Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:45:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:45:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 161
    Συνολικά: 163
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ???  (Αναγνώστηκε 36632 φορές)
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #135 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 19:42:47 »



    Δεν ξέρω αν στη δική σου αντίληψη και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είναι κλίκες, επειδή συναγωνίζονται μεταξύ τους, και επειδή ο καθένας δέχεται στις τάξεις του μόνο τους δικούς του οπαδούς. Φανταστείται να γινόντουσαν δεκτοί οπαδοί της μίας ομάδας στην άλλη τι θα επακολουθούσε.

    Ούτε θα μπορούσε ποτέ κανείς να φανταστεί ότι η διοίκηση του Ολυμπιακού θα ασχολείτο με το πως θα βρει γήπεδο ο Παναθηναϊκός ή η ΑΕΚ.  Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένα από αυτά τα ονόματα δεν θα νοίκιαζε το γήπεδό του στο άλλο με συγκεκριμένη συμφωνία. Εδώ αποδεικνύεται το μεγαλείο της αθλητικής ιδέας.

    Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι λειτουργούν και απλά αστικά σωματεία που έχουν ως αντικείμενο τον "αερομοντελισμό" που κι' αυτά κινούνται με βάση το εγκεκριμένο καταστατικό τους, για να διασφαλίσουν την ομόνοια μέσα στους κόλπους τους.

    jkon (θείος Γιάννης)

     

    Κύριε Κωνσταντακάτε στο μήνυμά σας κάνετε σύγκριση και παραλληλισμό με επαγγελματικά ποδοσφαιρικά σωματεία και μάλιστα απο τα μεγαλύτερα της Ελλάδος με πολλούς φιλάθλους και οπαδούς και με προέδρους που ρέουν πίσω τους πακτωλοί χρημάτων.Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα κοινό σημείο μεταξύ αυτών και των σωματείων των Αερομοντελιστών.Τόσο τών αεραθλητικών ενταγμένων στην ΕΛΑΟ όπως της ΕΑΑ της οποίας είστε πρόεδρος όσο και του ΣΕΑΕΛ (απλού αστικού)όπως αναφέρατε όχι αεραθλητικού αλλά σίγουρα Αερομοντελιστικό αποτελούμενο απο Αερομοντελιστές (καινούργιους και παλιούς) στο οποίο έχω την τιμή να με έχουν εκλέξει πρόεδρο.Στο ότι δεν θα νοιαστεί ο Ολυμπιακός για να βρεί γήπεδο ο Παναθηναικός σε σχέση με εμάς τούς Αερομοντελιστές των δυο σωματείων μας που κανένα μας δεν έχει το δικό του γήπεδο (Μοντελοδρόμιο) δεν κρίνετε ότι είναι διαφορετικά? ότι κάτι θα πρέπει να κάνουμε ?
    Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με σαν πιο έμπειρος και Αερομοντελιστικά και Σωματειακά
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #136 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 19:59:46 »


    Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα κοινό σημείο μεταξύ αυτών και των σωματείων των Αερομοντελιστών.

    ...που κανένα μας δεν έχει το δικό του γήπεδο (Μοντελοδρόμιο) δεν κρίνετε ότι είναι διαφορετικά? ότι κάτι θα πρέπει να κάνουμε ?


    Αγαπητέ κύριε Κώστα,

    η σύγκριση μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού ήταν καθαρά ακαδημαϊκή.

    Επί του θέματος της εξεύρεσης μοντελοδρόμιου, πιστεύω ότι είναι πρόωρο να πούμε κάτι εδώ, αφού όλοι αναμένουμε με ενδιαφέρον να μας καλέσετε στην συνεδρίαση που οργανώνετε.

    Εκεί πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσουν πολλά ερωτηματικά. Το θέμα του μοντελοδρόμιου δεν είναι τόσο απλό όσο θέλουν πολλοί να πιστεύουν.

    jkon (θείος Γιάννης)
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #137 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 20:17:46 »

    Κύριε Γιάννη θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν διοργανώνω καμμία συγκέντρωση ούτε προσωπικά αλλά ούτε και σαν σύλλογος(ΣΕΑΕΛ-AMACH).Απλά μέσω του φόρουμ που μας φιλοξενεί έκανα την πρόταση άν υπάρχει ενδιαφέρον να βρισκόμασταν σε  κάποιον χώρο Αερομοντελιστές αλλά και σύλλογοι και όποιος νομίζει ότι τον ενδιαφέρει το θέμα εξεύρεσης και άλλων χώρων και να εξετάζαμε τίς δυνατότητες πρός αυτή την κατεύθυνση.Αυτά πρός διευκρίνηση και αποφυγή λάθος συμπερασμάτων διότι ούτε διοργανωτής είμαι ούτε και προσωπικό χώρο να μας καλέσω έχω.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 20:22:30 από kmandila » Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #138 στις: Παρασκευή, 22 Σεπ 2006, 23:36:56 »

    Παράθεση
    Αγαπητέ Μάνο, θα σταθώ στα παραπάνω λόγια σου "περί κλίκας".
    Θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα κάποιας παραπληροφόρησης, αφού δεν μένεις στην Αθήνα για να έχεις άμεση γνώμη.

    Κ Γιάνννη καθυστέρησα να διαβάσω τις απαντήσεις λόγω δουλειάς.

    Προσωπικά δεν έχω στενές επαφές με κανένα που να μπορούσε να μου δώσει πληροφορίες και πληροφόρηση σχετικα με τα προβλήματα της Αθήνας και των συλλόγων,πρώτον γιατί δεν με ενδιαφέρει μιας και βρίσκομαι μόνιμα στα Χανιά, δεύτερον διότι έχω κατάστημα από το 1983 το οποίο υπάρχει μόνο και μόνο γιατί αγαπάω το προσωπικό μου χόμπυ (πλέον με κέρδος 20% στα προιόντα πληρώνουμε την ασφάλεια και συντηρούμε "τεφτέρι 22000 ευρό, συνεπώς το κέρδος είναι άθλιο) και τρίτο και σημαντικότερο, διότι θυμάμαι ότι ο πατέρας μου πάντα μου έλεγε ότι εάν ποτέ πετάς καλά και συνεχίσεις το χόμπυ προσπάθησε να το κρατήσεις για την πάρτυ σου και να μην το κοιτάς ανταγωνιστικά. Έ, φαντάζομαι ότι κάποιο λόγο θα είχε..

    Απλά μέσα άπό όλα τα μηνύματα που πάντα διαβάζω αλλά ποτέ δεν σχολιάζω και αφορούν τσακωμούς και ένταση διακρίνω αμυντική αλλά και επιθετική προδιάθεση από πολλά άτομα. Εάν αυτά τα άτομα τα βάλετε σε ένα excel κατά αλφαβητική σειρά θα δείτε ότι είναι συγκεκριμένα τα μεν και συγκεκριμένα τα δε. Συμπληρωματικά ακολουθούν ανάλογα και συγκεκριμένες "ουρές" ατόμων σε κάθε πεδίο είτε επιθετικό είτε αμυντικό. Έτσι ανέφερα τον "κοινό" όρο χωρις να με έχει προδιαθέσει κανένας και χωρίς να θέλω βέβαια να προσβάλω κάποιον.


    Παράθεση
    Από την άλλη μεριά παραδέχεσαι τη "δημοκρατία". Κάτω από αυτή την περίπτωση λειτουργούν νόμιμα τα αθλητικά σωματεία, που ανταγωνίζονται το ένα το άλλο σύμφωνα με την αθλητική ιδέα.


    Πιστεύω ότι τα αθλητικά σωματεία (όχι τα αερομοντελιστικά!) ανταγωνίζονται "Νομιμα" χρόνια στην Ελλάδα με γνώμονα το κέρδος,την απάτη και την ανάδειξη μέσα από τον όχλο  η οποία δεν βλέπω που οφελεί στον αερομοντελισμό. Εγώ δεν είδα ποτέ στην Ελλάδα ουσιαστικό ανταγωνισμό αερομοντελιστών. Και οι τυπικοί αγώνες που βλέπω πάντα μέσα από το φόρουμ εχουν 7, 10, 15 αντε 20 συμμετοχές. Μόνο στα φόρουμ βλέπω 500-700-1000 μέλη που ανταγωνίζονται με τα λόγια και αυτό είναι το άσχημο.

    Ένα θέμα πιάσαμε για συχνότητες και ούτε εκέι μπήκε κανείς στον κόπο να απαντήσει. Άντε καμια 50αρια άτομα,. Ξαφνικά όλοι έγιναν χομπύστες Control Line kai δεν τους ενδιαφέρει το θέμα συχνοτήτων...μιας και δεν εχουν κρυστάλους:

    Παράθεση
    Δεν ξέρω αν στη δική σου αντίληψη και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είναι κλίκες, επειδή συναγωνίζονται μεταξύ τους, και επειδή ο καθένας δέχεται στις τάξεις του μόνο τους δικούς του οπαδούς. Φανταστείται να γινόντουσαν δεκτοί οπαδοί της μίας ομάδας στην άλλη τι θα επακολουθούσε.

