Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 Beiträge in 12.383 Themen von 6.240 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 19:24:08

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 19:24:08

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6240
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304438
    Themen insgesamt: 12383
    Heute online: 208
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 0
    Gäste: 179
    Gesamt: 179
    Themavorwähler

    Seiten: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 17     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Θέματα που αφορούν την κατηγορία F5J-GR  (Gelesen 48976 mal)
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 971


    « Antwort #60 am: Freitag, 13 Dez 2013, 10:56:05 »

    Νικο η προταση σου μου αρεσει πολυ
    καλο ειναι να προπονιομασται σε κατι που απο του χρονου θα ισχυει παγκοσμια
    το ALTIMETRO  altis v 4 με το  firmware  της  FAI ειναι ενα πολυ καλο αλλα θα περιμενω για οποιο προτινει η FAI
    Gespeichert
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 745



    « Antwort #61 am: Freitag, 13 Dez 2013, 10:59:01 »

      
      
    ...Θα μπορούσε ο εκάστοτε σύλλογος- διοργανωτής του αγώνα (χωρίς εμπλοκή κανονισμών, ΕΛΑΟ και γραμματειακής υποστήριξης) να αθλοθετεί κύπελα για "νέους", "RES", "235" κλπ σύμφωνα με τη σειρά που καταλαμβάνουν στη γενική κατάταξη του αγώνα και να έχουμε ακόμα περισσότερους ευτυχισμένους κυπελούχους.
    ...

       Αυτή ακριβώς είναι η ιδέα.

       Για κίνητρο ώστε να μαζευτούν ακόμη περισσότεροι μιλούσα, χωρίς να επηρεάζεται η δομή τω αγώνων ως έχουν.
     Επαναλαμβάνω πως οι σκέψεις μου αφορούν μόνο το πώς θα μπορούσαμε να δώσουμε περισσότερα κίνητρα σε νεότερους να εμπλακούν στους αγώνες. Αυτό με την προοπτική ότι ο εμπλεκόμενος θα γίνει καλύτερος στο αγώνισμα που ήδη υπάρχει.




     Χαμόγελο
    Gespeichert

    Γιώργος Στρατάκης
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #62 am: Freitag, 13 Dez 2013, 11:29:12 »

    Επειδή μιλάτε για κίνητρα,

    Να σας δω του χρόνου σε πόσους αγώνες θα σεμμετέχετε ! (Βαγγέλη αυτό δεν ισχύει για σενα)
    και πόσα "νέα" παιδιά θα μπούν στον αγώνα με ότι ανεμοπτερο η εξοπλισμό διαθέτουν !

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι ότι με μια συμμετοχή σε αγώνα και οι κανονισμοί για να σας βολέψουν χρειάζονται αλλαγή !!!

    Αφου σας αρεσε ο αγώνας, ε απολαύστε τον !!!!!!!
    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 745



    « Antwort #63 am: Freitag, 13 Dez 2013, 11:45:40 »

     Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο
    Gespeichert

    Γιώργος Στρατάκης
    twinspark
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 172



    « Antwort #64 am: Freitag, 13 Dez 2013, 12:00:17 »

    Επειδή μιλάτε για κίνητρα,

    Να σας δω του χρόνου σε πόσους αγώνες θα σεμμετέχετε ! (Βαγγέλη αυτό δεν ισχύει για σενα)
    και πόσα "νέα" παιδιά θα μπούν στον αγώνα με ότι ανεμοπτερο η εξοπλισμό διαθέτουν !

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι ότι με μια συμμετοχή σε αγώνα και οι κανονισμοί για να σας βολέψουν χρειάζονται αλλαγή !!!

    Αφου σας αρεσε ο αγώνας, ε απολαύστε τον !!!!!!!


    Αγαπητέ Τάσο τώρα μας μπέρδεψες!

