Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.395 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 27 Απρ 2024, 17:19:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 27 Απρ 2024, 17:19:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:39]

    [Χθες στις 12:30]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 10:50:23]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304395
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 25
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 16
    Συνολικά: 17
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 8 9 10 [11]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!  (Αναγνώστηκε 16088 φορές)
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #150 στις: Παρασκευή, 23 Ιούλ 2021, 13:17:01 »

    Άλλος ένας από Αγγλία στα χνάρια μας..

    https://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=47493987&postcount=3308

    Ωραίο μαύρο xps foam.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #151 στις: Δευτέρα, 20 Δεκ 2021, 19:54:53 »

    Και οδηγίες για το πως έφτιαξα την μπούμα μου, με ότι είχα διαθέσιμο...



    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #152 στις: Τρίτη, 21 Δεκ 2021, 20:08:16 »

    Μπράβο για την υπομονή σου  Thumbs up

    (Προς το παρόν προτίμησα τις έτοιμες βέργες απο βέλη που παρέθεσες σε προηγούμενο πόστ).
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #153 στις: Τρίτη, 21 Δεκ 2021, 23:56:43 »

    Μπράβο για την υπομονή σου  Thumbs up

    (Προς το παρόν προτίμησα τις έτοιμες βέργες απο βέλη που παρέθεσες σε προηγούμενο πόστ).

    Tα βέλη είναι η καλύτερη επιλογή για τις πρώτες σου κατασκευές, εύκολο και γρήγορο. Οπότε αν κατάλαβα καλά το ξεκίνησες?
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #154 στις: Πέμπτη, 23 Δεκ 2021, 13:18:51 »

    Παράθεση
    Οπότε αν κατάλαβα καλά το ξεκίνησες?

    Δυστυχώς δεν έχω ξεκινήσει κάτι ακόμη.

    Πήρα κάποια πράγματα απο Pervinca, υαλούφασμα, νήμα κάρμπον και άξονες απο βέλη.
    Ρητίνη δεν μπόρεσα να πάρω σε μικρή ποσότητα. Πουλάνε μόνο σε συσκευασία του κιλού και είναι δύσκολη η μεταφορά με αεροπλάνο ή αποστολή με courier λόγω του εύφλεκτου υλικού.  Sad

    Τα υπόλοιπα θα τα πάρω απο την τοπική NEOTEX μιας και απο οτι μου είπαν έχουν συνεργασία και μπορούν να στείλουν οτιδήποτε παραγγείλω.

    Έχω ακόμη μερικά πραγματάκια να μαζέψω.

    Το υγρό γυαλί που χρησιμοποιούν σε διάφορες διακοσμητικές κατασκευές μπορεί να κάνει στην περίπτωση του εμποτισμού?
    Ή χρειάζεται την δικιά του ρητίνη?
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #155 στις: Πέμπτη, 23 Δεκ 2021, 13:33:24 »

    Παράθεση
    Οπότε αν κατάλαβα καλά το ξεκίνησες?

    Δυστυχώς δεν έχω ξεκινήσει κάτι ακόμη.

    Πήρα κάποια πράγματα απο Pervinca, υαλούφασμα, νήμα κάρμπον και άξονες απο βέλη.
    Ρητίνη δεν μπόρεσα να πάρω σε μικρή ποσότητα. Πουλάνε μόνο σε συσκευασία του κιλού και είναι δύσκολη η μεταφορά με αεροπλάνο ή αποστολή με courier λόγω του εύφλεκτου υλικού.  Sad

    Τα υπόλοιπα θα τα πάρω απο την τοπική NEOTEX μιας και απο οτι μου είπαν έχουν συνεργασία και μπορούν να στείλουν οτιδήποτε παραγγείλω.

    Έχω ακόμη μερικά πραγματάκια να μαζέψω.

    Το υγρό γυαλί που χρησιμοποιούν σε διάφορες διακοσμητικές κατασκευές μπορεί να κάνει στην περίπτωση του εμποτισμού?
    Ή χρειάζεται την δικιά του ρητίνη?

    Το πρώτο μου plane το έφτιαξα με αυτή εδώ
    https://protool.gr/mercola-liquid-glass-rhtinh-ygroy-gyalioy-dyo-systatikwn-320-gr
    Και είναι μια χαρά. Δεν ξέρω να σου πω διαφορές στις ρητίνες αλλά θεωρώ ότι θα είναι εντάξει.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #156 στις: Πέμπτη, 23 Δεκ 2021, 14:41:15 »

    Παράθεση
    Το πρώτο μου plane το έφτιαξα με αυτή εδώ
    https://protool.gr/mercola-liquid-glass-rhtinh-ygroy-gyalioy-dyo-systatikwn-320-gr
    Και είναι μια χαρά. Δεν ξέρω να σου πω διαφορές στις ρητίνες αλλά θεωρώ ότι θα είναι εντάξει.

    Ακριβώς αυτή είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το μνμ.
    Μπορώ να βρώ πιο εύκολα στα τοπικά μαγαζιά και βγαίνει και σε μικρές-οικονομικές συσκευασίες  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #157 στις: Πέμπτη, 23 Δεκ 2021, 15:02:40 »

    Παράθεση
    Το πρώτο μου plane το έφτιαξα με αυτή εδώ
    https://protool.gr/mercola-liquid-glass-rhtinh-ygroy-gyalioy-dyo-systatikwn-320-gr
    Και είναι μια χαρά. Δεν ξέρω να σου πω διαφορές στις ρητίνες αλλά θεωρώ ότι θα είναι εντάξει.

    Ακριβώς αυτή είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το μνμ.
    Μπορώ να βρώ πιο εύκολα στα τοπικά μαγαζιά και βγαίνει και σε μικρές-οικονομικές συσκευασίες  Thumbs up

    Δες απλά τους χρόνους επεξεργασίας, νομίζω είναι σύντομο το διάστημα 10-20 λεπτά που είναι πιεστικό. Γιαυτό άλλαξα στης previnca που είναι στα 40λεπτα. Ίσως καλύτερα θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο ίσως 1ώρα για να μπορείς να τα κάνεις όλα με μιας.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #158 στις: Παρασκευή, 24 Δεκ 2021, 10:53:46 »

    Το υγρό γυαλί που χρησιμοποιούν σε διάφορες διακοσμητικές κατασκευές μπορεί να κάνει στην περίπτωση του εμποτισμού?
    Ή χρειάζεται την δικιά του ρητίνη?

    Το υγρό γυαλί δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά, επειδή έχει μεγάλους χρόνους πήξης, θέλει τουλάχιστον 2 εικοσιτετράωρα για να αρχίσει να
    στερεοποιείτε, αναλόγως των συνθηκών (θερμοκρασία - υγρασία).
    Επίσης είναι και πολύ ακριβότερη σε σχέση με άλλες ρητίνες.

    Να προσθέσω και έναν άλλο προμηθευτή, για όποιον ενδιαφέρεται για τέτοια υλικά, με πολύ καλές τιμές και αποστολή σε όλη την Ελλάδα.
    Είναι η https://www.fibermaxcomposites.com/shop/index.php?language=en.
    Προσωπικά χρησιμοποιώ την ρητίνη με κωδικό ''R481'' με τον αργό καταλύτη ''H50'' με πολύ καλά αποτελέσματα.
    Οποιαδήποτε ρητίνη, (εκτός του Υγρού Γυαλιού) την αναμειγνύουμε σε μικρές ποσότητες, έως 150 γραμμάρια σύνολο, ρητίνη και καταλύτης.

    Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 98


    WWW
    « Απάντηση #159 στις: Παρασκευή, 24 Δεκ 2021, 12:27:09 »

    Αν μιλάμε για εναλλακτικούς τρόπους κατασκευής και εναλλακτικά υλικά που πλησιάζουν (αλλά σε αρκετή απόσταση) τα υλικά που χρησιμοποιούνται σε υψηλών επιδόσεων κατασκευές (και υψηλού κόστους) τότε μπορείτε να πάρετε και μερικές πληροφορίες ψάχνοντας τον κ.  Curtis Sutter στο rcgroups. Επίσης έχει και μια ωραία ιστοσελίδα με διάφορες πληροφορίες και κάποια βίντεο (επί πληρωμή) που μιλάει γι αυτά τα θέματα. Tailwinggliders.com       