    Δεν ξέρω ούτε καν πόσα άτομα αποτελούν μία ομάδα ποδοσφαίρου γιατί ποτέ μου δεν μου άρεσε και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω τεκμηριωμένη γνώμη ούτε να τα βάλω στην ζυγαριά! Αλλά όμως εάν τα ποσά που ακούμε στην τηλεόραση κάθε μέρα ότι παίρνουν οι παίχτες, ήταν της τάξεως των 500-2000 ευρό αντί καποιων ΔΙΣ (όσο κοστίζουν κάποια από τα μοντέλα μας) τότε πιστέψτε με ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ ΟΠΑΔΟΥΣ !

    Παρά ταύτα ίσως δεν έπρεπε καν να γράψω τόσσα πολλά μιας και σίγουρα κάποιος ποδοσφαιρόφιλος θα αρχίσει να ¨κοπανάει"...

     Διέγραψα ήδη το αρχικό μήνυμα μου γιατί πολλές φορές χωρίς να θέλει κάποιος προκαλει καταστάσεις.

    Το ειρωνικό είναι: ότι εχθές το βράδυ μιλούσα με άνα φίλο μου από την Αθήνα και μου είπε: Ρε συ σε είδα ότι γράφεις μέσα στο φόρουμ το αερομοντ...κλπ. ΠΡΟΣΕΧΕ μην γράψεις ποτέ σου τιποτα σε θέματα Αθήνας και σε θέματα πεδίων γιατι θα βρεις τον μπελά σου!

    Χεχε!  "xxxx" μάλον πως πρέπει να παίξεις λαχείο τελικά!

    Ευχαριστώ
    Μάνος
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #139 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 00:18:56 »

    Συνάδελφοι,

    Είμαι νέος στον μοντελισμό και πρώτο μου μέλημα όταν άρχισα αυτό το χόμπι ήταν να βρω ένα χώρο στον οποίο θα μπορούσα να πετώ χωρίς άγχος. Κατάφερα τελικά με την βοήθεια ενός μαγαζιού να βρω ένα σχετικά οργανωμένο χώρο πίσω από τα καρτ στον Άγιο Στέφανο. Σε αυτό το μέρος πήγαινα στην αρχή καθημερινές για να αποκτήσω τον έλεγχο του μοντέλου μου και να μην είμαι επικίνδυνος για τους άλλους. Τώρα όμως που βελτιώθηκα (λίγο) και αποζητώ παρέα ακόμα και τα σαββατοκύριακα δεν βρίσκω κανένα Θυμός. Ως γνωστό ακόμα και στον παράδεισο θες παρέα για να περάσεις καλά.
    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τους συναδέλφους (και μάλλον αυτό αφορά αυτούς που είναι στην περιοχή της Αθήνας) πού πετάνε και πότε? Για πείτε ρε παιδία γιατί με έχει φάει η μοναξιά!!! Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ

    Βαγγέλης


    Αγαπητέ VAG,

    Ήταν 22 Ιουνίου όταν έστειλες το παραπάνω ποστ. Πες μας τι σκέπτεσαι σήμερα, τρεις μήνες μετά.

    Ε.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #140 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 01:16:58 »

    Συνονόματε,

    Για να είμαι ειλικρινής δεν επιθυμούσα η συζήτηση να πάρει τέτοια τροπή. Η μάλλον δεν φαντάστηκα ότι αυτό που ξεκίνησα θα κατέληγε έτσι Εκπληξη.  Προφανώς για να καταλήξει εκεί υπάρχον λόγοι που κάποιος με περισσότερη εμπειρία στον χώρο καταλαβαίνει η πιο σωστά αντιλαμβάνεται. Προσωπικά εάν το επιτρέψει ο καιρός θα προσπαθήσω αυτό το σαββατοκύριακο να πετάξω μόνος. Όπως λέει και ο Πάριος στο τραγούδι του «Πιο καλή μοναξιά…»

    Φιλικά,
    Βαγγέλης
     
    Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #141 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 01:37:47 »

    Kαι εμενα δεν με νοιαζει που πεταν οι "Αθηναιοι" αλλα θελω να εχουν καπου να πετανε γιατι εχω εγω............ Thumbs up Thumbs up
    Τωρα αν το χρονο που εχουν χασει ολοι δαβαζοντας "αντιπαραθεσεις" τον αξιοποιουσαν κανοντας καμια βολτα με το αμαξι,το μηχανακι,το ποδηλατο σε καμια ερημια ,το πιο πιθανο θα ηταν να ειχατε χωρο...
    Αλλωστε μην ξεχναμε οτι η μορφολογια του εδαφους στην Ελλαδα δεν βοηθαει.....
    Λιγοι χωροι εχουν μεινει αναξιοποιητοι........ΑΣ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ!!!
    Σε λιγο καιρο θα ειναι σπιτια Sad Sad Sad
    Υστατη λυση:ΥΔΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ(Μακρια απο τα Ιμια Cheesy Cheesy Cheesy)
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    HarisH
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 239



    WWW
    « Απάντηση #142 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 02:39:35 »

    Κύριε Γιάννη,

    Χαίρομαι που νιώθετε κοντά μας και θα χαρώ όταν θα μπορέσετε να μας επισκεφθείτε, έχοντας τον κουμπάρο σας κοντα μας, σας είναι ακόμα πιο εύκολο.

    Όσον αφορά την Ε.Α.Α. την χρησιμοποίησα ώς παράδειγμα, γιατί την Ε.Α.Α; γιατί μαζί σας τα έβαλαν κάποιοι, και ο σκοπός μου δεν ήταν να κρίνω εσάς όσο να προτρέψω αυτούς που κριτικάρουν (τον Κωνσταντακάτο, τον Παπαδόπουλο, τον Χαλαμπαλάκη, την Σούλα την Κερπινή ) αν έχουν τα κότσια, την όρεξη, την διάθεση και τη δίψα να "ενεργοποιηθούν" και να βοηθήσουν ή να αναλάβουν τη διοίκηση ενός συλλόγου (ο καθένας του δικού του εννοείται).

    Λυπάμαι που τα ευκόλως εννοούμενα έγιναν αφορμή σχολιασμού.....είναι δυνατόν μη μέλη της Ε.Α.Α. να εκλέξουν την διοίκηση της Ε.Α.Α.? Μάλλον λάθος καταλάβατε τα γραφόμενα μου. Απλά προτρέπω όσους είναι έξω από το χόρό να χορέψουν (να γίνουν μέλη) και να κρίνουν και να αντιδράσουν όπως νομίζουν. Αν δεν είναι μέλη σας ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ δεν εχουν δικαίωμα να μιλούν ούτε για την Ε.Α.Α. ούτε για την ομοσπονδία.

    Θα μου πουν κάποιοι.."κάτσε άν δεν είμαστε μέλη σε σύλλογο και απλά πετάμε δεν έχουμε δικαίωμα έκφρασης;" Φυσικά και έχετε κύριοι  απλά δεν έχετε δικαίωμα κριτικής σε σωματεία και ομοσπονδίες εφόσον δεν είστε μέλη τους. Δηλαδή εγώ που είμαι οπαδός του Παναθηναϊκού όταν δε παίζει μπάλλα η ομάδα μου θα ασκώ κριτική στον Κόκκαλη;

    Συνεχίζοντας κ. Γιάννη οσον αφορά χρήση χώρου κτλ, στο καταστατικό της ομοσπονδίας αναφέρει ότι αθλητής σωματείου που ανήκει στην ΕΛΑΟ μπορεί να χρησιμοποιήσει τον χώρο οποιουδήποτε σωματείου που ανήκει και αυτο στην ΕΛΑΟ..θυμαμαι καλά; Μιλάει μόνο για αθλητές το καταστατικό ή και μέλη σωματείων;

    Τελειώνοντας, δεν πρόκειται ποτε να κρίνω το έργο κάποιου σωματείου εκτός απο αυτό στο οποίο ανήκω. Δεν θέλω να έχω γνώση των γεγονότων γιατί ούτε θα τα κρίνω ούτε θα λάβω θέση. Χρησιμοποίησα ένα όνομα συλλόγου που αναφέρθηκε στη κουβέντα. Δεν έχω κάτι μαζί σας (εκτός αν μου "φαγατε" κανένα χωράφι και δεν το ξέρω) ούτε με την Ε.Α.Α. φυσικά.Το αντίθετο μάλιστα, θεωρώ επιτυχία ότι η Ε.Α.Α. χωρίς δικό της χώρο πτήσεων διατηρεί τη δύναμη της (σε μέλη) και διοργανώνει εκδηλώσεις με σκοπό την προβολή του χόμπυ μας.  Το προηγούμενο post είχε ως σκοπό να κάνει καποιους να σκεφθούν πως θα βοηθήσουν το χόμπυ και να μην κριτικάρουν τον ΚΑΘΕ Κωνσταντακάτο που κάνει ότι καλύτερο μπορεί υπηρετώντας τον σύλλογο του και χάνοντας το χρόνο (και πολλές φορές χαλώντας την διάθεση) εάν δε σκοπέυουν να κάνουν οι ίδιοι κάτι καλύτερο. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο

    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 02:55:18 από HarisH » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #143 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 08:19:59 »

    Προς HarisH

    σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,

    Φυσικά και δεν σκέφτηκα τίποτε ακραίο, αλλά πως να το κάνουμε, ορισμένα άτομα αφορμή θέλουν, να πάρουν στραβά αυτά που ανέφερες, και να ξαναρχίσει ο "διάλογος".

    Ελπίζω να μπορέσω να έρθω να σας δω από κοντά.

    jkon (θείος Γιάννης)
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #144 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 09:05:37 »

    Αγαπητέ Μάνο,

    σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντησή σου.

    Θα σταθώ σε δύο αλήθειες που ανέφερες. Η μία είναι οι λίστες με τα ονόματα που γράφουν στο φόρουμ, και η άλλη ότι (με δικά μου λόγια) "οι Αθηναίοι είναι ευαίσθητοι όταν γίνεται λόγος για τα μοντελοδρόμιά τους".

    Ας αρχίσω από το πρώτο.

    Πράγματι υπάρχει σαφής διαχωρισμός των ατόμων που είναι νέοι και βλέπουν τον χώρο μας με το δικό τους μάτι, δηλαδή ότι όλα είναι εύκολα, και αν δεν γίνεται κάτι, πρέπει να φωνάξουν και να διαμαρτυρηθούν. Αυτοί είναι κατά κανόνα ανένταχτοι. Σε ποιόν απευθύνονται άραγε αυτές οι διαματυρίες;

    Από την άλλη υπάρχει επίσης σαφής διαχωρισμός των παλαιότερων, που επί σειρά ετών αναλώνουν χρόνο, κόπο, και πιθανόν και χρήμα, για να αναπτυχθεί το χόμπυ/άθλημα στο οποίο πιστεύουν, και που δεν μπορούν να καθήσουν με σταυρωμένα χέρια, όταν ο νέος σύμφωνα με την παροιμία τους λέει: "Ελα παπού να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου".

    Δυστυχώς μερικές βαρειές κουβέντες κάλυψαν την ουσία των θεμάτων, και οι διάλογοι πήραν άλλη τροπή.

    Σχετικά με το δεύτερο θέμα, ότι οι Αθηναίοι αερομοντελιστές είναι ευαίσθητοι με το θέμα μοντελοδρόμια, περιέχει μία μεγάλη αλήθεια.
    Οι Αθηναίοι είνα πράγματι πολλοί, και για λόγους που ανέφερα σε άλλο μου post, επιλέγουν να πετάξουν σε μέρη που δεν καλύπτουν τις ελάχιστες "λογικές" αποστάσεις ασφάλειας από σπίτια, δρόμους κ.λ.π.

    Οι  παλιοί Αθηναίοι που έχουν δει πολλά τα μάτια τους, σε "near miss" περιπτώσεις, είναι αυτοί που ευαισθητοποιούνται και δίνουν τις συμβουλές τους μέσω του φόρουμ, να μην πετάνε σε τέτοιους χώρους, γιατί μπορεί να γίνουν αιτία σοβαρού ατυχήματος.

    Αυτό είμαι σίγουρος ότι δεν θέλει να συμβεί κανέας αερομοντελιστής εντός και εκτός Αθηνών.

    Η ανάγκη εύρεσης και οργάνωσης νέων μοντελοδρόμιων, δεν βρίσκει κανένα αντίθετο. Αν υπάρχουν τέτοιοι χώροι, ας τους υποδείξει κάποιος, ευγενικά. Το μοντελοδρόμιο μπορεί να το οργανώσει ένας ιδιώτης, μία επιχείρηση, ή ένα σωματείο.

