Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.219 μηνύματα σε 11.306 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 19:01:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 19:01:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Σήμερα στις 11:14
Καλημέρα.
 evan και το μενού (ψαράκι, λουκανικάκι, κεφτεδάκι, πατατούλες κλπ) θα είαι χωρίς επιβάρυνση;;;
 laugh laugh
Πρόσφατα θέματα
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284219
Σύνολο θεμάτων: 11306
Online σήμερα: 44
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 25
Συνολικά: 35
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Μοντέλα για αγώνες  |  Ακροβατικά ακριβείας - F3A - F3A GR (Συντονιστές: 3DJunk, stavros)  |  Θέμα: Ποιό είναι καλό μοντέλο για αρχάριο σε pattern ? « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Ποιό είναι καλό μοντέλο για αρχάριο σε pattern ?  (Αναγνώστηκε 36979 φορές)

Κωστης
Aeromodeller Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Playing some blues...

Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Τετάρτη, 27 Μάι 2009, 15:41:50 »

Πετουσα το μικρο oxalys με YS 63. Απιστευτη μηχανη και καταπληκτικη αποδοση. Αλλα θελει προσοχη, δεν ειναι ευκολες οι YS!
Καταγράφηκε

…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
NikZan
Aeromodeller Full Member

life is a beach

Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Τετάρτη, 27 Μάι 2009, 15:43:16 »

Πετουσα το μικρο oxalys με YS 63. Απιστευτη μηχανη και καταπληκτικη αποδοση. Αλλα θελει προσοχη, δεν ειναι ευκολες οι YS!

ακριβως οτι εχω ακουσει και διαβασει μεχρι τωρα... για να δουμε...
Καταγράφηκε

It is so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Κωστης
Aeromodeller Hero Member

Playing some blues...

Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Τετάρτη, 27 Μάι 2009, 15:47:34 »

Επισης, ειναι μηχανες που θελουν λαδι και νιτρο για να πεταξουν σωστα. Θα σου προετρεπα να χρησιμοποιεις 20% νιτρο και 20% λαδι και πανω Wink
Καταγράφηκε

NikZan
Aeromodeller Full Member

life is a beach

Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Τετάρτη, 27 Μάι 2009, 15:49:12 »

σε ευχαριστω πολυ.
ειναι το πρωτο τετραχρονο που θα πεσει στα χερια μου, εχω πολυ διαβασμα ακομα Wink...
Καταγράφηκε

It is so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Κωστης
Aeromodeller Hero Member

Playing some blues...

Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Τετάρτη, 27 Μάι 2009, 15:54:23 »

Διαβασε εδω: http://www.patternflyer.com/troy/?page_id=13

κι εδω: http://www.geistware.com/rcmodeling/glowpower/ys_engines.htm   θα βρεις καλες πληροφοριες!
Καταγράφηκε

NikZan
Aeromodeller Full Member

life is a beach

Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 14:28:09 »

κωστη σε ευχαριστω για ακομα μια φορα.
τελικα πηρα την ys, πηρα και το osmose μενει να δω τελικα ποια σερβο θα διαλεξω, να κανω μια ερευνα για το τι αλλο χρειαζομαι (αληθεια η ys θελει μαλακη βαση?)  και μετα να βρω χρονο να το ξεκινησω... για πτηση πριν απο κανενα μηνα τουλαχιστον δεν το βλεπω παντως... και το καλοκαιρι δεν ενδεικνυται, anyway...
Καταγράφηκε

Κωστης
Aeromodeller Hero Member

Playing some blues...

Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 14:33:34 »

Ευελπιστω, να μη σε παιδεψει αρκετα η μηχανη. Συνηθως, οι συγκεκριμενες μηχανες ζητουν αντικραδασμικη βαση αλλα και σε μια κανονικη να τη βαλεις, δε θα εχεις προβλημα. 20αρη καυσιμο να προμηθευτεις και να προσεξεις αρκετα στο στρωσιμο. Ειναι εαυσθητες αυτες οι μηχανες και σιγουρα δεν εχουν απλοτητα ΑΛΛΑ is the best στην κατηγορια της! Ενα ταχαμομετρο να αγορασεις γιατι σιγουρα θα σου χρειαστει. Μην ξοδεψεις πολλα χρηματα στα servo. Στη θεση σου, θα εβαλαζα 3,5 κιλα ψηφιακα και οτι μου περισευε θα το αγοραζα σε καυσιμο ( το pattern θελει προπονηση )  
Καταγράφηκε

GiannisX
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 14:41:21 »

Νίκο έκανες πολή καλή επιλογή! Μπράβο !
Όπως σου είπε και ο Κωστής , μην σπαταλάς παραπάνω χρήματα για αρχή δεν χρειάζεται.
Η Βάση που έχει το κιτ είναι μια χαρά!
Και τα σέρβο που προτείνει ο Κωστής είναι μια χαρά και αρκετά,
αλλά καλό είναι να θυμάσαι πάντα : elevator=αξιόπιστο
                                                        rudder= δυνατό (ζητάει περισσότερο torque το rudder)
                                                        aileron = ταχύτητα
                                                        γκάζι = αντοχή σε κραδασμό ( τα πιο απλά στάνταρ κάνουν ή μικρά BB MG)
 Περιμένουμε φωτο!
Καταγράφηκε

Aeolus-Rc
NikZan
Aeromodeller Full Member

life is a beach

Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 14:46:37 »

αμα τη παραλαβη θα ακολουθησουν και τα ντοκουμεντα...  laugh

ευτυχως δεν ειμαι μονος μου, εχω τον κυριο "υπευθυνο" για την μελλοντικη μου ενασχοληση με την κατηγορια αυτη στην πρωτη γραμμη και εχω καμια 250αρια ερωτησεις καθε μερα... Grin ας προσεχε...  devil

σερβακια μαλλον τα ds821 της jr βλεπω να παιρνω, θεωρω οτι ειναι αρκετα. για γκαζι δεν εχω ασχοληθει. καυσιμο θα στοκαρω και οταν με το καλο ειναι ετοιμο με βλεπω στο μοντελοδρομιο για πολλες ωρες...

καποιες ερωτησεις σχετικες με το στησιμο του μοντελου εχω, αλλα θα ακολουθησουν εν ευθετω χρονω (πιο πολυ αποριες που δημιουργηθηκαν απο τα ξενα "φορα")...

ευχαριστω και παλι
Καταγράφηκε

GiannisX
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 14:56:53 »

Να φανταστώ ποιος είναι ο Σερ-υπεύθυνος?  Grin
Μια χαρά Νίκο προχώρα και καλή αρχή! Ετοιμάσε τα χαρτομάντηλα
για τις συγκίνησεις που θα σου δώσουν οι pattern πτήσεις  Thumbs up
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη μου πτήση με το osmose...όπως δεν ξεχνάς την πρώτη γυναίκα  laugh laugh
Καταγράφηκε

Aeolus-Rc
NikZan
Aeromodeller Full Member

life is a beach

Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 15:06:48 »

Να φανταστώ ποιος είναι ο Σερ-υπεύθυνος?  Grin

bull's eye.... 

για να δουμε τι θα δουμε... φαντασου οτι ενθουσιαζομαι και μονο που τα βλεπω, ποσο μαλλον αν δοκιμασω να το πεταξω...
Καταγράφηκε

3DJunk
Moderator

Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 17:02:53 »

Εκανες καλη επιλογη νομιζω, ειτε με Osmose ειτε με Οxalys.

Οσο για τις YS μην τις φοβασαι, απλως στις pressurized πρεπει να ακολουθησεις πιστα καποιους κανονες για να σου δουλεψουν σωστα και για μεγαλο χρονικο διαστημα. Διαβασε αυτα που γραφει ο Τ.Νewman. Η επιλογη του τανκ και του fuel tube που θα χρησιμοποιησεις μπορουν να κανουν τη διαφορα. Επειδη προκειται για κλειστο κυκλωμα, δεν πρεπει να υπαρχει καμια διαφυγη αερα. Το καυσιμο πρεπει να εχει τουλαχιστον 20% λαδι =>συνθετικο. Αν μπορεσεις ιδανικα να χρησιμοποιησεις κατα την καλοκαιρινη περιοδο CP Heli 30% καν'το.

Η προτεινομενη προπελα για pattern ειναι APC 13x6 με 13x7. 

Αν εχεις καποια ερωτηση μου λες. Μεχρι στιγμης εχουν περασει απο τα χερια μου 5 YS κινητηρες και μπορω να πω πως τους εχω χαρει και τους 5, (οσο τουλαχιστον ηταν στα χερια μου).

Καποτε πετουσα το Kyosho Oxalys, πολυ σταθερο μοντελο για το μεγεθος του και με εκπληκτικη συμπεριφορα στα roll. To Osmose θα ειναι το ιδιο και ισως καλυτερο λογω μεγαλυτερης πλευρικης επιφανειας. Ισως ομως σε δυσκολεψει λιγο παραπανω σε συνθηκες αερα.

Δυο παλαιοτερες φωτογραφιες με το Oxalys...

* Oxalys1_.jpg (15.88 KB, 648x512 - εμφανίστηκε 336 φορές.)

* Oxalys2_.jpg (109.6 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 348 φορές.)
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 18:32:27 από Nikolas » Καταγράφηκε
3DJunk
Moderator

Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 17:19:00 »

Επισης σχετικα με τις pressurised ΥS διαβαστε το παρακατω αν εχετε χρονο και ενα καλο λεξικο σε μηχανολογια:

The working principle of YS FZ-model regulators   

http://www.rcuniverse.com/forum/m_2582333/anchors_2585702/mpage_1/key_/anchor/tm.htm#2585702

Γραφει ο καλος φιλος και πολυ διαβασμενος αερομοντελιστης Εκτορας, ισως απο τους λιγους που γνωριζουν πραγματικα πως δουλευει η FZ σειρα κινητηρων εκτος απο τον ιδιο το Yamada φυσικα Grin. Το συγκεκριμενο thread  ηταν καποτε sticky post απο τον Dave Shadel στο RCU. Αυτο λεει πολλα... Thumbs up

Καταγράφηκε
NikZan
Aeromodeller Full Member

life is a beach

Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Πέμπτη, 28 Μάι 2009, 18:02:37 »

Νικο ευχαριστω για τις απαντησεις, σιγουρα θα εχω καποιες ερωτησεις στο μελλον...
Παω να διαβασω τιποτα να ξεστραβωθω...
Καταγράφηκε

NikZan
Aeromodeller Full Member

life is a beach

Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Παρασκευή, 12 Ιούν 2009, 15:44:18 »

αμα τη παραλαβη θα ακολουθησουν και τα ντοκουμεντα...  laugh

αρχιζω δουλεια.. σερβο τελικα πηρα jr ds821 γυρω γυρω και ενα απλο jr για το γκαζι

και ιδου η απορια... να παρω και ενα πιπακι hatori για την ys η να μεινω με αυτο που εχει?

* photo3.jpg (93.21 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 229 φορές.)
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Μοντέλα για αγώνες  |  Ακροβατικά ακριβείας - F3A - F3A GR (Συντονιστές: 3DJunk, stavros)  |  Θέμα: Ποιό είναι καλό μοντέλο για αρχάριο σε pattern ? « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: