Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:03:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:03:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 155
    Συνολικά: 155
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: αρχαριος ζητα βοηθεια!!!  (Αναγνώστηκε 5835 φορές)
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « στις: Τετάρτη, 4 Μάρ 2009, 23:40:15 »

    Καλησπερα το ονομα μου ειναι Παναγιωτης και ενδιαφερομαι να μπω στον χωρο του αερομοντελισμου.
    απο το λιγο ψαξιμο που εχω κανει μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει αρκετα!
    πρωτο δεν ξερω τι να διαλεξω! ελικοπτερο η αεροπλανο??? μου αρεσουν και τα 2!
    επισης, εχω μπερδευτει αρκετα με τα μοντελα! με ποιο θα ηταν καλο να ξεκινησω...?ποσα χρηματα θα πρεπει να δωσω για αρχη?
    να παρω ηλεκτρικο η με καυσιμο?
    αυτα τα λιγα...!!

    οποιος εχει ορεξη ας βοηθησει μπας και βρω καμια ακρη...
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 4 Μάρ 2009, 23:57:56 »

    Πολλες αποψεις θα ακουσεις.
    Ενα ηλεκτρικο αεροπλανο η ελικοπτερο ειναι καλη αρχη αφου σου αρεσουν και τα δυο.
    Το αεροπλανο θελει χωρο για την πτηση του. Το ελικοπτερο οχι τοσο.
    Το ελικοπτερο ειναι ποιο ακριβο σε σχεση με το αεροπλανο και ποιο δυσκολο στο χειρισμο.
    Το ποσα χρηματα θα διθεσεις ειναι δικο σου θεμα καθαρα.
    Αυτα τα λιγα απο μενα.
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 00:09:58 »

    Καλησπέρα Παναγιώτη,

    Κατ'αρχάς δεν πρέπει να αισθάνεσαι περίεργα που δεν ξέρεις τι να διαλέξεις... αεροπλάνο (α/π) ή ελικόπτερο (ε/π)  Χαμόγελο

    Όλοι μας ξεκινήσαμε από κάπου και τελικά καταλήξαμε και με τα δύο μαζί  Cheesy

    Με λίγα λόγια ότι και να διαλέξεις, αν σου αρέσει το χόμπυ, το πιο πιθανό είναι να αγοράσει και ε/π και ε/π  Thumbs up

    Αν θες να ξεκινήσεις από ε/π, τότε με μόλις 100+κάτι ευρώ αγοράζεις ένα Esky Lama V3 και αρχίζεις σιγά σιγά και με υπομονή να μαθαίνεις τις βασικές του κινήσεις. Αν σου αρέσει τότε κατά την γνώμη μου μετά από το Lama θα πρέπει να πάρεις ένα flight simulator γιατί μετά το Lama πρέπει να πας σε "ακριβότερο" ε/π που εκεί οι πτώσεις κοστίζουν πολύ περισσότερο από τα ψιλολοίδια που κοστίζουν τα ανταλακτικά του Lama. Με τον Simulator θα μπορέσεις να μάθεις πολλά και να είσαι πλέον έτοιμος για μεγαλύτερο ε/π χωρίς περιττά έξοδα. Αν πάλι δεν σου αρέσει απλά βάζεις το Lama στο ράφι σου και απλά έχασες 100+ ευρώ.

    Το ίδιο περίπου ισχύει και για τα αεροπλάνα. Εκεί πρέπει να στραφείς κατ'αρχάς σε ηλεκτρικό ή θερμικό εκπαιδευτικό. Εγώ ξεκίνησα με θερμικό Hobbico NexStar και δεν το μετάνιωσα, όμως είχα ήδη μια μικρή εμπειρία από ελικόπτερο. Οι περισσότεροι θα πρωτουν GWS ή κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έχωτις γνώσεις για ηλεκτρικά εκπαιδευτικά. Ότι και να διαλέξεις πάντως για πρώτο και εκεί μετά χρειάζεται το simulator για να συνεχίσεις σωστά χωρίς να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

    Και στις δύο περιπτώσεις καλό θα είναι να πάρεις ένα RTF (ready to fly) για αρχή με περίπου 100+ ευρώ, γνωρίζοντας όμως από την αρχή ότι το μοντέλο αυτό δεν θα είναι για πάντα και λόγω ποιότητας και λόγω ζημιών που έτσι και αλλιώς θα κάνεις. Αν σου αρέσει το χόμπυ από εκεί και πέρα όλα τα παιδιά εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν για τα επόμενα βήματα σου.

     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 00:28:30 »

    ευχαριστω για της συμβουλες!
    πριν λιγο μιλησα με εναν γνωστο που πεταει χρονια και εχει εμπειρια στον χωρο, και μου ειπε οτι θα ηταν προτιμοτερο να ξεκινησω με αεροπλανο γιατι ειναι πιο ευκολο.
    βεβαια δεν μπορεσαμε να μιλησουμεε πολυ αλλα θα τα ξαναπουμε μεσα στις ημερες!

    να ρωτησω κατι αλλο τωρα... αυτα τα RTF  πωλουνται πακετο? δηλαδη το αεροπλανακι η μηχανη και το χειριστηριο?
    η θα πρεπει να τα παρω ξεχωριστα?

    δεν θα ειναι καλυτερα να παρω ενα φτηνο με καυσιμο αντι με μπαταριες? (κερδιζω στις ωρες πτησεις)
    μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα μεσαιας κατηγοριας με καυσιμο και ενα χειριστηριο καλουτσικο ωστε να μην χρειαστει να το αλλαξω γρηγορα, η δεν θα μπορεσω να το ανεβασω και θα το σπασω??

    τι γνωμη εχετε γιάυτα:
    http://www.giatrakos.gr/product_info.php?cPath=160_187&products_id=864
    http://www.modelone.gr/english/index.htm
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 00:56:28 από apnea_xaos » Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 07:38:36 »

    Θα συμφωνήσω με τον φίλο σου  Χαμόγελο

    το α/π είναι πιο εύκολο στον χειρισμό αλλά πιο δύσκολο ως αναφορά τους χρόνους πτήσης, καθώς πρέπει να πας σε κατάλληλο χώρο για να πετάξεις (πχ. αλάνα, μοντελοδρόμιο...), και μιλάμε πλέον για πτήσεις κάθε ΣΚ αν το επτρέψει ο καιρός, με τα ωράρια που έχουμε όλοι μας.

    Το ε/π από την άλλη είναι πιο δύσκολο στον χειρισμό αλλά με 100+ ευρώ αγοράζεις ένα εκπαιδευτικό ε/π (τύπου Lama) και μπορείς να το πετάς καθημερινά στο σαλόνι σου ανεξαρτήτως καιρού.

    Έτσι όπως ακριβώς περιγράφεις ξεκίνησα εγώ.... αγόρασα αυτό http://www.hobbiconexstar.com/ και τηλεκατεύθυνση και δεν το μετάνιωσα. Όμως αν για οποιονδήποτε λόγο ανακάληπτα ότι το χόμπυ αυτό δεν με συγκινούσε, θα μου έμεναν 500+ ευρώ εξοπλισμός και αεροπλάνο στο ράφι. Πάντως το Tiger Trainer MKIII-40 είναι παρόμοιο με το NexSTAR που αναφέρω παραπάνω. Αν είσαι σίγουρος ότι θα ασχοληθείς με το χόμπυ του αερομοντελισμού, τότε ο τρόπος που περιγράφεις είναι ο σωστός  Thumbs up Αν όμως δεν είσαι σίγουρος τότε πρέπει να πας σε πιο φθηνή λύση.
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 08:47:09 »

