Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 02:50:58

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 02:50:58

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304516
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 45
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 0
    Invités: 13
    Total: 13
    Choix de thème

    Pages: 1 2 [3] 4  Toutes     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Αγώνεσ με επαθλο  (Lu 10885 fois)
    Roinides
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 740



    « Répondre #30 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 00:53:25 »

    Τα παρακάτω είναι ταπεινή και προσωπική άποψη που εκφράζει εμένα και ίσως κάποιους άλλους, πιθανόν λανθασμένη και δεν πρόκειται να αντιπαρατεθώ!
    Απλά τα παραθέτω ως συμβουλή για προβληματισμό στους νέους από έναν επίσης νέο!!!

    Προσωπικά αν διαργάνωνα αγώνα ποτέ θα σκεφτόμουν τα εξής:Οργάνωση - Ασφάλιση - Ασφάλεια - Εθελοντισμό - Φιλοξενία
    Και δώρα ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ κιτ, από μαγαζιά-sponsors, στους 3 πρώτους! Και κανα 2 εξομοιωτές fms στο κοινό ας πούμε!!!

    Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό τώρα, δεν συμμετέχω σε αγώνες, αλλά είναι σημαντικό κάποιος που θα έρθει με τόσα έξοδα , να έχει και ένα έπαθλο που θα τον πετάξει στα σύννεφα!!!
    Οταν ρώτησα κάποιον παλιό αν δίνουν τίποτα στους νικητές μου είπε τη χαρά να συμμετέχουν. Και την τιμή!!!  Χαμόγελο

    Και 2 λέξεις κλείνοντας.

    Και γω πριν μήνες μπήκα με ενθουσιασμό και άρχισα να γράφω πολύ... Σύντομα κατάλαβα ότι πρέπει να κρατήσω τον ενθουσιασμό μου για τις πτήσεις.

    Εδώ μένω για να ρωτήσω και να απαντήσω όπου μπορώ, Συγκεκριμένα και μόνο και όχι μπλα μπλα...Πέφτει το "επίπεδο"!!!

    Αν λοιπόν θέλω να κάνω αγώνα, πάω στη Λέσχη της περιοχής μου , οργανώνομαι, συμμετέχω , ξεκινάω με πάθος ένα event και αν είμαι τυχερός μπορεί να γίνει πραγματικότητα.
    Το πιο πιθανό είναι να αρχίσουν οι τσακωμοί και φαγωμάρες (όπως σε όλες τις λέσχες), και να τα παρατήσω!
    Γιατί σε όποια Λέσχη πας, θα αναγκαστείς να διαλέξεις στρατόπεδο (Στην Ελλάδα είσαι...Εκλογές κλπ κλπ) και να έχεις βρεθεί από ένα hobby σε ένα λούκι δυσάρεστο!

    Και καταλήγω σε ένα πανέμορφο χωράφι, με 2-3 φιλαράκια και κανα 2 ακόμη από μακρυα που ήρθαν να πετάξουμε, πετάμε όλη μέρα και όλα καλά!!!
    Ευτυχώς στην επαρχία έχουμε αυτή την πολυτέλεια!

    Ποσώς με ενδιαφέρει το μέλλον του hobby με ενδιαφέρουν μόνοι οι άνθρωποι!!! Να κάνουμε αυτό που μας αρέσει χωρίς φαγωμάρες και παρεξηγήσεις!

    Καλή η οργάνωση, αλλά πετάμε για να ξεαγχωθούμε και όχι να προσθέσουμε και άλλο άγχος και στεναχώρια!

    Συμπέρασμα : Καλύτερα να πετάς, παρά να μιλάς!

    Μάγκες εν ολίγοις, αν δεν φοράτε παπιγιόν, θα ναι δύσκολα....Το ¨επίπεδο" που είπαμε....

    Σε λίγους μήνες θα με καταλάβετε... Thumbs up

    Καλές πτήσεις !!!

    Roinides
    Journalisée

    | 700e-MJ3 |
    blackrider
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 34



    « Répondre #31 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 10:37:25 »

    Φιλε kiparisi  καταλαβαινω οτι ειναι αγνες οι προθεσεις σου , αλλα υπαρχουν πραγματα σχετικα με τους αγωνες που πιθανον δεν τα ξερεις .

    Απαγορευονται να γινονται στην Ελλαδα αγωνες αερομοντελισμου περα απο αυτους που διοργανωνει η ομοσπονδια . Οποτε εαν κατι  διαφορετικο παει να γινει θα ειναι παρανομο . Thumbs up

    Συγνώμη που ρωτώ αλλά δεν κατάλαβα καλά.
    Ποιός και με ποιό δικαίωμα μπορεί να μου απαγορέψει (Πόσο μάλλον να με χαρακτηρίσει παράνομο!!!) αν διοργανώσω μια αεραθλιτική συνάντηση-διοργάνωση-διαγωνισμο?
    Απο πότε η ΕΛ.Α.Ο. έχει την αποκλειστικότητα (με ότι οικονομικά συμφέροντα!!!! κρύβονται πίσω απο αυτήν) των διοργανώσεων? (την κατάντεια της ΕΛ.Π.Α βλέπω...)
    Ποιές είναι οι προωθητικές ενέργειες για τον αερομοντελισμό απο πλευράς ΕΛ.Α.Ο?

    Υ.Γ. Μιάς και συνεχίζω να τρώω κοκορέτσι... θα συνεχίζω και να πετάω ελεύθερα και γιατί όχι να διοργανώσω στο μέλλον κάποιο event!
    και όπως είπε ο κ. Λαζόπουλος " Μηνύστε με, Μηνύστε με ..."
     
    Journalisée

    Football, Basketball, Tennis, Golf Require one ball.
    Flying Jets requires TWO!!
    Phantom Duck
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 13


    « Répondre #32 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 16:30:49 »

    Πες τα χρισοστομε! Grin beer
    Journalisée
    Dimhack
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.431



    « Répondre #33 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 18:11:57 »

    ETSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII


     Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Journalisée
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Répondre #34 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 18:33:27 »

    Συγνώμη που ρωτώ αλλά δεν κατάλαβα καλά.
    Ποιός και με ποιό δικαίωμα μπορεί να μου απαγορέψει (Πόσο μάλλον να με χαρακτηρίσει παράνομο!!!) αν διοργανώσω μια αεραθλιτική συνάντηση-διοργάνωση-διαγωνισμο?
    Απο πότε η ΕΛ.Α.Ο. έχει την αποκλειστικότητα (με ότι οικονομικά συμφέροντα!!!! κρύβονται πίσω απο αυτήν) των διοργανώσεων? (την κατάντεια της ΕΛ.Π.Α βλέπω...)
    Ποιές είναι οι προωθητικές ενέργειες για τον αερομοντελισμό απο πλευράς ΕΛ.Α.Ο?



    Αγαπητοί φίλοι, πριν απ' όλα, ίσως είναι χρήσιμο να διαβάσετε τη νομοθεσία που διέπει τον αεραθλητισμό.
    Journalisée

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    blackrider
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 34



    « Répondre #35 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 19:06:07 »

    Συγνώμη που ρωτώ αλλά δεν κατάλαβα καλά.
    Ποιός και με ποιό δικαίωμα μπορεί να μου απαγορέψει (Πόσο μάλλον να με χαρακτηρίσει παράνομο!!!) αν διοργανώσω μια αεραθλιτική συνάντηση-διοργάνωση-διαγωνισμο?
    Απο πότε η ΕΛ.Α.Ο. έχει την αποκλειστικότητα (με ότι οικονομικά συμφέροντα!!!! κρύβονται πίσω απο αυτήν) των διοργανώσεων? (την κατάντεια της ΕΛ.Π.Α βλέπω...)
    Ποιές είναι οι προωθητικές ενέργειες για τον αερομοντελισμό απο πλευράς ΕΛ.Α.Ο?



    Αγαπητοί φίλοι, πριν απ' όλα, ίσως είναι χρήσιμο να διαβάσετε τη νομοθεσία που διέπει τον αεραθλητισμό.


    Μιάς και έψαξα στο διαδύκτιο αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι σχετικό..
    Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου παραθέσετε την ισχύουσα Νομοθεσία περί "Αερομοντελισμού" αγωνιστικού ή μή ΚΑΙ ΟΧΙ "Αεραθλήτισμού"
    Δεν πετάω αερομοντέλα μεγαλύτερα των 20 κιλών (αν αυτό βοηθήσει..)