    Το πρόβλημα που κανείς από τους νέους δεν έχει διάθεση να αντιληφθεί, είναι ότι στην Αθήνα υπάρχουν δύο μόνο σωματεία, ένα αθλητικό και ένα απλό αστικό.

    Δεν βλέπω να διαμαρτύρονται στο φόρουμ ότι δεν έχουν μοντελοδρόμια οι αερομοντελιστές της Ε.Α.Α. , που χρησιμοποιούν τα οργανωμένα μοντελοδρόμια, ούτε αυτοί του ΣΕΑΕΛ, που εργάζονται προς την κατεύθυνση της επαναλειτουργίας του Ελληνικού, ή την εξέυρεση νέου χώρου.

    Το αντίθετο, διαμαρτύρονται μόνο οι ανένταχτοι Αθηναίοι, και περιέργως, πάρα πολλοί εκτός Αθηνών.

    Αντί να διαμαρτύρονται όλοι αυτοί γιατί δεν συναθροίζονται να ιδρύσουν ένα νέο σωματείο, να αναλάβουν να βρουν και να οργανώσουν το δικό τους μοντελοδρόμιο, και να μας δείξουν και αυτοί ότι μπορούν να παράγουν αποτέλεσμα και όχι μόνο να διαμαρτύρονται;

    Ξέρεις πόσο εύκολη και σύντομη είναι η ίδρυση ενός νέου σωματείου;

    Ομως οι περισσότεροι, ως γνήσιοι συμπατριώτες μας, αναπλάθουν την γνωστή διαφήμιση:

    Θέλω να είμαι ανεξάρτητος, να πετάω σε ασφαλή χώρο δίπλα στο σπίτι μου, χωρίς να πληρώνω δεκάρα, να βρίσκω το γρασίδι κουρεμένο, την τουαλέτα καθαρή, την καντίνα στρωμένη, το τζάκι αναμένο, να μην κινδυνεύω από παρεμβολές, να μην κινδυνεύω από τις πτήσεις των αρχάριων, και αν το μοντέλο μου προκαλέσει ατύχημα να αναλάβει κάποιος άλλος την ευθύνη, γιατί εγώ θα έχω γίνει Λούης. Ζητάω πολλά;

    jkon (θείος Γιάννης)
     
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #145 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 15:50:52 »

    Παίρνοντας αφορμή απο το που πετάτε, μήπως εκεί που πετάτε έχετε δει κάτι τέτοιο;(εννοώ το είδος που δεν ευδοκιμεί στην Ελλάδα)




    * woman.jpg (41.28 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 384 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Paulos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 496



    « Απάντηση #146 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 15:54:18 »

    μα γιατι μας τα δειχνεις αυτα  Sad


    οντως πολυ ομορφα πολυ θα ηθελα και οχι μονο εγω να βρισκομουνα εκει για πτησεις και που ξερεις ισως κατασκηνωνα και εκει για παντα
    Καταγράφηκε

    If RC flying were drugs, it would be class A +
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #147 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 16:03:42 »

    μα γιατι μας τα δειχνεις αυτα  Sad


    οντως πολυ ομορφα πολυ θα ηθελα και οχι μονο εγω να βρισκομουνα εκει για πτησεις και που ξερεις ισως κατασκηνωνα και εκει για παντα
    Μα για χαλάρωμα... Cheesy
    λοιπόν μόλις βρεθεί ο χώρος και μιας που η Αττική βρέχεται απο θάλασσα να και το σχέδιο του Μ/Δ



    * clubfield.jpg (33.82 KB, 511x218 - εμφανίστηκε 429 φορές.)
    Καταγράφηκε
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #148 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 17:00:17 »

    "....όσο να προτρέψω αυτούς που κριτικάρουν (τον Κωνσταντακάτο, τον Παπαδόπουλο, τον Χαλαμπαλάκη, την Σούλα την Κερπινή ) αν έχουν τα κότσια..."


    Ποιος κριτίκαρε την μάνα μου να τον καθαρίσωωωωωωωωωωωω!!!!    knuppel2 tickedoff


     Grin


    Μάνος
    Καταγράφηκε
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « Απάντηση #149 στις: Σάββατο, 23 Σεπ 2006, 21:22:51 »

    harrysvr αν υπήρχαν τετοια εκεί που πετάμε θα υπήρχε μόνο ένα ενδεχόμενο......να σπάμε συνέχεια!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ???
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.