Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 07:45:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 07:45:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 45
    Συνολικά: 45
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: warbird  (Αναγνώστηκε 4707 φορές)
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « στις: Παρασκευή, 26 Δεκ 2008, 16:05:19 »

    παιδια μετα απο το wilga αποφασισα να αγορασω ενα ακομα αεροπλανο...πιο ζωηρο για απλα ακροβατικα...ειμαι αναμεσα στο mustag και το corsair της arttech...τα εχει δοκιμασει κανεισ? ειναι και τα δυο με μαμα brushless...ποιο ειναι πιο σταθερο...ακουσα για το mustag οτι ριχνει φτερο και οτι γενικα ειναι δυστροπο...ποιο μου προτεινετε?
    Καταγράφηκε
    psomaras
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271


    Αγοράζω ότι υπάρχει και για να δουλεύω ζω..!!


    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 26 Δεκ 2008, 19:28:28 »

    Φιλε μου εγω θα σου ελεγα να περιμενεις!! Πετα και ξαναπετα το wilga και πανε καπου που πετανε θερμικα!!!
    Η θερμικη πτηση ειναι αλλο πραγμα... Wink  Μπορει να σου αρεσει και τα χρηματα που θα δωσεις στο ηλεκτρικο να τα κρατησεις
    για ενα θερμικο Thumbs up



    Φιλικα Νικος!
    Καταγράφηκε

    Δεν είναι παράξενο να τρέχει η μύτη και να μυρίζουν τα πόδια...Huh
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 26 Δεκ 2008, 19:47:59 »

    το θεμα ειναι οτι μου αρεσει να πεταω σε αλανες και οχι σε μοντελοδρομια...δεν ξερω γιατι αλλα μου αρεσει περισοοτερο...οποτε θελω ενα ακομα φοαμενιο...η αγορα δεν θα γινει ακομα αλλα εχω αρχισει την ερευνα αγορας...και θα ηθελα να ρωτησω εντυπωσεις για να επιλεξω...
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 27 Δεκ 2008, 12:50:57 »

    τελικα κανεις δεν τα εχει πεταξει? Ντροπή
    Καταγράφηκε
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 27 Δεκ 2008, 14:44:56 »

    φιλε μου καλησπερα και χρονια πολλα...κατ αρχιν να πω με την μικρη μου πειρα,οτι δεν εχει καμμια σχεση το αεροπλανο που εχεις με αυτα που ψαχνεις να παρεις.τα warbirds ειναι δυσκολα αεροπλανα,και φυσικα οσο ποιο μικρο ειναι τοσο ακομα ποιο δυσκολο στην πτηση του.περα απο αυτο ομως(γιατι κανεις δεν ηξερε αλλα ολοι εμαθαν)ουτε και για απλα ακροβατικα δεν κανουν αυτα τα μοντελα...ειναι μαχητικα του 2ρου παγκοσμιου πολεμου,και η πτηση τους ειναι καθαρα scale!!φυσικα και μπορει ομως να κανει roll η loop αλλα πιστευω οτι δεν θα το ευχαριστηθεις..εγω θα σου πω την γνωμη μου εαν ημου στην θεση σου,θα επερνα αυτο....

    http://www.youtube.com/watch?v=0jH9CKlASbk

    ειναι ενα φοβερα ομορφο αεροπλανο,,φοβερα ακροβατικο,σταθερο,με μικρες κινησεις ειναι ενα χαζο αεροπλανο,ενω με μεγαλες ενα απαικτο ακροβατικο...το εχω και δεν το αλλαζω με τιποτα....μην το φοβηθεις επειδη ειναι διπλανο...εχει φοβερη ανεμοπορεια..κατεβαινω χωρις κινητηρα...μερικες φορες νομιζω οτι ειναι ανεμοπτερο... laugh laugh laugh
    τωρα η τελικη επιλογη ειναι δικη σου...οτι κι αν παρεις καλες πτησεις να εχεις.... Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 27 Δεκ 2008, 16:12:16 »

    δεν το ηξερα αυτο το μοντελο...οντως ειναι πανεμορφο...μπορεις να μου πεις ποιας εταιρειας ειναι? μπορεις να μου στειλεις ποσο κανει περιπου rtf με pm?
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 27 Δεκ 2008, 16:25:35 από AlexVag » Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 27 Δεκ 2008, 18:33:55 »

    τελικα κανεις δεν τα εχει πεταξει? Ντροπή


      Για το κορσέρ δεν ξέρω. Το μάσταγκ της συγκεκριμένης εταιρείας όμως το έχω. Πριν ενάμισι χρόνο περίπου που το είχα πάρει ήταν με καρβουνάτο μοτέρ και gear box. Αργότερα όμως του έβαλα outrunner brushless και μαμεί και δέρνει.
       Είναι όντως δύστροπο αεροπλάνο. Στην απογείωση και στην προσγείωση για παράδειγμα θέλει μεγάλη προσοχή γιατί μπρουμιτίζει για πλάκα. Επίσης δεν πρέπει να αφήσεις την ταχύτητα να πέσει πολύ γιατί ρίχνει φτερό και αν δεν έχεις ύψος για να προλάβεις να το μαζέψεις με βουτιά ξεκινάς να ανακατεύεις έποξυ. Να και ένα βιντεάκι από το δικό μου.

    http://www.youtube.com/watch?v=WJ2uBetXO6g



    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 27 Δεκ 2008, 19:41:39 »

    φιλε bladekiller το ξερω οτι το εχεις και θα σου εστελνα πμ...μου το ειχεσ πει σε ενα θεμα που ειχα κανει για το πρωτο μου αεροπλανο...πιστευεις οτι κανει για δευτερο αεροπλανο? απο ακροβατικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι τα λουπς αναποδη πτηση ρολς αντε και καμια σταλ τερν...ειναι καλο σε αυτα? ειναι πολυ ομορφο το ατιμο...το corsair ακουσα οτι στη πτηση ειναι καλυτερο...
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 27 Δεκ 2008, 23:46:54 »

       Κοίταξε, για μένα ήταν το δεύτερό μου ηλεκτρικό και κατουσίαν το δεύτερό μου αεροπλάνο (το πρώτο ήταν το cessna-182 της ίδιας εταιρείας) και πέταξε επιτυχώς από την πρώτη φορά. Μία φορά μόνο έπεσε στα Δερβενοχώρια και αυτό από βλάβη. Αποσυνδέθηκε το καλώδιο, που συνδέει τα σερβό των αιλερονς με το δέκτη. Με λίγη έποξυ και φαναρτζοδουλειά όμως επανήλθε στη ζωή. Πιστεύω πως αυτό απαντά στο ερώτημά σου αν κάνει για δεύτερο.
       Τώρα για ακροβατικά, έχω κάνει και λούπες και ρολάκια και ανάποδα αλλά δεν έχω επιχειρήσει stall turn γιατί και μόνο η λέξη stall, σε αυτό το αεροπλάνο, μπορεί να αποδειχθεί εφιάλτης ειδικά σε χαμηλό ύψος.




    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 28 Δεκ 2008, 00:03:51 »

    απο βιντεο που εχω δει το corsair μου φαινεται πιο σταθερο...και τα λουπσ τα κανει πιο ανετα...και το πιο σηματικο για εμενα στα ρολσ δεν χανει υψοσ σε αντιθεση με το mustag...το stall και εμενα με τρομαζει αρκετα επειδη γενικα δεν μου αρεσει να πεταω παλυ ψηλα.Αρα μεχρι στιγμης κλεινω προς το corsair...απο θεμα εμφανισης(το υπολογιζω και αυτο) το mustag ειναι πιο ομορφο οταν δεν πεταει αλλα στον αερα μου αρεσει περισσοτερο το corsair...γενικα τα ηλεκτρονικα της arttech ειναι καλα?
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 28 Δεκ 2008, 18:53:37 »

      Κοίταξε στο δικό μου το μάσταγκ του έχω δέκτη φουτάμπα 2.4 αλλά και τότε που το πετούσα με τα μαμίσια ηλεκτρονικά δεν είχα τίποτα "περίεργα". Αλλωστε και το τσεσνάκι που το πετάω ακόμη καμιά φορά το μαμίσιο δέκτη έχει στα 40ΜΗΖ και δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια αυτά τα αεροπλάνα πετάνε συνήθως λόγω μεγέθους σε σχετικά μικρές αποστάσεις που το σήμα του πομπού είναι δυνατό. Βασικό πάντως είναι να αφήνεις την κεραία να κρέμεται από την ουρά και όχι να την τυλίγεις κόντρα.


    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 6 Ιούν 2012, 21:04:58 »

    ξερει κανεις που μπορω να βρω σχεδια για τετρακινητηριο ηλεκτρικο; Σκεφτομαι κατι σε φελιζολ ή depron

    Εχετε καποια ιδεα;
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 7 Ιούν 2012, 09:42:24 »

    φιλε καλημερα ,

    γνωμη  μου να πας με corsair η ακομα καλύτερα με   Τ-28  , μιας και ειναι το επομενο σταδιο απο αυτο που εχεις , το mustang ειναι πιο δυστροπο , οχι βεβαια σε βαθμο να σε τρομαζει , αλλα το corsair πεταει με κλειστο κινητηρα και προσγειωνεται πιο ευκολα .

    φιλικα Αλεξης .

    ΥΓ διαφωνω με τα θερμικά , οπως ειπε καποιος φιλος προηγουμενος , μεινει στα ηλεκτρικα (κοστιζουν λιγοτερο )  , και αργοτερα το ξαναβλεπεις .
    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 7 Ιούν 2012, 10:03:21 »

    ξερει κανεις που μπορω να βρω σχεδια για τετρακινητηριο ηλεκτρικο; Σκεφτομαι κατι σε φελιζολ ή depron

    Εχετε καποια ιδεα;

    http://www.diamond-models.gr//index.php?target=products&product_id=4354
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Slowflyers & Parkflyers - Indoor & Microlight  |  Foamies (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: warbird
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.