    Citation
    3.2.15 Αιτιολογη΅ένη εισήγηση στηv Υ.Π.Α.,ΓΓΑ και κάθε άλλη Κρατική
    Υπηρεσία για τov ΅ε αvτικει΅εvικά κριτήρια επι΅ερισ΅ό της κρατικής
    επιχoρήγησης στις διάφoρες αεραθλητικές δραστηριότητες. Μόνο δια της
    ΕΛΑΟ γίνεται η κατανο΅ή των τακτικών επιχορηγήσεων της ΓΓΑ σε
    αθλητικά σω΅ατεία ΅έλη της.

    Ποιές ενέργειες έχουν γίνει απο την ΕΛΑΟ για τα Αερομοντελιστικά Σωματεία και για την ανάπτυξη του αερομοντελισμου;
    Μπάς και έχουν δημιουργήσει κανένα Μοντελοδρόμιο και δεν το γνωρίζω?

    Υ.Γ. 1) Σύμφωνα με την λογική σας θα πρέπει να πάει εισαγγελέας σε καθε 5χ5 όταν κάνουν μινι πρωταθλήματα μιάς και δεν έχει βάλει και το χεράκι της η ΕΠΟ...
    Υ.Γ. 2) Επίσης πότε περιμένει η ΕΛ.Α.Ο. να ενημερώσει τους Αερομοντελιστές για το ποιές θέσεις έχει πάρει στη αναμενώμενη Νομοθέτηση περι Αερομοντελισμου;
    Υ.Γ. 3) Επιτέλους κοιτάξτε πώς να προωθήσετε τον Αερομοντελισμό και όχι να τρέχετε για τις καρέκλες (και ότι συνεπάγετε αυτό) και απο τις καρέκλες αυτές να "Απαγορεύετε" οτιδίποτε δεν περνάει απο την τσέπη σας!
    « Dernière édition: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 19:34:40 par blackrider » Journalisée

    Football, Basketball, Tennis, Golf Require one ball.
    Flying Jets requires TWO!!
    andreas
    Moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #36 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 20:05:15 »

     ΧαμόγελοΔεν νομιζω οτι εχεις κανενα απολυτος προβλημα να διοργανωσεις αγωνες με την μορφη συναντησης σε οποιοδηποτε μοντελοδρομιο και με επαθλα ....εχουν γινει κατα καιρους πολλες αντιστοιχες διοργανωσεις και ερχονται κιαλες συνεπως γιατι το πολυσυζηταμε .... Undecided ανακοινωσε τους κανε ανοικτη προσκληση και εμεις θα ερθουμε με επαθλα η οχι .... Thumbs upπανω απο ολα πεταμε για διασκεδαση αν παμε και σε καμια συναντηση και παρουμε και κανενα επαθλακι  ειναι διπλη χαρα Ποοολύ άνεση
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    kiparisi
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 157


    « Répondre #37 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 20:06:56 »

    μιασ και ξεκινησα εγο αυτο το θεμα θελω να κανω μια σκεψη και να σασ την πο και να δεχτο τισ αποψεισ σας ( καλεσ  ή κακεσ ) με προσοπικο μηνημα ή και ζωντανα .
    λοιπον πτηση με λαμα ν4 ή ν3 .
    σε εξωτερικο χωρο νωρισ το πρωι χωρισ να φυσαει .
    συνολικα 2 πτησεισ .
    συμετοχη οικονομικη δε χρειαζετε ,
    επαθλο 300 ευρο.
    απλα πειτε μου ποιοι ενδειαφερεστε.
    Journalisée

    ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΟΛΩΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ
    kiparisi
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 157


    « Répondre #38 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 20:10:06 »

    μιασ και ξεκινησα εγο αυτο το θεμα θελω να κανω μια σκεψη και να σασ την πο και να δεχτο τισ αποψεισ σας ( καλεσ  ή κακεσ ) με προσοπικο μηνημα ή και ζωντανα .
    λοιπον πτηση με λαμα ν4 ή ν3 .
    σε εξωτερικο χωρο νωρισ το πρωι χωρισ να φυσαει .
    συνολικα 2 πτησεισ .
    συμετοχη οικονομικη δε χρειαζετε ,
    επαθλο 300 ευρο.
    απλα πειτε μου ποιοι ενδειαφερεστε.
    α το σημαντικοτερο . πρωτη σιζητησημη ημερομηνια στισ 23 ή 24 του μαρτη.
    Journalisée

    ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΟΛΩΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 926



    WWW
    « Répondre #39 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 22:45:21 »

    Θα ήθελα να επισημάνω ορισμένα πράγματα σχετικά με ότι ακούστηκε παραπάνω .

    Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό , να φωνάζουμε και να εκτοξεύουμε κατηγορίες ενώ δεν γνωρίζουμε για τι πράγμα μιλάμε . Wink

    Ειχα πει .......

    Φιλε kiparisi  καταλαβαινω οτι ειναι αγνες οι προθεσεις σου , αλλα υπαρχουν πραγματα σχετικα με τους αγωνες που πιθανον δεν τα ξερεις .
    Απαγορευονται να γινονται στην Ελλαδα αγωνες αερομοντελισμου περα απο αυτους που διοργανωνει η ομοσπονδια . Οποτε εαν κατι  διαφορετικο παει να γινει θα ειναι παρανομο . Thumbs up


    Μίλησα για ΑΓΩΝΕΣ . Και συγκεκριμένα για τους επισήμους αγώνες που διοργανώνει η Ελληνική Αεραθλητική Ομοσμονδια που έχουν την μορφή Πανελληνίου Πρωταθλήματος , περιφερειακών αγώνων η διασυλογικων μεταξύ των αεραθλητικών σωματείων , που υπάγονται στην ΕΛΑΟ .
    Και σε αυτούς τους αγώνες μπορούν να λάβουν μέρος , μόνο αερομοντελιστες αθλητές , που κατέχουν αθλητική ταυτότητα αναγνωρισμένη από την γενική γραμματεία αθλητισμού .

    Ως γνωστό όλα τα σωματεία της χώρας , έχουν χαρακτηρισθεί ως Αεραθλητικά Σωματεία και υπάγονται στην ΕΛΑΟ .

    Επίσης υπάρχουν ελάχιστοι σύλλογοι 1-2 , που δεν υπάγονται στην ΕΛΑΟ και δεν υποστηρίζονται από καμιά ομοσπονδία . Και όπως ξέρουμε ένας απλός σύλλογος δεν έχει την δυνατότητα να στήσει ι Αγώνες . Και ο λόγος είναι ότι την ευθύνη και την εκπόνηση των αγώνων για όλες τις μορφές αγωνισμάτων στην χώρα μας , τις αναλαμβάνουν οι ανάλογες ομοσπονδίες .

    Ετσι χαρακτηρίζονται οι επίσημοι Αγώνες στην χώρα μας , και ιδίως στον μηχανοκίνητο  αθλητισμό [αυτοκινητα -μοτοσυκλετες-σκαφη θαλασσης -αεροπλανα - αερομοντελα κτλ ] , όπου εκεί το επικίνδυνο περιβάλλον των αγωνισμάτων απαιτεί αδεία [κανονισμους -μετρα ασφαλειας κτλ ] από μια ομοσπονδία αναγνωρισμένη από το κράτος .

    Ετσι όταν μια παρέα ανθρώπων θελήσει να κάνει μια διοργάνωση , δεν μπορούμε να μιλάμε για Αγωνες και πρωταθλήματα παρά για συναγωνισμό μεταξύ φίλων με κοινά ενδιαφέροντα . Αυτο μπορεί να γίνει και κανείς δεν θα εμποδίσει κανέναν , εάν γίνουν σε μια αλάνα η σε έναν χωμάτινο δρόμο , χωρις ομως την παρουσια θεατων

    Σε διαφορετική περίπτωση που ανακοινωθεί με αφίσες κτλ , και καλεστεί κόσμος να παρακολουθήσει  το θέαμα , τότε αυτος που θα εμποδίσει αυτό το event , θα είναι μόνο η αστυνομία και κανείς άλλος .  Και αυτό  θα το κάνει για έναν και μόνο λόγο ................απλούστατα για να μην χρειαστεί να πάει κανείς στην φυλακή εάν συμβεί  κάποιο ατύχημα .

    Η γνωστή ιστορία ΕΛΠΑ στον μηχανοκίνητο αθλητισμό , έχει λήξει προ πολλών ετών , όταν δημιουργήθηκαν οι ανάλογες ομοσπονδίες πχ ΜΟΤΟΕ  Wink

    Προσπάθησα , και πιστεύω να έγινα λίγο κατανοητός .  Χαμόγελο
    Journalisée

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.095



    WWW
    « Répondre #40 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 23:07:30 »

    Αγαπητέ Μαστορα

    Ησουν κατανοητός και πολύ επεξηγηματικός .
    Νομίζω οτι εχεις λαβει μερος σε αγωνες . Μπορείς να μεταφέρεις στους νεότερους , χωρις αγωνιστική εμπειρία , τι αποκόμισες απο την  συμμετοχή σου ?
    και αν  έχεις , μετα απο την πρωτη εμπειρία , σκοπό να συνεχίσεις την συμμετοχή σε αγώνες ( εγω ειμαι σιγουρος )  Wink


    φίλε Roinides
    είπες
    Citation
    Μάγκες εν ολίγοις, αν δεν φοράτε παπιγιόν, θα ναι δύσκολα....Το ¨επίπεδο" που είπαμε....

    Σε λίγους μήνες θα με καταλάβετε... Thumbs up

    Δεν μπορείς να  μου εξηγήσεις τώρα τι εννοείς , ειμαι ανυπόμονος και δεν μπορω να περιμένω  ουτε ενα μήνα Χαμόγελο  ?

    ΥΣ. γραβάτα ή παπιγιον δεν φόρεσα ουτε στον γάμο μου


    Journalisée

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 926



    WWW
    « Répondre #41 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 23:34:02 »


    Απο πότε η ΕΛ.Α.Ο. έχει την αποκλειστικότητα (με ότι οικονομικά συμφέροντα!!!! κρύβονται πίσω απο αυτήν) των διοργανώσεων? (την κατάντεια της ΕΛ.Π.Α βλέπω...)


    Θα ηθελα να απαντησω και στις ερωτησεις του φιλου αερομοντελιστη blackrider .

    Για τους αγώνες μας συγκεκριμένα σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα . Ολα τα χρήματα τα βάζουμε εμείς οι αθλητές από την τσέπη μας , τα έξοδα των αγώνων επιβαρύνουν τα αθλητικά σωματεία που αναλαμβάνουν την διοργάνωση , μαζί με την βοήθεια των ολίγων μέχρι στιγμής εθελοντών αερομοντελιστων , που αγαπούν το άθλημα του αερομοντελισμού , και διανύουν εκατοντάδες χιλιόμετρα από κάθε μεριά της Ελλάδος για να παρευρεθούν και να βοηθήσουν τον σύλλογο και τους αθλητές [ κριτές - αλυτάρχες - επόπτες - βοηθοί κτλ ] .

    Η ΕΛΑΟ παρέχει τα έπαθλα , και τα διπλώματα των αγώνων , τεχνική υποστήριξη , και το κυριότερο .........το κεφάλι της στον τουρβά .  Wink Και αυτό είναι το πιο σημαντικό , από ότι έχω αναφέρει πιο επάνω .


    Ποιές ενέργειες έχουν γίνει απο την ΕΛΑΟ για τα Αερομοντελιστικά Σωματεία και για την ανάπτυξη του αερομοντελισμου;
    Μπάς και έχουν δημιουργήσει κανένα Μοντελοδρόμιο και δεν το γνωρίζω?


    Η ΕΛΑΟ είναι μια ομοσπονδία οπού σε αυτήν υπάγονται 9 αεραθλήματα . Για το δικό μας άθλημα του αερομοντελισμού υπεύθυνοι είναι το πολύ 2-3 άτομα . Σε αυτούς πέφτει το βάρος , για την ανάπτυξη του αερομοντελισμού , για τα μοντελοδρομια , για την διοργάνωση των αγώνων , και αρκετά αλλά πράγματα , που ζητάμε σχεδόν όλοι μας κατά καιρούς

    Και υπόψιν , αυτά τα άτομα είναι εθελοντές και δεν πληρώνονται από πουθενά . Τι θα μπορούσαν να προσφέρουν 2-3 άτομα στο σύνολο όλων των αερομοντελιστων της χώρας ? πολύ λίγα . Εαν όμως αυτοί οι 2-3 είχαν δίπλα τους άλλους 20 εθελοντές αερομοντελιστές με διάθεση να τρέξουν και να μοιραστούν οι υποχρεώσεις , τότε να είστε σίγουροι ότι όλες μας οι απαιτήσεις θα είχαν πραγματοποιηθεί .

