Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:09:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:09:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 42
    Συνολικά: 42
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 102 103 104 [105] 106 107 108 ... 119     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: T REX 600 NITRO  (Αναγνώστηκε 285895 φορές)
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #1560 στις: Τετάρτη, 1 Ιούλ 2009, 14:32:25 »

    Υποχρεώσεις; Τι υποχρεώσεις; Είπαμε πρώτα η υγεία, μετά εμείς και το ελικόπτερο.Όλα τα υπόλοιπα έρχονται μετά. laugh laugh laugh
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #1561 στις: Τετάρτη, 1 Ιούλ 2009, 14:36:49 »

    Υποχρεώσεις; Τι υποχρεώσεις; Είπαμε πρώτα η υγεία, μετά εμείς και το ελικόπτερο.Όλα τα υπόλοιπα έρχονται μετά. laugh laugh laugh

    ε δεν ξερω αν μπορω να το πω στον Αερα... αν ειναι ας σας το πει εκεινος...... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Απάντηση #1562 στις: Τετάρτη, 1 Ιούλ 2009, 15:35:19 »

    Παιδιά καλησπέρα. Κάτι με έτρωγε σήμερα και είπα να ασχοληθώ λίγο με το governor. Διαπίστωσα λοιπόν τα εξής:
    Δίνοντας αρνητικές τιμές στην Τ/Κ (Χ9203) όλα ωραία. Το πήγα λίγο-λίγο μέχρι 40% (δεν πρόλαβα για παραπάνω ...) και διαπίστωσα στην αιώρηση άλλη συμπεριφορά ρε παιδί μου, σαν λουκούμι, δεν ξέρω μπορεί να ναι και ιδέα μου. Πιό γλυκό, πιό ήρεμο, δεν άρπαζε το γκάζι να με χτικιάσει. Όταν έδινα θετική τιμή π.χ. +5% ο κινητήρας έσβηνε. Εϊναι φυσιολογικά όλα αυτά ρε παιδιά; Ο μοχλός gear παίζει κάποιο ρόλο; (διότι έχει αντιστοιχιστεί το Governor στην Τ/Κ με αυτό τον μοχλό). Θέλω να πω αλλάζοντας την θέση του gear, αλλάζουν και οι τιμές; (δηλαδή θα πρέπει να δίνω θετικές αντί αρνητικές τιμές;).
    Φιλικά Μάνος. Χαμόγελο
    απαραιτητη προυποθεση ειναι να βαζεις θετικες τιμες μονο αυτες καταλαβαινει το λει και στο μανουαλ....
    αν το καναλι ειναι reversed tote εσυ μπορει να βαλεις -55% και να μετραει για θετικη τιμη...
    μαλλον τωρα δουλεψε ο κυβ...


    τι να παει και αυτος... εχει υποχρεωσειςςςςςς.......!χαχαχαχα
    εγω φταιω που ετοιμασα καινουργιο ελικοπτερα στο χωρο....
    Καταγράφηκε

    TDRigid 2011
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #1563 στις: Τετάρτη, 1 Ιούλ 2009, 15:44:16 »

    Aντε αλλη μια φορα να τον χαιρεσαι...!
    Και το Lama φορτισετο μην τον αφησεις να περασει τα 3 χωρις να πεταξει..!
    Καταγράφηκε
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Απάντηση #1564 στις: Τετάρτη, 1 Ιούλ 2009, 15:54:27 »

    Aντε αλλη μια φορα να τον χαιρεσαι...!
    Και το Lama φορτισετο μην τον αφησεις να περασει τα 3 χωρις να πεταξει..!
    na eisai kala Παυλο μου!!!
    Καταγράφηκε

    TDRigid 2011
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #1565 στις: Κυριακή, 5 Ιούλ 2009, 23:14:07 »

    Παιδιά καλησπέρα. Φαίνεται έχετε πάει διακοπές οι περισσότεροι γιατί δεν βλέπω μεγάλη κίνηση τελευταία εδώ στο forum.
    Λοιπόν αυτό το governor (ALIGN) μου την έχει βαρέσει στα νεύρα.
    Παρόλο που έχει γίνει αντιστοίχιση να ανάβει με το gear στη Τ/Κ (JR Χ9303) ότι και να κάνω με τον μοχλό gear το governor ανάβει πάντα κόκκινο. Οι μαγνήτες είναι σωστά τοποθετημένοι (το τσεκάραμε με ένα φίλο) και το led σβήνει όταν περάσει μαγνήτης. Αυτό που δεν καταλαβαίνω (και εκεί μάλλον είναι το πρόβλημα) είναι πως λένε να συνδέσω το κίτρινο καλώδιο του governor με το AUX2 αφού εκεί είναι το gyro sense. Και σε άλλο κανάλι να το βάλω (π.χ. στο AUX3) το ίδιο συμβαίνει. Είτε κάνω πάνω είτε κάτω τον μοχλό (gear ή AUX3) το led είναι κόκκινο. Σαν να μη δουλεύει το καλώδιο (κίτρινο) που πάει από το governor στον receiver. Μήπως πρέπει να πατήσω το κουμπί στο governor για καλιμπράρισμα; Μήπως χρειάζεται να κάνω ξανά bind την Τ/Κ; Μήπως πρέπει να πετάξω τον governor να βρω την υγειά μου; Sad Sad

    Σας ζάλισα λίγο (κάνει και ζέστη...) idiot2
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    akritas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 718



    « Απάντηση #1566 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 00:25:13 »

    ρε συ μανο,

    να σουνα σε κανα κολοχωρι που μενω εγω ,και βλεπουν ελικοπτερο και νομιζουν οτι ειναι  ουφο, να σου πω οκ δεν εχεις βοηθεια και δεν μπορεις  και μονος σου...

    εισαι ομως στην αθηνα.....

    500 3dαδες ειναι εκει....που πετανε ολοι αυτοι τα  σβατοκυριακα.... HuhHuh

    πεδευεσαι τοσο καιρο και ενας δεν σου ειπε  να βρεθειτε καπου να στο  δει.....

    τι να πω ρε παιδια........ Sad

    Καταγράφηκε

    AVANT aurora
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Απάντηση #1567 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 02:28:36 »

    Παιδιά καλησπέρα. Φαίνεται έχετε πάει διακοπές οι περισσότεροι γιατί δεν βλέπω μεγάλη κίνηση τελευταία εδώ στο forum.
    Λοιπόν αυτό το governor (ALIGN) μου την έχει βαρέσει στα νεύρα.
    Παρόλο που έχει γίνει αντιστοίχιση να ανάβει με το gear στη Τ/Κ (JR Χ9303) ότι και να κάνω με τον μοχλό gear το governor ανάβει πάντα κόκκινο. Οι μαγνήτες είναι σωστά τοποθετημένοι (το τσεκάραμε με ένα φίλο) και το led σβήνει όταν περάσει μαγνήτης. Αυτό που δεν καταλαβαίνω (και εκεί μάλλον είναι το πρόβλημα) είναι πως λένε να συνδέσω το κίτρινο καλώδιο του governor με το AUX2 αφού εκεί είναι το gyro sense. Και σε άλλο κανάλι να το βάλω (π.χ. στο AUX3) το ίδιο συμβαίνει. Είτε κάνω πάνω είτε κάτω τον μοχλό (gear ή AUX3) το led είναι κόκκινο. Σαν να μη δουλεύει το καλώδιο (κίτρινο) που πάει από το governor στον receiver. Μήπως πρέπει να πατήσω το κουμπί στο governor για καλιμπράρισμα; Μήπως χρειάζεται να κάνω ξανά bind την Τ/Κ; Μήπως πρέπει να πετάξω τον governor να βρω την υγειά μου; Sad Sad

    Σας ζάλισα λίγο (κάνει και ζέστη...) idiot2
    Mανωλη το καλωδιο του  gov  βαλε το στο καναλι  gain και πλεον το καναλι δεν το χειριζεσαι απο το διακοπτη  gain  αλλα απο το gov menu tis 9303 που συνδεει αυτοματα  ta flight modes. το λαμπακι θα πρεπει να παραμεινει πρασινο ακομα και οταν δεν δουλευει το μοτερ και δεν στροφαρουν οι ελικες μονο οταν χτυπας thold θα γινετε κοκκινο..
    ayx2 einai to gyro και μην το πας αλλου.
    Καταγράφηκε

    TDRigid 2011
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #1568 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 15:15:18 »

    Παιδιά καλησπέρα. Φαίνεται έχετε πάει διακοπές οι περισσότεροι γιατί δεν βλέπω μεγάλη κίνηση τελευταία εδώ στο forum.
    Λοιπόν αυτό το governor (ALIGN) μου την έχει βαρέσει στα νεύρα.
    Παρόλο που έχει γίνει αντιστοίχιση να ανάβει με το gear στη Τ/Κ (JR Χ9303) ότι και να κάνω με τον μοχλό gear το governor ανάβει πάντα κόκκινο. Οι μαγνήτες είναι σωστά τοποθετημένοι (το τσεκάραμε με ένα φίλο) και το led σβήνει όταν περάσει μαγνήτης. Αυτό που δεν καταλαβαίνω (και εκεί μάλλον είναι το πρόβλημα) είναι πως λένε να συνδέσω το κίτρινο καλώδιο του governor με το AUX2 αφού εκεί είναι το gyro sense. Και σε άλλο κανάλι να το βάλω (π.χ. στο AUX3) το ίδιο συμβαίνει. Είτε κάνω πάνω είτε κάτω τον μοχλό (gear ή AUX3) το led είναι κόκκινο. Σαν να μη δουλεύει το καλώδιο (κίτρινο) που πάει από το governor στον receiver. Μήπως πρέπει να πατήσω το κουμπί στο governor για καλιμπράρισμα; Μήπως χρειάζεται να κάνω ξανά bind την Τ/Κ; Μήπως πρέπει να πετάξω τον governor να βρω την υγειά μου; Sad Sad