       Παναγιώτη καλημέρα κι από μένα. Είμαι κι εγώ της άποψης ότι αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμη τι σου αρέσει καλύτερα να μην μπεις σε μεγάλα έξοδα. Οι λύσεις που έχεις είναι βασικά δύο. Η θα δώσεις 200-220 ευρώ για ένα φοαμένιο ηλεκτρικό σε μορφή RTF δηλαδή κομπλέ με τηλεκατεύθυνση, μπαταρία , φορτιστή τα παντα τέλος πάντων ή σε ένα εκπαιδευτικό θερμικό. Αυτό που είδες στο Γιατράκο το έχω δει να πετάει στο μοντελοδρόμιο που πάω και είναι αρκετά καλό εκπαιδευτικό.
       Για να μην μπαίνεις σε πολλά έξοδα ακόμη πάρε για την ώρα και μια σωστή τετρακάναλη τηλεκατεύθυνση στα 35ΜΗΖ (μακρυά από φτηνά 2.4 αργότερα αν σου αρέσει τελικά το χόμπυ παίρνεις και μια εφτακάναλη φουτάμπα 2.4 και είσαι άρχοντας) μια μπουζόπιπα και μια μίζα και είσαι έτοιμος για να πετάξεις.
        Αυτό που θέλω να τονίσω όμως ότι κι αν επιλέξεις είναι ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα πας να πετάξεις μόνος σου τις πρώτες φορές γιατί το αποτέλεσμα είναι γνωστό. Επίσης στην περίπτωση του θερμικού θα πρέπει να σκεφτείς και τον κατάλληλο χώρο για την ασφάλεια όλων.




    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 11:29:16 »

    σημερα μου προτεινε ενας φιλος που εινια αρκετα χρονια στον χωρο να παρω τα εξης:
    μοντελο: http://bestrcshop.com/eshop/product_info.php?cPath=1_12&products_id=3110
    τηλεκατευθυνση: http://bestrcshop.com/eshop/product_info.php?products_id=3022
    μηχανη δεν θυμαμαι τι μου ειπε ακριβως...

    παντως το πακετο μαζι με κατι αλλα ανταλακτικα που μου ειπε να παρω βγαινει γυρω στα 500 ευρω.
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 11:41:21 »

    σημερα μου προτεινε ενας φιλος που εινια αρκετα χρονια στον χωρο να παρω τα εξης:
    μοντελο: http://bestrcshop.com/eshop/product_info.php?cPath=1_12&products_id=3110
    τηλεκατευθυνση: http://bestrcshop.com/eshop/product_info.php?products_id=3022
    μηχανη δεν θυμαμαι τι μου ειπε ακριβως...

    είναι ακριβώς αυτό που σου πρότεινα παραπάνω  Thumbs up

    Επίσης το παραπάνω κατάστημα είναι κατά την γνώμη μου ίσως το πιο σοβαρό στον χώρο και ο ιδιοκτήτης κ. Κουτσός είναι από τους ανθρώπους που ξεχωρίζουν στον αερομοντελισμό, και προσωπικά για εμένα είναι ο άνθρωπος που μου έδειξε τα βασικά για να ξεκινήσω (μαζί με τον φίλο μου bladeskiller παραπάνώ  Thumbs up ). Από το παραπάνω πακέτο βέβαια λείπει ο κινητήρας, 3 servos, 1 μπαταρία και ένας δέκτης.... υπολόγισε να πας δλδ λίγο κάτω από 600 ευρώ. Βέβαια από την άλλη μιλάμε για ένα μοντέλο που θα κρατήσει χρόνια και θα το έχεις κρεμασμένο στο ταβάνι σου όταν αποφασίσεις να πας για άλλο μοντέλο μη-εκπαιδευτικό.

    edit: Η παραπάνω τ/κ περιλαμβάνει και δέκτη και servos, οπότε το κόστος δεν είναι 600 αλλά περίπου 450 ευρώ ΄συνολικά   Ντροπή

    Sorry για το λάθος  Χαμόγελο

    Η γνώμη μου  Χαμόγελο
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 12:01:28 από Nick1150 » Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 11:44:46 »

       Το αεροπλάνο αυτό (το νεξταράκι) είναι πολύ καλό εκπαιδευτικό. Για τηλεκατεύθυνση όμως αν είναι να πας σε εξακάναλη εγώ θα σου πρότεινα αυτή http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=130&products_id=1554  . Εχω πετάξει με αυτή και αεροπλάνα και ελικόπτερα και είναι σούπερ. Οτι καλύτερο σε εξακάναλη 2.4. Για μηχανή φαντάζομαι ότι θα σου πρότειναν την OS 46AX. Πολύ καλός κινητήρας για 40άρι αεροπλάνο. Εγώ τον έχω και σε άνα σουκόι-31.


    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 12:17:15 »

    ο κ.Κουτσος μου ειπε αυτην την τιμη, το πρωι που μιλησα μαζι του. μου ειπε 450 τα βασικα και αλλο να 50αρικο περιπου κατι παρελκομενα.

    απ'οτι φαινεται το 500αρι θα το σκασω!!! μου αρεσει αρκετα αυτο το μοντελο, ειδα και βιντεακια στο Youtube και απότι ειδα εχει και αρκετες δυνατοτητες (ειδα κατι αναποδες πτησεις κατι περιστροφες Cheesy κτλ...) πιστευω με τον καιρο να μαθω να τα κανω και εγω αυτα!  Ποοολύ άνεση

    κατι αλλο τωρα...
    επειδη μετακομισα  στην Μυτιληνη για μονιμα, εδω και ενα χρονο και επειδη δεν ξερω πολλα πραγματα ακομα, ξερετε μηπως υπαρχει καμια λεσχη αερομοντελιστων εδω που να μπορω να συναντηθω με αλλα ατομα η ακομα να πεταξω μαζι τους για καποια καθοδηγηση?

    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 12:34:28 »

    ο κ.Κουτσος μου ειπε αυτην την τιμη, το πρωι που μιλησα μαζι του. μου ειπε 450 τα βασικα και αλλο να 50αρικο περιπου κατι παρελκομενα.

    απ'οτι φαινεται το 500αρι θα το σκασω!!! μου αρεσει αρκετα αυτο το μοντελο, ειδα και βιντεακια στο Youtube και απότι ειδα εχει και αρκετες δυνατοτητες (ειδα κατι αναποδες πτησεις κατι περιστροφες Cheesy κτλ...) πιστευω με τον καιρο να μαθω να τα κανω και εγω αυτα!  Ποοολύ άνεση

    κατι αλλο τωρα...
    επειδη μετακομισα  στην Μυτιληνη για μονιμα, εδω και ενα χρονο και επειδη δεν ξερω πολλα πραγματα ακομα, ξερετε μηπως υπαρχει καμια λεσχη αερομοντελιστων εδω που να μπορω να συναντηθω με αλλα ατομα η ακομα να πεταξω μαζι τους για καποια καθοδηγηση?


    Για το πρώτο που ρώτησες ρίξε μια ματιά εδώ https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=5181.0  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    asterixx25
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 879


    Τρία πουλάκια κάθονται...


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 12:39:17 »

    Επίσης θα μπορούσες να πάρεις και τα παρακάτω:
    Πολύ καλά κατα τη γνώμη μου
    http://bestrcshop.com/eshop/product_info.php?cPath=1_12&products_id=115
    http://bestrcshop.com/eshop/product_info.php?cPath=1_12&products_id=116

    Και για μηχανη
    http://bestrcshop.com/eshop/product_info.php?cPath=3_23_27&products_id=3217

    Οσο για την παραπάνω τηλεκατεύθυνση http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=130&products_id=1554 best. Τη ζαχαρώνω πολύ καιρό τώρα.
    Πάντως το 500άρικο είναι μέσα στο νερό αν όχι τώρα στην αρχή λίαν συντόμως.
    Και εγώ έτσι το πήγαινα στην αρχή οικονομικά αλλά μετά τα αναγκαία έξοδα δεν μπορούσα να τα αποφύγω
    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 13:01:01 »

    Για το πρώτο που ρώτησες ρίξε μια ματιά εδώ https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=5181.0 

    Nick με μπερδεψες λιγακι τωρα!! θες να μου πεις για το ελικοπτερο και το αεροπλανο...?

    φιλε asterix τα εχω δει και αυτα...  εχουν καμια διαφορα μεταξυ τους η απλα αλλαζει το σχεδιο?
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 13:15:00 »

       Πάντως για μηχανή άμα παρεις τη 46άρα της OS πάρε την ΑΧ κι ας είναι ακριβότερη. Μακρυά από LA και γενικά μηχανές OS με καρμπυρατέρ  air bleed για το ραλαντί αν θέλεις να έχεις ένα σωστό και σίγουρο ραλαντί που να μη σου βγάζει την πίστη.




    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    asterixx25
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 879


    Τρία πουλάκια κάθονται...


    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 13:32:50 »

    Παράθεση
    φιλε asterix τα εχω δει και αυτα...  εχουν καμια διαφορα μεταξυ τους η απλα αλλαζει το σχεδιο?
    Απλώς το avistar έχει ημισυμετρική αεροτομή η οποία θα σου επιτρέπει λίγο αργότερα να μάθεις να κάνεις και μερικά ακροβατικά.Με μέτρο πάντως γιατι δεν είναι καθαρόαιμο ακροβατικό. Εγώ με τέτοια αεροτομή ξεκίνησα και απο το δεύτερο μάθημα έκανα loops
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 5 Μάρ 2009, 13:50:23 »

    Για το πρώτο που ρώτησες ρίξε μια ματιά εδώ https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=5181.0 

    Nick με μπερδεψες λιγακι τωρα!! θες να μου πεις για το ελικοπτερο και το αεροπλανο...?

    φιλε asterix τα εχω δει και αυτα...  εχουν καμια διαφορα μεταξυ τους η απλα αλλαζει το σχεδιο?
    διάβασε λίγο και θα καταλάβεις  Thumbs up

    είναι το θέμα που έφτιαξα εγώ πριν περίπου ένα χρόνο ψάχνοντας α/π  Χαμόγελο

    Για το μοτέρ θα συμφωνήσω με τον Κώστα... OS 46 AX μόνο (όχι LA)
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #16 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 09:20:30 »

    λοιπον, προχτες μου δανεισε ενας φιλος ενα ηλεκτρικο ελικοπτερο τις air-tech το md500.
    κατεβασα λοιπον το Real flight g4.5 και τωρα προσπαθω πριν το πεταξω και κανω καμια πατατια να το μαθω στο simulator!

    σκεφτηκα λοιπον το εξης:
    επειδη αμα αγορασω το αεροπλανο και το εχω μεσα στο σπιτι θα με τρωνε τα διαολια μου devil devil και θα την κανω την βλακεια, σκεφτηκα αφου εχω τωρα το ελικοπτερακι και αν το μαθω λιγο να το πεταω θα μου φυγει λιγο η καψα, να παρω σε λιγο καιρο  μια καλη τ/κ και να πλακωθω στο simulator και οταν θα εχω φτασει σε ενα σημειο οπου θα μπορω να ελεγχω το αεροπλανο χωρις να κανω πτωσεις κ.α... να προχωρησω στην αγορα του αεροπλανου!
    επισης ανακαλυψα οτι εδω στην μυτιληνη υπαρχουν καποια ατομα τα οποια πετανε στο στρατιωτικο αεροδρομιο του πολυχνιτου οποτε αν μαθω στο simulator θα παω μια βολτα να γνωρισω κανεναν και ας ελπισω να εχει διαθεση να με βοηθησει!

    τι λετε?
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #17 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 09:54:10 »

       Σωστή σκέψη αυτή. Ο συγκεκριμένος εξομοιωτής είναι πολύ καλός και η σωστή χρήση του θα σε βοηθήσει αρκετά στα πρώτα βήματα ώστε να έχεις μια όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη πρώτη πτήση στον πραγματικό κόσμο. Στον εξομοιωτή φυσικά θα πετάξεις και άλλα αεροπλάνα πλην του εκπαιδευτικού αλλά μην παρασυρθείς από αυτό το γεγονός. Το πρώτο αεροπλάνο σου θα είναι εκπαιδευτικό. Κι όταν λέω εκπαιδευτικό δε μιλάω για τρικάναλα που ήταν κάποτε χρήσιμα όταν δεν υπήρχαν ούτε εξομοιωτές ούτε τίποτα αλλά ενα τετρακάναλο ψηλοπτέρυγο όπως το νέξταρ ή το καλμάτο ή κάτι παρόμοιο. Πάντα όμως εκπαιδευτικό έστω κι αν στον εξομοιωτή έχεις πετάξει και extra πχ γιατί στον εξομοιωτή μπορείς να μάθεις τις βασικές διαδικασίες αλλά στην πραγματική πτήση τα πράγματα διαφέρουν σημαντικά.
        Στον Πολιχνίτο θα πετάς ε? Στον παλιό αεροδιάδρομο που κόβει και το δρόμο αν θυμάμαι καλά. Οτι πρέπει είναι εκεί.



