Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 09:05:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 09:05:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 47
    Συνολικά: 49
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ F3N/FAI για το 2009 ?  (Αναγνώστηκε 6160 φορές)
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 28 Οκτ 2009, 11:30:39 »

    Καλημερα και απο εμενα.Αγαπητε Mastoras μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι η συγκεκριμενη κατηγορια, δεν εγινε ποτε λογω ελειψης αγωνιζομενων.Εγω προσωπικα υπηρξα ο αποδεκτης του "θερμου" ενδιαφεροντος, απο διαφορους "επιστημονες" του ειδους, προκειμενου να δημιουργησουμε σαν ΕΠΑΕ-ΕΛΑΟ,  ενα κανονισμο αγωνων F-3N, παρα το γεγονος οτι αυτος επισημως ηταν σε PROVISIONAL μορφη, απο την FAI.
    Καθισα και εγραψα τον κανονισμο, (ειναι στο site της ΕΛΑΟ), με την μορφη GR (για να ειμαστε και νομιμοι), εχοντας παντα την ελπιδα οτι εστω και ενας μικρος αριθμος ανθρωπων απο τους "Πολυπραγμωνες Ελικοπτεραδες", που κατακλειζουν καθε Κυριακη, οργανωμενους και μη, χωρους θα εδειχνε εστω και ενα ελαχιστο ενδιαφερον.
    Οσο ενδιαφερον εδειξε ο Πατερας μου, που δεν ασχολειται, αλλο τοσο εδειξαν και αυτοι, που τωρα συνεχιζουν και κανουν τους "γιαλατζι" 3D Masters, που οι ιδιοι με τον τροπο τους απαιτησαν την δημιουργια της κατηγοριας, αλλα που ποτε δεν μπηκαν στον κοπο να υποστηριξουν με πραξεις την αρχικη τους επιθυμια.Ας ειναι ομως, οπως εχω ξαναπει η "σεντρα" του αγωνα ειναι πολυ βαρια, για μερικους δε, ασηκωτη.Ειναι σιγουρο οτι την επομενη φορα, θα ειμαι σιγουρα πιο υποψιασμενος και σιγουρα πιο βαρυκοος.


    Σε καταλαβαινω και σε συγχαιρω για ολα οσα κανεις γενικοτερα για τον μοντελισμο στην Ελλαδα...
    Απλα θυμαμαι οτι καποια φορα μεσα στο 2009 ηταν για να γινουν αγορες απλα ακυρωθηκαν και ο λογως ηταν λογω ελλειψης κριτων....
    Πιστευω οτι 5-6 ατομα θα ερθουν δεν υπαρχει περιπτωση να μην ερθουν....!Αν και εχω μια υπονοια οτι αν γινουν καπου κεντρικα οι αγωνες θα ερθουν πολλλοι περισσοτεροι....
    Εγω δεν ειμαι ακομα ετοιμος εννοειται απλα ισως ειναι ενας λογος να δωσω λιγη περισσοτερη εμφαση στις προπονησεις μου..
    Το κακο ιενια οτι οι περισσοτεροι φοβουνται τις τελευταιες θεσεις.... Κατι που ειναι εντελως παραλογο για τον λογο του οτι μπορει να ειναι τελευταιες απο το αγωνιστικο μερος αλλα οι πρωτες απο τους υπολοιπους...
    Ετσι πολυ απλα οι αθλητες πρωτων θεσεων δεν προκειται να πουνε κατι σε κατωτερους αθλητες  η αν πουνε θα ιενια λογια μονο και μονο για την βελτιωση τους...
    Και δευτερον οι υπολοιποι που δεν πηραν μερος δεν εχουν να πουνε τπτ ουτε να κρινουν για τον λογω του οτι ουτε καν δεν τολμησαν να ερθουν...
    Δλδ εξω απο τους κριτες την οργανωση κτλ κτλ χρειαζεται ενα πιο φιλικο και λιγοτερο ανταγωνιστικο κλιμα για τους πρωτους αγωνες.... Οταν υπαρξει αυτο και μεσα στα μοντελοδρομιο που γινονται οι αγωνες σπασουν οι κλικες βοηθησει ο ενας τον αλλον και το δουνε αυτο ακομα και οι θεατες που ειναι ισως ειναι μελλοντικοι αθλητες τοτε θα δουμε για το ποτε θα ανεβουν τα μελη...

    δεν ξερω αν με καταλαβαινετε τι ακριβως λεω ειναι και πρωι μολις ξυπνησα αλλα πραγματικα αυτο που αναφερω ειναι το βασικοτερο προβλημα των περισσοτερων....

    Y.Γ Χρονια πολλα Δημητρη και συνεχισε ετσι...!
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΕΤΡΑΔΑΚΟΣ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    tiger


    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 28 Οκτ 2009, 13:55:58 »

    Κανοντας μια τελευταια προσπαθεια, και αν δειξει ο κοσμος ενδιαφερον μπορουμε να βρουμε μια ημερομηνια σαν ΕΠΑΕ και να οργανωσουμε εναν περιφεριακο αγωνα GR με την καταρτιση του αγωνιστικου προγραμματος για το 2010, που το ολο κλιμα σιγουρα πιο χαλαρο, απο ενα Παννεληνιο Πρωταθλημα η' ενα κριτηριο Εθνικης Ομαδας F-3C.
    Οσον αφορα τους κριτες ειναι πλεον ευκολη διαδικασια αφου υπαρχει JUDGES GUIDE, και επιπλεον μπορουμε να στελεχωσουμε το συγκεκριμενο κομματι, απο αθλητες F-3C, η' και απο τα μελη της Εθνικης Ομαδας F-3C, που ειναι ανθρωποι με αρκετα μεγαλη εμπειρια σε αγωνες.Με χαρα περιμενω προτασεις-αποψεις.
    Καταγράφηκε

    Alphasportrc official pilot, Scorpion Power Systems team pilot, LYNX Inovations team pilot
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 28 Οκτ 2009, 14:10:58 »

    Κανοντας μια τελευταια προσπαθεια, και αν δειξει ο κοσμος ενδιαφερον μπορουμε να βρουμε μια ημερομηνια σαν ΕΠΑΕ και να οργανωσουμε εναν περιφεριακο αγωνα GR με την καταρτιση του αγωνιστικου προγραμματος για το 2010, που το ολο κλιμα σιγουρα πιο χαλαρο, απο ενα Παννεληνιο Πρωταθλημα η' ενα κριτηριο Εθνικης Ομαδας F-3C.
    Οσον αφορα τους κριτες ειναι πλεον ευκολη διαδικασια αφου υπαρχει JUDGES GUIDE, και επιπλεον μπορουμε να στελεχωσουμε το συγκεκριμενο κομματι, απο αθλητες F-3C, η' και απο τα μελη της Εθνικης Ομαδας F-3C, που ειναι ανθρωποι με αρκετα μεγαλη εμπειρια σε αγωνες.Με χαρα περιμενω προτασεις-αποψεις.
    ακριβως... ανετα μπορουν ολοι οι αθλητες της F3c na βγαλουν τα περισσοτερα μην πω και ολα αυτα τα ακροβατικα...
    Ετσι και αλλιως υπαρχει δικαιωμα επιλογης....

    Αντε παιδια εμεις το νεο Αιμα να παμε λιγο μπροστα τα πραγματα για την Ελλαδα... Και να δειτε μετα ποσο θα πεσουν οι τιμες ποσο θα αλλαξουν οι εμποροι κτλ κτλ.....

    Πανω απο ολα μην φοβαστε σιγα.. και εγω για τελευταια θεση παω... αλλα αν δεν αρχισουμε απο το τελος δεν θ ανεβουμε ποτε...!
    Και αργοτερα ισως αρχισουν και τα κριτηρια περι εθνικης ομαδας κτλ κτλ...!
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 28 Οκτ 2009, 14:18:32 »

    Δημητρη FBL επιτερεπεται εδω ετσι??? μονο στους F3c δεν επιτρεπεται για τις ασκησεις αιωρησεις..!
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΕΤΡΑΔΑΚΟΣ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    tiger


    « Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 28 Οκτ 2009, 18:34:59 »

    Συμφωνα με τα αντιστοιχα ANNEX που ισχυουν για FAI κατηγοριες, (τμημα των οποιων ειναι και η συγκεκριμενη κατηγορια, ακομη και στην GR μορφη της), απαγορευεται οποιαδηπωτε χρηση extra συστηματων ελεγχου πτησεως.
    Πλην του GYRO ολα τα υπολοιπα ειναι MANUAL.
    Καταγράφηκε

    Alphasportrc official pilot, Scorpion Power Systems team pilot, LYNX Inovations team pilot
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Τετάρτη, 28 Οκτ 2009, 18:36:55 »

    Συμφωνα με τα αντιστοιχα ANNEX που ισχυουν για FAI κατηγοριες, (τμημα των οποιων ειναι και η συγκεκριμενη κατηγορια, ακομη και στην GR μορφη της), απαγορευεται οποιαδηπωτε χρηση extra συστηματων ελεγχου πτησεως.
    Πλην του GYRO ολα τα υπολοιπα ειναι MANUAL.
    γενικα απο οσο ξερω στην F3N του εξωτερικου επιτρεπεται κανονικα θα το ψαξω λιγακι και θα ξαναγραψω...!
    Kαι δεν μιλαω για βοηθημα στην πτηση... Αλλα για Μιkado Vbar χωρις καν υποβοηθησει απλα αντικαθιστα το μηχανικο stabilizer με ηλεκτρονικο!
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 28 Οκτ 2009, 18:43:44 »

    Nαι το λεει καθαρα
    GYROS: The use of automatic stabilisation devices that utilise external references is forbidden. The use of
    pre-programmed flight manoeuvres is forbidden. The use of an electronic rate sensor is limited to rotation
    about the yaw axis. The use of a governor is permitted.

    η χρηση των αυτωματων stabilizer οπου χρησημοποιουν εξωτερικες συσκευες υποβοηθησης ιενια απαγορευμενες....
    Οποτε λογικα εννοει το GyroBot πχ...!

    και επισης το διαβασα και σε φορουμ οπου το ελεγε ενας  οτι επιτρεπεται... Μαλιστα ειπε οτι το 2010 αλλαζει το προγραμμα...
    Και θα υπαρχει και Freestyle γυρος...!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ F3N/FAI για το 2009 ?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.