    Για αυτό , όταν ζητάμε κάτι από την ΕΛΑΟ καλό θα ήταν  να ξέρουμε από ποιον το ζητάμε , και εάν θέλουμε να τους κρίνουμε και να εκτοξεύουμε κατηγορίες , μπορούμε και έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε αυτό  Wink , εάν και εφόσον  θέλουμε να προσφέρουμε εθελοντικά τις υπηρεσίες  μας για τον αερομοντελισμό.........και μας το αρνούνται . Χαμόγελο

    Υ.Γ. Τα συγκεκριμένα μηνύματα μου απευθύνονται σε όλους , και όχι συγκεκριμένα στον φίλο αερομοντελιστη που έκανε τις ερωτήσεις .
    Και θα ήθελα να τονίσω ότι δεν επροσωπώ   την ομοσπονδία ούτε έχω καμια σχέση με τους αερομοντελιστες που εμπλέκονται με αυτήν . Είμαι ένας απλός αθλητής αερομοντελιστής και τίποτα παραπάνω .

     

     
    Journalisée

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    blackrider
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 34



    « Répondre #42 le: Vendredi, 29 Fιvr. 2008, 23:56:11 »

    Φίλε mastoras σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου η οποία έλυσε αρκετές απο τις απορίες μου αλλά συνάμα μου διμιούργησε νέες.
    Γιατί μόνο 2-3 άτομα έχουν ολόκληρο το βάρος και την ευθήνη για τις διοργανώσεις αερομοντελισμού στην Ελλάδα?
    Γιατί δεν γίνονται κινήσεις για να υπάρξουν επιχορηγήσεις είτε απο το κράτος είτε απο εταιρίες και με τους πόρους αυτούς να χρηματοδοτηθεί το κομμάτι του αερομοντελισμου της ΕΛΑΟ και να στελεχωθεί κατάλληλα?
    Γιατί θα πρέπει να πετάμε σε "αλάνες" και όχι σε κάποια σωστά οργανωμένα μοντελοδρόμια (δεν μιλάω για ιδιωτικά)?
    και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας θέλοντας να προσθέσω ότι είναι επιβεβλημένο να ξεκινήσει μία συζήτηση για το μέλλον του αερομοντελισμού στην χώρα μας και για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορέσουμε να βελτιώσουμε τις συνθίκες που επικρατούν την στιγμή αυτή στο χώρο.

    Φιλικά
    BlackRider
    Journalisée

    Football, Basketball, Tennis, Golf Require one ball.
    Flying Jets requires TWO!!
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.031


    WWW
    « Répondre #43 le: Samedi, 1 Mars 2008, 00:35:13 »

    Απορώ: γιατί δε μείναμε στην τόσο αγνή φράση του βιβλίου του Κου Κωνσταντακάτου που λέει "Το αεροπλανάκι μου είναι καλύτερο από το δικό σου....και έτσι ξεκίνησαν οι αγώνες". Γιατί το κάνουμε τόσο σύνθετο, άδειες, αστυνομίες, φράγκα, λέσχες, ας συνέλθουμε λίγο τι είναι αυτά; Αν η ΕΛΑΟ θέλει κάτι επίσημα να το κάνει, ας το κάνει. Αλλά συγνώμη, πού είναι το κακό να κάνω με μερικά φιλαράκια μια συνάντηση σε ένα γήπεδο μακρινό και να μαζέψουμε κόσμο να μας δει. Και γιατί όχι να μοιραστούμε και ένα έπαθλο. Πού είναι το κακό, κλέψαμε κανένα; Σας παρακαλώ να μείνουμε στην αγνότητα της παραπάνω φράσης και μην κυνηγιόμαστε όσοι προσπαθούμε να την τηρήσουμε. Ίσως έτσι αρκετοί εκτός από το χόμπυ αγαπήσουν και την αγωνιστική πλευρά του. Αλλά με το κυνηγητό μόνο αναστάτωση έρχεται και περισσότερο μίσος. Καλό θα ήταν να θυμόμαστε οι περισσότεροι από πού ξεκινήσαμε στο κάτω κάτω. Και σίγουρα δεν ήταν κάτι "νόμιμο", με άδεια, με ασφάλιση κλπ κλπ.
    Journalisée

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 926



    WWW
    « Répondre #44 le: Samedi, 1 Mars 2008, 00:36:59 »

