Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.512 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 02:54:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 02:54:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:09]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304512
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 88
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 81
    Συνολικά: 81
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Κεραίες για τους 2.4 Ghz
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κεραίες για τους 2.4 Ghz  (Αναγνώστηκε 2085 φορές)
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2021, 14:43:00 »

    Καλησπέρα σε όλους
    την βοήθεια σας παρακαλώ

    Προσπαθώ να βρω  δυο κεραίες  για Drone στους 2.4Ghz ,μια βάσης ( σταθερή σε ιστό) και μια μετακινούμενη σε τρίποδο, θέλω  να αυξήσω σημαντικά την εμβέλεια του.
    Το Drone δεν ειναι ιδιοκατασκευή.
    Έχω κάνει προσπάθεια με αυτές τις κεραίες και τους ενισχυτές αλλά δεν είχα αποτελέσματα.
    Εάν μπορεί να βοηθήσει κάποιος   θα το εκτιμούσα .

    Ευχαριστώ



    * alfa-network-aoa-2412-2-4-ghz-10db-omni-antenne-1-0-1-3-600x600.jpg (25.61 KB, 600x600 - εμφανίστηκε 369 φορές.)

    * 145964914_472865897455649_621629352385117962_n.jpg (7.07 KB, 216x206 - εμφανίστηκε 374 φορές.)

    * 144330262_223629822743962_1741035121289504130_n.jpg (77.13 KB, 1440x1742 - εμφανίστηκε 358 φορές.)

    * 145558421_864650690993243_6858548899528730415_n.jpg (243.77 KB, 1440x2195 - εμφανίστηκε 361 φορές.)
    Καταγράφηκε
    ΒΟΝΤΣΑΣ ΚΟΖΑΝΗ
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59



    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2021, 17:24:57 »

    Καλησπέρα σύμφωνα με αυτά που χρησιμοποίησες η εμβέλεια σου είναι σε οπτικό πεδίο γύρο στα τριάντα χιλιόμετρα . Πια είναι η απόσταση που θες να καλύψεις;
    Καταγράφηκε
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2021, 17:39:32 »

    Καλησπέρα σύμφωνα με αυτά που χρησιμοποίησες η εμβέλεια σου είναι σε οπτικό πεδίο γύρο στα τριάντα χιλιόμετρα . Πια είναι η απόσταση που θες να καλύψεις;

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,
    θα ήμουν ευχαριστημένος εάν μπορούσα να καλυψω 10km αλλά ένα τεστ που έκανα στα 3.7km έχασα σήμα χωρις να υπαρχουν φυσικα εμποδια μπροστα μου και η κεραια σε υψος 15μετρα απο το εδαφος ,στην ταρατσα μου Cheesy. και το πεδιο μπροστα μου ειναι πιατο.
    Τα καλώδια είναι οκ όπως και οι κονεκτορες.
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.283


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2021, 19:15:43 »

    Ισως μία τέτοια κεραία να σου κάνει δουλειά!!
    Είναι Yagi για wifi στους 2.4 - 2.5 Ghz ότι πρέπει για βάσεως κεραία!!
    Πάτα εδώ να την δείς!!
    Καταγράφηκε
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 4 Φεβ 2021, 19:35:01 »

    Ισως μία τέτοια κεραία να σου κάνει δουλειά!!
    Είναι Yagi για wifi στους 2.4 - 2.5 Ghz ότι πρέπει για βάσεως κεραία!!
    Πάτα εδώ να την δείς!!


    Ευχαριστώ πολύ
    τις ξέρω αυτές αλλά προτιμώ να αποφύγω τις Yagi λόγο μονής κατεύθυνσης, θα προτιμούσα κάτι σε omnidirectional.
    υπήρχαν κάτι παιδιά πιο παλιά που έφτιαχναν κεραίες εδώ, ελπίζω κάποιος να δει την ανάρτηση μου.
    ευχαριστώ πάντως.
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.062


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 01:08:21 »

    Καλησπέρα
    Με γνώμονα μόνο τις κεραίες δεν πρόκειται να καταφέρεις κάτι, ούτε καν με τις χειροποίητες, που άλλωστε δεν διαφέρουν και πολύ απο τις έτοιμες. Και έστω οτι βρίσκεις μια ακριβώς συντονισμένη το μόνο που μπορεί να κερδίσεις είναι το πολύ 0.5 χιλιόμετρο. Ύστερα μια omnidirectional όσο ενισχυμένη και να είναι (7-9db) οριζόντια αρχίζει και υστερεί ως προς το ύψος. Ιδιαίτερα αν βρεθεί το drone  απο πάνω απο την κεραία μιλάμε και για ολική απώλεια σήματος.
    Αυτό που θα πρέπει να ψάξεις ίσως είναι το πως μπορείς να αναβαθμίσεις και τον πομπό στο drone
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 10:27:19 »

    Καλησπέρα
    Με γνώμονα μόνο τις κεραίες δεν πρόκειται να καταφέρεις κάτι, ούτε καν με τις χειροποίητες, που άλλωστε δεν διαφέρουν και πολύ απο τις έτοιμες. Και έστω οτι βρίσκεις μια ακριβώς συντονισμένη το μόνο που μπορεί να κερδίσεις είναι το πολύ 0.5 χιλιόμετρο. Ύστερα μια omnidirectional όσο ενισχυμένη και να είναι (7-9db) οριζόντια αρχίζει και υστερεί ως προς το ύψος. Ιδιαίτερα αν βρεθεί το drone  απο πάνω απο την κεραία μιλάμε και για ολική απώλεια σήματος.
    Αυτό που θα πρέπει να ψάξεις ίσως είναι το πως μπορείς να αναβαθμίσεις και τον πομπό στο drone

    Καλημέρα
    ο πομπός σε σκάφος και κοντρόλ είναι 20 dbm και δεν μπορούν να αλλάξουν για συγκεκριμένους λόγους.
    οι ελπίδες μου ήταν κάτι σε cross Yagi η κατι αλλο που οι γνωσεις μου δεν φτανουν.

    """Άσε που δεν ξέρω αν αυτές οι κεραίες που  χρησιμοποίησα είναι οι κατάλληλες, γιατί μεν είναι για 2.4 ghz αλλα δεν ξερω αν παιζει κατι αλλο ρολο που δεν ξερω.""" οπως και οι ενισχυτες νομιζω οτι ειναι αρκετα δυνατοι.
    στα υπόψιν έχω βάλει 2 τέτοιες κεραίες παράλληλα μεταξύ τους σε απόσταση 60 cm, με ξεχωριστή ενίσχυση στην κάθε μια.
    Καταγράφηκε
    nickgr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 10:54:28 »

    Θεωρω οτι οι κεραιες τυπου omni directional προοριζονται για μικρες αποστασεις αλλα υψηλη καλυψη για αποσταση μεγαλη μαλλον θα πρεπει να δεις κατι το οποιο να εχει και ενισχυτη
    Καταγράφηκε
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 11:34:54 »

    Θεωρω οτι οι κεραιες τυπου omni directional προοριζονται για μικρες αποστασεις αλλα υψηλη καλυψη για αποσταση μεγαλη μαλλον θα πρεπει να δεις κατι το οποιο να εχει και ενισχυτη
    εάν είδες έχω βάλει ενισχυτές.
    Καταγράφηκε
    nickgr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 11:42:32 »

    Θεωρω οτι οι κεραιες τυπου omni directional προοριζονται για μικρες αποστασεις αλλα υψηλη καλυψη για αποσταση μεγαλη μαλλον θα πρεπει να δεις κατι το οποιο να εχει και ενισχυτη
    εάν είδες έχω βάλει ενισχυτές.

    ναι εχεις δικιο παραλειψη , πιστευω για να καλυψεις παραπανω χλμ (4χλμ+)  απο την στιγμη που οι κεραιες  στην βαση σου ειναι υπεραρκετες  θα πρεπει να αναβαθμισεις  την εκπομπη ληψη στο drone  δοκιμαστικα στην αρχη
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 18:46:40 »

    Θες να ενισχύσεις το σήμα της εικόνας ή της τηλεκατευθηνσης? Διότι υπάρχουν έτοιμες λύσεις για αυτές τις αποστάσεις Crossfire πχ
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.062


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 18:53:09 »

    Καλημέρα
    ο πομπός σε σκάφος και κοντρόλ είναι 20 dbm και δεν μπορούν να αλλάξουν για συγκεκριμένους λόγους.
    οι ελπίδες μου ήταν κάτι σε cross Yagi η κατι αλλο που οι γνωσεις μου δεν φτανουν.

    """Άσε που δεν ξέρω αν αυτές οι κεραίες που  χρησιμοποίησα είναι οι κατάλληλες, γιατί μεν είναι για 2.4 ghz αλλα δεν ξερω αν παιζει κατι αλλο ρολο που δεν ξερω.""" οπως και οι ενισχυτες νομιζω οτι ειναι αρκετα δυνατοι.
    στα υπόψιν έχω βάλει 2 τέτοιες κεραίες παράλληλα μεταξύ τους σε απόσταση 60 cm, με ξεχωριστή ενίσχυση στην κάθε μια.

     Καλησπέρα
      Καταρχήν η cross yagi είναι κατευθυντική και η διαφορά της είναι οτι βοηθάει ως προς την λεγόμενη πόλωση οριζόντια/κάθετη, κάτι που περίπου κάνει και η cloverleaf (η οποία όμως είναι omnidiectional). Η πόλωση βοηθάει αν το μοντέλο γενικά παίρνει κλίσεις και όχι ως προς την ενίσχυση.
      Αυτό που αναφέρεις ότι έχεις συνδέσει τις κεραίες παράλληλα αλλά με ξεχωριστή ενίσχυση πως "ενώνονται" τα ενισχυμένα σήματα και που καταλήγουν; Σε άλλον δέκτη;
      Ύστερα η ισχύ που δίνουν οι ενισχυτές αφορά την εκπομπή του σήματος και όχι την λήψη.
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 23:11:15 »

    Καλημέρα
    ο πομπός σε σκάφος και κοντρόλ είναι 20 dbm και δεν μπορούν να αλλάξουν για συγκεκριμένους λόγους.
    οι ελπίδες μου ήταν κάτι σε cross Yagi η κατι αλλο που οι γνωσεις μου δεν φτανουν.

    """Άσε που δεν ξέρω αν αυτές οι κεραίες που  χρησιμοποίησα είναι οι κατάλληλες, γιατί μεν είναι για 2.4 ghz αλλα δεν ξερω αν παιζει κατι αλλο ρολο που δεν ξερω.""" οπως και οι ενισχυτες νομιζω οτι ειναι αρκετα δυνατοι.
    στα υπόψιν έχω βάλει 2 τέτοιες κεραίες παράλληλα μεταξύ τους σε απόσταση 60 cm, με ξεχωριστή ενίσχυση στην κάθε μια.

     Καλησπέρα
      Καταρχήν η cross yagi είναι κατευθυντική και η διαφορά της είναι οτι βοηθάει ως προς την λεγόμενη πόλωση οριζόντια/κάθετη, κάτι που περίπου κάνει και η cloverleaf (η οποία όμως είναι omnidiectional). Η πόλωση βοηθάει αν το μοντέλο γενικά παίρνει κλίσεις και όχι ως προς την ενίσχυση.
      Αυτό που αναφέρεις ότι έχεις συνδέσει τις κεραίες παράλληλα αλλά με ξεχωριστή ενίσχυση πως "ενώνονται" τα ενισχυμένα σήματα και που καταλήγουν; Σε άλλον δέκτη;
      Ύστερα η ισχύ που δίνουν οι ενισχυτές αφορά την εκπομπή του σήματος και όχι την λήψη.

    καλησπέρα
    για να δώσω καλύτερη εικόνα , αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπουν οι  κεραίες  σε ιστό  7-8 μέτρα και από εκεί να συνδεθούν στο χειριστήριο με ομοαξονικο .
    οι  Ρ/Τ των drone εχουν 2 κεραιες  παραλληλες , με αυτη την διαταξη εχω βαλει δυο απο τις ανω κεραιες που η καθε μια καταλληγει  στην αναλογη εξοδο στο χειριστηριο και ενδιαμεσα η καθε μια εχει τον αναλογο ενισχυτη.
    οι συγκεκριμένοι ενισχυτές έχουν και στην εκπομπή και στην λήψη ενίσχυση .
    έτσι λένε τουλάχιστον.
    Καταγράφηκε
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 5 Φεβ 2021, 23:46:04 »

    Θες να ενισχύσεις το σήμα της εικόνας ή της τηλεκατευθηνσης? Διότι υπάρχουν έτοιμες λύσεις για αυτές τις αποστάσεις Crossfire πχ
    Και τα δυο , αλλά όπως είπα πριν οι κεραίες πρέπει να μπουν σε ιστό 6-7 μέτρα. είναι για σταθμό βάσης.
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.062


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 6 Φεβ 2021, 02:29:17 »

      Ωραία κατάλαβα τώρα την διάταξη, και τι μπορείς να κάνεις.

      Πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσω οτι κατάλαβες πoια είναι η διαφορά της omnidirectional (πανκατευθυντική) και directional (κατευθυντική)
      Επειδή τα ραδιοκύματα είναι συνυφασμένα με την οπτική  (ραδιοκύματα και το φως) θα σου φέρω σαν παράδειγμα μια λάμπα.
      Σαν σκέτη η λάμπα μπορεί να φωτίσει ένα δωμάτιο (πανκατευθυντικά) αλλά δεν μπορεί να φωτίσει αρκετά μακριά. Αν η λάμπα μπει σε έναν προβολέα τότε αυτός κατευθύνει την ενέργεια του φωτός και φωτίζει αρκετά μακριά αλλά εννοείται οτι περιορίζεται ως προς το εύρος.

      Στο σύστημα το δικό σου τώρα.
      Η φιλοσοφία των 2 κεραιών έτσι όπως χρησιμοποιείται είναι αυτό που αναφέρεται σαν diversity και έχει σκοπό να χρησιμοποιείται η κεραία (και μαζί ο δέκτης/πομπός) που έχει την καλύτερη λήψη, και όχι οτι ενισχύει κάτι συνδυαστικά.
      Επίσης και αναφορικά. Οι "μαμά" κεραίες επειδή έχουν την δυνατότητα η μια απο αυτές να περιστραφεί κατα 90ο (ή διάταξη V 90ο) τότε έρχεται και η διάταξη cross όπου "καλύβει" και την όποια κλίση που μπορεί να λάβει το drone (και αντίστοιχα η κεραία του)

      Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις μια διάταξη κεραιών σαν αυτή που έχουν τα γυαλιά FPV. Δλδ μια πανκαντευθυντική (cloverleaf) και μια κατευθυντική (patch antenna)

      Πιο συγκεκριμένα
      Η κεραία μαστίγιο με τον έναν ενισχυτή να μπει στην μια είσοδο της Τ/Κ και μια κατευθυντική (patch ή yagi) με τον άλλο ενισχυτή στην άλλη είσοδο. Έτσι θα έχεις μια ευρεία περιμετρική κάλυψη στην εμβέλεια της κεραίας μαστίγιο, και μια πιο μεγάλη εμβέλεια με την κατευθυντική, αλλά μόνο προς το σημείο ενδιαφέροντος .

      Μερικές λεπτομέρειες ακόμα.
      Η ισχύς λήψης του δέκτη ποτέ δεν αναφέρεται σε W αλλά πάντα σε απολαβή (gain). Αυτό που κάνει γενικά είναι μόνο μια προενίσχυση και αυτό γιατί ο δέκτης ενισχύοντας το σήμα ενισχύει και τον θόρυβο και για αυτό αναφέρεται και ο λόγος σήματος/θόρυβο (Noise Ratio -Figure εδώ-)
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Drone monster
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8


    « Απάντηση #15 στις: Δευτέρα, 8 Φεβ 2021, 10:14:45 »

      Ωραία κατάλαβα τώρα την διάταξη, και τι μπορείς να κάνεις.

      Πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσω οτι κατάλαβες πoια είναι η διαφορά της omnidirectional (πανκατευθυντική) και directional (κατευθυντική)
      Επειδή τα ραδιοκύματα είναι συνυφασμένα με την οπτική  (ραδιοκύματα και το φως) θα σου φέρω σαν παράδειγμα μια λάμπα.
      Σαν σκέτη η λάμπα μπορεί να φωτίσει ένα δωμάτιο (πανκατευθυντικά) αλλά δεν μπορεί να φωτίσει αρκετά μακριά. Αν η λάμπα μπει σε έναν προβολέα τότε αυτός κατευθύνει την ενέργεια του φωτός και φωτίζει αρκετά μακριά αλλά εννοείται οτι περιορίζεται ως προς το εύρος.

      Στο σύστημα το δικό σου τώρα.
      Η φιλοσοφία των 2 κεραιών έτσι όπως χρησιμοποιείται είναι αυτό που αναφέρεται σαν diversity και έχει σκοπό να χρησιμοποιείται η κεραία (και μαζί ο δέκτης/πομπός) που έχει την καλύτερη λήψη, και όχι οτι ενισχύει κάτι συνδυαστικά.
      Επίσης και αναφορικά. Οι "μαμά" κεραίες επειδή έχουν την δυνατότητα η μια απο αυτές να περιστραφεί κατα 90ο (ή διάταξη V 90ο) τότε έρχεται και η διάταξη cross όπου "καλύβει" και την όποια κλίση που μπορεί να λάβει το drone (και αντίστοιχα η κεραία του)

      Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις μια διάταξη κεραιών σαν αυτή που έχουν τα γυαλιά FPV. Δλδ μια πανκαντευθυντική (cloverleaf) και μια κατευθυντική (patch antenna)

      Πιο συγκεκριμένα
      Η κεραία μαστίγιο με τον έναν ενισχυτή να μπει στην μια είσοδο της Τ/Κ και μια κατευθυντική (patch ή yagi) με τον άλλο ενισχυτή στην άλλη είσοδο. Έτσι θα έχεις μια ευρεία περιμετρική κάλυψη στην εμβέλεια της κεραίας μαστίγιο, και μια πιο μεγάλη εμβέλεια με την κατευθυντική, αλλά μόνο προς το σημείο ενδιαφέροντος .

      Μερικές λεπτομέρειες ακόμα.
      Η ισχύς λήψης του δέκτη ποτέ δεν αναφέρεται σε W αλλά πάντα σε απολαβή (gain). Αυτό που κάνει γενικά είναι μόνο μια προενίσχυση και αυτό γιατί ο δέκτης ενισχύοντας το σήμα ενισχύει και τον θόρυβο και για αυτό αναφέρεται και ο λόγος σήματος/θόρυβο (Noise Ratio -Figure εδώ-)


    Ευχαριστώ πολύ για όλα .
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Κεραίες για τους 2.4 Ghz
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.