Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 09:04:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 09:04:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 81
    Συνολικά: 81
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 349590 φορές)
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 16:10:26 »

    Καλησπερα και παλι!

    Καταρχην θελω να σας ευχαριστησω για τα καλα σας λογια.Δειχνουν οτι επιασε τοπο τοση ερευνα...
    Επειδη τα κειμενα που κανω post στο forum ειναι μεγαλων διαστασεων,το αρθρο "Μηχανουργικα part 2" θα βρισκεται στα αρθρα.Τωρα το πως μπαινει, ειναι μια αλλη ερωτηση αλλα πιστευω οτι θα το βρω..Θα προσπαθησω να ειμαι σαφης σε αυτα που γραφω και περιεκτικος,παντα αντλωντας απο την προσωπικη μου εμπειρια/ερευνα.Εννοειται οτι μετα μπορειτε να κανετε ερωτησεις σε οτι θελετε και ελπιζω να μπορω να δινω κατανοητες απαντησεις.Μου φαινεται σαν να ειμαι κανας καθηγητης που δινει διαλεξη,φρικη! UndecidedΘα προσπαθησω να βαλω και φωτογραφιες,διευθυνσεις κλπ.θα παρει λιγο για να το φτιαξω αλλα καποια στιγμη(συντομα) θα το βαλω...

    Παω ν'ακουσω νορβηγικη jazz και ισλανδικο death... idiot2
    Πλακα κανω!Παω να πεταξω το lancairακι μου...
    Τα λεμε
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 21 Δεκ 2006, 10:28:18 »

    Καλημέρα και απο εμένα .
    Πάνο , το Δικό σου Rhino 3D απο πού το προμηθεύτηκες και Πόσο ? Όταν λές για Controller του CAM, εννοείς τον Ελεγκτή που ελέγχει τα Βηματικά μοτέρ σου (stepper motors) ?
    Έχω βρεί μιά πολύ καλή λύση για το Hardware της δικής μου μηχανής . Τον Ελεγκτή των μοτέρ και τα μοτέρ τα ίδια (3 βηματικά μικρά) , τα βρίσκω απ'τον Αυστριακό StepFour.at με 700 περίπου euro .
    Στο SoftWare κολλάω ακόμη . Έχω εκτυπώσει Όλο το Βιβλιαράκι Οδηγιών του Mach3 της εταιρείας ArtSoft και προσπαθώ να καταλάβω τί γίνεται . Βρίσκεται στη διεύθυνση  www.machsupport.com .
    Όταν έλεγα για Κοστολόγιο και ποσότητες εννούσα για Αντικείμενα που θα παραχθούν απ'τη μηχανή σου . Όχι για μηχανές ολόκληρες ... Μϊα καμπανίτσα για μοτεράκια παράδειγμα ...  Wink
    Θα φτιάξω ένα σχεδιάκι και θα το στείλω για συζήτηση ...  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 21 Δεκ 2006, 22:05:50 »

    Καλησπερα Delta man,

    Βλεπω οτι εχεις κανει και συ τις ερευνες σου!Οταν μπεις στον κοσμο του CNC δεν υπαρχει γυρισμος...Το Rhino το βρηκα απο αντιγραφη(δυστυχως,γιατι δεν εχεις updates, support κλπ).Ειχα για καιρο το demo,απο εκει εμαθα κιολας τι παπαδες κανει!ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οταν βρω τα φραγκα θα το παρω αυθεντικο.Μαλλον σε φοιτητικη εκδοση γιατι 900€ δεν τα αντεχει η τσεπη μου.Το εχεις δουλεψει το Rhino?Οταν μιλαω για controller οντως εννοω το κυκλωμα που μετατρεπει τις εντολες του PC σε steps.Το mach 3 το ξερω, ειναι καλο.Πoια ειναι η διαφορα του mach και των υπολοιπων low end(φτηνων) CAM απο το DeskCNC?O controller του DeskCNC που εχω παρεμβαλεται μεταξυ της σειριακης θυρας του υπολογιστη και των driver των μοτερ και μετατρεπει τις εντολες του προγραμματος σε steps.Ενω το mach χρησιμοποιει την παραλληλη θυρα και κανει το PC controller.Στελνει δηλαδη κατευθειαν τις εντολες των steps και direction στους drivers των μοτερ.Για να ξεκαθαριζουμε αυτα που λεμε ο driver ειναι ενα κυκλωμα ισχυος που ελεγχει το μοτερ,κατι σαν speed control για να γινει πιο κατανοητο.Βασικα λειτουργει με τις ιδιες αρχες ενος speed control,pwm,switching frequency κλπ.Για να εχουμε κινηση σε ενα μοτερ χρειαζομαστε δυο εντολες το step και το direction.Θα εξηγησω αμεσως τι παιζει.Αν μεταφρασεις τις λεξεις στα ελληνικα θα δεις οτι το μοτερ παιρνει εντολη ποσα βηματα θα κανει(εξου και ο βηματικος κινητηρας>stepper motor) και την κατευθυνση που θα τα κανει.Για να γινω ποιο κατανοητος-αν και εξειδικευω αποτομα την συζητηση(CNC δεν ηθελες???τα περιπλοκα πραγματα εχουν περιπλοκες συζητησεις Grin)-θα σου πω ενα απλο παραδειγμα να καταλαβεις πως γινεται η κινηση ενος αξονα της φρεζας/τορνου.Εχεις σχεδιασει στο CAD μια γραμμη 10 cm,πας στο CAM και την μετατρεπεις σε γλωσσα μηχανης (G-Code).Οταν εκτελεσεις το αρχειο,το προγραμμα/controller θα στειλει μια εντολη στο driver να μετακινησει τον αξονα για 10 cm.Πως γινεται αυτο?Ειναι γνωστο οτι για να μετατρψεις μια περιστροφικη κινηση σε γραμμικη θες ενα αντικειμενο με βημα.Αν ειναι και ελικοειδες, ακομα καλυτερα.Καταλαβες φυσικα οτι μιλαω για το πιο γνωστο εξαρτημα σε ολους.Τη βιδα!!!Στην μηχανουργικη ελληνικη διαλεκτο η βιδα ενος αξονα λεγεται "αδραχτι".Στα αγγλικα λεγεται leadscrew.Καποια αλλη στιγμη θα σου εξηγησω τι παιζει με αυτες τις "βιδες" και οτι δεν ειναι τοσο απλες οσο ακουγεται.Οπως λεγαμε για την βιδα,η βιδα εχει πανω της ενα "παξιμαδι" το οποιο ειναι προσαρμοσμενο στον εν λογω αξονα.Οταν περιστρεψεις την βιδα, αφου το παξιμαδι ειναι σταθερο θα εχουμε μετακινηση.Εδω ειναι και το κλειδι της ολης υποθεσης.Ολα τα αδραχτια εχουν το βημα τους,τι εννοουμε με αυτο?Οταν περιστρεψεις το αδραχτι 360 μοιρες ποσα χιλιστα θα μετακινηθει το παξιμαδι.Οταν σεταρεις το CAM σου,σου ζηταει να του πεις ποσα βηματα χρειαζονται για να μετακινηθει ο αξονασ/παξιμαδι 1mm.Αυτο πως το βρισκεις?Ξερεις οτι το αδραχτι σου εχει βημα 5mm,επισης ξερεις οτι ο βηματικος σου κινητηρας για να κανει μια ολοκληρη περιστροφη χρειαζονται 200 steps(οι περισσοτεροι βηματικοι κινητηρες ειναι ετσι) οποτε ερχεσαι και θυμασαι τα μαθηματικα που εκανες στο σχολειο(εγω προσωπικα δεν προσεχα,σχεδιαζα στο τετραδιο αμαξακια και κοιταγα εξω απο το παραθυρο!) και εχουμε : 200/5=40 βηματα(steps) στο 1 mm οποτε ο υπολογιστης για να μετακινησει τον αξονα 10cm θα στειλει στο driver μια εντολη 40x100mm=4000 steps.Η δευτερη εντολη που του στελνει(direction) ειναι απλη.Του λεει εαν αυτα τα 4000 steps θα τα κανει αριστερα η δεξια!
    Φιλε delta man εγω προσωπικα δεν εχω βηματικους κινητηρες,εχω DC servo drives με encoder.ειναι καλυτερα απο τους βηματικους κινητηρες(αλλα και ακριβοτερα).Θα εξηγησω καποια αλλη στιγμη τις διαφορες των servo με τους βηματικους κινητηρες,τι εστι encoder κλπ.Παντως να ξερεις οι περισσοτερες high end βιομηχανικες εργαλειομηχανες OKUMA,FANUC κλπ χρησιμοποιουν AC BRUSHLESS SERVOS ME ΔΙΠΛOΥΣ ENCODERS.
    Παντως εαν διαλεξεις το mach3 πιστευω ειναι καλη επιλογη.Υποστηριζει φρεζα 6 αξονων!
    Τωρα κατα ποσο εφικτο ειναι να κατασκευασεις μια επιτραπεζια φρεζα 5 και 6 αξονων(μεχρι 4 ειναι ευκολο,καποια αλλη στιγμη θα σου πω το γιατι) ειναι αλλο θεμα.Να ξερεις οτι για να κατασκευασεις φτερωτη τουρμπινας(ξερεις,μεταβλητες γεωμετριες buck2 κλπ) θες 5αξονικη φρεζα το λιγοτερο.
    Οσο για εξαρτηματα δεν εχω βγαλει ακομα κατι,ειμαι στο SETUP(το ποιο δυσκολο σημειο στην ολη ιστορια).Επιστρατεψα μεχρι και παλμογραφο(δεν γινοταν αλλιως) για να καλιμπραρω τα μοτερ.Αφου δουλεψουν ολα,πρεπει να επιβεβαιωσω τις ακριβειες του μηχανηματος και το repetability(επαναληψιμοτητα).Ειναι ολοκληρη ιστορια,αλλά.... Thumbs up

    Παλι κειμενο ολοκληρο κατεβατο!
    Τι να κανω βρε παιδια?Συσσωρευω 4 ετων ερευνα σε γραμμες κειμενου Undecided
    Περιμενω αποριες

    PS: Στο "Μηχανουγικα part 2" θα μιλησω πιο πολυ για τον απλο τορνο,πως να τον επιλεξετε(επειδη αρεσει/κανει σε σας και οχι επειδη σας τον προωθουν/εκθειαζουν.Ελεγαν οι fugazi καποτε..."Μη σε νοιαζει τι πουλιεται,να σε νοιαζει τι αγοραζεις"). Και καποια κολπακια για να αυξησετε την αποδοση/ευελιξια του και για να εχετε περισσοτερη ακριβεια στο τελικο εξαρτημα.Θα το φτιαξω το κειμενο και θα το κανω upload συντομα.Πρεπει να βρω λιγο χρονο.

    Πανος
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 21 Δεκ 2006, 22:42:50 »

    Καλησπέρα Πάνο .
    Η συζήτηση εξελίσσεται πολύ ενδιαφέρουσα ! Ξέρεις , τρελαίνομαι για κάτι τέτοια . Ίσως ακουστεί Υπερβολικό άν πώ πως έχω κάνει τη cnc τεχνολογία σκοπό ζωής αλλά ...
    Αρχικά , να κάνω μιά μικρή παρουσίαση . Στην παρακάτω Σύνδεση , θα δείς το cnc που χρησιμοιποιώ για να κόβω Φτερά μοντέλων απο Φελιζόλ . Δηλαδή ... δείγματα απο Κοπές φαίνονται πιό πολύ ...  Χαμόγελο     :
      http://www.greekwings.gr/CNC/CNCdeigmata.htm
    Παρακάτω θα δείς τον Τόρνο που πρόσφατα αγόρασα . Είναι της Ιταλικής εταιρείας Alfa . Μου είπαν πως είναι γνωστή στα Μηχανουργικά μηχανήματα ... Κόστος 1500 euro μέχρι στιγμής :
    http://www.greekwings.gr/PHOTOS/Hmerologio/2006/Oktobrios/26Oktobriou.htm
    Είναι αρκετά μεγάλος για μοντελιστικές δουλειές . Έχει Τσόκ 100 χιλιοστών , ωφέλιμο 'κρεβάτι' 55 εκατοστών , μοτέρ Ενός αλόγου ισχύος κ.λ.π. ...  Χαμόγελο

    Ξέρω λίγα πράγματα σχετικά με τις διαφορές των Servos απο τα βηματικά μοτέρ . Η σημαντικότερη νομίζω πως είναι η Ανάδραση (Feedback) που έχει το servo , ώστε να ξέρει πού βρίσκεται (πόσο έχει μετακινηθεί) . Δέν θα αφήσω όμως ακόμη τον εαυτό μου να πάει τόσο βαθιά ... Αρχικά , μέχρι να μάθω να δουλεύω τα προγράμματα , θα αρκεστώ σε πιό απλά πράγματα , που μπορώ να τα 'φτάσω' ...

    Πιστεύεις πως θα μπορούσες να μου δώσεις ένα αντίγραφο του Rhino 3D ? Ακόμη σημαντικότερη θεωρώ τη δυνατότητα να μου κάνεις κάποιο (ή κάποια) Μαθήματα πάνω στο σχεδιαστικό αυτό πρόγραμμα . Κατεβαίνω και στην Αθήνα άν θέλεις (απο εκεί είσαι ?)  Άν θέλεις μου απαντάς με Προσωπικό μήνυμα σχετικά με το πόσο θα μου στοίχιζε κ.λ.π. ...  Wink

    Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το Calibrάρισμα της μηχανής σου και να μας δώσεις σύντομα απτά αποτελέσματα για τα οποία θα καμαρώνουμε σάν Έλληνες ...  Thumbs up

    Φιλικά , DM
     
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 21 Δεκ 2006, 23:19:50 »

    Καποιες φωτογραφιες που βρηκα προχειρα...

    Στην πρωτη φαινεται η φρεζα χωρις τα μοτερ, στη δευτερη βαση στηριξης για τα ballscrews των αξονων Ζ και Χ πιασμενη σε μικροτερο τσοκ σε CNC κεντρο κατεργασιας της OKUMA.Το συγκεκριμενο εξαρτημα το σχεδιασα στο Rhino και το εδωσα σε δισκετα να το περασουν στο OKUMA και στην τριτη,οταν ηρθαν τα μοτερ απο αμερικη.Ειναι καλο να εχεις φιλο μηχανουργο και αυτος να εχει ενα CNC μεγεθους δωματιου!!! Thumbs up Wink


    * my_mill2.jpg (22.28 KB, 240x320 - εμφανίστηκε 8394 φορές.)

    * okuma.jpg (19.25 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 7677 φορές.)

    * servos.jpg (20.9 KB, 240x320 - εμφανίστηκε 8423 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 21 Δεκ 2006, 23:43:15 »

    Φιλε Deltaman,

    Το CNC wire cutter ειναι δικο σου?επειδη δεν γνωριζω,στο greek wings εισαστε ομαδα που κατασκευαζετε φελιζολενια φτερα και μολις τωρα πηρατε τορνο?Ποιος το δουλευει το CNC?Φιλε DM η φρεζα που εχω ειναι επισης ALFA,αν και κινεζικα ειναι καλης ποιοτητας αυτα τα μηχανηματακια.Οντως τα encoders στελνουν feedback στο driver να επιβεβαιωσουν οτι δεν υπαρχουν Lost steps λογω φορτιου κοπης κλπ.Τα διπλα encoders σε βιομηχανικες μηχανες ειναι ενα για τις στροφες του servo και το αλλο για την θεση του αξονα.Οσο για τον τορνο,αν ασχοληθειτε και την ψαξετε παρ'ολο που ειναι κινεζικος,θα τον κανετε να πεταει!!!περισσοτερα στο αρθρο για τους τορνους.Βεβαια μπορω να σου δωσω αντιγραφο του Rhino,αλλα για μαθηματα δεν γινεται,μενω αργος οποτε σε αυτο εισαι μονος σου.Δεν το ξερω απ'εξω το προγραμμα,ακομα μαθαινω,εχει δυνατοτητες περα απο αυτα που προλαβαινεις να μαθεις!!Αν με ρωτας για κατι γυρω απο το rhino και ξερω εννοειται πως θα απαντω,αλλα πρεπει να ασχοληθεις μονος σου με το tutorial/help του και οπως παντα να κολλησεις ωρες.