    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #18 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 10:07:56 »

    καλα θυμασαι  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #19 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:01:44 »

    να ρωτησω τωρα κατι αλλο???
    με την τ/κ της art-tech του ελικοπτερου (4καναλη) μπορω να πεταξω και α/π  με βενζινη?
    δηλαδη αν παρω το wilga που απότι ειδα ειναι σε καλη τιμη μα μηχανη(ποια ομως???) και servos. θα μπορεσει να πεταξει?
    θα χρειαστει κατι αλλο?

    κατι αλλο τωρα τα servos τι ακριβως ειναι...Huh (αρχαριος ειμαι παιδια μην βαρατε αν ειναι βλακεια η ερωτηση μου...) Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:13:56 »

       Επειδή έχω δυο τρεις τέτοιες τηλεκατευθύνσεις της συγκεκριμένης εταιρείας από φελιζολένια δεν θα έλεγα ότι η εμβέλειά τους είναι η απαιτούμενη και για θερμικό.
       Για το wilga όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον πομπό της arttech και απλά σου χρειάζεται κι ένας δέκτης της εν λόγω εταιρείας. Μια χαρά δουλεύουν για φοαμένια.
       Τα σερβος είναι ηλεκτρομηχανικά εξαρτήματα που ελέγχουν με τις κατάλληλες ντίζες τις κινήσεις των πηδαλίων.
       Πάντως αν θέλεις ένα φοαμένιο για αρχή και φτηνό καλύτερα να στραφείς σε ένα RTF που θα τα έχει όλα στη συσκευασία. Αν το wilga έχει μόνο μοτέρ και σερβό πάνω του θα χρειαστείς και δεκτη και ρυθμιστή στροφών για το μοτέρ και φορτιστή και μπαταρίες και θα δυσκολευτείς τόσο στην επιλογή του εξοπλισμού όσο και στο στήσιμο αφού δεν υπάρχει ακόμη γνώση χώρια που θα σου πάει ακριβότερα ακόμη κι αν χρησιμοποιήσεις τα πιο φτηνά πράγματα που δεν θα σου χρησιμεύσουν σε τίποτα όταν θα στήσεις θερμικό.




    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:22:38 »

    RTF ηλεκτρικο εννοεις?
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:24:24 »

    κατι αλλο τωρα τα servos τι ακριβως ειναι...Huh (αρχαριος ειμαι παιδια μην βαρατε αν ειναι βλακεια η ερωτηση μου...) Χαμόγελο

    Γρήγορα διάβασμα!  laugh http://jkon.aeromodelling.gr/

    Έρχεται και εξεταστική  Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #23 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:27:10 »



    Γρήγορα διάβασμα!  laugh http://jkon.aeromodelling.gr/

    Έρχεται και εξεταστική  Ποοολύ αστείο
    [/quote]


     Χαμόγελο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #24 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:33:37 »

    RTF ηλεκτρικο εννοεις?

       Βασικά ναι αλλά μπορείς να βρεις και θερμικό. Το καλμάτο για παράδειγμα. Εντάξει τα ηλεκτρονικά τους δεν είναι και τα καλύτερα αλλά για αρχή μια χαρά είναι. Με τη βοήθεια και κάποιων πιο έμπειρων εννοείται. Οχι μόνος σου.




    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #25 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:35:47 »

    να ρωτησω τωρα κατι αλλο???
    με την τ/κ της art-tech του ελικοπτερου (4καναλη) μπορω να πεταξω και α/π  με βενζινη?
    δηλαδη αν παρω το wilga που απότι ειδα ειναι σε καλη τιμη μα μηχανη(ποια ομως???) και servos. θα μπορεσει να πεταξει?
    θα χρειαστει κατι αλλο?

