Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.439 Posts in 12.383 Topics da 6.240 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Lunedì, 6 Mag 2024, 00:57:26

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Lunedì, 6 Mag 2024, 00:57:26

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6240
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304439
    Topics Totali: 12383
    Online Oggi: 208
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 0
    Visitatori: 33
    Totale: 33
    Selezione di tema

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Pagine: 1 [2] 3 4 5     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ  (Letto 21032 volte)
    ARIESRC
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 4



    WWW
    « Risposta #15 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 11:04:09 »

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    ΛΕΓΟΜΑΙ ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ Ο ARIESRC

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ POST ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΒΑΡΑΓΓΟΥΛΗ ΣΠΥΡΟΥ

    1.ΝΑΙ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΤΑ ΕΧΩ ΤΑ CANOPY ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ , ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.
    2.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ , ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΒΑΡΑΓΓΟΥΛΗ ΣΠΥΡΟ ΑΝ ΝΟΜΙΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.
    3.ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΜΕΣ, ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ SITE ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ,
       ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΩΝΙΑ,ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΣ,ΔΑΣΜΟΥΣ,ΦΠΑ23%,ΚΤΛ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΟΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ
    ARIESRC
    ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #16 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 11:11:56 »

    +100000

    Ένα μεγάλο μπράβο για τον Κυριο Στέλιο για τον άψογο τρόπο που αντιμετώπισε το θέμα....! Σπανίζουν τετοιοι καταστηματάρχες μιας και τώρα τελευαία αντιμετωπίζονται πολλα παρομοια σκηνικα με απειλές και δικαστήρια..!

    Μπράβο...  Τώρα Σπυρο πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις ενα τηλ....!! ΧαμόγελοΧαμόγελο

    Να πω οτι απο τον Aries Rc δεν εχω αγοράσει ποτέ...!
    « Ultima modifica: Mercoledì, 6 Apr 2011, 11:25:54 da PaNt » Loggato
    spv(spirosvar)
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 452


    « Risposta #17 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 12:14:09 »

    Καλός λοιπον ας κλεισει το θεμα εδω τοτε...!
    Εστω και αυτο ειναι κατι...!

    Τωρα για τις συκοφαντιες και μηνυσεισ και τετοια δεν νομιζω οτι ευσταθουν οταν αναφερετε κατι που εγινε...
    δεν ηταν κατηγορια ηταν απλα μια αναφορα του τι εγινε σε ενα καταστημα με εμενα σαν πελατη...

    Εχω ξαναπαρει πραγματα απο το συγκεκριμενο καταστημα εισ γνωση μου οτι ειναι λιγο τσιμπιμενεσ οι τιμες του αλλα δεν μου αρεσε η χτεσινη μου εποικινωνια μαζι τους..

    το θεμα πιστευω εκλεισε εδω
    Loggato
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.178



    WWW
    « Risposta #18 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 16:22:02 »

    ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΩΝΙΑ,ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΣ,ΔΑΣΜΟΥΣ,ΦΠΑ23%,ΚΤΛ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΟΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ.

    Συμφωνω αλλα ποσο πιο αυξημενες? Μαλλον το παρακαναν τα τελωνεια!!  Cheesy
    Συγκεκριμενα, δειτε τις τιμες...

    http://www.ariesrc.gr/4225-jr-gear-set-ds3500g.html

    http://www.fast-lad.co.uk/store/3500g_servo_gear-p-4238.html

    P.S. εγω εχω ψωνισει απο το site και εμεινα ευχαριστημενος!
    Loggato

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    gravitywins
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 147


    « Risposta #19 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 17:01:01 »

    Συμφωνώ 100%...ΠΟΛΥ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ρε παιδί μου??? Και εγώ έχω ψωνίσει ΜΙΑ φορά γιατί δεν είχα χρόνο να περιμένω παραγγελία από το εξωτερικό και ελπίζω να είναι η τελευταία. Γιατί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ. Για να μην πω για τα περαιτέρω...
     
    ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΩΝΙΑ,ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΣ,ΔΑΣΜΟΥΣ,ΦΠΑ23%,ΚΤΛ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΟΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ.

    Συμφωνω αλλα ποσο πιο αυξημενες? Μαλλον το παρακαναν τα τελωνεια!!  Cheesy
    Συγκεκριμενα, δειτε τις τιμες...

    http://www.ariesrc.gr/4225-jr-gear-set-ds3500g.html

    http://www.fast-lad.co.uk/store/3500g_servo_gear-p-4238.html

    P.S. εγω εχω ψωνισει απο το site και εμεινα ευχαριστημενος!
    Loggato

    Never argue with an idiot, he'll drive you down to his level and beat you by experience.
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #20 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 17:07:11 »

    Βλεπουμε ολοι οτι ο ανθρωπος θέλει να βοηθήσει...! Σιγουρα αυτο που ποσταρε ο papabill ειναι εξωφρενικα μεγάλη τιμή....!


    Καλα είναι όμως να μην βγαίνουμε εκτος ορίων και γράφουμε με απειλιτικα και ειρωνικά σχόλια..>! Ίσως κάποιες τιμές έχουν ξεφύγει καταλάθως ειδικά οταν μιλάμε για ψιλοπραγματα..

    Μην ξεχνάμε σε γνωστο μαγαζί που φέρνει futaba να εχει το 401 120ε και το 520 134ε..... ΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελο Αυτο σιγουρα δεν εγινε επιτηδες απλα τοτε που το ειχε αγορασει ηταν ακριβό και απλα δεν πουλήθηκε... Ενω ενα μαγαζι του εξωτερικού σίγουρα θα το είχε πουλήσει..!
    Loggato
    SOP
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 443


    agios nikolaos aeromodeling club


    « Risposta #21 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 17:19:54 »

    καλά το έκανε ο papabill είπαμε κάποια όρια γιατί πολλή κόσμος την πατάει και μετά ξενερώνει και την κάνει από το hobby ένας ψαγμένος δεν την πατάει λογικά
    Loggato
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 514



    « Risposta #22 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 19:04:48 »

    Όπως και να το κάνουμε η αγορά είναι ελεύθερη καθώς και  η επιλογή καταστημάτων! Το σιγουρο είναι οτι ο πελάτης δεν μπορεί να γίνει κτήμα κανενός ο μοναδικός όρος που μπορεί να (παίξει) είναι ο ανταγωνισμός!
    Οι παλιότεροι είχαν δύο παροιμίες που είναι οι εξείς:
    Α) "η φτήνια τρώει τον παρά" και
     Β) κάλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι"
    πιθανόν τα καταστήματα του εξωτερικού να το εφαρμόζουν περισσότερο χωρίς να θέλω να προσβάλλω ή να επαινέσω κανένα κατάστημα ή πρόσωπο....!
    Loggato

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    Dimitris Kriti
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.837


    Βενζίνη, τσόκ, δυο σχοινιές και φύγαμε!!!


    « Risposta #23 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 19:09:06 »

    ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΩΝΙΑ,ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΣ,ΔΑΣΜΟΥΣ,ΦΠΑ23%,ΚΤΛ. ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΟΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ.

    Πολυ τυχεροι αυτοι της fastlad, ψωνιζουν πραγματα απο Ασια και Αμερικη και δεν πληρωνουν ουτε φορους ουτε τελωνια!  Εκπληξη
    Θα παω να ανοιξω μαγαζι στην Αγγλια...
    Loggato

    Καποιοι λενε "οτι δεν εχει πτερυγα δεν πεταει".
    Λαθος, πεταει αλλα ειναι λιγααακι ποιο δυσκολο...
    billiano
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 663


    Ζητω το Δ.Ν.Ταμειο Που Με Εκανε Ν'αρχισω Το Λαχειο


    « Risposta #24 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 20:15:17 »

    Παυλο ξερεις τον ορο αυτοκλητος?  ή τις γνωστες Ελβετικες προσεγγισεις.

    Λοιπον ας μην παιρνουμε την παραλληλη στην κυρια οδο, μεθοδο των ΠΜ και ας λεγονται στο forum αληθειες καλες και κακες.

    Εγω συμφωνω με τον Papabill και δεν λεγεται ειρωνεια αλλα χιουμορ.Και το εξωτερικο εχει ΦΠΑ 19% και εκει το Αποδιδουν ομως ΟΛΟΙ. police

    Και κατι αλλο οι μ@λ@κιες ξεκινανε να λεγονται εδω μεσα γιατι αν δεις τον τελευταιο μηνα δεν εχει προκυψει καποιο θεμα ενδιαφερον για συζητηση στο forum smiley6600

    Τελος εδω μεσα ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο  Ντροπή και οχι για να διασφαλιζομαστε εμεις επι των εδαφων μας. Wink

    Αλλα και στη λαικη αν τους μεινει κατι το μεσημερι το δινουν πιο φτηνα ...αν θελουν να μην γυρισουν φορτωμενοι.(Παρτε γυροσκοπιακια)
    Loggato

    Sponsored Απο Την Τσεπη Μου.....Και τα Λεφτα Απο Τα Καλαντα Γιατι Με Συμπαθει Η Γειτονια.....
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #25 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 20:31:45 »

    Παυλο ξερεις τον ορο αυτοκλητος?  ή τις γνωστες Ελβετικες προσεγγισεις.

    Λοιπον ας μην παιρνουμε την παραλληλη στην κυρια οδο, μεθοδο των ΠΜ και ας λεγονται στο forum αληθειες καλες και κακες.

    Εγω συμφωνω με τον Papabill και δεν λεγεται ειρωνεια αλλα χιουμορ.Και το εξωτερικο εχει ΦΠΑ 19% και εκει το Αποδιδουν ομως ΟΛΟΙ. police

    Και κατι αλλο οι μ@λ@κιες ξεκινανε να λεγονται εδω μεσα γιατι αν δεις τον τελευταιο μηνα δεν εχει προκυψει καποιο θεμα ενδιαφερον για συζητηση στο forum smiley6600

    Τελος εδω μεσα ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο  Ντροπή και οχι για να διασφαλιζομαστε εμεις επι των εδαφων μας. Wink

    Αλλα και στη λαικη αν τους μεινει κατι το μεσημερι το δινουν πιο φτηνα ...αν θελουν να μην γυρισουν φορτωμενοι.

    Δν ειπα συγκεκριμενα για τον Papabill..>! ΓΕνικα λεω για να μην ξεφυγει το θέμα ..>!(και για αυτο δεν εκανα καποια παράθεση..!)

    Οπως και να εχει ειναι κουραστικό συνεχεια να λεμε τα ίδια πραγματα... Ελευθερη αγορα ειναι οποιος θέλει αγοράζει απο εδω οποιος θέλει οχι...

    Καλο ειναι αυτό που γίνεται αλλα με μέτρο και χωρις καποια περιττα σχόλια ειρωνικά τα οποία δεν βγάζουν σε τπτ...! ίσα ίσα κάνουν και κακό στην συζήτηση...!

    Και οπως και να το κανουμε το κατάστημα φερθηκε άψογα και ζήτησε και συγνώμη, πραγμα που πρέπει να το δουμε και να πούμε και ένα μπραβο . Όπως ξέρεις άλλα καταστήματα παρά το λάθος τους οχι μονο δεν το παραδέχονται αλλα αρχιζουν τις μηνύσεις κτλ κτλ...!

    Η αισχροκερδια ειναι μια πραγματικότητα αλλα απο το 99 που ασχολούμαι μέχρι τωρα εχει εξαληφθεί κατά 80%...  Ας μην ζητάμε και πολλά...!

    Εινια προσωπική μου άποψη βέβαια...!