    Δικο μου αστειο/ανεκδοτο για τις CNC Μηχανες : "Πως φτιαχνεις 8 ολο'ι'δια ribs χωρις να τα τριψεις???Με copy/paste" Grin

    until the next time...
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 22 Δεκ 2006, 00:26:19 »

    Τρομερό αστείο Πάνο ...  Grin   Grin   Grin
    Δέν το είχα σκεφτεί ...  laugh

    Greek Wings ονομάζεται η ομάδα που σιγά-σιγά 'στήνω' με φίλους και συνεργάτες . Κάνουμε δουλειές Custom Made για φίλους και ότι δοκιμάζεται και πετυχαίνει προσπαθούμε να το βγάλουμε σε μιά Μίνι παραγωγή ... 
    Η Alfa είναι Κινέζικη  Undecided ?? Νόμιζα (έτσι μου είπανε) , πως είναι Ιταλική ... Και η Φρέζα σου Alfa είναι έέ ??
    Ωραίες οι φωτογραφίες . Πολύ θα ήθελα ο φίλος σου με το cnc Δωμάτιο να γίνει και δικός μου φίλος ...  laugh
    Το μηχάνημα κοπής φελιζόλ που έχω Δέν το έφτιαξα εγώ . Το πήρα έτοιμο απ'την Ολλανδία . Ήθελα κάτι δοκιμασμένο στην αρχή για να προχωρήσω χωρίς ενδοιασμούς . Εγώ το δουλεύω με ένα απλό πρόγραμμα φτιαγμένο στα μέτρα των μοντελιστών που μου έδωσε ο Ολλανδός . Κι'αυτός μοντελιστής είναι ...
    Δές και στα προσωπικά σου μηνύματα ...

    DM
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 22 Δεκ 2006, 22:14:12 »

    Φιλε DM,

    Χαιρομαι που ακουω την λεξη custom.Αυτο ειναι το μυστικο στην ολη υποθεση,μη σου πω σε ολη την ζωη μας...Φανταζεσαι να ειχαμε μια γκομενα custom? Cheesy
    Η εταιρια Alfa και τα γραφεια της μπορει να ειναι ιταλικα(ισως και ελληνικη με την σταμπα της Κουρος α.ε) το θεμα ειναι που κατασκευαζεται.Ειναι γνωστο στους μηχανουργικους κυκλους οτι το επαγγελμα εχει κατακλυστει απο κινεζικα μηχανηματα.Αν δεις την φρεζα της γερμανικης εταιρειας optimum δεν θα καταλαβεις διαφορα.Πιστευω οτι ειναι ενα εργοστασιο που τα κατασκευαζει(με μικροδιαφορες αναλογα με τις απαιτησεις της εκαστοτε εταιρειας) και η καθε εταιρεια βαζει την σταμπα της.Αυτο γινεται σε πολλα προιοντα οποτε δεν με εκπλησει.Βασικα να σου πω εγω εχω σωθει με τα κινεζικα εξαρτηματα.Ξερω τι  ποιοτητα να περιμενω,οτι ειναι προσιτα,ξερω οτι κανουν για την συγκεκριμενη δουλεια που τα θελω και δεν εχω κανενα προβλημα.Πηρα πριν ενα χρονο περιπου μια μεγγενη ακριβείας(αυτη που χρησιμοποιω στην φρεζα) απο το Ebay,η οποια ηταν κινεζικη.Αυτη κοστιζε 69 δολλαρια η αντιστοιχη της αμερικανικης εταιρειας KURT ειχε 300!Γιατι?μας περισσευουν?Εννοειται οτι και οι δυο κανουν την ιδια δουλεια εξ ισου καλα.Παντως εαν θες την αποψη μου,απ οτι βλεπω εσυ με αντικειμενο που ασχολεισαι, πιο πολυ χρειαζεσαι ενα router και οχι φρεζα...

    Θα τα πουμε...

    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 22 Δεκ 2006, 23:21:41 »

    Πάνο όσον αφορά το θέμα μέγγενη είχα και γω μια μεγάλη κινέζικη αλλά σε ένα γερό σφιξιμο κατάφερα και την έσπασα! Μάλλον η ποιότητα δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 22 Δεκ 2006, 23:23:11 »

    Όπως επίσης και στα κλειδιά αλλεν. Πόσα κινέζικα μου έχουν στρίψει σαν σαλιγκάρια... Undecided
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 22 Δεκ 2006, 23:38:09 »

    Κύριοι,
    Το πράγμα είναι απλό...Κατά 99% οτι πληρώνεις παίρνεις. Ιδίως στα εργαλεία!
    Από ένα άλλεν μέχρι ότι μπορεί να φανταστεί κανείς... Και καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα εργαλείο της προκοπής και να κάνω τη δουλειά μου παρα να τσιγκουνευτώ παίρνοντας κάτι δευτεροκλασσάτο και μετά από μια βδομάδα να τα σκάσω απ΄την αρχή αγοράζοντας το καλό.
     
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #26 στις: Σάββατο, 23 Δεκ 2006, 19:33:08 »

    Καλησπερα και παλι!

    Εννοειται πως εχετε δικιο οσον αφορα το θεμα των κινεζικων εξαρτηματων.Εγω οτι εργαλειο παιρνω(τρυπανια κατσαβιδια,αλλεν κλπ.) προσπαθω να ειναι γνωστης  εταιρειας και να ειναι καλη ποιοτητα.Οντως οτι πληρωνεις παιρνεις,αλλα οταν το θεμα ερχεται στα μηχανουργικα, με συγχωρειτε αλλα δεν μπορουσα να διαθεσω 4.000 € για ενα τορνο,12.000 € για μια CNC φρεζα και 500 € για ενα καθετο τρυπανι που αυτη τη στιγμη εχω στο εργαστηριο μου.Συμβιβαστικα αναγκαστικά λογω οτι τα χρηματα δεν τα κοβω απο τον τοιχο, ουτε μου τα δινει η μανα μου,τα δουλευω.Για να τα τσιγκουνευτω,πρεπει να τα εχω πρωτα!!Αν εβγαζα 3.000 € το μηνα, ολα made in germany/japan θα ηταν.Τουλαχιστον με τα συγκεκριμενα εξαρτηματα που εχω τωρα made in china δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,εκτος αυτου το μη χειρον,βελτιστον!

    Αυτα προς το παρον...
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #27 στις: Σάββατο, 23 Δεκ 2006, 20:43:54 »

    Hi,

    Μολις πριν καποια ωρα εκανα upload το κειμενο που εγραψα γυρω απο τον τορνο.Πρεπει να ελεγθει πρωτα απο διαχειριστη και μετα να μπει.Λες να με λογοκρινουν?  laugh Ελπιζω να βοηθησει λιγο ωσους εχουν καποιες αποριες γυρω απο αυτο το θεμα.Αλλοι ισως να ξερουν ηδη αυτα που γραφω και αλλοι ισως να εχουν δικες τους τεχνικες.Οπως και να χει προσπαθω να βαλω και γω ενα λιθαρακι για την εξελιξη του μοντελισμου περα απο το ARF.Οπως φανταζομαι το αρθρο θα βρισκεται στα αρθρα Ποοολύ άνεση τωρα, που ακριβως...?Ο ψαχνων,βρισκων!!!

    Αρκετα με τα λογια,παμε να κανουμε καμια προκοπη!!!

    Bye!
    Πανος

    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Σάββατο, 23 Δεκ 2006, 21:03:01 »

    Έλα χώνε πράμα αγαπητέ χώνε να μαθαίνουμεεεεεεεεεε λεμεεεεεεε Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #29 στις: Σάββατο, 23 Δεκ 2006, 22:06:29 »


    Οντως οτι πληρωνεις παιρνεις,αλλα οταν το θεμα ερχεται στα μηχανουργικα, με συγχωρειτε αλλα δεν μπορουσα να διαθεσω 4.000 € για ενα τορνο,12.000 € για μια CNC φρεζα και 500 € για ενα καθετο τρυπανι που αυτη τη στιγμη εχω στο εργαστηριο μου.Συμβιβαστικα αναγκαστικά λογω οτι τα χρηματα δεν τα κοβω απο τον τοιχο, ουτε μου τα δινει η μανα μου,τα δουλευω.Για να τα τσιγκουνευτω,πρεπει να τα εχω πρωτα!!

    Εννοείται πάντα σε λογικά πλαίσια... Ποοολύ άνεση
    Μοντελιστές-Χομπίστες είμαστε οχι Ωνάσιδες...
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.