    Αγαπητέ Μαστορα
    Ησουν κατανοητός και πολύ επεξηγηματικός .
    Νομίζω οτι εχεις λαβει μερος σε αγωνες . Μπορείς να μεταφέρεις στους νεότερους , χωρις αγωνιστική εμπειρία , τι αποκόμισες απο την  συμμετοχή σου ?
    και αν  έχεις , μετα απο την πρωτη εμπειρία , σκοπό να συνεχίσεις την συμμετοχή σε αγώνες ( εγω ειμαι σιγουρος )  Wink

    Γιάννη είναι σχεδόν αδύνατον να εκφράσω τα συναισθήματα μου με γραπτό μήνυμα . Χαμόγελο Μερικοί ψάχνουν την αδρεναλίνη στα extrim sports . Εαν δεν στεκόμουν στην πιστά μπροστά από τους κριτές και τους θεατές  να αγωνιστώ , δεν πρόκειται να το πίστευα ποτέ αυτό που ένιωσα .

    Απίστευτο  Cheesy, φανταστικό Cheesy , μήνες προπόνηση , και σε μια στιγμή ξέχασα ότι είχα μάθει  Cheesy  Αδρεναλίνη στο φουλ !!!!!

    Και το ωραίο  είναι ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε εμένα που έλαβα μέρος σε δυο αγώνες μέχρι στιγμής , συμβαίνει ακόμα και στους πιο έμπειρους πιλότους .  Thumbs up

    Ειναι κρίμα να μην δοκιμάσει κανείς , έστω και μια φορά για την εμπειρία και μόνο .  Χαμόγελο

    Εγω πάντως σίγουρα θα βρίσκομαι από εδώ και στο εξής σε όλους τους  αγώνες , είτε σαν αγωνιζόμενος , είτε σαν θεατής , η ότι άλλο μου ζητηθεί  Thumbs up

    Φίλε mastoras σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου η οποία έλυσε αρκετές απο τις απορίες μου αλλά συνάμα μου διμιούργησε νέες.
    Γιατί μόνο 2-3 άτομα έχουν ολόκληρο το βάρος και την ευθήνη για τις διοργανώσεις αερομοντελισμού στην Ελλάδα?
    Γιατί δεν γίνονται κινήσεις για να υπάρξουν επιχορηγήσεις είτε απο το κράτος είτε απο εταιρίες και με τους πόρους αυτούς να χρηματοδοτηθεί το κομμάτι του αερομοντελισμου της ΕΛΑΟ και να στελεχωθεί κατάλληλα?
    Γιατί θα πρέπει να πετάμε σε "αλάνες" και όχι σε κάποια σωστά οργανωμένα μοντελοδρόμια (δεν μιλάω για ιδιωτικά)?
    και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας θέλοντας να προσθέσω ότι είναι επιβεβλημένο να ξεκινήσει μία συζήτηση για το μέλλον του αερομοντελισμού στην χώρα μας και για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορέσουμε να βελτιώσουμε τις συνθίκες που επικρατούν την στιγμή αυτή στο χώρο.

    Φιλικά
    BlackRider

    Μια είναι η απάντηση σε κάθε ερώτημα . Εθελοντές χρειάζονται εθελοντές , προς το παρών ελάχιστου νοιάζονται για το χόμπι και το άθλημα , για αυτό μόνο 2-3 έχουν πάρει όλο το βάρος στις πλάτες τους .
    Και επιχορηγήσεις μπορούμε να πάρουμε , και μοντελοδρομια μπορούμε να έχουμε , και ότι άλλο βάλει ο νους μας . Απλώς θέλουμε ανθρώπους να τρέξουν πραγματικά και εθελοντικά , χωρίς να ζητούν κανένα είδος αντίτιμο για αυτό που κάνουν [καρέκλες - τίτλοι - αναγνωρίσεις κτλ ] .......εθελοντές και μόνο !!!!!

    Μπορούνε να βρεθούνε ? Οχι πολλοί ......10 άτομα χρειάζονται .....10 άτομα δυνατά . Υπάρχουν ?  Undecided

    Journalisée

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Pages: 1 2 [3] 4  Toutes     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Modérateurs: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Fil de discussion: Αγώνεσ με επαθλο
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.028 secondes avec 25 requêtes.