Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό

<< < (22/136) > >>

ghost:
Παιδιά ριχτέ μια μάτια και εδώ.
Το λιγουρεύομαι αρκετό καιρό .

http://www.cncmultitool.com/shop.asp?langid=2

The machinist:
Καλησπερα παιδια,

Φιλε ghost,Ειδα το link που εδωσες με τα ρουτερ.Βασικα απ οτι ειδα ειναι φθηνα,αλλα υποθετω οτι ειναι μονο τα βασικα.Θα χρειαστουν βασεις,μοτερ λογισμικο,controller,κλπ.Θελει λιγο προσοχη οταν ειναι να αγορασεις κατι.Να προσεχεις τι πραγματικα δινουν και μετα ν'αποφασισεις.
Θελω να πω μερικα πραγματα γυρω απο τα ρουτερ,φρεζες κλπ.Οταν προκειται για δουλεια σπιτιου και για Hobby,ολες οι κατασκευες ειναι καλες,ΑΡΚΕΙ να κανουν για την δουλεια που τις θελουμε.Εχω δει ρουτερ κατασκευασμενα απο ξυλο(το σασσι τους δηλαδη),εχω δει ρουτερ με οδηγους(γλυστρες) απο σωληνες υδραυλικου και αδραχτια απλες ντιζες εμποριου.Υπαρχουν πολλοι τροποι για να κανεις κατι,το σημαντικο ειναι να εισαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα.Ας πουμε οτι θες να κοβεις βασεις για φιγουρες απο ξυλο με το ρουτερ.Εαν εχεις φτιαξει το σασσι του ρουτερ απο πλαστικο πχ και σου κανει δουλεια τοτε εισαι ΟΚ.Το ΚΛΕΙΔΙ ειναι παντα τι θες!
Εαν θες παντως ακριβειες εκατοστου,ποικιλια κατεργαζομενων υλικων,ταχυτητες και feeds 50-300 IPM(7.6m/min),να κατασκευαζεις καλουπια,να εχεις επαναληψιμοτητα τοτε εχω καποια πραγματα να που πρεπει να προσεξει καποιος οταν φτιαξει ενα ρουτερ/φρεζα.Θα δειξω τα βασικα.
Στην πρωτη εικονα ειναι ενα ρουτερ που σχεδιασα στο Rhino.Ειναι χοντροκομμενο μονο για να φανει η φιλοσοφια της κατασκευης.Η αρχη κατασκευης του ειναι απο ρουτερ που κοβουν εξαρτηματα(πλαισια,νομεις κλπ) αεροσκαφων.Ειναι σταθερης γεφυρας και κινει το τραπεζι στον Υ αξονα.Εαν το σασι του ειναι μαντεμενιο τοτε θα ειναι το τελειο!Ειναι απο τα πιο γεροδεμενα design ρουτερ :thumbs up:Αν κρατησεις τις μαζες των κινουμενων τμηματων χαμηλες,θα εχεις γρηγορες ταχυτητες κοπης!
Δευτερη εικονα οι οδηγοι για τους αξονες.Απο τα καλυτερα design και πανακριβα!Βαγονακια σε οδηγους με βιδες που δενουν στο σασσι καθε μερικα cm.Δεν χρειαζεται να εξηγησω τα πλεονεκτηματα τους,φαινονται.Τα συγκεκριμενα ειναι THK! :D
Τριτη Εικονα,Η καρδια μιας ηλεκτρονικης εργαλειομηχανης!THK Zero Backlash Precision ground Ballscrews!!!μηδενικος τζογος(κυριολεκτικα) βαμμενες και ρεκτιφιαρισμενες και αποκλιση θεσης??? :DΑστο καλυτερα.Θες το τραπεζι σου οταν μετακινηθει 15.410 mm και να ξαναερθει στο μηδεν?Μονο με ballscrews.Και τελος το μοτερ κινησης των αξονων!Low inertia DC brushless servo με feedback... :DΚαλυτερα διαγραμματα ροπων και rpm σε σχεση με τους βηματικους κινητηρες και πιο σταθερη λειτουργια(θερμοκρασια).Το κορυφαιο στην ολη υποθεση ειναι η "ενημερωση" θεσης στον controller για επιβεβαιωση.
Το ξερω οτι πηγα μακρια και τα εξαρτηματα αυτα ειναι ακριβα,αλλα καλο ειναι να ξερουμε τι υπαρχει ωστε να μπορουμε να διαλεξουμε, παντα αναλογα με αυτο που θελει και μπορει ο καθενας.Παντως υπαρχουν ακρες να ψαξει καποιος να βρει αυτα τα εξαρτηματα απο surplus ή και ελαφρως μεταχειρισμενα...

στο Δευτερο Post θα σας δειξω ενα ρουτερ ιδιας περιπου φιλισοφιας με αυτο που εχω σχεδιασει.

The machinist:
Στην πρωτη εικονα ειναι ενα ρουτερ με κινητο κινητο Υ αξονα και σταθερο τραπεζι εχει το πλεονεκτημα οτι εχει περισσοτερη οφελιμη διαδρομη για τις συγκεκριμενες διαστασεις.Το μειονεκτημα του ειναι μειωμενη ακαμψια γεφυρας.Προσεξτε τις γλυστρες που εχει!
Στη δευτερη φωτο ειναι μοτερ για την κοπη.Αλλο ενα σημαντικο σημειο αξιο προσοχης σε μια κατασκευη.Ποσους ιππους ειναι το μοτερ,ποσες στροφες μπορει να φτασει τι ρουλεμαν εχει στο spindle εαν παιρνει αυτοματη αλλαγη κοπτικων κλπ.Το μεσαιο δεχεται αυτοματη αλλαγη εργαλειων με αερα!Το ρουφαει μεσα,να το πω επιστημονικα ;D

Να κανουμε μια συγκριση?Μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα των δυο σχεδιων ρουτερ?Στο δικο μου Η γεφυρα ειναι σταθερη.Πλεονεκτημα?1ο: ΑΚΑΜΨΙΑ.2ο: Κινειται το τραπεζι που εχει μικροτερη μαζα οποτε μικροτερη αδρανεια με αποτελεσμα μεγαλες επιταχυνσεις/ταχυτητες με μικροτερες καταπονησεις!Μειονεκτημα?Μικροτερη οφελιμη διαδρομη στον Υ αξονα.Στο ρουτερ της παρακατω φωτο η γεφυρα ειναι κινητη!Μειονεκτημα?Για να επιτυχει ακαμψια και εννοειται να μεταφερει τα εξαρτηματα των Ζ και Χ αξονων και το μοτερ εχει σαν αποτελεσμα την κατακορυφη αυξηση μαζας!Οπως καταλαβαινετε το κινητο τραπεζι επιταχυνει/επιβραδυνει πιο γρηγορα απο αυτο το θηριο!Πλεονεκτημα?Μεγαλυτερη κινηση σε ολο το μηκος του τραπεζιου.

Φιλε χαρη!Σου εχω ενα λινκ!Ο φιλος ειναι απο Σινγκαπουρη και εχει στοκ ελαφρως μεταχειρισμενων ballscrews.Απο εκει πηρα και γω τα ballscrews των Υ και Ζ αξονων.Οσο για τις τιμες?Θα δεις μονος σου αν αξιζει.Γιατι σου δινω αυτο το λινκ???Γιατι δεν εχει οτι ναναι ballscrews εχει THK,NSK,STAR,KURODA.Και το σημαντικοτερο για μια καλη βιδα?Βαμμενη και ρεκτιφιαρισμενη(precision ground οχι precision rolled).

http://www.pro.com.sg/ballscrew.htm

Παντως για να κλεισω καπου εδω.Εαν μπορειτε φτιαξτε μονοι σας το ρουτερ με τις προδιαγραφες που θελετε.Τι χρειαζεται?Χρηματα,Υλικα,Γνωστο με μηχανουργειο και Χρονο.Σχεδια? δικα σας..... :thumbs up:

HarrisPat:
Πάνο σ' ευχαριστώ για το λινκ το εχω υπ οψιν μου ηδη οπως και πολλα, εκατονταδες θα ελεγα αλλα.
Εχω στο αντικειμενο τουλαχιστον μια 20 ετια!! με ατελιωτες ωρες στο ιντερνετ κ.α.

Η φρέζα που ειδες ειναι κατασκευη πριν 7 χρονια, και σκοπος ηταν να την κάνουμε cnc με το λιγοτερο κοστος
και με υλικα που εχουμε.
Σιγουρα θα γινει βελτιωση μιας και εχουμε αποκτησει αρκετη πιστευω εμπειρια αλλα και τα υλικα και τα χρηματα θα ελεγα ειναι πιο ευκολα τωρα.

Στο ρουτερ που εχω φτιαξει εχω βαλει ντιζα της ακμε τραπεζοειδη μ12χ3 και εχω φτιαξει και τα αναλογα παξιμαδια με Backlash σχεδον μηδενικο

Θα βαλλω συντομα καποιες φοτο.

Το πρωτο ρουτερ που εφτιαξα ηταν ολο απο mdf πριν 10 χρονια με βηματικους απο drive 5&1/4.

Το μονο που μας λειπει παντως αυτη τη στιγμη ειναι χρονος. :thumbs up:

καλο βραδυ .!

bleriot:
μια απορία από άγνοια

διαβάζω για το πόσο κρίσιμοι είναι τα αδράχτια/άξονες/ballscrew ακριβείας και τα μοτεράκια με βήμα και ενημέρωση θέσης για τη σωστή κίνηση του κοπτικού εργαλείου και σκέφτομαι αν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από αυτόν για ακριβείς κινήσεις.
π.χ. αν υπήρχε ένα σύστημα που θα έδινε "εξωτερικό" feedback για το που ακριβώς βρίσκεται το κοπτικό και όχι να υποθέτουμε οτι είναι στη σωστή θέση επειδή ο άξονας έχει μηδενικές ανοχές και το μοτέρ περιστράφηκε τόσα βήματα.

με αποστασιόμετρο laser θα μπορούσε να γίνει αυτό?
αν γινόταν φαντάζομαι οτι δε θα χρειαζόταν τόση μηχανουργική ακρίβεια στα εξαρτήματα και τα μοτέρ γιατί τα κοπτικά θα διόρθωναν συνεχώς τη θέση τους με βάση τις πληροφορίες που θα έστελναν και θα λάμβαναν.
κάτι σαν GPS navigator σε μικρή κλίμακα

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα