Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 22:12:49

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 22:12:49

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304516
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 3
    Gäste: 35
    Gesamt: 38
    Themavorwähler

    Seiten: 1 [2] 3 4 5     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: AeroGummy - Μοτοανεμόπτερο ομάδος "Ελληνικά Φτερά"  (Gelesen 18576 mal)
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.358



    « Antwort #15 am: Freitag, 15 Apr 2011, 09:18:40 »

    Χωρίς να έχω εμπειρία στα ανεμόπτερα(ντροπή μου Ντροπή) θα ήθελα να αναφερθώ και εγώ στο boom...
    Η εμπειρία που έχω από τις κατασκευές και επισκευές που έχω κάνει κατά καιρούς,με κάνει να πιστεύω πως πρέπει να είναι μονοκόμματο!!
    Αν είναι carbon θα είναι πολύ πιο ελαφρύ, σίγουρα πιο έυκολο στην κατασκευή, και δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί στραβό ή να στραβώσει με τόν καιρό(το σημαντικότερο).. Η διαφορά στο κόστος θα είναι ελάχιστη, ίσως και μηδαμινή αν υπολογίσει κανείς το κόστος του χρόνου κατασκευής και το κόστος του πιθανού λάθους κατά την κατασκευή!! Thumbs up
    Gespeichert

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    gliderguider
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 264


    Νίκος Βουλουμάνος


    « Antwort #16 am: Freitag, 15 Apr 2011, 09:47:16 »

    Αποστόλη και Μάκη συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά!

    Εχω ξεκινήσει κι εγώ τη σχεδίαση ενός F5J μοντέλου, με προοπτική να βγεί και σε κιτ αν υπάρξει ενδιαφέρον. Παρουσίαση θα γίνει μόλις υπάρξει λίγο φωτογραφικό υλικό απο την κατασκευή. Θα χαρώ ιδιαίτερα να τα πετάξουμε παρέα (Φλαμούλι?) και να τα συγκρίνουμε. Προς το παρόν πηγαίνω αργά, εν μέσω αλλαγής πανών και παρασκευής γάλακτος  Grin Grin Grin

    Νίκος Βουλουμάνος


    Gespeichert

    Seize your day!
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Antwort #17 am: Freitag, 15 Apr 2011, 10:25:15 »

    Γειά σας φίλοι.

     V_tolias, απο ότι καταλαβαίνω δηλαδή προτείνεις κατασκευή της "μπούμας" με carbon απο καλούπι?

     GliderGuider, Νίκο μου πού είσαι, πολύ θα χαρώ να πετάξουμε αλλά μάλλον όχι φλαμούλι. Πρέπει υποθέτω να βρεθούμε στου HobbyBox, να κανονίσουμε και με τον Κο Γιάννη για να τα... ξεψαχνίσουμε περαιτέρω... ! Ανάμεσα σε γάλατα και πάνες είμαι και γώ μήν νομίζεις αλλά ευτυχώς οι φίλοι φροντίζουν για μάς πρίν απο μάς...  Wink
    Gespeichert

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.358



    « Antwort #18 am: Freitag, 15 Apr 2011, 11:05:33 »

    Η αυτό ή ακόμα καλύτερα, πάς σε μία έτοιμη και ξεμπερδέυεις για να μην μπλέκεις με ρητίνες, carbon κτλ που δεν ειναι ότι καλύτερο για την υγεία Thumbs up
    Gespeichert

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Antwort #19 am: Freitag, 15 Apr 2011, 11:06:33 »

    * 2 μοίρες κάτω Flaps για κανονική και 6 μοίρες για Θερμική πτήση? Απίστευτο! Θα εφαρμοστεί φυσικά. Σε αυτό το φτερό επιλέξαμε να κάνουμε τον μεντεσέ του Flap απο πάνω. Θα κλείσουμε το κενό απο κάτω με την ταινία που αναφέρατε.
    Αυτά τα νούμερα αφορούν την AG40. Είναι ένας τρόπος στησίματος των γωνιών, αλλά δεν είναι έτσι όπως ακούγεται, και σας μπέρδεψε λίγο.