    Σας ζάλισα λίγο (κάνει και ζέστη...) idiot2
    Mανωλη το καλωδιο του  gov  βαλε το στο καναλι  gain και πλεον το καναλι δεν το χειριζεσαι απο το διακοπτη  gain  αλλα απο το gov menu tis 9303 που συνδεει αυτοματα  ta flight modes. το λαμπακι θα πρεπει να παραμεινει πρασινο ακομα και οταν δεν δουλευει το μοτερ και δεν στροφαρουν οι ελικες μονο οταν χτυπας thold θα γινετε κοκκινο..
    ayx2 einai to gyro και μην το πας αλλου.
    Και ποιό είναι το κανάλι gain αγαπητέ μου; Ο δέκτης μου έχει τα εξής κανάλια: TROTTLE(CH1), AILERON(CH2),ELEVATOR(CH3),RUDDER(CH4),GEAR(CH5),PITCH(CH6 ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ AUX1),AUX2(CH7 ΕΔΩ ΕΧΩ ΤΟ GYRO SENSE),AUX3(CH8),AUX4(CH9). ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ GAIN ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ; Sad
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #1569 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 15:18:11 »

    ρε συ μανο,

    να σουνα σε κανα κολοχωρι που μενω εγω ,και βλεπουν ελικοπτερο και νομιζουν οτι ειναι  ουφο, να σου πω οκ δεν εχεις βοηθεια και δεν μπορεις  και μονος σου...

    εισαι ομως στην αθηνα.....

    500 3dαδες ειναι εκει....που πετανε ολοι αυτοι τα  σβατοκυριακα.... HuhHuh

    πεδευεσαι τοσο καιρο και ενας δεν σου ειπε  να βρεθειτε καπου να στο  δει.....

    Προς θεού, μη νομίζεις πολλές φορές μου έχουν πει να με βοηθήσουν όπως ο φίλος ο VTR, αλλά είμαι και λίγο μαζόχας. Προσπαθώ να τα κάνω (και να τα μαθαίνω) όλα μόνος μου. (καλά να πάθω... ξέρω τι λες με τρώει ποπός μου). idiot2

    τι να πω ρε παιδια........ Sad


    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #1570 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 15:22:46 »

       Nα κάνω μια χαζή ερώτηση? Το βυσματάκι με το  κίτρινο καλωδιάκι του governor μήπως το έχεις βάλει ανάποδα και αντί για σήμα ελέγχου πιάνει αρνητική τροφοδοσία?
    Καταγράφηκε
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Απάντηση #1571 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 15:57:44 »

       Nα κάνω μια χαζή ερώτηση? Το βυσματάκι με το  κίτρινο καλωδιάκι του governor μήπως το έχεις βάλει ανάποδα και αντί για σήμα ελέγχου πιάνει αρνητική τροφοδοσία?
    σωστος aux2-gyro gain
    για κοιτα μην το εχεις βαλει και αναποδο οπως λεει ο φιλος παραπανω, και τσεκαρε μηπως θελει reverse το καναλι πρεπει να διαβαζει θετικες τιμες!!!
    Καταγράφηκε

    TDRigid 2011
    pani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 479



    « Απάντηση #1572 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 16:42:18 »

    Σε JR-Spektrum δεκτες το προγραμμα της 9303 βλεπει ως GOV το καναλι Gear. Εκει θα βαλεις το καλωδιο απο τον κυβερνητη.
    Καταγράφηκε

    Ignorance is bliss
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #1573 στις: Δευτέρα, 6 Ιούλ 2009, 17:18:19 »

       Nα κάνω μια χαζή ερώτηση? Το βυσματάκι με το  κίτρινο καλωδιάκι του governor μήπως το έχεις βάλει ανάποδα και αντί για σήμα ελέγχου πιάνει αρνητική τροφοδοσία?
    Παιδιά θα το τσεκάρω, είναι πολύ πιθανόν να το έχω βάλει λάθος.
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #1574 στις: Κυριακή, 12 Ιούλ 2009, 17:31:39 »

    Παίδες το πρόβλημα με το governor το λύσαμε. Ήθελε θετικές τιμές μόνο (+80%). Το switch gear στην X9303 δεν παίζει κανένα ρόλο διότι δεσμεύεται από την Τ/Κ με το δικό της πρόγραμμα governor, άσχετα με το τι λέει το manual της ALIGN.
    Το πρόβλημα τώρα που μου δημιουργείται είναι ότι μόλις δώσω λίγο γκάζι, ο κινητήρας ρίχνει πολύ τις στροφές. Μάλλον θέλει καλιμπράρισμα το Governor (κάτι που δεν ΄χω κάνει ακόμη, θα το δοκιμάσω και βλέπουμε).  Χαμόγελο

    Ένα ακόμη πρόβλημα: Πολλοί κραδασμοί βρε αδερφάκι μου στο T-Rex 600. Μου σπάνε συνεχώς τα tail brace ( Τα μπράτσα που ενώνουν την μπούμα με τα frames). Θα βάλω μια γέφυρα μεταξύ τους και βλέπουμε... Sad
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    Σελίδες: 1 ... 102 103 104 [105] 106 107 108 ... 119     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: T REX 600 NITRO
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.