    κατι αλλο τωρα τα servos τι ακριβως ειναι...Huh (αρχαριος ειμαι παιδια μην βαρατε αν ειναι βλακεια η ερωτηση μου...) Χαμόγελο
    όλοι αρχάριοι είμαστε... μην ανησυχείς  Thumbs up

    Η τηλεκατεύθυνση (ή όπως αλλώς λέγεται "πομπόε") μπορεί να πετάξει πολλά μοντέλα, αεροπλάνα, ελικόπτερα, αυτοκινητάκια ή ότι άλλο φαντάζεσαι, αρκεί στο κάθε μοντέλο να βάλεις τον κατάλληλο δέκτη> Με αυτόν τον τρόπο ο πομπός και ο δέκτης επικοινωνούν και έτσι συνεργάζονται.

    Με την λογική αυτή, η παραπάνω τ/κ θα λειτουργήσει αν έχεις κατάλληλο δέκτη. Από την άλλη όμως αν πας σε RTF ελικόπτερο, γιατί να θες να πετάξεις με την ίδια τ/κ το wilga ? Αγοράζεις και το wilga RTF και πετάς με δύο τ/κ... μια για α/π και μια για ε/π. Όταν θα αποφασίσεις αν θες να συνεχίσεις στον χώρο αγοράζεις μια καλή τ/κ στα 2,4 Mhz και πετάς πλέον με μια τ/κ όλα σου τα μοντέλα. Μέχρι τότε όμως θα γνωρίζεις πως να τα ρυθμίσεις  Χαμόγελο

    Τα σέρβος είναι οι μηχανισμοί που κινούν όλα τα απαραίτητα μέρη του αερομοντέλου δες ένα βίντεο για να καταλάβεις ---> http://www.youtube.com/watch?v=LiTTaZ6w7Yk

    edit: με πρόλαβες Κώστα  Χαμόγελο ... όσο έφραφα 4 μηνύματα  Grin
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #26 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:40:24 »

    το calmato θα μπορεσει να πεταξει με την 4καναλι της art-tech?
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:42:21 »

    ΝΟΡ!!  Αλλά έχει δικιά του τηλεκαυεύθυνση στη μορφή RTF


    Φιλικά Κώστας.


    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #28 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:01:22 »

    ενα βενζινοκινητο ποση ωρα μπορει να πεταξει? δηλαδη τι αυτονομια καυσιμου εχει?
    δεν μιλαω για κανενα extreme α/π, ενα κανονικο με ενα κανονικο τεποζιτο... πχ ενα next star
    Καταγράφηκε
    asterixx25
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 879


    Τρία πουλάκια κάθονται...


    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:05:28 »

    Το δικό μου με 220cc τεπόζιτο, με .46 μηχανη και μισό γκάζι κρατάει περίπου 16 min.
    Καταγράφηκε
    apnea_xaos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #30 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:09:18 »

    δεν εχει μεγαλη διαφορα με το ηλεκτρικο στον χρονο πτησης απλα εχει το καλο οτι το κατεβαζεις το γεμιζεις και ξαναπετας οσες φορες θες ενω με το ηλεκτρικο πρεπει να εχεις μπαταριες... πολλες μπαταριες...και ακριβες μπαταριες!!!
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #31 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:19:56 »

      Κι έναν καλό ψηφιακό φορτιστή για να μην τις κλάψεις τις μπαταρίες.



    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    asterixx25
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 879


    Τρία πουλάκια κάθονται...


    « Απάντηση #32 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:28:45 »

    Το κάθε ένα έχει τα καλά του και τα κακά του. Στο θερμικό θέλεις καύσιμο μπουζιά, μίζα μπουζόπιπες έχει θόρυβο όπως επίσης μετά θέλει καθάρισμα απο λάδια κλπ. Το ηλεκτρικό είναι πιο καθαρό πρέπει να έχεις 2-3 μπαταρίες μαζί σου να τις προσέχεις όσον αφορά τις φορτίσεις και ένα καλό φορτιστή να μπορείς να γεμίζεις και στο μοντελοδρόμιο.Εξαρτάται τι σου αρέσει περισσότερο. Πήγενε πρώτα κάπου που πετάνε να δείς και μετά αποφασίζεις τι θα αγοράσεις
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: αρχαριος ζητα βοηθεια!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.