Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.439 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 22:01:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 22:01:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 20:48]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304439
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 178
    Συνολικά: 179
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 12     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ατύχημα με ελικόπτερο  (Αναγνώστηκε 38444 φορές)
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 14:32:03 »

     Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    jnkmilos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 148



    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 14:44:04 »

     Βιδακι χορνακι σερβακι αεροπλανακι ελικοπτερακι νοσοκομειακι
    Καταγράφηκε

    Τι είναι το σημερα παρά το χθές του αύριο.
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 14:54:49 »

    Παντως γενικα κατι τετοιοι τυποι εχω προσεξει πως παντου το ιδιο μ,,,,,,ες ειναι.Πχ.στο πως οδηγανε,που πεταν τα σκουπιδια τους και γενικα σε ολες τους τις λειτουργιες μεσα σ'ενα κοινωνικο συνολο. Αυτοεξηγούμενο
    Τωρα οσον αφορα το ατυχημα,πολυ κριμα αλλα τουλαχιστον τα πειραματα τα εκανε μονος του μεσα σε μοντελοδρομιο.
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 15:44:18 »

    Οτιδηποτε και να πετανε κοντα σου ειναι ΠΟΛΥ ενοχλητικο και επικινδυνο ειτε αυτο ειναι αεροπλανο, ειτε ελικοπτερο, ειτε τετρακοπτερο. Μερικες φορες ο μοντελιστης πανω στην χαρα του δεν δινει και πολυ σημασια στο περιβαλλον του, πιστευω οτι μερικοι το κανουν αθελα τους. Μου εχει τυχει να φωναξω (για να με ακουσει οχι για τσαμπουκα) σε μοντελιστη που πεταγε τετρακοπτερο πανω απο το κεφαλι μου η πισω μου και πραγματικα καταλαβε τι του ειπα και πηγε στην σωστη θεση.
    Τις περισσοτερες φορες θελει απλα μια επισημανση στον χειριστη και το προβλημα λυνεται.
    Καλες πτησεις με προσοχη και ασφαλεια σε ολους.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    StCh
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 12



    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 16:01:02 »



    Καλά ο τύπος πήγαινε λίγο γυρεύοντας.... δεν το πιστεύω ότι έπαιζε κάτω από κεραίες που ένας Θεός ξέρει τι και που εκμπέμπουν.... τάθελε ο κ@@@ς του νομίζω ή είναι  πολύ άσχετος ... και δεν  είναι  θέμα Τ/Κ,  τι μάρκα έχει αλλά τι μυαλά κουβαλάει τι στιγμή που παίζει κάτω από αυτές τις συνθήκες   uglystupid2

    Ακριβώς!!!!
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.766



    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 17:07:17 »

    Να μην προλαβαίνουν οι νεκροθάφτες.

    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 17:09:10 »

    Είναι προφανές οτι θέλει πολύ λογική και προσοχή στο πώς σκεφτόμαστε την ασφάλεια.Νά ένα τραγικό παράδειγμα ασφάλειας που είχαν στο rcgroups.




    Αυτός ο τύπος στο βίντεο είναι για το Κορυδαλλό κανονικά και με τον νόμο - ευτυχώς που δεν είχε κόσμο στον χώρο , παρά μόνο τον  cameraman , που αν γινόταν κάτι αυτός θα χτύπαγε πιό πολύ από όλους ... για σκεφτείτε το.

     Thumbs up

    εγω θα προτεινα δημητρη για το Δαφνί και οχι για το Κορυδαλλο
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.766



    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 17:31:16 »

    Πρόσφατα έγινε και στη Ρόδο παρόμοιο συμβάν πάλι απο πολύ καλό και έμπειρο μοντελιστή και ευτυχώς που ήταν καποιοι φιλοι και βοηθήσαν.Αλλο να το ζείς και άλλο να το διαβάζεις σαν είδηση.
    Είναι πολύ ασχημες εμπειρίες αυτές, και σε στιγματίζουν για πάντα!Τα μεγέθη και οι δυνάμεις έχουν αυξηθεί τραγικά σε σχέση με το παρελθόν γι'αυτό και πρέπει να αυξήσουμε και την υπευθυνότητά μας!



    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 18:01:05 »

    δεν ξερω αλλα με αφορμη το τραγικο αυτο περιστατικο,

    θελω να εκφρασω και μια απορια που ειχα απο την πρωτη στιγμη  που μπηκα (πριν ενα πενταμηνο περιπου) στο χωρο του αερομοντελισμου

    μηπως θα επρεπε να μην υπαρχει η δυνατοτητα αγορας πανω απο καποιο μεγεθος και δυναμη πχ ε/π (που ασχολουμε εγω) χωρις καθολου κανονες και προϋποθέσεις?

    για παραδειγμα της ηλικίας και της πιστοποιησης απο καποιο συλλογο της ελαχιστης πτητικης και θεωρητικης επάρκειας του αγοραστή?

    με το που ξεκίνησα στο χομπυ ειδα οτι θα μπορουσα να αγορασω οτι μεγεθος μπορουσα να πληρωσω και να παω σε ενα αεροδρομιο ή μοντελοδρομιο ή δημοσιο χωρο και οτι κατσει

    εκφραζω μια αποψη χωρις να ξερω τι γινεται στο υπολοιπο κοσμο,

    γνωριζοντας βεβαια  οτι δεν συμφερει τοσο εμενα το ερασιτεχνη χομπιστα οσο και τα μαγαζια του χωρου  

    αλλα αν πρεπει να ηταν αλλιως τα πραγματα τι αξια εχει να λεμε για τον ποιον συμφερει και ποιον οχι
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 18:11:58 από ant1971 » Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.766



    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 19 Ιούλ 2013, 19:51:54 »

    Οπως είδαμε η κακιά στιγμή μπορεί να γίνει παντού Ελβετία,Γερμανία, υποτίθεται χώρες με περισσότερη ασφάλεια εμπειρία στους κανόνες και στους νόμους.Τα όρια πρέπει να μάθουμε να τα βάζουμε και μόνοι μας, και όχι η έπαρση της τσέπης μας και του εγωισμού μας.Οπως λέει και ο Τράγκας '' νομίζεις οτι ξέρεις να πετάς''.Οταν κάποιος δεν μπορεί να'' πετάξει '' ούτε παντόφλα σε γάτα που νιαουρίζει ,έτσι για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, δέν πρέπει να επιλέγει ούτε κατι δύσκολο ούτε την μοναξιά του.Καταρχήν σωστό άνθρωπο για αρκετό καιρό δίπλα του,σωστό χώρο,και πολύ υπομονή.Η πρόληψη και η λογική θα αποτρέψει την κακιά στιγμή!
    Κακιά στιγμή είναι η κακία στιγμή.
    Κακιά στιγμή είναι ,κάτι έφυγε απο το μοντέλο.Μηχάνημα είναι.
    Κακιά στιγμή είναι οτι σήμερα δέν ξύπνησα και πολύ καλά,ας έχω το νού μου.Αυτογνωσία.
    Κακιά στιγμή  δεν είναι ,έκανα check?έκανα check?έκανα check?έκανα check?έκανα check?......
    Κακιά στιγμή είναι δέν πετώ ποτέ πανω απο κόσμο
    Κακιά στιγμή είναι δέν είμαι μόνος μου, πάρε και καμία παρέα μαζί!
    Κακιά στιγμή είναι δεν είμαι μόνος μου εκεί που πετάω υπάρχουν και άλλοι που θέλουν να πετάξουν, όχι όλοι μαζί, και φιληθούμε.
    Κακιά στιγμή δεν είναι παιχνίδι αυτό, είναι model aviation ,μοντελισμός!!!!Ψυχοθεραπεία πάω για να γεμίσω τις'' μπαταρίες'' να ψυχαγωγηθώ.
    Κακιά στιγμή  σέβομαι τις δυνατότητές μου και δέν τις ξεπερνώ
    Κακιά στιγμή ,βλέπω  μαθαίνω διακρίνω καινούργιες κακές στιγμές κακοτοπίες που είναι κρυμμένες, πάντα για την ασφάλεια των αλλων και την δική μου.

    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 20 Ιούλ 2013, 10:51:35 από ArgyrisGiannetakis » Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #25 στις: Σάββατο, 20 Ιούλ 2013, 09:14:32 »

    εγω παλι εχω την γνωμη οτι ο αερομοντελισμος ειναι το ασφαλεστερο χομπι!
    σε ποιο χομπι δεν υπαρχουν θυματα?(εξτρεμ χομπι).
    παλι καλα που ειναι ενας με δυο το χρονο.
    παντος η μονη λυση οταν πεταει ο τακης με το μπλι-μπλιν το 1000 το 16ασελο στης 2500 στροφες ειναι να κρηβεσαι πισω απο το αυτοκινητο του! σιγα μην τον τραβηξω και βιντεο τον λαλα, ας βαλει καμερα στο καπελο του!
    αυτα απο την δικη μου μπυρα!
    μη βγαζουμε τα ματια μας μονη μας!
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    snoopy
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 319



    « Απάντηση #26 στις: Σάββατο, 20 Ιούλ 2013, 10:09:39 »

    Ωραία τα είπε ο ant1971 αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με τεράστιες βιομηχανίες και απίστευτο ανταγωνισμό !
    Αναγράφουν στο κουτί και στις  οδηγίες ότι είναι επικίνδυνο αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό,πρέπει να είμαστε και εμείς υπεύθυνοι προς το αντικείμενο.

    Όλοι έχουμε δει και έχουμε πάθει κάποιο τραυματισμό αλλά συνήθως από δική μας αναμελιά η καθαρή βλακεία !
    Εγώ πήγα να χάσω δάκτυλο από έλικα αεροπλάνου γιατί μιλούσα εκείνη την στιγμή!  idiot2

    Σίγουρα κρίμα το παλικάρι και δεν ξέρουμε τι και πως ακριβώς έγινε αλλά αυτό το ατυχές γεγονός ίσως να μας ταρακουνήσει λίγο και να σεβόμαστε λίγο παραπάνω το άθλημα.
    Πάμε να χαλαρώσουμε και να περάσουμε ωραία όταν πετάμε όχι για να πεθάνουμε!

    Στην Αγγλία είναι πολύ αυστηρά με το θέμα της ασφάλειας και αν δεν είσαι σωστός από όλες της πλευρές,δεν σε δέχονται στο σύλλογο.
    Ένας φίλος που σπούδαζε εκεί έπρεπε να περάσει από τεστ γνώσεις και ικανοτήτων πριν πάρει το οκ! Και αφού έγινε μέλος, περίμενε με την σειρά του να πετάξει γιατί πάνω από δυο την φορά δεν πετάνε!
    Οι υπόλοιποι είναι πίσω από φράχτη και σε απόσταση και απλά περιμένουν.

    Όχι όπως γίνεται εδώ που πετάνε 10 πάνω από το κεφάλι σου!

    Δυστυχώς δεν θα δούμε ποτέ τέτοια οργάνωση εδώ για πολλούς και διάφορους λόγους και γιαυτό πρέπει όλοι να είμαστε προσεκτικοί και να σεβόμαστε τους εαυτούς μας αλλά και τον συνάνθρωπο μας είτε είναι στο χόμπι είτε είναι απλός θεατής.
    Καταγράφηκε
    coyote216
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 610



    « Απάντηση #27 στις: Σάββατο, 20 Ιούλ 2013, 11:06:57 »

    Οπως είδαμε η κακιά στιγμή μπορεί να γίνει παντού Ελβετία,Γερμανία, υποτίθεται χώρες με περισσότερη ασφάλεια εμπειρία στους κανόνες και στους νόμους.Τα όρια πρέπει να μάθουμε να τα βάζουμε και μόνοι μας, και όχι η έπαρση της τσέπης μας και του εγωισμού μας.Οπως λέει και ο Τράγκας '' νομίζεις οτι ξέρεις να πετάς''.Οταν κάποιος δεν μπορεί να'' πετάξει '' ούτε παντόφλα σε γάτα που νιαουρίζει ,έτσι για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, δέν πρέπει να επιλέγει ούτε κατι δύσκολο ούτε την μοναξιά του.Καταρχήν σωστό άνθρωπο για αρκετό καιρό δίπλα του,σωστό χώρο,και πολύ υπομονή.Η πρόληψη και η λογική θα αποτρέψει την κακιά στιγμή!
    Κακιά στιγμή είναι η κακία στιγμή.
    Κακιά στιγμή είναι ,κάτι έφυγε απο το μοντέλο.Μηχάνημα είναι.
    Κακιά στιγμή είναι οτι σήμερα δέν ξύπνησα και πολύ καλά,ας έχω το νού μου.Αυτογνωσία.
    Κακιά στιγμή  δεν είναι ,έκανα check?έκανα check?έκανα check?έκανα check?έκανα check?......
    Κακιά στιγμή είναι δέν πετώ ποτέ πανω απο κόσμο
    Κακιά στιγμή είναι δέν είμαι μόνος μου, πάρε και καμία παρέα μαζί!
    Κακιά στιγμή είναι δεν είμαι μόνος μου εκεί που πετάω υπάρχουν και άλλοι που θέλουν να πετάξουν, όχι όλοι μαζί, και φιληθούμε.
    Κακιά στιγμή δεν είναι παιχνίδι αυτό, είναι model aviation ,μοντελισμός!!!!Ψυχοθεραπεία πάω για να γεμίσω τις'' μπαταρίες'' να ψυχαγωγηθώ.
    Κακιά στιγμή  σέβομαι τις δυνατότητές μου και δέν τις ξεπερνώ
    Κακιά στιγμή ,βλέπω  μαθαίνω διακρίνω καινούργιες κακές στιγμές κακοτοπίες που είναι κρυμμένες, πάντα για την ασφάλεια των αλλων και την δική μου.


    +1000

    Δεν χρειάζεται να έχουμε τον χωροφύλακα από πάνω μας για να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας.
    Καταγράφηκε

    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Κυριακή, 4 Αύγ 2013, 16:38:12 »

     και γρήγορα γρήγορα ήρθε και το επόμενο...!



    το 3d  δν είναι πέρνω ελικόπτερο και αρχίζω να κάνω ακροβατικα...!
    Καιρό λέω ότι όσοι ασχολούνται με το 3d πρέπει να ξέρουν καλά auto για να μπορέσουν σε περιπτωση κινδύνου να τραβήξουν hold..

    To hold το τραβάς ΜΟΝΟ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ AUTOROTATION....!!!

    Και το παλικάρι αν δεν είχε τραβήξει διακόπτη hold θα είχε συμβεί το χειρότερο..!

    Μεγάλη προσοχή..!!
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #29 στις: Κυριακή, 4 Αύγ 2013, 19:15:10 »

    Τι να πω απλα τυχερος idiot2 idiot2

    Απο οτι καταλαβα τον χτυπησαν τα blades στην πλατη αλλα επειδη εβαλε hold δεν εφαγε με ολες τις στροφες;

    Απο την αλλη ποτε προλαβε να αντιδραει; Huh Huh
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 12     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Ατύχημα με ελικόπτερο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.