    Η AG40 έχει αρκετή καμπυλότητα στο πίσω μέρος της. Αν στήσουμε τα φλαπς στην ευθεία της κάτω επιφάνειας, τότε δεν ακολουθούμε την καμπύλη της αεροτομής, αλλά την έχουμε ανασηκώσει σε reflex για ταχύτητα. Το κατέβασμα 2 μοιρών, αναφέρεται συγκριτικά με αυτή την πρώτη θέση, αλλά στην πράξη δεν πρόκειται για επι πλέον καμπυλότητα, απλά εκεί πρέπει να καθήσει το φλαπ για να λειτουργήσει η αεροτομή με την σωστή καμπυλότητα. Οι 6 μοίρες που αναφέρω για θερμική πτήση, είναι στην πράξη 4 μοίρες περισσότερη καμπυλότητα από την νορμαλ πτήση (curise).  

    Αυτό που δεν μπορώ να γνωρίζω είναι , με το κενό που αφήσατε στο κάτω μέρος της άρθρωσης των φλαπς, πόσες μοίρες μπορούν να κατέβουν; Η συνήθης τακτική είναι να κατεβαίνουν πάνω από ΄60 μοίρες για την προσγείωση.

    Η πρότασή μου για την S-3021 αφορά κιτ που θα συναρμολογείται από οιονδήποτε χωρίς μεγάλη πείρα στην κατασκευή. Αν πρόκειται να το συναρμολογείτε εσείς να κρατήσετε την AG40 στην μέση που θα γίνει AG41, AG42 και τελικά  AG43 στα ακροπτερύγια
    Gespeichert

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Antwort #20 am: Freitag, 15 Apr 2011, 11:40:22 »


    * ’αααα.. οι 2 μοίρες είναι η καμπυλότητα της αεροτομής... Όχι ότι θα είχε μεγάλη διαφορά βέβαια για την αντίληψή μου...  Χαμόγελο

    * Για έτοιμο μοντέλο αποκλείεται. Μόνο Κίτ, ξυλάκια. Δέν υπάρχει χρόνος δυστυχώς. ’ς ελπίσουμε μιά μέρα...

    * Πάνω απο 60 μοίρες δέν κατεβαίνουν τα flaps όχι. Ίσως πλησιάζουν στις 50 αλλά πάντα με το μάτι. Δέν το έχουμε μετρήσει ακόμη. Εκείνο που έκανα και είδα αποτέλεσμα καλύτερο, είναι ότι έφερα το σημείο επαφής της ντίζας με το Horn, πιό "μέσα" σε σχέση με την κάθετο γραμμή του μεντεσέ, όπως δείχνει το σχήμα που παραθέτω. Γνωρίζω ότι γίνεται έτσι διαφορική κίνηση, αλλά για τη μέγιστη διαδρομή που είχα είδα ότι έτσι κατεβαίνουν περισσότερο. Λιγότερη ροπή σίγουρα αλλά είναι μικρό πηδάλιο και αρκετά δυνατά servos digital, MG των 2,5 κιλών...


    * AeroGummyFlapHinge_01.jpg (15.17 KB, 733x360 - angeschaut 782 Mal.)
    Gespeichert

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Antwort #21 am: Donnerstag, 21 Apr 2011, 10:00:58 »

    Έχω κάνει και ένα τρομερό λάθος νομίζω...

     Με το πηδάλιο Flap στη μέση ακριβώς (neutral θέση), έχω ρυθμίσει το servo arm (κεφαλή κίνησης του σέρβο), στην Κάθετη θέση σε σχέση με την κάτω επιφάνεια του φτερού (μπλέ γραμμή στο σχήμα), ενώ θα έπρεπε να εκμεταλλευτώ περισσότερο την κίνησή του απο τα αρνητικά στα θετικά, ρυθμίζοντας το servo arm στην κόκκινη θέση του σχήματος (ελαφρώς προωθημένη θέση).

     Πιστεύετε ότι έτσι πρέπει να γίνει? Εσείς πώς "στήνετε" το servo του Flap?


    * AeroGummyFlapServoHorn_01.jpg (14.9 KB, 719x317 - angeschaut 690 Mal.)
    Gespeichert

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.358



    « Antwort #22 am: Donnerstag, 21 Apr 2011, 10:43:20 »

    Αν η κίνηση σε καλύπτει και δεν θες μεγαλύτερη, άστο όπως είναι Thumbs up
    Gespeichert

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Antwort #23 am: Donnerstag, 21 Apr 2011, 10:54:02 »

    Δέν ξέρω ακόμα πόσο πρέπει να είναι για να με καλύπτει...  Cheesy

    Πάντως όταν θα αρχίσω να "παίζω" με μίξεις Crow κλπ, θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα για παραπάνω γιατί όπως είναι δέν νομίζω να υπερβαίνει τις 50 μοίρες...
    Βέβαια, άν δέν κάνω λάθος, μεγαλύτερη κίνηση μόνο στην προσγείωση ακριβείας θα με ενδιαφέρει ή σε πτήσεις πλαγιάς όπου πρέπει να "κόψει ταχύτητα" για να προσγειωθείς σωστά, στη μίξη των φρένων δλδ που προανέφερα...   
    Gespeichert

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Antwort #24 am: Donnerstag, 21 Apr 2011, 13:49:00 »

    Εκεί που δείχνεις την τρύπα άρθρωσης  της ντίζας με το χορν, είναι αιτία για χαλαρή κατάσταση στα φλαπς. Επιτρέπει την μετακίνηση των φλαπς επάνω - κάτω.

    Η σωστή θέση πρέπει να σχηματίζει ορθή γωνία με μεντεσέ και κίνηση ντίζας, στο προκείμενο σχήμα ακριβώς κάτω και σε ευθεία με τον μεντεσέ.
    Gespeichert

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Antwort #25 am: Donnerstag, 21 Apr 2011, 16:47:24 »

    Μμμμ... άρα κάτι δέν έχω κάνει σωστά. Χρειάζεται επανεκτίμηση το στήσιμο που έκανα στα Flaps.
    Άν και στο σχήμα φαίνεται βέβαια αρκετά μακρυά απο την κάθετο στον μεντεσέ γραμμή και στην πραγματικότητα δέν είναι τόσο, αλλά πάλι δέν παύει να θέλει μου φαίνεται επανασχεδίαση και ανακατασκευή...  Sad
    Gespeichert

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Antwort #26 am: Donnerstag, 21 Apr 2011, 17:54:31 »

    Αγαπητέ Απόστολε, ποτέ δεν είναι αργά για διορθώσεις σε ένα νέο σχέδιο. Εδώ στα καλά πλαστικά ανεμόπτερα, που κοστίζουν μία περιουσία, συναντάς λάθη που σε κάνουν να αγανακτείς.

    Η πιό συχνή ταλαιπωρία είναι να βάλεις στο φτερό που έχει μικρό βάθος (ιδίως η περιοχή των ailerons) τα προτεινόμενα σέρβο. Και μετά να περάσεις τις ντίζες σε πρωτότυπες γωνίες και τσακίσματα. Π.χ. συγκεκριμένο ανεμόπτερο από την Βουλγαρία χρειάζεται να αγοράσεις άλλα horn για τα πηδάλια, με έκκεντρη την τρύπα.
    Το Supra δίνει θέση δέκτη στο φτερό. Αν θέλεις να αντικαταστήσεις το αρχικά μικρό και βαρύ stabilator με το μεγαλύτερο και ελαφρύτερο που παράγει, θα διαπιστώσεις ότι δεν ταιριάζουν και τα δύο στην ίδια βάση. Πρέπει να αντιστρέψεις το επάνω μέρος της βάσης τους και να ξαναφτιάξεις την ντίζα. 
    Gespeichert

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    jj606
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 2


    « Antwort #27 am: Samstag, 23 Apr 2011, 00:47:04 »

    Το όνομα ... όλα τα λεφτά.

    (Αφού το διαβάσετε με Ελληνική προφορά)
    εγω το δικο μου θα το ονομασω Savoir O' Gummy © (Αφού το διαβάσετε με Ελληνική προφορά)  Grin Grin Grin
    Gespeichert
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Antwort #28 am: Samstag, 23 Apr 2011, 07:38:42 »

    Αγαπητέ jj606, ωραίο επίσης το όνομα που διάλεξες. Θα δούμε φωτογραφίες από την πρόοδο της κατασκευής;
    Gespeichert

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Antwort #29 am: Donnerstag, 28 Apr 2011, 17:22:00 »

    Γειά σου βρέ jj... Ετοίμασε και 'σύ τον SavoirOgummy και έλα για αγώνες και Ανεμοπορία...  Wink

    Κύριοι,
    η μεγάλη Παρασκευή και το μεγάλο Σάββατο, ήταν για 'μένα αρκετά Μεγάλες μέρες φέτος, μιάς και "σετάραμε" το εν λόγω ανεμόπτερο με τον πολύ καλό μου φίλο και γνώστη Αλέξη Α. που εδώ και Πολύ καιρό θεωρούμε εδώ στα μέρη μας και Μισό Τρικαλινό...  Χαμόγελο

    * Βάρος... : Κύριε Γιάννη, είχατε δίκιο ότι η MH-32 ήθελε κι' άλλη φόρτιση. Πόσο βέβαια δέν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά προσθέσαμε 250 γραμμάρια, φθάνοντας το τελικό του βάρος περίπου στα 2 κιλά (1980 γρ.). Έφτιαξα μιά "μπάρα σοκολάτας" απο βαρίδια μολύβδου, τα οποία τοποθετήσαμε απο το κάτω μέρος του εμπρός μέρους της ατράκτου, που βοηθά γιατί είναι επίπεδο, και με μικρομετρικές ρυθμίσεις μετακινούσαμε, μέχρι να ρυθμίσουμε το...

    * Κέντρο Βάρους... : Το μοντέλο ζυγίστηκε έτσι ώστε όταν μπεί σε βύθιση 30 και πλέον μοιρών, να ΜΗΝ κάνει τίποτα για να διορθώσει την πορεία του. Θεωρούμε ότι έτσι είναι Οριακά πισώβαρο και παίρνουμε όλα εκείνα να χαρακτηριστικά ανεμοπορίας που πρέπει να έχει ένα thermal μοντέλο για να είναι ικανό να "τσιμπήσει" την θερμική δραστηριότητα του λιβαδιού και να την εκμεταλλευτεί ανάλογα. Φυσικά, χρειάζεται συνεχώς το χέρι του χειριστή, δέν είναι easy glider, πρέπει να το ισορροπήσεις για να πετάξει ευθεία-οριζοντία, αλλά έπειτα πετάει μόνο του χωρίς καμιά ενόχληση με το Minimum Sink όπως ευελπιστούμε.

    * WingLets... :  Φτιάξαμε απο εξάρι ντεπρονάκι και τρίψαμε για λίγη αεροδυναμική δυό λιλιπούτεια σταθεροποιητάκια στα ακροπτερύγια σε στύλ όπως έχουν κάτι σύγχρονα scale ανεμόπτερα. Όταν με το καλό έρθουν και οι φωτό θα καταλάβετε περί τίνος πρόκειται. Σκοπός είναι να κόψω απο μπλέ styrofom στο μηχάνημα δυό μικρές συμμετρικές αεροτομούλες και απο αυτά να φτιάξουμε δυό περισσότερο αεροδυναμικά wingletάκια...

    * Differential... :  Το ποσοστό που μας άρεσε, και όπως το γράφει δηλαδή ο πομπός μου ο MC-24, είναι το -60%. Αυτό σημαίνει ότι το Aileron που βρίσκεται στο Εσωτερικό της στροφής, Ανεβαίνει Περισσότερο απο εκείνο που κατεβαίνει στο εξωτερικό της στροφής για να μήν φρενάρει το ανεμόπτερο. Στρίβει τώρα Θαυμάσια, χωρίς να Tip Stallάρει, καμιά σχέση με τις πρώτες πτήσεις.

     Θέλω προσωπικά να ευχαριστήσω τον Άλεξ και ανθρώπους σάν και εκείνον που μοιράζουν ελεύθερα τη γνώση, και να υποσχεθώ ότι και 'γώ αυτό θα κάνω στη ζωή μου μέχρι όποιο βαθμό δύναμαι... Η αποστολή στέφθηκε με επιτυχία θεωρώ και έχω πλέον ένα Άξιο προπονήσεων ανεμόπτερο για να έρθω στους αγώνες F5J-GR και να ευελπιστώ ότι δέν θα φύγω σάν βρεγμένη γάτα...  laugh

     Με Ανεμοπορικούς Χαιρετισμούς,
    Απόστολος 
    Gespeichert

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Seiten: 1 [2] 3 4 5     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Moderatoren: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Thema: AeroGummy - Μοτοανεμόπτερο ομάδος "Ελληνικά Φτερά"
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.023 Sekunden mit 24 Zugriffen.