    Μια εναλλακτική της εποξικής ρητίνης, για layup φτερών σε κενό αέρος, που δοκίμασε και προτείνει για κάπως πιο φτηνή λύση με αρκετά καλό αποτέλεσμα είναι η κόλα πολυουρεθάνης. Προσοχή η κόλα και όχι ο αφρός. Θα βρείτε πληροφορίες στο rcgroups. Εν συντομία την χρησιμοποιείτε ακριβώς όπως την εποξική, απλά θέλει πιο γρήγορες κινήσεις γιατί αφρίζει γρήγορα. Είναι και λίγο πιο δύσκολη γιατί είναι πιο πηχτή και κολλώδεις από τη εποξική ρητίνη. Αγοράστε μικρό μπουκαλάκι ( mercola περιπου €6) γιατί χαλάει. Δεν είναι και τόσο φτηνότερη από την εποξική/ κιλό (ειδικά αυτή που προτείνει ο φίλος BOCIAN) αλλά μπορείτε να αγοράσετε μικρή ποσότητα. 
    Μια άλλη εναλλακτική που δοκίμασε είναι το ακρυλικό βερνίκι νερού για εμποτισμό του υαλοϋφάσματος με συμπαθητικά αποτελέσματα....
    Φυσικά η εποξική είναι καλύτερη ειδικά αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί περισσότερο και δεν τον πειράζει να αγοράσει μεγαλύτερη ποσότητα...

    Παραμένοντας στο θέμα των εναλλακτικών κατασκευών και υλικών, βρείτε τον κ. Cristian Luis Leiva στο FB και στο  Thingiverse (nodoingenieria). O κύριος αυτός από την Αργεντινή έχει πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες σε συνδυασμό με 3d printing... Φτιάχνει και κάτι ανεμοπτεράκια 2 και 3 μέτρων με χαρτάκι στα φτερά και τρέχει σε αγώνες!!! έχει φτιάξει και ένα σχετικά εύκολο cnc για φτερά και άλλα έξυπνα αξεσουάρ!

    Εννοείται ότι όλα αυτά είναι πάρα πολύ ωραία για πειραματισμό.... όμως μάλλον δεν θα φτάσουν ποτέ τις επιδόσεις που δίνουν οι κατασκευές με τα κορυφαία υλικά και τεχνικές ( καλούπια, carboline κλπ...) Όμως και αν κάποιος του αρέσει η κατασκευή και το πείραμα είναι εξαιρετικές εναλλακτικές χαμηλού σχετικά κόστους......

    Τελευταίο τιπ από τον Curtis Sutter. για αντλία κενού μπορεί να χρησιμοποιηθεί και  χειροκίνητη αντλία εξαέρωσης φρένων αφού τραβήξετε τον περισσότερο αέρα με σκούπα.
    Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κανένα απολύτως συμφέρον αλλά επειδή τα έχω αγοράσει,  τα βίντεο του Sutter έχουν ενδιαφέρον. Βέβαια με πολύ ψάξιμο θα βρείτε όλη την πληροφορία δωρεάν..... όπως στα εξαιρετικά βίντεο του Αντώνη!  Νομίζω όμως ότι για €60 περίπου (download) είναι ένα καλό δωράκι στον εαυτό μας! Wink

    και μια συμβουλή από εμένα.... φτιάξτε αυτό για να κόβετε φτερά..... εύκολο και το αποτέλεσμα πολύ καλό......  σελίδα 103          https://www.rcsoaringdigest.com/pdfs/RCSD-2008/RCSD-2008-11.pdf

    Σίγουρα πάντως για να φτάσει κανείς τις επιδόσεις των εμπορικών αερομοντέλων θέλει ατελείωτο χρόνο και πολύ χρήμα..... σίγουρα συμφέρει να το αγοράσει κανείς!!!!!!

    Ένα τελευταίο χριστουγεννιάτικο δωράκι... για όποιον θέλει να δει πως παίζεται κανονικά αυτό το παιχνίδι....

    https://rumble.com/c/c-604937

    Καλές Γιορτές!

    Καταγράφηκε
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #160 στις: Παρασκευή, 24 Δεκ 2021, 13:33:30 »

    To Liquid Glass δεν κάνει για την κατασκευή μοντέλων μας. Ουτε έχει τις μηχανικές αντοχές του epoxy resin ούτε και συνεργάζεται εύκολα με τα υφάσματα που χρησιμοποιούμε. Οταν πήξει γίνεται πολύ πιο σκληρό με αποτέλεσμα να είναι και πιο εύθραυστο.

    Καλές Γιορτές
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #161 στις: Παρασκευή, 14 Ιαν 2022, 23:26:10 »

    Άλλο ένα παλικάρι που αποφάσισε να το φτιάξει, με μεγάλη επιτυχία και με πολύ καλά σχόλια.. Χαμόγελο

    "Hello Antonis,
    I also build your 1m DLG with the help of your tutorial. Thank you very much for this amazing guide. Your solutions are bulletproof and easy to make for everyone. Glassing the wings and tails works very nice with your method the surface came out shiny and homogeneous. The hardest part for me was cutting the foam into the AG04 airfoil without the help of a gravity assisted foam cutter. I also had difficulties building the connection between the wing and the CF rod but, it worked out fine in the end and the connection is now very sturdy. Your building techniques have great solutions and are eazy to master. Furthermore thank you for letting me aquire these new skills and me getting a new hobby.."


    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Nikos prs
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #162 στις: Παρασκευή, 18 Φεβ 2022, 23:11:43 »

    Ξεκινάω σιγά σιγά να κάνω αγορές μιας και έχουμε καλό δάσκαλο θα το εκμεταλευτώ και θα φτιάξω DLG!!!
    Απορίες λοιπόν... κεφάλαιο 1ο!  
    1ον...Τι ύφασμα βάζουμε κατά κανόνα? (πόσα γραμμάρια το τ.μ.)
    2ον...Για το συγκεκριμένο DLG  (του ενός μέτρου)  πόσα γραμμάρια ρητίνη μετράμε για τις πτέρυγες?
    3ον...Οι δέκτες δουλεύουν με μονόσελη Lipo ή χρειαζόμαστε κάποιον ειδικό δέκτη? (π.χ. οι δέκτες μου κατασκευαστικά γράφουν Power requirement: 4.8 - 6 Volts)
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρόνο σας!!!
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #163 στις: Παρασκευή, 18 Φεβ 2022, 23:34:43 »

    Ξεκινάω σιγά σιγά να κάνω αγορές μιας και έχουμε καλό δάσκαλο θα το εκμεταλευτώ και θα φτιάξω DLG!!!
    Απορίες λοιπόν... κεφάλαιο 1ο!  
    1ον...Τι ύφασμα βάζουμε κατά κανόνα? (πόσα γραμμάρια το τ.μ.)
    2ον...Για το συγκεκριμένο DLG  (του ενός μέτρου)  πόσα γραμμάρια ρητίνη μετράμε για τις πτέρυγες?
    3ον...Οι δέκτες δουλεύουν με μονόσελη Lipo ή χρειαζόμαστε κάποιον ειδικό δέκτη? (π.χ. οι δέκτες μου κατασκευαστικά γράφουν Power requirement: 4.8 - 6 Volts)
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρόνο σας!!!

    Ωραίος, λοιπόν..

    Fiberglass 25γρ/τμ

    Ριτίνη περίπου 25γρ και για τα δύο φτερά, γιατί τραβάει και το ρόλάκι.

    1S lipo μόνο (λόγω βάρους), και δέκτη που να παίζει από 3.5ν και πάνω. Μπορεί να κάνει και αυτό που έχεις αλλά θα πρέπει να το δοκιμάσεις.

    Την οριζόντια ουρά μπορείς να την βάλεις και από κάτω από την μπούμα αντί από πάνω, είναι καλύτερα έτσι.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #164 στις: Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26 »

    Άλλη μια εκδοχή ενός 1μ με σπαστό φτερό στην μέση για εύκολη μεταφορά και επίσης αφαιρούμενο κάθετο και οριζόντιο φτερό ουράς.

    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Σελίδες: 1 ... 8 9 10 [11]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.