Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.164 μηνύματα σε 11.305 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 17:34:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 19 Οκτ 2017, 17:34:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Πρόσφατα θέματα
από Markhelis
[Σήμερα στις 17:20]

από MKS
[Σήμερα στις 17:14]

από Markhelis
[Σήμερα στις 16:50]

από dominicm
[Σήμερα στις 15:55]

από snoopy
[Σήμερα στις 14:04]

από eolos30
[Σήμερα στις 12:50]

από snoopy
[Σήμερα στις 11:32]

από mefsout
[Χθες στις 20:09]

[Χθες στις 18:31]

από skythomas
[Χθες στις 18:18]

από dominicm
[Χθες στις 16:03]

από Georgos
[Χθες στις 15:19]

[Τρίτη, 17 Οκτ 2017, 23:20:19]

από Bocian
[Τρίτη, 17 Οκτ 2017, 22:07:40]

από lakis
[Τρίτη, 17 Οκτ 2017, 19:48:35]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284164
Σύνολο θεμάτων: 11305
Online σήμερα: 48
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 32
Συνολικά: 41
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ??? « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ???  (Αναγνώστηκε 29694 φορές)

lpapggia
Aeromodeller Jr. member
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δευτέρα, 26 Ιούν 2006, 09:48:01 »

Ποιά είναι τα μέρη που μπορεί κάποιος να πετάξει θερμικό αεροπλάνο στην Αττική οργανωμένα και μη?

Καταγράφηκε
Serafim
Administrator

Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δευτέρα, 26 Ιούν 2006, 11:47:34 »

Τα οργανωμένα μοντελοδρόμια θα τα βρεις παρακάτω:

http://www.airmodelling.gr/index.php?pageID=9&la=gr

Από αυτά το Ελληνικό δεν λειτουργεί, ίσως ξαναλειτουργήσει στο μέλλον.  Επίσης δεν ξέρω αν λειτουργεί το Modelshop Airfield

Για ελεύθερους χώρους δες εδώ:

http://www.airmodelling.gr/index.php?pageID=16&la=gr

Σεραφείμ

Καταγράφηκε

There is no greater force in the world than wrong rudder
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"

Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 26 Ιούν 2006, 17:55:16 »

Συμβουλεύω τους ενδιαφερόμενους να μην πετάνε σε μοντελοδρόμια που δεν έχουν τις στοιχειώδεις αποστάσεις ασφάλειας από σπίτια δρόμους κλπ.

Το αεροδρόμιο στο 90-91 χλμ της Ε.Ο. θεωρείται τελείως ακατάλληλο λόγω γειτνίασης με την Ε.Ο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι χρησιμοποιούμενοι ελεύθεροι χώροι είναι 100% ασφαλείς.
Προσοχή όταν πετάτε σε παραλιακούς χώρους , όπου μπορεί να έχετε την ίδια συχνότητα με ένα μοντέλο βάρκας, ή σε άλλα πάρκα που μπορεί να έρθει δίπλα ένα μοντέλο αυτοκίνητου με την ίδια συχνότητα.

jkon
Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
Παναγιώτης
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 00:21:42 »

Παιδια εγω την πρωτη μου πτηση με θερμικο την εκανα στο 90ο χιλ.και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος διοτι εχει μεγαλο αεροδιαδρομο και αρκετο χωρο. Επισης θα ηθελα να κανω και μια επισημανση οτι η εθνικη ειναι αρκετα μακρια απο τον διαδρομο και ειναι δυσκολο να φτασει εκει. Επισης αλλο ενα θετικο ειναι οτι δεν εχει συνδρομη και εχει πολλους νεους αερομοντελιστες με τους οποιους μπορεις να ανταλαξεις και καμια συμβουλη.Τελος οποιος ξερει κανεναν αλλο χωρο κοντα στην Αθηνα ας μας ενημερωσει και εμας

Παναγιωτης
Καταγράφηκε
Periklis
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 00:55:04 »

Και η Αναβυσσς καλη ειναι αν εξαιρεσεις το χωμα και τη σκονη που εχεις να καθαρισεις για το μετα. Εχει και κατι μικρες πετρουλες που θελουν προσοχη αλλα παλευεται το πραμα. Παει αρκετος κοσμος εκει, αεροπλαναδες, ελικοπτεραδες, rc buggy... κλπ Με την καταλληλη συνενοηση ολα τα προβληματα λυνονται και ολοι μενουν ευχαριστημενοι Για οσους δεν ξερουν ειναι στις παλιες αλυκες. Πηγαινοντας προς Σουνιο στα αριστερα θα δειτε ενα τεραστιο χωρο. Μπαινοντας λοιπον στην Αναβυσσο σταματα η νησιδα και κανουμε αριστερα. Δεξια ειναι η θαλασσα... Σχεδον αμεσως εχει ενα ανοιγμα στο συρματοπλεγμα και απο κει μπαινουμε μεσα. Τα απογευματα κυριως ΣΚ εχει αρκετους μοντελιστες
Καταγράφηκε

Calmato, Caruzel, Extra 330, Chipmunk αυτά είναι τα σπασμένα μου...
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 09:28:55 »

Θέμα για συζήτηση :

Πόσοι από εσάς έχετε δει :

α) αερομοντέλο να απομακρύνεται τόσο πολύ που να μην μπορείτε να το διακρίνετε άλλο;

β) αερομοντέλο να πέφτει σε κατοικημένη περιοχή;

γ) αερομοντέλο να πέφτει σε δρόμο μπροστά από διερχόμενο αυτοκίνητο;

δ) αερομοντέλο να τραυματίζει άνθρωπο;

jkon

Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
Periklis
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 13:31:34 »

Στην Αναβυσσο συμβαινουν κατα καιρους τετοια περιστατικα. Εγω προσωπικα εχω δει να πεφτει το αεροπλανο φιλου διπλα στην αυλη καποιου στην Αναβυσσο, οπως και να χανεται σχεδον απ το οπτικο πεδιο του χειριστη. Μαλιστα οταν πηγαιναμε τρεχοντας να δουμε αν επαθε κανεις τιποτα βλεπουμε δυο τυπους να πεταγονται απ την αυλη και να μας λενε...
-Φιλε, δικο σου ειναι το αεροπλανο???
-Ναι ναι, επαθε κανεις τιποτα??
-Οχι αλλα ελα δεις... ΚΟΜΑΤΙΑ εγινε!!

Παλι καλα... Σιγουρα το θεμα θα μπορουσε να ειχε παρει πολυ περισσοτερες διαστασεις αλλα ειμασταν τυχεροι.
Καταγράφηκε

Calmato, Caruzel, Extra 330, Chipmunk αυτά είναι τα σπασμένα μου...
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 19:44:40 »

Αγαπητοί φίλοι, νέοι αερομοντελιστές.

Η συμβουλή μου, που είναι και συμβουλή όλων των παλαιών αερομοντελιστών είναι απλή: 

ΜΗ πετάτε σε χώρους που γειτνιάζουν με σπίτια και δρόμους.

Είναι πολύ εύκολο να φύγει ένα μοντέλο και να πέσει επάνω σε σπίτι, αυτοκίνητο, άνθρωπο, και να προκαλέσει δυστύχημα.

Δεν επιτρέπεται να βάζουμε τη δική μας ευχαρίστηση, και το "τζάμπα" , πάνω από την ασφάλεια των πτήσεων.

jkon
Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
Παναγιώτης
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 21:47:06 »

Σιγουρα το σημαντικο ειναι να υπαρχει ασφαλεια στην πτησεις μας αλλα στο μοντελλοδρομιο 90 ουτε σπιτια εχει κοντα αλλα ουτε η εθνικη ειναι κοντα, αυτο λεω. Εξαλλου προσγυωνονται και υπερελαφρα.
Καταγράφηκε
gregman
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 22:03:58 »

Η προοπτικη του σημειου που γινονται οι πτησεις στο 90 ισως πειθει αρκετους οτι υπαρχει ανεση, ομως και σε μενα προσωπικα αλλα και σε αλλους συναδελφους εχει τυχει να δουμε μοντελα να περνανε χαμηλα πανω απο την εθνικη ενω τυχαια περναγαμε και μεις.
Το οτι προσγειωνονται υπερελαφρα δεν σημαινει τιποτα γιατι εμεις δεν ειμαστε μεσα στο μοντελο αρα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης.
καλο το τσαμπα αλλα το κακο μια φορα θα γινει.
Καταγράφηκε

Γρηγόρης Μανουσακάκης
dim sofos
Aeromodelling GR

..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.

Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 22:39:58 »

Aγαπητοί αερομοντελιστές.

Ο αεροδιάδρομος του 90 για αρκετά χρόνια φιλοξενούσε τεράστιο όγκο μοντελιστών, απο αθήνα και περίχωρα.
Απο προσωπική εμπειρία, αν έχεις πλάτη την εθνική οδό και πετάς προς τα μέσα, είναι δύσκολο να φύγει μοντέλο.
Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!!.
Πλέον έχουν δημιουργηθεί αρκετά μοντελοδρόμια,και έτσι ο όγκος έχει μοιραστεί.
Το θέμα του ''τζάμπα'' είναι κάτι που δέν μπορούμε να το επιβάλουμε τελικά σε κανέναν.
Ο απλός αερομοντελιστής θέλει να κάνει μια πτήση την κυριακή, δηλαδή 4 φορές τον μήνα.. και άν.
Άνθρωποι που απλά δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να δίνουν χρήματα σε οργανωμένα μοντελοδρόμια, και
άλλοι που λένε σιγά μην τους δίνω κάθε χρόνο 200-250euros.Βρίσκουν τελικά το 90 θαύμα!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 14 Σεπ 2006, 12:42:50 από dim sofos » Καταγράφηκε
dim sofos
Aeromodelling GR

Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 22:48:27 »

Τελικά τι προσφέρει το οργανωμένο αερομοντελοδρόμιο;.Πολλά και με αρκετή ασφάλεια!!
Άν.. και εγώ βέβαια έχω πέσει θύμα μοντέλου πριν αρκετά χρόνια στα σπάτα, που το θεωρούσαμε απο τα πιο
οργανωμένα στο χώρο μας!!.Στα ελεύθερα πεδία δεν έχω ακούσει για κάποιο χτύπημα μοντέλου σε άνθρωπο.
Καταγράφηκε
kmandila
Aeromodeller Full Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 23:06:28 »

