωλιά των λύκων..........γιατί η επόμενη ώρα που θα συμβεί κάτι τέτοιο ξανά, θα έρθει σύντομα.
     
    Κάτω τα χέρια, από τους αθλητές, τους αγώνες των ελικοπτέρων, και  από τον οργανωμένο αερομοντελισμό.
    Ιντριγκαδόροι, άρχοντες, και προστάτες, του αερομοντελισμού, άτυχοι αθλητές με μεταξωτές τσέπες,  αφήστε τα πληκτρολόγια, και ελάτε στα μοντελοδρόμια και στις πίστες, να δείξετε εκεί την μαγκιά σας , να βγάλετε κανέναν νέο αθλητή, και να βάλετε και εσείς κανένα χεράκι στην προσπάθεια των  λίγων......αν έχετε λίγο τσίπα και ντροπή !!!!

    Και τέλος όσο για εσένα Κωστόπουλε, σου βγάζω το καπέλο στην χειραγώγηση των αυλικών σου-υποστηρικτών.
     
    Καλό σας βράδυ ......... Δημήτρης [mastoras]



    Αν και σε θεωρω λογικο ατομο δαιφωνω πληρως περισσοτερα μεσω πμ
    Loggato
    RAPTOR RULES
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 119



    « Risposta #108 il: Lunedì, 21 Set 2009, 01:04:15 »

      Cheesy
    Loggato

    vibe 50 /os hyper 50/curtis mp5/curtis tail-main blades, paddles/cyclic bls451/gv-1/align regulator/gy 611
    t-rex 700/align91hp/align 90 muffler/curtis tail-main blades/curtis paddles/cyclic bls451/align governor/align regulator/gyro 611
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Risposta #109 il: Lunedì, 21 Set 2009, 08:39:30 »

    Φίλε Δημήτρη Ράμμο,

    ξέρεις ποιός ήταν ο "Ποκοπίκο";
    Loggato

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 3.192



    « Risposta #110 il: Lunedì, 21 Set 2009, 10:36:15 »

    Μετα την παρεμβαση θα ηθελα να επισημανω πως τα καυσιμα του Γιαννη εξακολουθουν να δουλευουν αψογα ειτε προερχονται απο βαρελι ειτε οχι...  Thumbs up τα υπολοιπα δε θα μπω στον κοπο να τα χαρακηρισω δεν υπαρχει χρονος αλλωστε... Grin

    Loggato
    RAPTOR RULES
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 119



    « Risposta #111 il: Lunedì, 21 Set 2009, 11:08:34 »

    μετά την παύση του καλοκαιριού ξεκίνησαν πάλι οι πτήσεις με καύσιμα αγορασμένα από τον γιάννη μέσο "μοντελομαγαζου" εδώ στο νησί,ύστερα από σωστή αποθήκευση δεν διαπίστωσα κανένα πρόβλημα..... πρόκειται για κακή συγκυρία πιστεύω χωρίς κανένας να ήθελε να βλάψει κανέναν αλλα το θέμα πρέπει να κλειδωθεί πριν λεχθουν και αλλα
    Loggato

    vibe 50 /os hyper 50/curtis mp5/curtis tail-main blades, paddles/cyclic bls451/gv-1/align regulator/gy 611
    t-rex 700/align91hp/align 90 muffler/curtis tail-main blades/curtis paddles/cyclic bls451/align governor/align regulator/gyro 611
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.268



    « Risposta #112 il: Lunedì, 21 Set 2009, 15:06:00 »

    Φίλε Δημήτρη Ράμμο,

    ξέρεις ποιός ήταν ο "Ποκοπίκο";
    Αρκετοί γνωστοί μου είχαν αυτό το παρατσούκλι μικροί αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τους έλεγαν έτσι!Ποιός ήταν  ο Ποκοπίκο 'Θείε;;
    Loggato

    Πετάμε ?
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 552



    « Risposta #113 il: Lunedì, 21 Set 2009, 16:00:28 »

    Οντως σαν απλος θεατης-χρηστης των φορουμ εχω να πω οτι το ολο θεμα μονο κακο μπορει να κανει στον αερομοντελισμο.Εχω ζησει λιγο τους αγωνες απο κοντα και ειδικα την μεγαλη κατηγορια της F3C η οποια εχει μονο 7 ατομα και χρειαζετε κι αλλα τοσα.Εδω ομως αντι να βοηθησουμε να υπαρχει ''σπορος'' για ωραιο κλιμα ως προς τους συμετεχοντες θα εχουμε σαν αποτελεσμα να χασουμε και κανα-δυο και στο τελος να μην υπαρχει κατηγορια.

     Το καλυτερο ειναι οσοι εχουν διαφορες στις αποψεις τους να μιλανε κατευθειαν μεταξυ τους παρα να γραφοντε εδω γιατι ολοι ξερουμε οτι αλλιως ειναι το τετ-α-τετ και αλλιως μπορει να παρευρμηνευτουνε οσα γραφοντε.

    Ας βοηθησουμε να υπαρχει ομορφο κλιμα στις αγωνιστικες κατηγοριες βοηθοντας ετσι τον αερομοντελισμο και οχι να ριχνουμε λαδι στην φωτια.

    Αντι να καθομαστε 10 λεπτα να γραψουμε ας παμε 10 λεπτα να κανουμε μια πτηση.Σιγουρα σε καλο θα βγει. Wink
    Loggato

    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 662



    « Risposta #114 il: Lunedì, 21 Set 2009, 22:24:16 »

    Αγαπητοί  μου φίλοι και συναθλητές των Ελικοπτέρων, έκανα τον κόπο να περάσω και πάλι από αυτήν την γειτονιά που συνεχίζει να παραμένει βρώμικη και λασπωμένη,  με αποτέλεσμα να λερώσω τα πόδια μου ακόμα μια φορά.
     

    Αγαπητέ φίλε Δημήτρη

    Σε παρακαλώ να μην περνάς απο βρώμικες και λασπωμένες παλιές γειτονιές, έτσι το μόνο που καταφέρνεις είναι να κινδυνέυεις να "λερώσεις" και το άλλο φόρουμ με τις λάσπες που πατάς! Χαμόγελο

    Τρύφωνας
    Loggato

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.095



    WWW
    « Risposta #115 il: Martedì, 22 Set 2009, 13:26:17 »

    Ανεξάρτητα απο το αν εχει δικιο ή άδικο  Κ. Ράμμος  στο θέμα  , το να ( ξανα) μπαίνει και να γράφει οτι γράφει, είναι προσβολή για όλα τα μέλη του φόρουμ .
    Και φυσικά το ποστ του "Τρύφωνα" είναι επίσης άκρως προσβλητικό .

    και ρωτάω ,
    1. αφου το εδώ δεν σας αρέσει γιατί  κάνετε τον κόπο και γράφετε?
    2. αν έμπαινα στο "δικός σας",   φορουμ * με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για τα μέλη σας, τι θα κάνατε ??



    *
    Θα μπορούσα αν ήθελα να χρησιμοποιήσω προσβλητικά σχόλια , αλλά δεν το έκανα , γιατί τα φόρα δεν είναι καλά ή κακά ,καθαρά ή λασπωμένα ,  χαζά ή έξυπνα , αντίθετα με τους ανθρώπους.
    Loggato

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Serafim
    Administrator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.111



    « Risposta #116 il: Martedì, 22 Set 2009, 13:52:00 »

    Τι ρωτάς κι εσύ, αφού τα είχαμε πριν και πριν από ένα χρόνο όταν έγινε η τελευταία 'επιδρομή'...

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=5874.msg69298#msg69298

    Συγκεκριμένοι λόγοι, πολλά κατάλοιπα, αλλάξανε τα πρόσωπα κατά 50% και οι λογαριασμοί κατά 100%, αλλά ο σκοπό είναι ο ίδιος.

    Πλέον είναι απλά αδιάφορο.

    Σεραφείμ
    Loggato

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Risposta #117 il: Mercoledì, 23 Set 2009, 21:08:36 »

    Το θέμα έχει βρει το δρόμο του. Ατομα που ουδέποτε τους έχει ζητηθεί η συνδρομή στην διαχείριση, να φροντίσουν να μάθουν πρώτα να λειτουργούν σαν σωστά μέλη.

    Ο λογαριασμός Ramos αποκλείστηκε σαν διπλός, τέθηκε δικαιολογία το προφίλ. Το μήνυμα του μεταφέρθηκε στον Σκουπιδοτενεκέ, όπου φαίνεται να ταιριάζει καλύτερα.

    Οι διαφωνίες διαχειριστών άλλων χώρων δεν ενδιαφέρουν το Aeromodelling GR.
    Loggato

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    giles 202
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.200



    « Risposta #118 il: Venerdì, 6 Nov 2009, 13:55:34 »

    θελω να ζητησω μια δημοσια συγνωμη απο τον κ.Κουτσουλα,λοιπαμε για οτι γραφτηκε γιατι εγω ποτε δεν εγραψα αυτα τα μυνηματα αλλα καποιος μου εκλεψε τον κωδικο και χρησιμοποιησε το λογαριασμο μου χωρις να ξερω τιποτα.
    Δεν ξερω πως μπλεχτηκα σε αυτο το θεμα που ποτε δεν εχω γραψει και δεν εχω καν αποψη επι του θεματος.
    Και παλι συγνωμη.Μιλησα και με τους υπευθυνους του site και πιστευω να βγαλουμε μια ακρη.
    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #119 il: Venerdì, 6 Nov 2009, 13:59:46 »

    θελω να ζητησω μια δημοσια συγνωμη απο τον κ.Κουτσουλα,λοιπαμε για οτι γραφτηκε γιατι εγω ποτε δεν εγραψα αυτα τα μυνηματα αλλα καποιος μου εκλεψε τον κωδικο και χρησιμοποιησε το λογαριασμο μου χωρις να ξερω τιποτα.
    Δεν ξερω πως μπλεχτηκα σε αυτο το θεμα που ποτε δεν εχω γραψει και δεν εχω καν αποψη επι του θεματος.
    Και παλι συγνωμη.Μιλησα και με τους υπευθυνους του site και πιστευω να βγαλουμε μια ακρη.
    τι κουλο ειναι τουτο παλι... καλα τωρα το καταλαβες μετα απο τοσο καιρο... ενταξει ειναι ευκολο να διελευκανθει απο τις IP πιστευω..!
    Loggato
    Pagine: 1 ... 5 6 7 [8] 9     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Moderatore: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Topic: Περίεργο πρόβλημα με OS 50 Hyper + CoolPower 20%
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.039 secondi con 24 queries.