    Ναι ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε περιφερειακό αγώνα με αυτό τον κανονισμό και δηλώνω ότι θα το ξανακάνω. Δεν ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε αγώνα ανεμοπτέρων και σίγουρα δεν είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε οργανωμένο αγώνα αθλήματος. Παρατηρήσαμε ως ομάδα κάποια πράγματα που θα μπορούσαν να βελτιωθούν και να κάνουν τον αγώνα ποιο ανταγωνιστικό στο μέλλον, και τελικά όλοι συμφώνησαν ότι κάτι πρέπει να γίνει για του χρόνου.

    Όμως τι εννοείς ότι ζητήσαμε αλλαγή στους κανονισμούς για να μας βολέψουν? Με πιο τρόπο ακριβώς θα μας βολέψει το πιο δύσκολο και ακριβες?

    Ο μόνος τρόπος που θα βόλευε κάποιον είναι αν μπορεί να πετάει καλύτερα!

    Και όσο για τα κίνητρα που αναφέρεις, πιστεύω ότι ο νικητής του πανελλήνιου αγώνα θα ήταν πολυ περήφανος αν μπορούσε να βάλει το όνομα του επίσημα στην κατάταξη της FAI.


    Νίκος Λιάκος


    Gespeichert
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Antwort #65 am: Freitag, 13 Dez 2013, 12:43:44 »

    Νικο η προταση σου μου αρεσει πολυ
    καλο ειναι να προπονιομασται σε κατι που απο του χρονου θα ισχυει παγκοσμια
    το ALTIMETRO  altis v 4 με το  firmware  της  FAI ειναι ενα πολυ καλο αλλα θα περιμενω για οποιο προτινει η FAI

    Σωστά σκέπτεσαι Βαγγέλη, αλλα να επεκτείνεις την σκέψη και στο εξής:

    Δεν χρειάζεσαι αλτίμετρο για να προπονηθείς σε πτήση από χαμηλό ύψος (όπως στο start height). Κόψε σε όποιο ύψος εσύ νομίζεις ότι θα βρεις θερμικά που μπορείς να εκμεταλλευτείς και πέτα κανονικά
    Το πιστοποιημένο αλτίμετρο θα τo χρειαστεί κανείς μόνο αν συμμετάσχει σε επίσημο αγώνα, εδώ ή στο εξωτερικό.
    Gespeichert

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 875



    « Antwort #66 am: Freitag, 13 Dez 2013, 15:00:51 »



    Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι ότι με μια συμμετοχή σε αγώνα και οι κανονισμοί για να σας βολέψουν χρειάζονται αλλαγή !!!


    Τασο και για μενα αυτος ειναι ο πρωτος μου αγωνας και αν πιστευεις οτι αυτο
    που προτεινα σαν αλαγη στους κανονισμους ειναι για να να βολεψει εμενα τοτε
    ξαναδες τις προτασεις μου κατι σου εχει ξεφυγει
    Gespeichert

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #67 am: Freitag, 13 Dez 2013, 17:56:35 »

    Επειδή μιλάτε για κίνητρα,

    Να σας δω του χρόνου σε πόσους αγώνες θα σεμμετέχετε ! (Βαγγέλη αυτό δεν ισχύει για σενα)
    και πόσα "νέα" παιδιά θα μπούν στον αγώνα με ότι ανεμοπτερο η εξοπλισμό διαθέτουν !

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι ότι με μια συμμετοχή σε αγώνα και οι κανονισμοί για να σας βολέψουν χρειάζονται αλλαγή !!!

    Αφου σας αρεσε ο αγώνας, ε απολαύστε τον !!!!!!!


    Αγαπητέ Τάσο τώρα μας μπέρδεψες!

    Ναι ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε περιφερειακό αγώνα με αυτό τον κανονισμό και δηλώνω ότι θα το ξανακάνω. Δεν ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε αγώνα ανεμοπτέρων και σίγουρα δεν είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε οργανωμένο αγώνα αθλήματος. Παρατηρήσαμε ως ομάδα κάποια πράγματα που θα μπορούσαν να βελτιωθούν και να κάνουν τον αγώνα ποιο ανταγωνιστικό στο μέλλον, και τελικά όλοι συμφώνησαν ότι κάτι πρέπει να γίνει για του χρόνου.

    Όμως τι εννοείς ότι ζητήσαμε αλλαγή στους κανονισμούς για να μας βολέψουν? Με πιο τρόπο ακριβώς θα μας βολέψει το πιο δύσκολο και ακριβες?

    Ο μόνος τρόπος που θα βόλευε κάποιον είναι αν μπορεί να πετάει καλύτερα!

    Και όσο για τα κίνητρα που αναφέρεις, πιστεύω ότι ο νικητής του πανελλήνιου αγώνα θα ήταν πολυ περήφανος αν μπορούσε να βάλει το όνομα του επίσημα στην κατάταξη της FAI.

    Νίκος Λιάκος

    Αγαπητέ Νίκο,

    Να υποθέσω ότι πετάς και στο BF1 ...
    Ελα του χρόνου με την ομάδα σου να πετάξετε όλους τους αγώνες στα διαφορα μέρη και να καταλάβεις την διαφορετικότητα που προσφέρουν οι διαφορετικοί χώροι να τους κερδίσεις και μετά θα σου βγάλω το καπέλλο και εχεις όλο το ελευθερο να ζητήσεις οποιαδήποτε αλλαγή θέλεις ....

    ΟΛΟΙ δεν νομίζω ότι συμφώνησαν .... επέτρεψε μου να εχω διαφορετική άποψη !!!

    Οι νικητές του Πανελληνίου να είσαι σίγουρος ότι μπορούν να δουν το ονομα τους σε κατάταξη της FAI άνετα και όχι μόνον !
    Ελα με την ομάδα σου του χρόνου Θεσ/νικη που θα πετάξουμε ξανα με τους Βουλγάρους να δούμε, στον απλό αγώνα που πετάμε και που δεν βοηθα να πετάμε καλύτερα, τι ψάρια θα πιάσουμε !



    Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι ότι με μια συμμετοχή σε αγώνα και οι κανονισμοί για να σας βολέψουν χρειάζονται αλλαγή !!!


    Τασο και για μενα αυτος ειναι ο πρωτος μου αγωνας και αν πιστευεις οτι αυτο
    που προτεινα σαν αλαγη στους κανονισμους ειναι για να να βολεψει εμενα τοτε
    ξαναδες τις προτασεις μου κατι σου εχει ξεφυγει

    Ελα ρε Βασίλη τώρα πως κάνεις έτσι !!!!

    Αλλα ρε παιδιά έλεος .... πρώτη συμμετοχή και είναι μάπα το καρπούζι ?

    Εάν δεν σας βοηθά ως ανεμοπτεράδες μην ξανα συμμετέχετε ... κρίμα τι να πω !!!


    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #68 am: Freitag, 13 Dez 2013, 18:17:02 »

    Ισως να βοηθαει το γεγονος οτι παρολο που παρακολουθω ειμαι ακομη εξω απο τον χορο και ισως να βλεπω τα πραγματα πιο σφαιρικα. Φιλε Τασο νομιζω οτι βλεπεις τα πραγματα ΠΟΛΥ λαθος.
    Αυτο που αντιλαμβανεσαι εσυ σαν γκρινια και "μαπα το καρπουζι" αρκετοι αλλοι  αντιλαμβανονται οτι οι φιλοι (αρκετους δεν ξερω καν) διατυπωνουν απλα τις καλοπροαιρετες προτασεις τους.
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #69 am: Freitag, 13 Dez 2013, 18:26:05 »

    Ισως να βοηθαει το γεγονος οτι παρολο που παρακολουθω ειμαι ακομη εξω απο τον χορο και ισως να βλεπω τα πραγματα πιο σφαιρικα. Φιλε Τασο νομιζω οτι βλεπεις τα πραγματα ΠΟΛΥ λαθος.
    Αυτο που αντιλαμβανεσαι εσυ σαν γκρινια και "μαπα το καρπουζι" αρκετοι αλλοι  αντιλαμβανονται οτι οι φιλοι (αρκετους δεν ξερω καν) διατυπωνουν απλα τις καλοπροαιρετες προτασεις τους.

    Είχαμε αρκετους νομικούς στην αρομοντελιστική μας παρέα, εμφανίστηκαν και νέοι !
    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 618



    « Antwort #70 am: Freitag, 13 Dez 2013, 19:10:08 »

    Το να μπορεί κάποιος να είναι στην  κατάταξη της FAI είναι ισχυρό κίνητρο για να πλησίασει ο κανονισμός μας σε αυτόν της FAI .Στον αγωνα όλοι πέταξαν πολυ καλα .Γιατί αυτό να μη πάει πιο πέρα;
    Gespeichert
    AIRCOSTAS
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 479


    Ποτέ μην ανταλλάσσεις την τύχη με την ικανότητα


    « Antwort #71 am: Freitag, 13 Dez 2013, 19:25:11 »

    ρε παιδιά ρε παιδιά.....μην ευτελίζουμε το άθλημα (τρομάρα μου στα 32 μου έγινα και αθλητής)
    όλες οι γνώμες είναι καλές όταν δεν θιγουν τους βασικούς κανόνες....μην αρπαζόμαστε από κουβέντες και σκέψης...άλλωστε ο τρόπος γραφής ενός κειμένου και ποσο μάλλον μιας ιδέας είναι τελείως υποκειμενικός για την αντίληψη του κάθε ενός μας.
    τώρα αν είναι ο πρώτος αγώνας η ο τελευταίος κάποιου που με πάθος και μεράκι κάθεται και αγοράζει ΕΝΑ μοντέλο το στήνει και ξεκινάει να πετάει προσπαθώντας να πετύχει το απόλυτο μέσα στα πλαίσια τον δυνατοτήτων του για μένα είναι αξιοσέβαστο και όχι κατακριτέο..."γιαφτο" προτείνω όχι σκουπίδια...εεε!!! όχι νεύρα όχι ironies και πάνω απόλα έντασης...κάθε ιδέα είναι σεβαστή ως προς το καλύτερο του παιχνιδιού που κάνουμε γιατί αν έχω καταλάβει ...παίζουμε και δεν το κάνουμε επάγγελμα....

    υγ
    ο μπουρλοτιέρης έχει καθίσει και διάβασε "παραπαρα" πολύ από τι βλέπω πράγμα λίγο χλομό να κάνω και εγώ
    αλλα και πολύ άλλοι
    Gespeichert

    ΚΩΣΤΑΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
    γιαννης κουσουρλης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 167



    « Antwort #72 am: Freitag, 13 Dez 2013, 20:38:26 »

    ποιος ειναι ο τασος ρε παιδια που τα ξερει ολα και ολους
    ξερει και τους νομικους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    γιαννης κουσουρλης
    Gespeichert
    eolos30
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 862



    « Antwort #73 am: Samstag, 14 Dez 2013, 00:45:25 »

            

                          Ηρεμια.
    « Letzte Änderung: Samstag, 14 Dez 2013, 06:52:12 von eolos30 » Gespeichert

    The desire for safety stands against every great and noble enterprise. -Tacitus
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.042



    « Antwort #74 am: Samstag, 14 Dez 2013, 08:50:45 »

    Θα μιλήσω  μόνο για την πρώτη σελίδα... του  θέματος....

    To αλτίμετρο δεν μου εχει κάνει το παραμικρό, το εχω πάντα μόνιμα πάνω στο μοντέλο.
    Το σετάρω ΠΑΝΤΑ την πρώτη φορά στον χώρο πτήσης για να "δεί" τις καιρικές συνθήκες τις ημέρας...
    Λάθη που έχω δεί..  είναι μόνο  απο την Τ/Κ και τα  travel adj..  που εχω ή δεν εχω φτιάξει.
    Το altm1 μου έχει τον αριθμό "63".

    Καλές Γιορτές σε όλους σας

    Γιώργος
    Gespeichert
    Seiten: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 17     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ηλεκτροκίνητα ανεμόπτερα (Moderator: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Thema: Θέματα που αφορούν την κατηγορία F5J-GR
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.038 Sekunden mit 28 Zugriffen.