    Υ.Γ οσο για τους όρους δεν τους ξέρω λυπάμαι..!


    Loggato
    billiano
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 663


    Ζητω το Δ.Ν.Ταμειο Που Με Εκανε Ν'αρχισω Το Λαχειο


    « Risposta #26 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 20:46:40 »

    Τεσπα κακως τα συζηταμε συνεχεια γιατι ειναι σαν να εχεις μια γκ..να(φιλη) και να λες μου φταιει αυτο ,το αλλο και το αλλο

    Ενταξει χωρισε τη μην περιμενεις αλλαγες.

    Loggato

    Sponsored Απο Την Τσεπη Μου.....Και τα Λεφτα Απο Τα Καλαντα Γιατι Με Συμπαθει Η Γειτονια.....
    gravitywins
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 147


    « Risposta #27 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 23:07:15 »

    Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι. Όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει αλλά κάποιοι, ιδίως τώρα στην κρίση, προσπαθούν και είτε διατηρούν τις τιμές σε επίπεδα αναταγωνιστικά, ακόμα και σταθερά, είτε τις κατεβάζουν σημαντικά στα πλαίσια προσφορών. Δεν θέλω να αναφερθώ σε κάποιον συγκεκριμένο που ξέρω για ευνόητους λόγους. Από την άλλη, κάποια πράγματα πρέπει επιτέλους να λέγονται με το όνομά τους, ξεκάθαρα, χωρίς φόβο και πάθος, ψύχραιμα, ώστε να βλέπουν όλοι τις διαφορές. Είναι και ένας έμμεσος τρόπος να ασκηθεί πίεση στους Έλληνες εμπόρους.
    Loggato

    Never argue with an idiot, he'll drive you down to his level and beat you by experience.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.623


    game over :|


    « Risposta #28 il: Mercoledì, 6 Apr 2011, 23:31:50 »

    Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι. Όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει αλλά κάποιοι, ιδίως τώρα στην κρίση, προσπαθούν και είτε διατηρούν τις τιμές σε επίπεδα αναταγωνιστικά, ακόμα και σταθερά, είτε τις κατεβάζουν σημαντικά στα πλαίσια προσφορών. Δεν θέλω να αναφερθώ σε κάποιον συγκεκριμένο που ξέρω για ευνόητους λόγους. Από την άλλη, κάποια πράγματα πρέπει επιτέλους να λέγονται με το όνομά τους, ξεκάθαρα, χωρίς φόβο και πάθος, ψύχραιμα, ώστε να βλέπουν όλοι τις διαφορές. Είναι και ένας έμμεσος τρόπος να ασκηθεί πίεση στους Έλληνες εμπόρους.

    Απο την μια δεν θες να αναφερθεις σε καποιον συγκεκριμενα (ετσι οπως καταλαβαινω θα ειναι θετικη αναφορα καταστηματος) αλλα απο την αλλη πρεπει επιτελους να λεγονται με το ονομα τους.
      worry
    Loggato

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    gravitywins
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 147


    « Risposta #29 il: Giovedì, 7 Apr 2011, 00:02:28 »

    Ο σκοπός είναι να ξέρουμε από ποιόν να φυλαγόμαστε. Αν αναφερθώ σε κάποιον συγκεκριμένο, δεν μπορεί να πεί κάποιος ότι κάνω διαφήμιση?? Μπορεί υποθέτω. Αλλά από την άλλη έχεις και εσύ δίκιο με την επισήμανσή σου. Εν πάσει περιπτώσει, στο μυαλό μου είχα τον Στέλιο τον Κουτσό. Αλλά και άλλοι το παλεύουν....Όχι σε όλα τα είδη αλλά σε αρκετά υπάρχουν διαφορές.
    Loggato

    Never argue with an idiot, he'll drive you down to his level and beat you by experience.
    Pagine: 1 [2] 3 4 5     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Moderatore: ArgyrisGiannetakis)  |  Topic: ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.046 secondi con 26 queries.