Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Beiträge in 12.387 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:24:00

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:24:00

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 01:44]

    [Gestern um 11:35]

    von snoopy
    [Montag, 13 Mai 2024, 08:35:43]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mittwoch, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Montag, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304506
    Themen insgesamt: 12387
    Heute online: 44
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 4
    Gäste: 28
    Gesamt: 32
    Themavorwähler

    Seiten: [1]     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: τελικά πετάμε χωρίς fbl controller ?  (Gelesen 877 mal)
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 442



    « am: Donnerstag, 22 Dez 2022, 22:23:38 »

    γεια σας φίλοι μου. μετά από 7 χρόνια αποχής από το χόμπυ ξεκίνησα να ξανασχολούμε ξανά. πολα τα νέα που πρέπει να μάθω και ακόμα πιο πολα αυτά που πρέπει να ξαναθυμηθώ. αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι πως σε πολα βίντεο στο youtoube βλέπω πως τελικά δεν είναι απαρετητος ένας fbl controler σε ελικόπτερα fbl. έχει καπιος υπόψιν τη παίζει Huh
    Gespeichert

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    sttpod
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 62


    « Antwort #1 am: Freitag, 23 Dez 2022, 09:45:54 »

    γεια σας φίλοι μου. μετά από 7 χρόνια αποχής από το χόμπυ ξεκίνησα να ξανασχολούμε ξανά. πολα τα νέα που πρέπει να μάθω και ακόμα πιο πολα αυτά που πρέπει να ξαναθυμηθώ. αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι πως σε πολα βίντεο στο youtoube βλέπω πως τελικά δεν είναι απαρετητος ένας fbl controler σε ελικόπτερα fbl. έχει καπιος υπόψιν τη παίζει Huh

    Καλημερα φιλε flaperon.
    Δεν εχω δοκιμασει ποτε να πεταξω χωρις μοναδα. Ισως μια φορα κατα λαθος, δοκιμαζοντας μια μοναδα της tarot να πεταξα με 0 gain γιατι δεν ηξερα-δεν ασχοληθηκα να το ρυθμισω καλα. Ηταν χαλια Grin
    Σιγουρα πεταει και χωρις μοναδα. Κατα τη γνωμη μου ομως, και απο τη στιγμη που εισαι παλιος ελικοπτερας πρεπει να φτιαξεις ενα ελικοπτερο ή να ξεσκονισεις ενα παλιο που να ειναι σωστο και πληρες. Mε flybar ή χωρις, δεν εχει σημασια, ουτε ειναι ντροπη το flybar.
    Σημασια εχει να εχεις ενα ελικοπτερο που θα χαιρεσαι να το πετας και δε θα χρειαζεται να τσακωνεσαι μαζι του οσο αυτο πεταει
    Υ/Γ Λεω λογια γνωστα και κοινοτυπα αλλα που εχουε την ταση να τα ξεχναμε
    Δημητρης
    Gespeichert

    Όμορφα μικρά πράγματα που πετάνε!
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 442



    « Antwort #2 am: Freitag, 23 Dez 2022, 13:38:04 »

    Καλά τα λες φίλε μου. Εγώ δεν πρόκειται να κάνω πειράματα απλά παλιότερα υπήρχε η άποψη πως χωρίς ηλεκτρονικά δεν θα στεκόταν καθόλου ένα fbl. Τώρα για να ξαναρχίσω με βλέπω να κάνω πρώτα λίγο εξομοιωτή και μετά πολύ χαλαρή βόλτα και βλέπουμε.
    Gespeichert

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 130


    « Antwort #3 am: Freitag, 23 Dez 2022, 14:46:22 »

    Δηλ θα δοκιμάσεις να πετάξεις χωρίς γυροσκόπιο ουράς;; Δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα. To καλό με τα flybraless είναι το απλουστευμένο μηχανικό στήσιμο και ρύθμισης γυροσκοπικού φαινομένου μέσω της μονάδας ευκολότερα και αποτελεσματικότερα εν τέλει!!
    Gespeichert
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 442



    « Antwort #4 am: Freitag, 23 Dez 2022, 16:21:57 »

    Δηλ θα δοκιμάσεις να πετάξεις χωρίς γυροσκόπιο ουράς;; Δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα. To καλό με τα flybraless είναι το απλουστευμένο μηχανικό στήσιμο και ρύθμισης γυροσκοπικού φαινομένου μέσω της μονάδας ευκολότερα και αποτελεσματικότερα εν τέλει!!

    φίλε socratesb δεν είπα πως θα δοκιμάσω να πετάξω χωρίς gyro ουράς ούτε χωρίς gyro κεφαλής...
    Gespeichert

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    GPPMS
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 14


    « Antwort #5 am: Freitag, 23 Dez 2022, 21:33:30 »

    Φίλε πετάει αλλά θα πηγαίνει όπου θέλει και θα πρέπει όλη την ώρα να κάνεις διορθωτικές κινήσεις για να το σταθεροποιείς.
    Gespeichert

    Γιωργος.
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 841



    « Antwort #6 am: Samstag, 24 Dez 2022, 11:00:40 »

    Όσο πιό μικρό είναι το ελικόπτερο, τόσο πιό αναγκαία είναι τα συστήματα σταθεροποίησης. Επίσης, σε ελικόπτερα ίδιου μεγέθους, ένα με πολύφυλλο στροφείο είναι πιό σταθερό από ένα με δίφυλλο στροφείο. Την δεκαετία του 80 κι 90, πριν τα fbl συστήματα, τα ελικόπτερα με πολύφυλλα στροφεία μπορούσε κάποιος να τα πετάξει χωρίς κανενός είδους σταθεροποίηση (flybar εν προκειμένω).
    Gespeichert

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Seiten: [1]     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: τελικά πετάμε χωρίς fbl controller ?
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.02 Sekunden mit 24 Zugriffen.