Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Beiträge in 12.387 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:22:35

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Freitag, 17 Mai 2024, 10:22:35

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 01:44]

    [Gestern um 11:35]

    von snoopy
    [Montag, 13 Mai 2024, 08:35:43]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mittwoch, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Montag, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304506
    Themen insgesamt: 12387
    Heute online: 44
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 4
    Gäste: 31
    Gesamt: 35
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 16 17 18 [19] 20 21 22 ... 57     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: ESM FW190 D9 50cc  (Gelesen 147856 mal)
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #270 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:19:08 »

    Πρώτα από όλα πήρε τη θέση του ο χάρτης!!!


    * 20140713_205958.jpg (77.62 KB, 640x480 - angeschaut 238 Mal.)
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #271 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:20:48 »

    Στη συνέχεια πήρα την απόφαση να κολλήσω τα πλαϊνά πάνελ με κόλλα ελαστική και διαφανή κατάλληλη για ισχυρή συγκόλληση διάφορων επιφανειών...


    * 20140713_210835.jpg (102.72 KB, 640x480 - angeschaut 227 Mal.)
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #272 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:23:23 »

    Έτσι αφού μπήκε αρκετή κόλλα στα πηχάκια-οδηγούς που είχα κολλήσει στο πάτωμα και στα τοιχώματα, κολλήθηκαν τα πλαϊνά και το πρώτο τμήμα από το ταμπλώ....


    * 20140713_212234.jpg (76.58 KB, 480x640 - angeschaut 244 Mal.)
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #273 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:24:47 »

    Έπειτα ετοίμασα τα ποδοστήρια με αρκετή παλαίωση και βρώμισμα...


    * 20140713_215309.jpg (89.41 KB, 640x480 - angeschaut 234 Mal.)
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #274 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:26:11 »

    Και στο τέλος κολλήθηκαν με την ίδια κόλλα για να αντέξουν τους κραδασμούς και να μην ξεκολλήσουν...


    * 20140713_215735.jpg (68.58 KB, 480x640 - angeschaut 236 Mal.)
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #275 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:33:41 »

     Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Όσο πιο πολύ το κοιτάω τόσο πιο πολύ μ' αρέσει...Να είστε καλά παιδιά που επιμένατε στην παλαίωση!!!
    Μόνο που πήρα μια απόφαση την οποία δεν ξέρω αν θα τη μετανοίωσω...σκέφτηκα να μην βερνικώσω τις επιφάνειες;; Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;;
    Και τέλος έχω και ένα ευχάριστο νέο!! Ήρθε πίσω το κατεστραμένο retract!! Πλήρως ανακατασκευασμένο και με επισκευασμένο και τον controller που είχε καεί. Στοίχισε βέβαια όσο μισό σετ καινούρια αλλά τουλάχιστον οι εξυπηρέτηση και η ενημέρωση από Eurokit ήταν εντυπωσιακή!! Ακόμα ζήτησαν να λάβουν πληροφορίες για το τι συνέβει και σε τι μοντέλο είναι τοποθετημένα τα retract...Πάντως για τη βλάβη του retract αποκλειστικά υπεύθυνος είμαι εγώ αλλά αυτό είναι μεγάλη ιστορία!!
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 10.776



    WWW
    « Antwort #276 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:41:08 »

    'Aρχoντας!!!! Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Gespeichert

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #277 am: Montag, 14 Jul 2014, 01:47:43 »

    Αργύρη νομίζω θα κολλήσω με τα scale...Έτσι κι' αλλιώς πετούσα πολύ ήρεμα...αν γίνει και αυτό το αεροπλάνο με το καλό...τότε δε θα ξεκολλάω!!
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.404



    « Antwort #278 am: Montag, 14 Jul 2014, 06:57:23 »

    Παναγιώτη συγχαρητήρια,
    το cockpit έγινε εντυπωσιακό, συνέχισε "τό'χεις"!

    ΥΓ: ανοιγόμενο canopy που λέγαμε ;;;
    Gespeichert

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 596


    « Antwort #279 am: Montag, 14 Jul 2014, 07:58:28 »

    Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Όσο πιο πολύ το κοιτάω τόσο πιο πολύ μ' αρέσει...Να είστε καλά παιδιά που επιμένατε στην παλαίωση!!!
    Μόνο που πήρα μια απόφαση την οποία δεν ξέρω αν θα τη μετανοίωσω...σκέφτηκα να μην βερνικώσω τις επιφάνειες;; Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;;
    Και τέλος έχω και ένα ευχάριστο νέο!! Ήρθε πίσω το κατεστραμένο retract!! Πλήρως ανακατασκευασμένο και με επισκευασμένο και τον controller που είχε καεί. Στοίχισε βέβαια όσο μισό σετ καινούρια αλλά τουλάχιστον οι εξυπηρέτηση και η ενημέρωση από Eurokit ήταν εντυπωσιακή!! Ακόμα ζήτησαν να λάβουν πληροφορίες για το τι συνέβει και σε τι μοντέλο είναι τοποθετημένα τα retract...Πάντως για τη βλάβη του retract αποκλειστικά υπεύθυνος είμαι εγώ αλλά αυτό είναι μεγάλη ιστορία!!
    .........μου αρέσει που φοβόσουν να του κάνεις παλαίωση....
    δεν έχει καμία σχέση το πριν με το μετά!! Thumbs up
    ...τώρα όμως που μπήκες "στο τρυπάκι" θα πρέπει να συνεχίσεις και με το υπόλοιπο αεροπλάνο...... Cheesy
    Gespeichert
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #280 am: Montag, 14 Jul 2014, 11:00:44 »

    Παναγιώτη συγχαρητήρια,
    το cockpit έγινε εντυπωσιακό, συνέχισε "τό'χεις"!

    ΥΓ: ανοιγόμενο canopy που λέγαμε ;;;
    Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο! Grin Grin Grin Μην ξύνεις πληγές για το ανοιγόμενο...είπαμε δε θα γίνει...(μάλλον)....
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    panioul
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.158



    « Antwort #281 am: Montag, 14 Jul 2014, 11:04:01 »

    Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Όσο πιο πολύ το κοιτάω τόσο πιο πολύ μ' αρέσει...Να είστε καλά παιδιά που επιμένατε στην παλαίωση!!!
    Μόνο που πήρα μια απόφαση την οποία δεν ξέρω αν θα τη μετανοίωσω...σκέφτηκα να μην βερνικώσω τις επιφάνειες;; Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;;
    Και τέλος έχω και ένα ευχάριστο νέο!! Ήρθε πίσω το κατεστραμένο retract!! Πλήρως ανακατασκευασμένο και με επισκευασμένο και τον controller που είχε καεί. Στοίχισε βέβαια όσο μισό σετ καινούρια αλλά τουλάχιστον οι εξυπηρέτηση και η ενημέρωση από Eurokit ήταν εντυπωσιακή!! Ακόμα ζήτησαν να λάβουν πληροφορίες για το τι συνέβει και σε τι μοντέλο είναι τοποθετημένα τα retract...Πάντως για τη βλάβη του retract αποκλειστικά υπεύθυνος είμαι εγώ αλλά αυτό είναι μεγάλη ιστορία!!
    .........μου αρέσει που φοβόσουν να του κάνεις παλαίωση....
    δεν έχει καμία σχέση το πριν με το μετά!! Thumbs up
    ...τώρα όμως που μπήκες "στο τρυπάκι" θα πρέπει να συνεχίσεις και με το υπόλοιπο αεροπλάνο...... Cheesy

    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!! Εννοείται ότι τώρα που ξεκίνησα θα γίνει όλο το αεροπλάνο!! Επειδή διάβαζα σε ένα ξένο foroum τι έχεις κάνει στο 109, όποτε μπορείς βάλε μερικές φώτο του φτερού και πες μας τι παλαίωση του έχεις κάνει... Με προβληματίζει ιδιαίτερα το φτερό του γιατί είναι μία τελείως επίπεδη επιφάνεια, χωρίς πάνελ και περτσίνια, και δεν ξέρω πως να το παλαιώσω και να το ομορφύνω...
    Gespeichert

    Ιωαννίδης Παναγιώτης
    Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 596


    « Antwort #282 am: Montag, 14 Jul 2014, 11:25:41 »

    Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Όσο πιο πολύ το κοιτάω τόσο πιο πολύ μ' αρέσει...Να είστε καλά παιδιά που επιμένατε στην παλαίωση!!!
    Μόνο που πήρα μια απόφαση την οποία δεν ξέρω αν θα τη μετανοίωσω...σκέφτηκα να μην βερνικώσω τις επιφάνειες;; Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;;
    Και τέλος έχω και ένα ευχάριστο νέο!! Ήρθε πίσω το κατεστραμένο retract!! Πλήρως ανακατασκευασμένο και με επισκευασμένο και τον controller που είχε καεί. Στοίχισε βέβαια όσο μισό σετ καινούρια αλλά τουλάχιστον οι εξυπηρέτηση και η ενημέρωση από Eurokit ήταν εντυπωσιακή!! Ακόμα ζήτησαν να λάβουν πληροφορίες για το τι συνέβει και σε τι μοντέλο είναι τοποθετημένα τα retract...Πάντως για τη βλάβη του retract αποκλειστικά υπεύθυνος είμαι εγώ αλλά αυτό είναι μεγάλη ιστορία!!
    .........μου αρέσει που φοβόσουν να του κάνεις παλαίωση....
    δεν έχει καμία σχέση το πριν με το μετά!! Thumbs up
    ...τώρα όμως που μπήκες "στο τρυπάκι" θα πρέπει να συνεχίσεις και με το υπόλοιπο αεροπλάνο...... Cheesy

    Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!! Εννοείται ότι τώρα που ξεκίνησα θα γίνει όλο το αεροπλάνο!! Επειδή διάβαζα σε ένα ξένο foroum τι έχεις κάνει στο 109, όποτε μπορείς βάλε μερικές φώτο του φτερού και πες μας τι παλαίωση του έχεις κάνει... Με προβληματίζει ιδιαίτερα το φτερό του γιατί είναι μία τελείως επίπεδη επιφάνεια, χωρίς πάνελ και περτσίνια, και δεν ξέρω πως να το παλαιώσω και να το ομορφύνω...
    ........Παναγιώτη.........πόση όρεξη έχεις να το κάνεις πιο ωραίο; Ποοολύ άνεση......μήπως να έφτιαχνες κάνα panel line πάνω στα φτερά με primer...; ... δεν είναι καθόλου δύσκολο και το αποτέλεσμα αξίζει σαφώς πολυ περισσότερο απο τον κόπο που θα κάνεις να το φτιάξεις.
    Gespeichert
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 596


    « Antwort #283 am: Montag, 14 Jul 2014, 11:42:37 »

    ..γενικά αμα το ξαναβάψεις πιστέυω οτι θα γίνει ακόμα πιο ωραίο.
    Σε περίπτωση  πάντως που δεν θες να το ξαναβάψεις (που θα στο συνιστούσα γιατί το βάψιμό του είναι λίγο "κάπως") , μπορείς να του κάνεις λίγο fading (ξεθώριασμα) και λίγο wash.
    Θα μπορούσες να πας δείγμα του φτερού ή ακόμα καλύτερα κάνα κομμάτι μονοκοτ που περίσσεψε απο την κατασκευή, σε ενα μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτων και να σου φτιάξει τα ίδια χρώματα-δεν ξέρω βέβαια σε τι βαθμό θα στο πετύχουν..... Μετά θα μπορούσες να βάλεις στον αερογράφο το χρώμα αυτό και να το "σπάσεις"-να το ασπρίσεις λίγο με ένα λευκό χρώμα-λίγες σταγόνες. Στην συνέχεια θα μπορούσες να κατεβάσεις απο το internet ένα μονογραμμικό σχέδιο με τα panel lines του fw 190 d9 και να τα ζωγραφίσεις με μολύβι πάνω στο φτερό (αν και κάνοντας την τεχνική με το primer -θα σου βγούνε ανάγλυφα!!! αλλά θα θέλει βάψιμο όλο το αεροπλάνο μετά). Στην συνέχεια και εφ΄΄οσον έχεις αραιώσει-"ανοίξει" το χρώμα, το περνάς με τον αερογράφο κυρίως στο κέντρο του κάθε panel (σε κάθε πανελ ή επιλεκτικά σε κάποια απο όλα, θα περάσεις το αντίστοιχο αραιωμένο βασικό χρώμα ανάλογα με την παραλλαγή βέβαια) . Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να φαίνεται το χρώμα σαν ξεθωριασμένο (fading). Το ίδιο μπορείς να κάνεις και στην άτρακτο... Εάν θέλεις οπωσδήποτε να αποφύγεις το βάψιμο τότε θα πρέπει να του κάνεις λίγο wash....
    Gespeichert
    har28
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 223



    « Antwort #284 am: Montag, 14 Jul 2014, 12:12:57 »

    Παναγιώτη καλημέρα, θυμάμαι φίλε μου είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο και μου είχες πει ότι δεν ασχολείσαι με τα warbird, ε λοιπόν σε παρακολουθώ τόσες μέρες κι έχω χάσει την μπάλα!!!! Καταπληκτική δουλειά, μπράβο σου! Υπάρχει ένας λόγος για να μπαίνω καθημερινά στο site! Να βλέπω το θέμα που έχεις ξεκινήσει. Μπράβο ρε φίλε, συνέχισε έτσι!!!
    Gespeichert

    ΧΑΡΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑ!!!
    Seiten: 1 ... 16 17 18 [19] 20 21 22 ... 57     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Moderator: ArgyrisGiannetakis)  |  Thema: ESM FW190 D9 50cc
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.023 Sekunden mit 26 Zugriffen.