Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.508 Posts in 12.387 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 15:20:23

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 15:20:23

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304508
    Topics Totali: 12387
    Online Oggi: 44
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 5
    Visitatori: 29
    Totale: 34
    Selezione di tema

    Pagine: [1]     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Futaba FF6 35Mhz  (Letto 733 volte)
    Lassis
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 2


    « il: Lunedì, 28 Ago 2023, 12:56:18 »

    Καλημέρα σε όλους. Μετά από 15 χρόνια απουσίας επανέρχομαι στο χόμπυ. Διαθέτω μία Futaba FF6 35Mhz της οποίας ο δέκτης FP-R138DF δεν
    λειτουργεί από πτώση. Τι μου προτείνεται να αγοράσω νέο δέκτη με 50 - 80 ευρώ ή να αγοράσω μία 2,4 της τάξεως των 100 - 130 ευρώ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Υ.Γ. Οι 2,4 δεν δέχονται παρεμβολές?
    Loggato
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Risposta #1 il: Lunedì, 28 Ago 2023, 14:04:36 »

    Καλημέρα σε όλους. Μετά από 15 χρόνια απουσίας επανέρχομαι στο χόμπυ. Διαθέτω μία Futaba FF6 35Mhz της οποίας ο δέκτης FP-R138DF δεν
    λειτουργεί από πτώση. Τι μου προτείνεται να αγοράσω νέο δέκτη με 50 - 80 ευρώ ή να αγοράσω μία 2,4 της τάξεως των 100 - 130 ευρώ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Υ.Γ. Οι 2,4 δεν δέχονται παρεμβολές?

    Ελεγξε αν ο πομπός σου δέχεται μοντέρνο module στα 2,4. Αν ναι, τότε θα αγοράσεις μόνο καινούργιο αντιστοιχο δέκτη.
    Δεν μας είπες όμως που μπορεί να οφείλεται η βλάβη και δεν λειτουργεί; Είναι πολύ πιθανόν να έχουν χαλάσει τελείως οι μπαταρίες.
    Οπότε αγορασε απ' ευθείας νέο σύστημα στα 2,4. Σίγουρα θα κοστίσει φθηνότερα και θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα κινδυνέψει το αεροπλάνο.
    Loggato

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Lassis
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 2


    « Risposta #2 il: Lunedì, 28 Ago 2023, 14:25:41 »

    Αγαπητέ Κ. Κωνσταντακάτο, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ο πομπός μου διαθέτει το παλίο στρογκυλό 6pin βύσμα για το οποίο δεν εχω βρει module. Ο μαμά Δέκτης της Futaba δεν λειτουργεί μετά από πτώση. Έχω αγοράσει 2 mini δέκτες no name οι οποίοι λειτουργούν αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και δεν πρέπει να είναι full range. Έκανα μία μικρή έρευνα αγοράς και είδα ότι υπάρχει
    σετ Τηλεκατευθυνσης - Δέκτη Futaba στα 2,4 με 100 ευρώ περίπου οπότε θεωρώ είναι η πιο ασφαλής και οικονομική επιλογή για να επανέλθω.
    Loggato
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Risposta #3 il: Martedì, 29 Ago 2023, 14:34:51 »

    Αγαπητέ Κ. Κωνσταντακάτο, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ο πομπός μου διαθέτει το παλίο στρογκυλό 6pin βύσμα για το οποίο δεν εχω βρει module. Ο μαμά Δέκτης της Futaba δεν λειτουργεί μετά από πτώση. Έχω αγοράσει 2 mini δέκτες no name οι οποίοι λειτουργούν αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και δεν πρέπει να είναι full range. Έκανα μία μικρή έρευνα αγοράς και είδα ότι υπάρχει
    σετ Τηλεκατευθυνσης - Δέκτη Futaba στα 2,4 με 100 ευρώ περίπου οπότε θεωρώ είναι η πιο ασφαλής και οικονομική επιλογή για να επανέλθω.

    Φίλε μου ο πομπός σου δεν δέχεται module 2,4 Futaba εκτός και εαν βάλεις το FRSky DIY όποτε μετα θα χρειαστείς δεκτες FRSky !
    Εχω διαθέσιμο δεκτή 35 MHz να σου στείλω δωρεάν, θα χρειαστεί να βάλεις τον κρύσταλλο από τον παλιό σου δεκτη.
    Loggato

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Pagine: [1]     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Moderatori: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Topic: Futaba FF6 35Mhz
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.019 secondi con 24 queries.