Διαβάζοντας τα πιο πάνω γραφόμενα θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω ότι όλοι γράφουμε βλέποντας τα πράγματα απο την σκοπιά μας.Τον συγκεκριμένο χώρο δεν τον γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη,αλλά είναι πράγματι τραγικό αν φανταστεί κανείς ότι μπορεί (εάν λέω)να φύγει κάποιο μοντέλο απο τον έλεγχο του χειριστή του και πέσει σε κανένα διερχόμενο όχημα στην Εθνική οδό.Δεν θα συμφωνήσω πάλι με την άποψη καλό είναι το φθηνό αλλά...γιατί δεν είναι ο μόνος παράγοντας τα χρήματα αλλά και η απόσταση, και απο ότι γνωρίζω τα δύο πιο γνωστά μοντελοδρόμια βρίσκονται σε αρκετή απόσταση απο την Αθήνα όπου νομίζω είναι πρακτικά δύσκολο σε πολλούς να κάνουν καθημερινές(εννοώ απογευματινές μετά την δουλειά)επισκέψεις σε αυτά με αποτέλεσμα τη συγκέντρωση των περισσοτέρων τα Σαββατοκύριακα.Σκεπτόμενος τα πιό πάνω και αναλογιζόμενος και πόσοι άλλοι ακόμοι μεμονωμένοι αερομοντελιστές ανακαλύπτουν το δικό τους πεδίο δράσεως(μοντελοδρόμιο στο παρκάκι της γειτονιάς)θα ήθελα να κάνω μια πρόταση η οποία δεν γνωρίζω πως θα εκτιμηθεί αλλά νομίζω ότι πρέπει να την παλέψουμε.Προτείνω να έλθουμε σε επαφή όλοι όπως ΕΛΑΟ,ΕΑΑ,ΣΕΑΕΛ και όποιοι άλλοι σύλλογοι υπάρχουν εντός λεκανοπεδίου Αττικής αλλά και μεμονωμένοι αερομοντελιστές και με οργανωμένες κινήσεις να ζητήσουμε χώρους πρός διάθεση του χόμπυ μας απο όμμορους Δήμους πχ Θρακομακεδόνων-Λιοσιων-Καματερού-Αναβύσσου-Κορωπιου-Μαρκοπουλου και όποιος άλλος Δήμος πιθανόν έχει κατάλληλο χώρο.Εάν καταφέρουμε και μας διαθέσουν χώρους θα μπορέσουμε να μοιραστούμε σε αυτούς και θα κάνουμε πιο άνετα το χόμπυ μας αλλά θα προσεγγίσουμε και νέα άτομα.Κάπως έτσι ξεκίνησε και το Ελληνικό από μιά ιδέα και λίγο παραπανίσιο θράσσος άσχετα αν στο τέλος για λόγους που οι πιο πολλοί γνωρίζετε χάθηκε αλλά όχι οριστικά ακόμη. Θα ήθελα πραγματικά να το σκεφτείτε αν είστε διαθετιμένοι να οργανώσουμε μια επιτροπή που θα προχωρούσε ένα σχέδιο προσέγγισης με γράμματα ,επαφές και με όποοιν άλλον τρόπο μπορούσε να φανεί χρήσιμος για την επίτευξη αυτού του σκοπού.Αν νομίζετε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε κάτι δηλώστε το και τον τρόπο να έρθουμε σε επικοινωνία τον βρίσκουμε προέχει η διάθεση.Αναμένω απαντήσεις....
Καταγράφηκε

Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
dim sofos
Aeromodelling GR

Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 23:30:20 »

Φίλε Κώστα όλα καλά τα λές!!.
Αλλά για την επίτευξη του στόχου που δίνεις, θέλουμε κόσμο.Και όταν λέω κόσμο αναφέρομαι για αρκετό! κόσμο.
Για παράδειγμα ο χώρος των θρακομακεδόνων,μιάς και είναι και το σπίτι μου στην αθήνα ξεκίνησε απο τον
Σ.Π.Α (σύνδεσμος πειραματικών αεροσκαφών),και εκτός απο ultralight πετάγαμε και τα μοντελάκια μας.
Δέν μπορείς να φανταστείς πόσους αερομοντελιστές μάζευε κάθε ημέρα!.Κάποια στιγμή ένας παλαιός πρόεδρος
της Ε.Α.Α αποφάσισε να κάνει ''κονέ'' με το ΤΑΤΟΙ, μάζεψε λοιπόν όλους όσους πετάγαμε στους θρακ/νες και
κάναμε μια μικρή επίδειξη στον Δ/ΤΗ του τατοίου.Το αποτέλεσμα;; ονόμασε όλους τους θρακ/τες αερομοντελιστές
''ΑΝΑΡΧΩΑΥΤΟΝΟΜΟΥΣ'' και στην ουσία έκανε μια τρύπα στο νερό.Ούτε τατόι ούτε θρακ/νες.Μερίμνησε βλέπεις
να φτάσει στα αυτιά του δημάρχου Αχαρνών, που είχε παραχωρίσει την έκταση, ότι εκεί κάνουμε αναρχωαυτονομίες,
τί να κάνει και αυτός ο δόλιος ο δημαρχάκος; έβαλε περίφραξη και το έκανε...τίποτα με αρκετό καθόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 14 Σεπ 2006, 00:15:11 από dim sofos » Καταγράφηκε
dim sofos
Aeromodelling GR

Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 23:40:56 »

Αυτό που θέλω έν τέλει να πώ, είναι ότι δέν υπάρχει σύμπνοια μεταξύ στελεχών μοντελισμού και αερομοντελιστών.
Η ιστορία το έχει δείξει, και δέν θέλω να το ξαναδώ το έργο.Πάντος θα είμαι μαζί σας. Thumbs up
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ??? « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: