Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:45:39

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:45:39

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 82
    Συνολικά: 83
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ελληνικό outrunner μοτέρ  (Αναγνώστηκε 19565 φορές)
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « στις: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 14:00:10 »

    Το θέμα αυτό ανοίχτηκε σε συνέχεια του
    Μοτέρ Χωρίς Κάρβουνα (Brushless)
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=74.msg5429#msg5429

    με δεδομένες τις τιμές από το εξωτερικό τι μέλλον μπορεί να έχει μια ελληνική προσπάθεια για κατασκευή εξαρτημάτων ή και συναρμολόγηση μοτέρ για μοντελισμό?

    Ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε όλοι (κατασκευαστές, συναρμολογητές, έμποροι, και καταναλωτές-μοντελιστές) σε αυτό το ερώτημα με ειλικρίνεια και να βοηθήσουμε με απόψεις, ιδεες και πληροφορίες. 

    κατα τη γνώμη μου χρειαζόμαστε πληροφορίες για
    υλικά, σχέδια, τρόπους κατασκευής και συναρμολόγησης και το κόστος τους
    διάθεση και ενδιαφέρον από εμπόρους να παραγείλουν το μοτέρ
    το πόσοι είναι διατεθιμένοι να αγοράσουν το μοτέρ και σε ποιά τιμή
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 14:10:01 από bleriot » Καταγράφηκε
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 14:42:51 »

    1ο εξάρτημα: καμπάνα
    κατά τη γνώμη μου καμμια παραγωγή δεν μπορεί να γίνει πια σε μικρό τόρνο με το χέρι, αυτό κάνει μόνο για ερασιτεχνική καλιτεχνική δουλειά και λίγα κομμάτια. Χρειάζεται CNC μηχανή.
    Όποιος έχει δεί τέτοιες μηχανές να δουλεύουν πραγματικά εντυπωσιάζεται σε   1-2 λεπτά βγάζουν κομμάτια που θέλουν ώρες στο χέρι.
    πλεονεκτήματα - φθηνό κόστος, καλή και σταθερή ποιότητα
    μειονεκτήματα - χρειάζεται πολλά κομμάτια παραγγελία για να ασχοληθούν μαζί σου οι ιδιοκτήτες. Το πόσα είναι υπο συζήτηση
     Ποιός θα κάνει το σχέδιο? χρειάζονται σχέδια του εξαρτήματος σε ηλεκτρονική μορφή CAD.
    Αν τους γίνεις "τσιμπούρι" και τους πάς σχέδια σε χαρτί με διαστάσεις μπορεί και να στο κάνουν οι ίδιοι.

    όποιος λοιπόν έχει, γνωρίζει είδε άκουσε,  ας  στείλει τις πληροφορίες του.

     μέταλλα ο panelpni φαίνεται να γνωρίζει τί κάνει αλλά κάθε πληροφορία για τιμές και προμηθευτές καλοδεχούμενη
    ρουλεμάν
    άξονες έτοιμοι (3 χιλιοστά νομίζω είναι πια το στάνταρ)
    επίσης και ανοδιώσεις αλουμινίου η περιττή πολυτέλεια!
    μαγνήτες 
    η δική μου συνεισφορά είναι αυτές οι διεθύνσεις για κυρτούς μαγνήτες νεοδύμιου από το εξωτερικό
    http://www.permanentmagnet.com/neodymium.html
    http://www.engconcepts.net/List_Of_Motor_Magnets.asp
    http://www.supermagnete.de
    http://www.neodymium.de
    www.neodyme-magneten.de
    ίσως έχουν καλύτερες τιμές από τον έλληνα μαγνητέμπορα που δίνει και λάθος πληροφορίες

    για να δούμε λοιπόν
       
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 16:09:09 από bleriot » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 16:54:38 »

    Γειά σας και απο εμένα .
    Καλή προσπάθεια bleriot . Για να δούμε τί θα βγεί ...  Χαμόγελο   Θα ήθελα όλοι να το θεωρήσουν το Θέμα Σημαντικό και να συνεισφέρουν έστω και άν εξ'αρχής φαίνεται ίσως σάν όνειρο . Κάποια μέρα ίσως αποκτήσουμε ή μετατρέψουμε ένα Τορνάκι σε CNC και το γλέντι να ξεκινήσει ...  Wink
    Για αρχή λοιπόν , θέλω να τονίσω πως ίσως βγεί ελαφρώς Υπερτιμημένο το Μοτέρ , αλλά Επαναλαμβάνω πως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ .  Η Καμπάνα θα φτιαχτεί μάλλον αρχικά στο Χέρι στον τόρνο και θα απευθύνεται σε Όσους ζητούν το ... κάτι παραπάνω , το Εξεζητημένο . Σκεφθείτε να φτιάξουμε όντως μοτεράκι Ώσης 900 γραμ. με 9 Αμπέρ . Έ ... τότε θα είναι σίγουρα κάτι εξεζητημένο ...  Cheesy

    Τί μπορώ να συνεισφέρω απο τη μεριά μου (για Μονό ή Single Cd-Rom μοτέρ Αρχικά)  :

    1)  12 χ  Καμπυλλομένοι (Curved) NdFeB  Μαγνήτες . 1,9 χιλ. Πάχος / 8 χιλ. Ύψος     =   13 euro
       
         *  Έδώ παρακαλώ βοηθήστε γιατί οι Μαγνήτες φαίνεται πως παίζουν Σημαντικότατο Ρόλο στην Τελική τιμή ...
            Στo 1o site που έστειλε ο Bleriot δέν βλέπω τιμές ενώ στο 2ο , ποιός μαγνήτης μας ταιριάζει ... ?

    2)  Στάτορας (Stator)  23,8 χιλ. Εξωτερικής Διαμέτρου , Τυλιγμένος με 24 swg πηνίο (12 στροφές)  =  10 euro

    3)  Ρουλεμάν .  3,17 Εσωτ. χ 6,35 χιλ. Εξωτ.  ή 3χ6 χιλ.       =  3 euro το Ζεύγος   
       
         *  Σίγουρα Δέν θα είναι της ποιότητας που ανέφερε ο panelpni . ’ν ξέρετε άλλο τύπο - λύση , παρακαλώ μήν
            διστάσετε να μας το πείτε ...

    4)  Σώστης Ελίκων (Prop Saver) με Λαστιχένιο Ο-Ring , βίδες και Έξτρα Δαχτυλίδια  (για 3,17 χιλ. ’ξονα)    =  3 euro 
         *  Με τη χρήση των 7 και 8 χιλ. Δαχτυλιδιών , ο Σώστης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για Έλικες  : 
                 GWS HD, GWS SF, APC E and APC SF .

    5)  Ασφάλειες για τον άξονα (C-Clips)  των 2,6 χιλ. ...  =  Ασήμαντης Αξίας

    Σύντομα και Φωτό απο όλα αυτά ...

    Μας λείπουν :  Η Καμπάνα  ,  ο ’ξονας   και ο Κεντρικός Υποδοχέας Στήριξης των Ρουλεμάν και του Στάτορα  .

    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 16:59:06 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 21 Μάι 2006, 14:21:01 »

    ακολούθησα links τα σε ένα νέο θέμα που δημιουργήθηκε για τόρνους και CNC

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=781.msg5441#msg5441

    και βρήκα μια ελληνική εταιρεία που "σκαλίζει" τρισδιάστατα διοράματα
     http://www.architecturalmodels.gr/company.html
    αυτοί εκτός των άλλων εφαρμογών (καλούπια για πλαστικά και χυτά εξαρτήματα)
    υποθέτω ότι μπορούν πανεύκολα να κάνουν το CAD σχέδιο της καμπάνας και στη συνέχεια να κοπεί σε CNC τόρνο
    ας τους έχουμε υπ'οψιν.





    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 21 Μάι 2006, 14:24:09 από bleriot » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 21 Μάι 2006, 23:34:18 »

    Πώ , πώ ... με τρελάνατε στα links ...

    Bleriot , η Ελληνική IR δέν νομίζω να κάνει . Έχει CNC Router , όχι Τόρνο . Τον σχεδιασμό μαθαίνω να τον κάνω και εγώ , το μηχάνημα μου λείπει ...  Wink

    Πάντως άς δούμε ποιός απο τους ΗΔΗ κατέχοντες Τόρνο μπορούν να βοηθήσουν ...

    Έλα panelpni , εσένα περιμένουμε ...  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 22 Μάι 2006, 15:49:04 »

    .
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 29 Μάι 2006, 09:01:34 από panelpni » Καταγράφηκε
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 22 Μάι 2006, 18:05:23 »

    Καλησπέρα,

    Εδώ να σας θυμίσω παλαιότερη καταχώρηση από Βαγγέλη Πασχαλούδη και Ηλία Σοπέογλου που με CNC που έχει λόγω εργασίας ο Ηλίας και λόγω γνώσσεων που έχει ο Βαγγέλης κατασκεύασαν καλούπι για πτέρυγες Pylon Q500. Ισως αν τους ρωτήσετε τι ακριβώς ζητάτε θα μπορούσαν να βοηθήσουν με την εμπειρία που έχουν.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 23 Μάι 2006, 10:34:31 »

    .
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 29 Μάι 2006, 09:00:50 από panelpni » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 25 Μάι 2006, 15:03:28 »

    Καλησπέρα σας .

    1)  Παρακαλούνται οι Κοι Πασχαλούδης και Σοπέογλου άν ακούνε να συνεισφέρουν ... Ξέρω πως διαθέτουν CNC Router όχι Τόρνο , αλλά η εμπειρία τους Πολύτιμη στις Εξελίξεις αυτής της συζήτησης ...

    2)  Ο Panelpni έχει δίκιο . Το κομμάτι της καμπάνας όπου 'πατάνε' οι μαγνήτες είναι Σιδερένιο ώστε να ενισχύεται η Μαγνητική επίδραση αυτών . Το υπόλοιπο είναι η Αλουμινένια 'ομορφιά' ...

    3)  Το σωληνάκι που οδηγεί τον Στάτορα (σταθερό ΚΑΙ αυτό) , έχει συνήθως πάνω του και τις 'πατούρες' για τα Ρουλεμάν ...

    Λοιπόν , τί μπορούμε να κατασκευάσουμε στην Ελλάδα ? Στο Νο 3 μήνυμα έστειλα τις Τιμές μου . Στείλτε και εσείς τις δικές σας ...  Thumbs up


    * FluxRing01.gif (7.03 KB, 200x200 - εμφανίστηκε 1379 φορές.)

    * KampanaAlouminiou01.gif (23.57 KB, 200x200 - εμφανίστηκε 1389 φορές.)

    * OdigosRouleman01.gif (13.74 KB, 200x174 - εμφανίστηκε 1362 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 25 Μάι 2006, 15:08:13 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 26 Μάι 2006, 13:07:34 »

      .
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 29 Μάι 2006, 09:00:04 από panelpni » Καταγράφηκε
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 26 Μάι 2006, 23:21:20 »

    Χρήστο και Απόστολε γεια σας. Όπως ίσως ξέρετε (περισσότερο βέβαια ο DM) είμαι θιασώτης των μεγάλων ηλεκτρικών.
    Φέτος ειδικά που πετάω το "μεγάλο" με το 700άρι outrunner το έχω καταευχαριστηθεί!
    Γι' αυτό παρόλο που δεν έχω τις γνώσεις για να σας ακολουθήσω στα όσα λέτε, με ενδιαφέρει απόλυτα το αποτέλεσμα Thumbs up

    Τα λέμε...

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 26 Μάι 2006, 23:41:06 »

    Γιώργο , Μείνε Συντονισμένος και ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ . Κανένας Δέν θα χάσει ...

    Τάκη , ΠΕΡΙΜΕΝΩ . ’ντε , πρέπει κανείς να σας Πρηζώσει για να Μείνετε στην Ιστορία ...  Grin
    ’ , επίσης , Τάκη , Δέν θέλω να αντιγράψουμε κάτι ...
    Θα σου πώ την Εξωτερική διάμετρο του Στάτορα και το πάχος των μαγνητών . Θέλω να μου φτιάξεις ΔΙΚΗ ΣΟΥ Καμπάνα ώστε να μου φέρεις Όσο γίνεται Πιό Κοντά τους μαγνήτες στον Στάτορα ...  Wink
    Διαστάσεις μέσα και Έξω των Ρουλεμάν στο Μήνυμα 3 . Το πάχος τους θα το μετρήσω και θα επανέλθω ...

    Ξέρω πως Φτιάχνετε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ εκεί έξω ... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ...  Χαμόγελο
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 26 Μάι 2006, 23:45:53 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 28 Μάι 2006, 17:04:08 »

    απ'ότι διαβάζω, ο σωλήνας της καμπάνας δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι από "εξωτικό" υλικό
    αυτό που χρειάζεται να έχει είναι διαπερατότητα? αγωγιμότητα? - δεν ξέρω ποιός είναι ο σωστός όρος.
    Οπότε οποιαδήποτε σωλήνα χωρίς ραφή (για να μήν ανοίξει και σου έρθουν οι μαγνήτες στο κεφάλι), απο σίδηρο με χαμηλή περιεκτικότητα σε άνθρακα κάνει. ακόμα και σωλήνα μορφής ή νεροσωλήνα που λεέι ο λόγος,  αλλά όσο πιο μαλακή είναι τόσο χειρότερα κόβεται και φινίρεται.

    τα καπάκια από τα κίτ που έφτιαξα δεν μου φαίνονται από χυτό αλουμίνιο, το ένα τουλάχιστον έχει εμφανείς γραμμές τόρνευσης. αν μπορούν να γίνουν χυτά μπορεί να είναι φθηνότερα. Έχει στην ελλάδα χυτήρια αλουμινίου που φτιάχνουν εξαρτήματα για πόρτες κουφώματα χερούλια κ.λ.π.

    deltaman ξεκινάς με δεδομένο τον στάτορα, ίσως θα μπορούσες να ξεκινούσες με βάση τους μαγνήτες που είναι το ακριβότερο μέρος και να δείς ποιοί σου ταιριάζουν (λείπει μια διάσταση στην περιγραφή που δίνεις). Διάβασα κάπου ότι οι δυνατότεροι μανήτες αν όλα τα άλλα μέρη του μοτέρ παραμένουν ίδια δεν προσφέρουν καλύτερη απόδοση γιατί αυξάνουν μόνο το ρευμα χωρίς φορτίο. ίσως δεν χρειάζεσαι Ν50 και με Ν45 μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου

    επίσης μην ξεχνάμε το κόστος, μοτέρ με καμπάνα cnc με ρουλεμάν ιαπωνικά ακριβείας, με στάτορα ποιοτικό και τυλιγμένο στο χέρι κοστίζει 50-60ευρώ από το εξωτερικό

    http://www.aircraft-world.com/prod_datasheets/hp/z22/z22all.htm
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 28 Μάι 2006, 17:27:50 από bleriot » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 29 Μάι 2006, 10:53:01 »

    Όσον αφορά την καμπάνα , όντως δέν πρέπει να είναι κάτι παραπάνω απο όσα αναφέρει ο Bleriot . Μάλιστα νομίζω πως είναι σιδερένια απλά για να κολλάνε πάνω της καλύτερα οι μαγνήτες ...  Wink

    Οι μαγνήτες που πρότεινα είναι πάχους 19 χιλ. και ύψος 8 χιλ. Το 'φάρδος' τους δέν το έχω μετρήσει ακόμη αλλά σκεφθείτε πως στην καμπάνα που φτιάχνεται για τον Στάτορα που προανέφερα , περισσεύει μεταξύ τους Χώρος ... Δείτε τις Φωτό στο site μου και θα καταλάβετε .

    Για Χυτήρια Αλουμινίου ας μήν το συζητήσουμε καλύτερα .

    Ποιότητα υπάρχει και στο Εξωτερικό ΒΕΒΑΙΑ . Υποστήριξη και SERVICE θα προσφέρουμε στις Δικές μας Κατασκευές . Γιατί πρέπει να αγοράζουμε συνεχώς Νέα , Καινούργια μοτέρ , όταν μπορούμε να επισκευάσουμε το ήδη υπάρχον ? Ή να το Βελτιώσουμε με ένα Νέο Ανταλλακτικό ??
    Ξέρω μερικούς φίλους που έχουν Διακόσιες μηχανές και Μοτέρ ... Έ , και λοιπόν ?

    Κύριοι , άς μήν το μακρύνουμε το Θέμα . Θέλω Συγκεκριμένες απαντήσεις . Υπάρχουν πολλά με τα οποία μπορεί να ασχοληθεί ο ’νθρωπος  .  Την Έναρξη θέλω να απολαύσω και τη δουλειά επί πραγματικής βάσης για να δούμε τί θα εισπράξουμε ...  Χαμόγελο

    Φιλικά , DM


    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #14 στις: Τρίτη, 30 Μάι 2006, 09:21:03 »

    Γεια σου Απόστολε. Δεν μπορώ να γράψω η δημοσιεύσω τίποτα για τα μοτερακια που κατασκευάζω η ότι σχετικό με αυτά. Γερμανική εταιρία αγόρασε τα σχέδια μου μετά από  δείγματα που έστειλα, και μετά το καλοκαίρι θα κυκλοφορήσει η σειρά μου στην Ευρώπη, με τη σφραγίδα γνωστου οικου. Όπως ίσως να είδες έσβησα και όλα τα σχετικά post.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 30 Μάι 2006, 09:24:04 από panelpni » Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Κινητήρες - Ρυθμιστές - Μπαταρίες  |  Θέμα: ελληνικό outrunner μοτέρ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.