Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 00:01:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 19 Μάι 2024, 00:01:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 22:09]

    από chris 1975
    [Χθες στις 20:47]

    από Markhelis
    [Χθες στις 15:33]

    από dominicm
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 16:04:34]

    από geoli
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 15:43:43]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 14:48:30]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304516
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 44
    Συνολικά: 45
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ατύχημα με ελικόπτερο  (Αναγνώστηκε 38490 φορές)
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #120 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 08:09:21 »

    Κρανη..  στολες...  διχτυα....  κλουβια...  διπλωματα ικανοτητας....  idiot2     sorry  αλλα τοσες  σαχλαμαρες, καιρο ειχα να διαβασω....

    ΥΓ   ασφαλες hobby   http://www.ftiaxto.gr/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82/%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE
     
    Είναι προφανές οτι μας δείχνεις το site που διαβάζεις.
    Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #121 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 09:51:50 »

    Κρανη..  στολες...  διχτυα....  κλουβια...  διπλωματα ικανοτητας....  idiot2     sorry  αλλα τοσες  σαχλαμαρες, καιρο ειχα να διαβασω....

    ΥΓ   ασφαλες hobby   http://www.ftiaxto.gr/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82/%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE
     


    λαθος φιλε! ξερεις ποσοι εχουν τρυπηθει απο βελονα, και εχουν κοπει απο ψαλιδι και εχουν μολυνθει και εχουν κοπει χερια? πολυ επυκινδινο χομπι!!! idiot2
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    sakis.sofianos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 440



    « Απάντηση #122 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 10:32:41 »

    Καλημέρα  να εκφράσω και εγώ την λίπη μου και τα συλλυπητήρια μου για το παλικάρι που χάθηκε αλλα και για αυτόν που χάθηκε πριν λίγο καιρό από την Ελβετία το χόμπι που κάνουμε είναι πολύ επικίνδυνο για όλους και περισσότερο για αυτούς που πετάνε ελικόπτερα και κάνουν 3d αν ψάξετε λίγο και δείτε ποσοι είναι αυτή που σκοτώνονται καθημερινά σε όλο τον κόσμο απλά περπατώντας  δεν θα πιστεύετε. Νομίζω στους τόσους χιλιάδες μοντελιστές στον κόσμο τα ατυχήματα είναι λίγα χωρίς να σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε κατι για αυτό
    τα κράνη και η στολές τα θεωρώ κάπως το δίχτυ είναι μια καλή λύση όπως και ενα προστατευτικό τζαμι για τον πιλότο και απορώ γιατί ακόμα και στης διοργάνωσης στο εξωτερικο δεν έχουν κάνει κάτι θέλω να πιστεύω ότι θα δούμε όλοι πολύ σοβαρά το κομμάτι της ασφαλειας και πρώτος εγώ που πετάω 3d είναι πολλά αυτά που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια από το στήσιμο ενός μοντέλου την εμπειρία τον τεχνικό έλεγχο που πρέπει να γίνετε πριν και μετά από κάθε πτήση τα ηλεκτρονικά της πατέντες για να γλιτώσουμε χρήματα κτλ  


    ΥΓ Για όσους δεν το γνωρίζουν πριν λίγο καιρό σκοτώθηκε ένα παιδάκι μηνών από έμπειρο πιλότο στο εξωτερικό σε διοργάνωση που καθόταν με τον πατερα του στης εξέδρες  
    Καταγράφηκε
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #123 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 12:18:32 »

    η αληθεια ειναι οτι τραυματισμοι γινονται πολυ συχνα να μη πω καθημερινα
    αλλος τη βγαζει καθαρη με ενα τσιροτο και αλλος μεχρι ραματα 
    στη δημοσιοτητα βγαινουν μονο οταν υπαρχει νεκρος
    αλλα αντε να βαλεις μυαλο σε αυτον που το παιζει ο.... σκληρος, ο... δε καταλαβαινω τπτ, ο... σιγα μωρε, ο... ξερολας, ο.... εχω τα καλυτερο,ο... ειμαι καλυτερος απο αυτον αρα θα τη παθω μετα buck2 Cheesy  κτλ.
    Καταγράφηκε
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #124 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 17:42:49 »

    Για μένα, όσοι πετάνε ελικόπτερα και κάθε είδους Τ/Κ πρέπει πρώτα να περνάνε τεστ IQ.
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #125 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 19:44:16 »

    Για μένα, όσοι πετάνε ελικόπτερα και κάθε είδους Τ/Κ πρέπει πρώτα να περνάνε τεστ IQ.

    Ακομη δεν ειμαι σιγουρος εαν ενας χειριστης ελικοπτερου μπορει να γινει πιο επικινδυνος απο εναν χειριστη αεροπλανου.
    Εχω παρατηρησει οτι το ελικοπτερο συνηθως οταν "εχει ερθει η ωρα του" συνηθως πεφτει καθετα στο σημειο που βρισκεται, το αεροπλανο ακομη και χωρις κινητηρα μπορει να πλαναρει για αρκετη ωρα πριν καρφωθει καπου.

    Τωρα που ζουμε τον απολυτο αναβρασμο αναπτυξης στην χωρα μας devil devil devil devil devil devil devil θα ηταν καλυ ευκαιρια να κατανοησουν ολοι οτι τα μοντελοδρομια φερνουν χρημα και αναπτυξη. Αυτο που μας περναει στην στροφη και βγαινει πρωτο ειναι οτι ενα παρανομο εμπορικο κεντρο φερνει μεγαλυτερη αναπτυξη, με τα καταστηματα, την σταθμευση, τις κλησεις για την σταθμευση κλπ
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    konanagno
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « Απάντηση #126 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 22:11:08 »

    Κρανη..  στολες...  διχτυα....  κλουβια...  διπλωματα ικανοτητας....  idiot2     sorry  αλλα τοσες  σαχλαμαρες, καιρο ειχα να διαβασω....


    +1000...μόνο τσίγγινα κυλοτάκια δεν θα μας πουν να βάλουμε...αν σκοτωθώ εγώ με την μοτοσυκλέτα μου, κανείς δεν πρόκειται να ιδρώσει...αντιστοίχως και με αυτόν που κάνει σκληρό 3D μπροστά στα μούτρα του....
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.776



    WWW
    « Απάντηση #127 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 22:49:55 »

    Βρέ παλιόπαιδα μήν μαλώνετε  Χαμόγελομια παρέα είμαστε που εάν τα λέγαμε απο κοντά δεν θα θέλαμε να προσβάλουμε ο ένας τον άλλο!Ούτε αναγκάζει κανείς κάποιον ουτε είχε σκοπό να πει σαχλαμάρες για θέματα ασφαλείας, απλά υπάρχουν συμβάντα και επιχειρήματα που οδηγούν όλους μας να βρούμε κατι θετικό και λύση στο δικό μας μυαλό καταρχήν και κατα επέκταση και στην αερομοντελιστική παρέα.Καλό είναι να ακούσουμε και επιχειρήματα γιατί να μην πέρνουμε μέτρα ασφαλείας.Και παρακαλώ μην ακούσουμε γιατί είναι δικαίωμα μας ,γιατί και αυτοί οι γονείς που έχασαν το παιδί τους έιχαν δικαίωμα, και θα έδιναν τα πάντα για να μήν τον χάσουν!
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 8 Σεπ 2013, 00:19:46 από ArgyrisGiannetakis » Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Wind
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 186



    « Απάντηση #128 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 23:30:52 »

    http://bcove.me/brkg5rub    Κατι τετοιο  καλο  ειναι Huh??    Ποοολύ άνεση 

    η  κατι  τετοιο Huh     http://www.medievalarmour.com/c-822-full-suits-of-armour.aspx?t=775   
     
     το δευτερο ειναι για 600αρια  και  πανω.....

    και  επειδη "κτυπατε"  μονο  τα  ελικοπτερα  περυσι ειχε σκοτωθει καποιος που του επεσε στο κεφαλι

    3+μετρο ανεμοπλανο

    Shit happens  που λενε και οι Κινεζοι οσους κανονες , περιορισμους και να βαζουμε

    Εδω με το πιο "σοφιστικε" , εξελιγμενο μηχανημα στον κοσμο το διαστημικο λεωφορειο και  τους "αρρωστους" με την ασφαλεια

    Αμερικανους και χασανε 2 μαλιστα !

    Τωρα αν νομιζετε οτι με κρανη, στολες ,κλουβια κλπ τα οποια θα πεισετε καποιον να τα φορεσει θα σωθειτε και  θα εισαστε "ασφαλεις" 

    θα επιμεινω οτι λετε σαχλαμαρες  Azn
    Καταγράφηκε

    Αυτοι που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα εκνευριζουν εμας που τα ξερουμε !
    ( αχ και να ημουν mod αχ..)
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #129 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 23:42:46 »



    +1000...μόνο τσίγγινα κυλοτάκια δεν θα μας πουν να βάλουμε...αν σκοτωθώ εγώ με την μοτοσυκλέτα μου, κανείς δεν πρόκειται να ιδρώσει...αντιστοίχως και με αυτόν που κάνει σκληρό 3D μπροστά στα μούτρα του....
    Εχεις δικιο κωστα αλλα αυτος που λες κανει σκληρο 3D και μπροστα στα δικα μου μουτρα και στα δικά σου και αλλων 15 ανθρωπων που ειναι διπλα του.........και αμα του πεις να παει λιγο πιο περα να πεταει (ακομα και ευγενικα) συνηθως σου απαντα πως δεν ειναι δικος σου ο χωρος και ολα τα συναφη........αστο λοιπον γιατι τα εχουμε ξαναπει........θελει και παιδεια και λογικη και  και νοημοσυνη που η αδρεναλινη δυστυχως τεινει να τα καλυπτει συνηθως.....
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.776



    WWW
    « Απάντηση #130 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 23:47:06 »

    Αγαπητέ Wind εάν ήταν αδελφός σου το παλικάρι και τον έχανες με τέτοιο τρόπο πιστέυω οτι θα ευχόσουν να υπήρχε κάτι που να τον είχε προστατέυσει.
    Οι στολές Grin δεν είναι κακές  Thumbs up
    Επιχειρήματα δεν ακούω ακόμα?
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #131 στις: Σάββατο, 7 Σεπ 2013, 23:55:28 »

    Αγαπητέ Wind εάν ήταν αδελφός σου το παλικάρι και τον έχανες με τέτοιο τρόπο πιστέυω οτι θα ευχόσουν να υπήρχε κάτι που να τον είχε προστατέυσει.
    Οι στολές Grin δεν είναι κακές  Thumbs up
    Επιχειρήματα δεν ακούω ακόμα?
    Μα Κε Αργυρη.....δεν καταλαβαινετε ακομα?........και απαντάτε? Η διαθεση του κυριου ειναι για ειρωνια και αντιπαραθεση και οχι για συνομιλια........
    Καταγράφηκε
    ChrisCalmato 40 Trainer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.046



    « Απάντηση #132 στις: Κυριακή, 8 Σεπ 2013, 00:21:27 »

    Αγαπητέ Wind εάν ήταν αδελφός σου το παλικάρι και τον έχανες με τέτοιο τρόπο πιστέυω οτι θα ευχόσουν να υπήρχε κάτι που να τον είχε προστατέυσει.
    Οι στολές Grin δεν είναι κακές  Thumbs up
    Επιχειρήματα δεν ακούω ακόμα?

    Μπραβο Αργυρακο πολυ σωστη τοποθετηση!!!!!
    Καταγράφηκε

    50 cc Petrol POWER/Acro F3D 50''/Piper Pawnee 40 Hangar 9/TT Piper J3 Cub/Sebart Sukhoi 29s 30E/ScratchBuild 3DPMini/Bixler EPO 1400mm/Kyosho Calmato 40 Trainer/BMI Extra 330EP/<<JR XG8>>/Spectrum DX7se!!!

    ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ!!!!!!
    www.emr.gr
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #133 στις: Κυριακή, 8 Σεπ 2013, 00:21:50 »

     καλως τον και ας αργησες  , WIND ,

    μονο ενα τοσο φωτεινο και λαμπρο μυαλο με περισια την αισθηση του χιουμορ οπως αλλωστε μας εχεις συνηθησει , θα μπορουσε να συμβαλει κατα αυτο τον τροπο ακομα και οταν μιλαμε για ενα αδικο και τραγικο θανατο απο καποιον συνχομπιστα ....... δεν ξερω για μηχανακια και αλλα ασχετα που διαβασα εδω μιλαμε για αυτο που κανουμε ......να πεταμε ... αν το παθημα δεν γινετε μαθημα τοτε απλα γινετε επικυνδυνο , και αν καποιοι θελετε να παιζετε στο οριο παιξτε με το δικο σας κεφαλι και οχι του διπλανου σας.

    Μπορει να μην ειμαι συμφωνως με κρανοι και στολες , συγουρα ομως δεν θα ειρωνευτω καμια προταση οταν αυτη εχει να κανει με την ασφαλεια μου  /σου ,  εδω λεμε να παραδειγματιστουμε και να κανουμε τα στοιχειωδη ...

    παντα βεβαια υπαρχουν και οι ξερολες - ειρωνες ,

    αληθεια το παιδι σας θα το βαζατε στα 2 μετρα οταν πετατε επικυνδυνα , η μηπως θα το βαζατε σε μηχανακι χωρις κρανος και στολη κανοντας σουζες στην παραλιακη  , η στο εμπρος καθισμα ενος  αυτοκινητου αδετο κανοντα κοντρες στα λιμανακια ........

    αν κρινω απο τις απαντησεις σας , ενδεχομενος ναι , δεν βλεπω το λογο γιατι οχι .

     
    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    Wind
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 186



    « Απάντηση #134 στις: Κυριακή, 8 Σεπ 2013, 00:45:08 »

    Κυριε extenge που τα καταλαβαινετε αμεσως...  που  ειναι η  ειρωνεια HuhHuh     τοσο δυσκολο ειναι να δεχτουμε τον ορο

    "ατυχημα" ?   Τετοιο ειναι το περιστατικο απο αυτα που γινονται εκατονταδες (χιλιαδες ? ) καθε μερα σε ολο τον κοσμο...

     Φιλε Αργυρη εχω χασει συγγενικο μου προσωπο σε ατυχημα με μηχανη ( με κρανος, στολη, εμπειρια χρονων και βασικα οχι "καμικαζι" )

    Εγω οντως δεν εχω κανενα επιχειρημα , ουτε προταση σχετικη με πανοπλιες και διαφορες απαγορευσεις.

    Οποτε για να παω με το "ρευμα"......    ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ

     μη πετατε ελικοπτερα αν ειστε αρχαριοι (δεν ξερετε )  η εμπειροι  (ξερετε )
     
     οχι μεγαλα αεροπλανα γιατι ειναι δειγμα εντυπωσιασμου ( μουρης)

    οχι multicopters   γιατι θα τρακαρουν με  κανενα διερχομενο αεροπλανο

    καλυτερα να κατσω σπιτι με το simulator....    Περαστικα μας  !!!!

    Αν ακουγεται ειρωνικο συγγνωμη

    ΥΓ και τελος .....  να ακουσω σοβαρη προταση το πως αποτρεπεται ενα τετοιο γεγονος ...  απο θεωριες και εξυπναδες εχουμε μπολικες.. ολοι μας
    Καταγράφηκε

    Αυτοι που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα εκνευριζουν εμας που τα ξερουμε !
    ( αχ και να ημουν mod αχ..)
    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Ατύχημα με ελικόπτερο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.028 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.